Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 29.01-04.02.2000 r.

* Z okazji Międzynarodowego Dnia Celnika dyrektor Urzędu Celnego w Przemyslu Henryk Woźniak uhonorowany został Złotym Szlabanem. To prestiżowe wyróżnienie wręczył wicepremier Leszek Balcerowicz. Złoty szlaban przyznała przemyskiemu urzędowi celnemu Koalicja Antypiracka. Jest to wyraz uznania za zaangażowanie w walce z przemytem pirackich płyt kompaktowych. Wyrazy uznania w imieniu polskich muzyków oraz producentów i dystrybutorów nagrań złożyła dyrektorowi Woźniakowi Maryla Rodowicz.

* 1 lutego rozpoczyna się pierwszy etap połączenia 14 Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej z 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W pierwszym etapie ze struktur 14 brygady zostają wyłączone Polsko- Ukraiński Batalion Sił Pokojowych, pierwszy i drugi batalion czołgów, 14 dywizjon artylerii rakietowej oraz 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej. Podczas sobotniej (29 stycznia) pożegnalnej zbiórki dowódca 14 brygady pancernej pułkownik Henryk Dziewiątka pamiątkową odznaka uhonorował majorów: Wiesława Szczepankiewicza, Wiesława Lewickiego, Bogdana Wójcika, Bogdana Powęskę oraz kapitana Artura Babisia. 

* Pułkownik Henryk Dziewiątka dotychczasowy szef 14 Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej został nowym dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. 1 lutego pułkownik Dziewiątka otrzymał od ustępującego dowódcy pułku Romana Klechy góralską ciupagę - symbol waleczności oraz tradycyjny kapelusz i pelerynę. Wraz z objęciem dowództwa przez pułkownika Henryka Dziewiątkę rozpoczęła się reorganizacja brygady.

* Minister obrony narodowej mianował podpułkownika Witolda Pawlicę dowódcą 14 brygady terytorialnej w Przemyślu.

W Horyńcu zakończyła się 30 stycznia XXI Biesiada Teatralna. Złotym Rogiem Myśliwskim króla Jana uhonorowano teatr z Ozimka koło Opola. Drugie miejsce zajął krakowski zespól Czekając, a trzecią nagrodę zdobyli artyści z teatru Warsztat X.

* W okolicach Korczowej funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech sprawców nielegalnego przekroczenia granicy. Dwóch obywateli Iraku w wieku 29 i 21 lat oraz 27 -letni Mołdawianin po złożeniu wyjaśnień przekazani zostali stronie ukraińskiej.

* Z Międzynarodowych Targów Turystycznych, które odbywały się w Wiedniu wrócili pracownicy przemyskiego Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Ośrodka Informacji Turystycznej. Jak co roku polskie stoisko liczące ponad 100 metrów przygotowane zostało przez polską promocje turystyki w Wiedniu. Obok Przemyśla swoją ofertę prezentował Wrocław i Wałbrzych. Zwiedzający zainteresowani byli historią naszego miasta i możliwością zwiedzenia miejsc miedzy innymi fortów Twierdzy Przemyśl, które świadczą o wspólnej polsko - austryjackiej historii. Tradycyjnie na naszym stoisku prezentowane były liczne materiały promocyjne. Mimo, że Sawicki nie przybył z "odsieczą", targi zakończyły się dla nas pełnym sukcesem - może parę osób przyjedzie?

* Jak poinformował nas rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Zbigniew Górski prezes Urzędu Regulacji Energetyki orzekł zawarcie umowy sprzedaży ciepła pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Przemyślu a Przemyską Spółdzielnią Mieszkaniową. Tym samym spór z 25 listopada ubiegłego roku o wydanie decyzji określającej termin zawarcia nowej umowy między stronami na dostawę ciepła został rozstrzygnięty, a data od której nowa umowa obowiązuje została ustalona z dniem 1 lipca 1999 roku. Od tej daty obowiązuje również PSM nowa taryfa w zakresie cen i stawek opłat za ciepło dostarczane przez MPEC. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ustalił, że nowa taryfa za ciepło została wprowadzona przez MPEC zgodnie z prawem. Jest nadzieja, że strata w wysokości trzystu sześćdziesięciu złotych jaka powstała w MPEC -u ze względu na trwający spór z Przemyską Spółdzielnią Mieszkaniową, zostanie w najbliższym czasie wyrównana poprzez zapłacenie należności za pobrane ciepło. Rzecznik prasowy ma nadzieje, że po tej decyzji zainteresowanym stronom zrobiło się cieplej, chociaż każdej inaczej.

* W ośrodku ZHP w Ruszelczycach rozpoczęło się kolejne szkolenie dla młodzieży realizowane przez przemyskie stowarzyszenie Parlament Młodzieży. XV Międzynarodowa Szkoła Europejska - to program dla młodzieży z Polski, Ukrainy i Słowacji poświęcony Unii Europejskiej i integracji europejskiej. Pierwsze podobne szkolenie odbyło się w połowie stycznia zaś trzecie odbędzie się w połowie lutego. W warsztatach każdorazowo uczestniczy 40 osób. Program ma charakter informacyjny. Organizatorzy chcą aby w trakcie szkolenia uczestnicy opanowali teoretyczną wiedzę z zakresu: współczesnych systemów politycznych, struktury politycznej oraz społeczno - gospodarczej państw Unii Europejskiej oraz Polski, Słowacji i Ukrainy, historii integracji europejskiej oraz wspólnej polityki rolnej i strukturalnej. Wszystkie trzy programy są w głównej części finansowane p w ramach programu PHARE - inicjatywy pro-europejskie. Realizacje szkoleń po raz kolejny wsparła fundacja imienia Konrada Adenauera

* W przemyskiej archikatedrze zakończono renowacje unikatowych gotyckich malowideł, które zachowały się na sklepieniach świątyni. Malowidła znajdują się na wysokości ponad dwudziestu pięciu metrów pod samym sklepieniem. Przedstawiają one ornamenty kwiatowe i wizerunki świętych. Zachowały się dzięki temu, że po pożarze katedry w 1495 roku nowy strop wybudowano o kilka metrów niżej niż poprzedni.

* Kilkunastu funkcjonariuszy Służby Więziennej z Przemyśla i Medyki uczestniczyło w warsztatach uzdrawiającego oddechu. Jak wynika z badań podczas oddychania wykorzystujemy jedynie 30 procent objętości naszych płuc. Dlatego tak ogromną role ma opanowanie odpowiedniej techniki oddychania, jak się okazuje nawet kilkunastominutowe ćwiczenie zapewnia szybki powrót do wewnętrznej równowagi. Jak powiedział nam Marek Pętkowski ze Stowarzyszenia Sztuka Życia uczestniczący w warsztatach więźniowie sygnalizują, że po ukończeniu kursu udało się im po raz pierwszy przespać spokojnie całą noc.

* Bardzo burzliwy przebieg miała sesja rady miasta Przemyśla w dniu 31 stycznia. Niespodziewanie z funkcji przewodniczącego rady miasta został odwołany Stanisław Radyk. O pozbawienie funkcji przewodniczącego rady miejskiej wystąpił w imieniu osiemnastu radnych Janusz Grzejek z SLD. Stanisławowi Radykowi zarzucono, że regularnie łamie regulamin rady miejskiej. Zdaniem Stanisława Radyka uzasadnienie wniosku o odwołanie zawiera szereg nieprawdziwych zarzutów. W obronie Stanisława Radyka, który funkcję przewodniczącego pełnił od października 1998 roku stanęli radni z AWS, ROP i Unii wolności. Dysponująca większością głosów koalicja SLD - Samorządny Przemyśl nie miała najmniejszych problemów z odwołaniem przewodniczącego z funkcji.

- Odwoływanie przewodniczącego rady miasta Stanisława Radyka (AWS) zaczęło się wczesnym popołudniem, a skończyło wieczorem. Najpierw radny Grzejek odczytał listę zarzutów. "Przewodniczący swym sposobem prowadzenia preferuje wyraźnie polemiki personalne, sam czasem biorąc w nich udział, oraz dopuszcza do wypowiedzi niemerytorycznych, uchybiających powadze sesji" - brzmi jeden z nich. Wszystkie pozostałe sprowadzają się do tego, iż Stanisław Radyk nie zwołuje posiedzeń i nie prowadzi ich jak należy, a między posiedzeniami nie kieruje pracami rady tak, jak robiliby to podpisani pod wnioskiem o jego odwołanie. "Reprezentowanie rady na zewnątrz również ma charakter szczątkowy i zanikający" - dodali autorzy pisma i zakończyli: "Biorąc powyższe pod uwagę, negatywnie oceniamy pracę przewodniczącego rady miasta Przemyśla Pana Stanisława Radyka i dla usprawnienia pracy rady wnosimy o jego odwołanie".
Zaraz potem i już do końca sesji głos zabierali wszyscy po kolei radni klubów AWS, ROP i Unii Wolności. Każdy z mówców podkreślał prawość, pracowitość i sprawność Stanisława Radyka jako przewodniczącego rady. Każdy wyrzucał wnioskodawcom niskie pobudki i chęć całkowitego przejęcia władzy w radzie. Wnioskodawcy raczej słuchali niż polemizowali. Jedynie wiceprzewodnicząca rady, radna Zdzisława Ziemska - należąca do klubu Samorządny Przemyśl i również podpisana pod wnioskiem - postanowiła zabrać głos. Wystąpienie wiceprzewodniczącej rady dotyczyło... szantażu, jaki został wobec niej zastosowany w kuluarach (konkretnie w damskiej toalecie): - Zostałam poinformowana przez jedną z radnych klubu AWS, że jeśli pan przewodniczący przestanie być przewodniczącym, to klub AWS zadba o to, by moja osoba przestała być członkiem archidiecezjalnego chóru Magnificat! Bardzo przepraszam za zdenerwowanie, ale dano mi do zrozumienia, że od tego momentu przestałabym być godna realizowania się w tak wzniosłej sprawie jak śpiew w chórze kościelnym! Nadmieniam, że z chórami kościelnymi związana jestem od wczesnego dzieciństwa. I równocześnie informuję, że jako Polka, przemyślanka, psycholog, katoliczka, matka trojga dzieci i jako kobieta, która się znalazła w określonej sytuacji życiowej, w każdym calu staram się i chcę się starać dawać dobre świadectwo moralne!...
Ostatecznie, w głosowaniu tajnym, przewodniczący Stanisław Radyk został odwołany. Za pozbawieniem go funkcji opowiedziało się 18 radnych, 15 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. 20 stycznia br. jeszcze urzędujący przewodniczący rady Przemyśla Stanisław Radyk nie podpisał prezydentowi Przemyśla Tadeuszowi Sawickiemu delegacji do Wiednia na targi. S. Radyk uznał, że nie może podpisać delegacji in blanco, a taką do podpisania dostał. Ponadto wcześniej na owe targi do Wiednia pojechało już trzech pracowników magistratu, którym T. Sawicki osobiście podpisał delegację. Rozumiemy, podróże kształcą, a nasi urzędnicy garną się do wiedzy, tyle że efektów wojaży jak nie było, tak nie ma. Pragniemy jeszcze przypomnieć, że wojaże kosztują, o czym powinni szczególnie pamiętać współrządzący z T. Sawickim radni SLD, którym przynajmniej dla zachowania minimum pozorów wypada pamiętać o ubożejących mieszkańcach Przemyśla. Nie, T. Sawicki na pewno nie jest aż tak małostkowy, aby odwoływać Radyka tylko dlatego, że ten mu nie podpisał delegacji. Nie, tak nie postępuje gigant duchowy. Pierwszy obywatel Przemyśla nie może okazać się małomiasteczkowym mściwuskiem. Chcemy wierzyć, że cała heca z S. Radykiem ma wymiar czysto polityczny. Po odejściu z koalicji rządzącej radnego Skwarczyńskiego klub SLD i Samorządny Przemyśl ma 18 głosów, a więc tyle samo, co opozycjoniści. Przy równowadze głosów głos przewodniczącego rady liczy się podwójnie. Szopa, Panowie, przemyska szopa. Tylko za jakie grzechy przemyślanie muszą za to żałosne przedstawienie płacić?

* Zarząd powiatu grodzkiego RS-AWS w Przemyślu wydal oświadczenie, w którym wyraża swoją dezaprobatę w związku z odwołaniem Stanisława Radyka z funkcji przewodniczącego rady miasta. W oświadczeniu czytamy: brak jednoznacznych merytorycznych podstaw do odwołania stawia w negatywnym świetle koalicje rządzącą, która swoją partykularną decyzją spowodowała odwołanie ze stanowiska człowieka prawego, znanego powszechnie fachowca z dziedziny prawa. Konsekwencją odwołania będzie prawdopodobnie wprowadzenie na to stanowisko dyspozycyjnego swojaka. Stanisław Radyk w okresie sprawowania funkcji przewodniczącego stał zdecydowanie na gruncie przestrzegania prawa i samorządności co nie było na rękę sprawującym władzę. Na zakończenie zarząd powiatu grodzkiego RS -AWS dodaje, iż rządząca koalicja wielokrotnie udowodniła, że nie liczy się z opinią społeczną i odczuciami mieszkańców.

* Blisko 80 osób uczestniczyło w uroczystościach Koła Gospodyń Wiejskich w Gorliczynie. W uznaniu szczególnych zasług za ofiarną prace na rzecz kobiet wiejskich i ich rodzin, a także za długoletnie kierowanie pracą Koła Gospodyń Wiejskich zostały nadane tytuły honorowych przewodniczących pięciu działaczkom: Marii Płoskoń, Zofii Zięzio, Marii Drzystek, Danucie Mścisz i Władysławie Seweryn. Tytuły nadawał prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, a zarazem starosta jarosławski Mieczysław Kasprzak. Zostało również rozdanych 12 dyplomów uznania za wkład i rozwój kółek rolniczych.

* 31 stycznia w godzinach nocnych na przejściu granicznym w Hrebennem przemyscy celnicy udaremnili próbę przemytu czternastu tysięcy kartonów papierosów. Towar przewożony był z Rosji do Niemiec tranzytem przez Polskę. Papierosy ukryte były w samochodzie ciężarowym z naczepą. Według deklaracji powinny znajdować się tam deski. Deski faktycznie były, ale za nimi znajdowały się papierosy wartości około 280 tysięcy złotych.

* W Krakowie odbyły się 2 lutego rozmowy dyrekcji Kolejowych Przewozów Towarowych Cargo z komitetem strajkowym z Zakładu Taboru Kolejowego w Żurawicy. Komitet strajkowy utworzyło 5 związków zawodowych. Jak informowaliśmy związkowcy protestują przeciwko zaplanowanej likwidacji kilku sekcji między innymi w Dębicy i w Rzeszowie. Protestujący uważają, że doprowadzi to do zwolnienia około pięciuset osób. Zdaniem dyrekcji Cargo do którego należy zakład w Żurawicy reorganizacja polepszy wynik ekonomiczny. Poprawi to wykorzystanie maszyn i urządzeń zmniejszy się także liczba zajmowanych obiektów.

* Bogdan Rzońca marszałek sejmiku województwa podkarpackiego otrzymał medal honorowy ministerstwa spraw zagranicznych Czech. Marszałek uhonorowany został za wkład we współpracę czesko - polsko - słowacką. Bogdan Rzońca jest szóstym Polakiem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze GPK zatrzymali obywatela Mołdawii, który posiadał bez zezwolenia pistolet gazowy oraz 46 sztuk amunicji.

* W archidiecezji przemyskiej uroczyście obchodzony jest przypadający na 2 lutego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten wpisuje się w obchody Roku Wielkiego Jubileuszu. Główna uroczystość odbyła się w przemyskiej archikatedrze. Zakonnicy odnowili śluby i oraz modlili się za wszystkie osoby konsekrowane. Jako dar dla archikatedry z okazji Wielkiego Jubileuszu siostry zakonne ofiarowały kielich mszalny.

* W styczniu na Podkarpaciu na grypę zachorowało blisko 18500 osób. To trzy razy mniej niż w styczniu roku ubiegłego. Wtedy zachowało ponad 57 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Takie dane podał Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Najwięcej chorych na grypę zanotowano w powiatach: przemyskim, jarosławskim, lubaczowskim i rzeszowskim. W jarosławskim zachorowało 2 tysiące 640 osób, w przemyskim tysiąc 820, a w lubaczowskim tysiąc 460 osób. W 88 przypadkach zanotowano powikłania, najwięcej było zapaleń oskrzeli. Warto dodać, że prawie co trzeci chory to dziecko, które nie ukończyło czternastu lat.

* Statystyki straszą, że w Polsce jest coraz więcej alkoholików. Nic więc dziwnego, w tym, że trzeba więcej miejsca do ich leczenia. W Żurawicy trwa rozbudowa Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Właśnie przekazano do użytku oddział przeznaczony dla pacjentów uzależnionych od alkoholu. Obiekt został sfinansowany z pieniędzy marszałka województwa podkarpackiego. Będzie to największy i najnowocześniejszy szpitalny budynek. Nie traktujcie tego jak zaproszenie. Wiadomo nie o dziś, że produkcja alkoholu spada, a spożycie rośnie.

* Całe nasze miasto przypomina usychający kwiat, o którym zapomniał gospodarz. Wszyscy kiszą się tu we własnym sosie - napisał Marek Mazur w internetowym Hyde Parku - stronie prowadzonej przez firmę Work&Joy. W artykule roi się od krytycznych uwag pod adresem naszych władz. Przemyślanie narzekają na gospodarczą stagnację regionu, na brak pracy i niskie zarobki. Winą za taki stan rzeczy obarczają gospodarzy terenu. Syty nie zrozumie głodnego - mówi jedna z mieszkanek Przemyśla. I dodaje - jeszcze trochę, a nasi "syci" zamienią nasz region w skansen i będą go pokazywać kumplom z unii. Lekturę Hyde Parku polecamy samorządowcom. Warto znać opinie wyborców i wyciągać z tego wnioski.

* Poseł Andrzej Zapałowski został Szefem Obszaru Podkarpackiego Konfederacji Polski Niepodległej Ojczyzna. Zadecydowała o tym Rada Polityczna tego ugrupowania. Nowo powołanemu szefowi powierzono organizację i aktywizację struktur Konfederacji na terenie województwa podkarpackiego, w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju.

* Na drogowym przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze straży granicznej ujawnili u obywatela Ukrainy fałszywą wizę niemiecką. Turystę zwrócono na Ukrainę.

Reklama