Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 22.01-28.01.2000 r.

* Od finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy minęło już ponad dwa tygodnie, ale w Przemyślu sprawa ta jest nadal żywa. Mamy kolejne stanowisko w sprawie decyzji prezydenta Tadeusza Sawickiego, tym razem wydane przez prezydium Rady Miasta i OPZZ w Przemyślu. Prezydium rady wyraża stanowczy protest przeciwko bulwersującej zdaniem zwiazkowców decyzji o odmowie przez prezydenta miasta Przemyśla organizacji wojewódzkiego finału Wielkiej Orkiestry. Jednocześnie prezydium rady ma pretensje do radnych SLD, a szczególnie do związkowców o brak szybkiej i zdecydowanej reakcji w tej sprawie. 29 grudnia, kiedy znane było stanowisko prezydenta miasta, jako związkowcy - czytamy w stanowisku - uważamy, że był jeszcze czas mimo przepisów na zmianę tej decyzji, a przede wszystkim na stanowczy protest radnych SLD. Związkowcy uważają, że jeśli wyjaśnienia w tej sprawie przez prezydenta i osoby odpowiedzialne nie będą przekonujące to ostatecznym sensownym rozwiązaniem będzie wyjście z koalicji i przedstawienie wniosku o dymisje prezydenta miasta Przemyśla. Na zakończenie prezydium zaapelowało związkowców i radnych SLD o zwrócenie uwagi władzom miasta, że decyzje ważne, dotyczące społeczeństwa mieszkańców naszego miasta nie mogą być podejmowane jednoosobowo.

* Podczas piątkowej konferencji prasowej, prezydent Tadeusz Sawicki powiedział, że nie żałuje swej decyzji nie zezwalającej na zorganizowanie w Przemyślu wojewódzkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stwierdził ponadto, iż nie zamierza nikogo przepraszać, ani podać się do dymisji.
(WJ) - Postępuj zawsze zgodnie z zasadą "PIENIĄDZ, STOŁEK, ................................................... długo, długo "nic"... OJCZYZNA". Tadziu! Zazdrościmy ci dobrego samopoczucia.

* 23 stycznia w kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu odbyło się konfederackie spotkanie opłatkowe członków i sympatyków KPN - Ojczyzna z udziałem posła Andrzeja Zapałowskiego i szefa obszru podkarpackiego KPN - Ojczyzna Andrzeja Kazimierczaka. Spotkanie poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą w intencji nurtu niepodległościowego z okazji 137 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

* W kościele parafialnym w Małkowicach biskup Stefan Moskwa poświęcił odrestaurowane zabytkowe organy oraz oddaną do użytku przed dwoma laty miejscową szkołę podstawową. Dodatkowo biskup Moskwa udzielił ośmioklasistom sakramentu bierzmowania. Siedmio głosowe organy wykonane zostały w 1796 roku przez Niemca Karola Szeftera.

* Na wniosek wojewody Zbigniewa Sieczkosia minister finansów podpisał decyzje w sprawie zwiększenia budżetu wojewody podkarpackiego o kwotę siedmiu milionów ośmiuset czterdziestu jeden tysięcy złotych. Pieniądze te pochodzą z rezerwy budżetu państwa i są przeznaczone na pokrycie zobowiązań wojewody wobec szpitala wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie - wynikających z wyroków Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego. W tej sytuacji komornicze postępowanie egzekucyjne i bankowa blokada konta Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego nie uszczuplą budżetu wojewody na rok bieżący. Decyzja ministra finansów daje też gwarancje, że realizowane będą wszystkie zaplanowane bieżące wydatki sfinansowane za pośrednictwem budżetu wojewody.

* W noclegowni przy ulicy Kopernika w Przemyślu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej znaleźli blisko 530 litrów alkoholu i prawie 100 kartonów papierosów. Towar nie posiadał znaków skarbowych akcyzy. Alkohol i papierosy o łącznej wartości około dwunastu i pół tysiąca złotych należał do dwóch obywateli Ukrainy.

* W niedzielę 23 stycznia w Przemyślu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Filatelisty połączone z uroczystym otwarciem klubu przy ulicy Mickiewicza 13. Zasłużonym członkom i przedstawicielom instytucji prezes Zarządu Okręgu w Rzeszowie wręczył honorowe odznaki i wyróżnienia. Srebrną odznakę otrzymała Halina Lotycz z Przeworska. Brązowa odznaką uhonorowano czwórkę mieszkańców Przemyśla Agatę Korbas, Józefa Świerk, Ireneusza Kochanowicza i Henryka Dude. Wyróżnienie przyznano ponadto Rejonowemu Urzędowi Poczty w Przemyślu.

* W Łazach koło Radymna odbyła się uroczystość z okazji Dnia Seniora. W spotkaniu wzięło udział 150 zaproszonych osób. Jest to coroczna impreza mająca na celu uczczenie wszystkich mieszkańców miejscowości Łazy i Wetlin III powyżej 60 -tego roku życia. Na główną część uroczystości składał się program artystyczny przygotowany przez dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, a także okolicznościowe wystąpienie starosty jarosławskiego.

* Związkowcy z Zakładu Taboru Kolejowego w Żurawicy utworzyli komitet strajkowy. Protestują przeciwko reorganizacji zakładu, która przewiduje likwidacje sekcji w Dębicy i w drużynach trakcyjnych w Przemyślu. Według nich grozi to zwolnieniem kilkuset osób. Związkowcy zapowiadają kolejne etapy sporu zbiorowego w tym 10 -cio godzinny strajk. Obecnie protest polega na oflagowaniu budynków. Zdaniem dyrekcji CARGO w Katowicach do którego należy zakład w Żurawicy reorganizacja ma polepszyć wynik ekonomiczny przedsiębiorstwa.

* Nieczynną kopalnię siarki Basznia zamierzają opuścić pilnujący jej dotąd stróże. Dozorcy nie otrzymują wynagrodzenia. Ich rezygnacja zwiększa zagrożenie. Obecnie obiekt jest dozorowany przez sześć osób. Brak dozoru oznaczałby pozostawienie bez opieki sto dziesięć otworów górniczych w tym 25 szczególnie niebezpiecznych.

* Na drogach Podkarpacia trwają wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci na zimowiska. Policjanci sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdów. Dokładnej kontroli poddawani są również kierowcy. Zdarzają się bowiem sytuacje, że kierowcy autobusów siadali za kierownica pod wpływem alkoholu.

* Podkarpacki Urząd Marszałkowski wydał ponad 115 tysięcy złotych na produkcję filmu propagandowego. Trwa on pół godziny i pokazuje zabytki oraz ciekawe zakątki naszego województwa. Dystrybucją kaset z filmem w kraju i za granicą zajmie się już niebawem Polska Organizacja Turystyczna. Jak mówi Teresa Pasterz z departamentu promocji urzędu marszałkowskiego - film ma trafić do inwestorów i biznesmenów oraz zachęcić ich do tego, aby zostawiali tu swoje pieniądze. Czy tak będzie - nie wiadomo. Na razie dużo pieniędzy zarobiła tylko rzeszowska telewizja, która wyprodukowała film.

* 1 lutego w Przemyślu pojawi się od dawna oczekiwana przez mieszkańców "zerówka". Nowa linia autobusowa połączy największe osiedla mieszkaniowe Zasania z prawobrzeżną częścią miasta. Autobus z tabliczką 01 wyruszy z ulicy Słowackiego, pojedzie Jagiellońską, Grunwaldzką, następnie przez osiedla Kmiecie, Rycerskie, Glazera i Kazanów. Dalsza trasa wiedzie ulicami 3 maja, Krasińskiego, Borelowskiego, Brata Alberta, Focha, Wilsona i powrót Jagiellońską na Słowackiego. Oprócz linii 01 wyruszy tez linia 02 - trasa będzie ta sama, ale objeżdżana w przeciwnym kierunku.

* Zamiar likwidacji szkoły podstawowej nr 9 działającej w szpitalu nie oznacza, że pacjenci tej placówki zostaną całkowicie pozbawieni możliwości edukacyjnych. Wiceprezydent Marian Majka powiedział nam, że bardziej będzie to przekształcenie, ale ponieważ ustawa określa je jako likwidację, tak zapisano to w projekcie uchwały. Zajęcia w szpitalnej szkole będą prowadzone na zasadzie świetlicy. Zarząd miasta ma też nadzieję, że do finansowania tej placówki przyłączą się władze powiatów z których pacjenci trafiają do przemyskiego szpitala.

* Nie tylko przemyskiej "dziewiątce" grozi likwidacja. Władze gminy Krzywcza także przymierzają się do zamknięcia kilku szkół, bo nie maja pieniędzy na ich utrzymanie. Prawdopodobnie już w przyszłym roku szkolnym nie będą funkcjonować placówki filialne w Skopowie, Chyrzynie i Woli Krzywieckiej. Wszystkie dzieci będą musiały uczęszczać do szkoły w Krzywczy. Pomysł ten nie podoba się rodzicom uczniów, zwłaszcza z Chyrzyny. Wieś leży po prawej stronie Sanu, a Krzywcza po lewej. Na drugi brzeg można dostać się tylko promem. Być może więc gminna edukacja będzie uzależniona od stanu wody na Sanie.

* W Horyńcu, 27 stycznia rozpoczęła się 21 Biesiada Teatralna. O Złotą Misę Borowiny będzie walczyć 15 teatrów, m.in. z Bytomia, Krakowa, Lublina, Warszawy i Przemyśla. W jury zasiądą Joanna Szczepkowska, reżyser Antoni Libera i krytyk Krzysztof Sielicki. Pokazom teatralnym będą towarzyszyć konsultacje i warsztaty teatralne. Biesiada, zorganizowana przez przemyskie Centrum Kulturalne i horyniecki Gminny Ośrodek Kultury potrwa do 30 stycznia.

* Na Podkarpaciu notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na grypę. Od początku roku zanotowano ponad 11 tysięcy przypadków tej choroby. W powiecie przemyskim zachorowało na grypę blisko 1200 osób. podobnie w powiecie lubaczowskim. Specjaliści twierdzą, że nie można jeszcze mówić o epidemii. Przestrzegają jednak, że grypa nie leczona może prowadzić do powikłań.

* W bardzo trudnej sytuacji znalazły się Ośrodki Pomocy Społecznej na Podkarpaciu. Z powodu braku pieniędzy zasiłków okresowych nie wypłaca się nawet rodzinom wielodzietnym. Dodatkowe pieniądze z rezerwy budżetu państwa na pomoc dla najbiedniejszych wpłyną dopiero w marcu. Wojewoda Zbigniew Sieczkoś liczy, że uda się zwiększyć budżet pomocy społecznej o około 40 milionów złotych.

* Podkarpacki sejmik samorządowy nie uchwalił jeszcze strategii rozwoju województwa. Zgodnie z zapowiedziami radni mieli to zrobić do końca ubiegłego roku. Dokument od którego zależy ile pieniedzy dostanie samorząd między innymi na poprawę dróg czy tworzenie małych przedsiębiorstw na wsi wciąż jest tylko projektem.

* Wicewojewoda podkarpacki Marek Kuchciński poparł starania Centrum Rolniczo -Handlowego "Wschodni Rynek Hurtowy" w Przemyślu o wykup masy upadłościowej Zakładów Przetwórstwa Zbożowego w Jarosławiu. Umożliwiłoby to wznowienie skupu i przetwórstwa zbożowego, a także obrót innymi płodami rolnymi. Starania centrum rolniczo-handlowego cieszą się także poparciem rolników.

* W związku z otrzymanym pismem z ministerstwa spraw zagranicznych rzecznik prasowy starosty jarosławskiego Adam Halwa informuje, że z dniem 26 stycznia wchodzi w życie porozumienie zawarte miedzy rządem Polski a rządem Ukrainy . Dotyczy ono rozszerzenia ruchu granicznego na drogowym przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec o międzynarodowy ruch towarowy.

* W przemyskim Klubie OLIMP odbył sie 23 stycznia podkarpacki finał "Kolędujmy razem z dziećmi". W finale wystąpiło siedmiu wykonawców. Największe uznanie w oczach jury zdobyli: trzy i pól letnia Ola Czarny z Jasła oraz 6-letni Kacper Stanusz z Dukli. W nagrodę wystąpią w telewizji TVN w programie „Twój problem, nasza głowa".

Reklama