Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 28.01-03.02.2013 r.

• Dwusalowe kino chciałby w Galerii Sanowa otworzyć dyr. Centrum Kulturalnego Adam Halwa. – Rozmowy są zaawansowane i idą w dobrym kierunku – mówi Nowinom. Kino w przemyskim CK istnieje od wielu lat. Mieści się w jednej sali. Zdecydowanie różni się ono od komercyjnych obiektów tego typu. Choćby nie ma w nim części gastronomicznej, ulubionej przez wielu kinomanów i "niezbędnej” w nowoczesnych kinach. Jej brak w CK w dużej części wynika z dbałości o wygląd sali. W niej odbywają się przedstawienia teatralne, występy i różne imprezy kulturalne. Właśnie rozpoczyna się remont tej sali. Dyr. CK chciałby, aby po jego zakończeniu działalność kinowa była przeniesiona w inne miejsce. Chodzi o Galerię Sanową.
- Byłoby to dwusalowe kino. Wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę, w tym 3D. Wyświetlane byłyby w nim filmy komercyjne, ale również ambitne produkcje. Przenieślibyśmy tam nasz Dyskusyjny Klub Filmowy – mówi Halwa. Dodaje, że jest już po rozmowach z Ewą Bobkowską, prezes P.A. Nova, firmy, która jest właścicielem Galerii Sanowa.
- Rozmowy są obiecujące – zaznacza Halwa. W przyszłym tygodniu ma być znany wstępny kosztorys inwestycji. A później przybliżony czas jej trwania. Obiekt byłby wpasowany w istniejący gmach galerii. Technicznie jest to możliwe. Władze miejskie również są zainteresowane budową kina
- Na pewno będzie to kosztowna inwestycja i będzie wymagała współpracy wielu osób, instytucji. Ale jestem dobrej myśli. Do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej zwróciliśmy się o dofinansowanie zakupu aparatury cyfrowej do kina 3D. Dostaliśmy pozytywną odpowiedź – mówi Halwa. O budowie w Przemyślu kina wielosalowego mówi się od wielu lat. Plany takie miało kilka firm. Najbardziej realne wydawały się zamierzenia P.A. Nova. Padały nawet konkretne zapewnienia, co do czasu otwarcia kina w Galerii Sanowa. Jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. Na inwestycję nie zdecydował się żaden operator kinowy. Pod koniec roku deklarację wybudowania kina wielosalowego publicznie ogłosił prezydent Przemyśla. Na razie nie określił, jaki byłby udział finansowy miasta. Miałoby powstać na Rybim Placu, razem z wielopoziomowym parkingiem.

Reklama