Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 15.01-21.01.2000 r.

* W piątkowe popołudnie 14 stycznia ok. godziny 15 przed Urzędem Miasta w Przemyślu zebrała się ponad 100 osobowa grupa młodzieży z miejscowych szkół średnich, domagająca się ustąpienia ze stanowiska szefa zarządu miasta Tadeusza Sawickiego. Wiec był reakcją na decyzję prezydenta Przemyśla, który nie wyraził zgody na zorganizowanie podkarpackiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

* Na posiedzeniu Senatu w debacie budżetowej została zgłoszona przez senatora Witolda Kowalskiego i poparta przez senatorów z Podkarpacia poprawka zwiększająca wydatki w budżecie na dotacje i subwencje w dziale konserwacja zabytków o kwotę jednego miliona złotych. W ten sposób budżet podkarpackiego konserwatora zabytków wzrósł prawie o 50 procent. Znaczna część tej kwoty możliwa będzie do wykorzystania w Przemyślu. Środki te zostały przeniesione z budowy Centrum Sportowego w Rzeszowie.

* Do jednego z przemyskich mieszkań wkroczyli w środę 19 stycznia w godzinach popołudniowych policjanci z Wydziału XVIII Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną KGP z siedzibą w Rzeszowie. Podczas przeszukania znaleźli 1 kilogram marihuany najwyższej jakości - jej rynkowa wartość to prawie 35 tysięcy złotych! Tę ilość narkotyku można podzielić na około tysiąc jednorazowych "działek". Na pewno kilka osób weźmie teraz mniejszą działę!

* W Budomierzu koło Lubaczowa powstanie kolejne przejście graniczne z Ukrainą. Pomysł jego otwarcia po kilku latach starań lokalnych władz zaakceptowała Komenda Główna Straży Granicznej i władze wojewódzkie. Ministerstwo spraw zagranicznych uzgadnia projekt ze stroną ukraińską. Jeśli pomył otwarcia przejścia w Budomierzu uzyska ich akceptacje w przyszłym roku władze wojewódzkie na jego budowę zamierzają przeznaczyć dwa miliony złotych.

* W niedzielę 16 stycznia w Ostrowie koło Radymna rozpoczęła się coroczna akcja charytatywna "Mała kapela gorących serc". W ubiegłych latach tego typu impreza była zorganizowana tylko na terenie miasta Jarosławia, natomiast tego roku akcja poszerza swój zakres działania obejmując teren powiatu jarosławskiego. Głównymi organizatorami imprezy w Ostrowie, która miała charakter koncertu lokalnych zespołów byli uczniowie szkół średnich. Zebrano łącznie blisko 720 złotych. Koordynatorami całej akcji były: Sylwia Gruba i Małgorzata Balwender.

* 19 stycznia wierni obrządku wschodniego obchodzili Święto Chrztu Jezusa Chrystusa w rzece Jordan. O godzinie 9 w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu metropolita przemysko - warszawski Jan Martyniak odprawił uroczystą Mszę Świętą. Następnie wierni przeszli ulicami miasta nad San, gdzie odbyło się uroczyste poświecenie wody. W uroczystościach uczestniczyli miedzy innymi: metropolita przemyski Józef Michalik, biskup Stefan Moskwa, wizytator apostolski kościoła grecko-katolickiego na Białorusi Sergiusz Gajek, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji Antoni Podolak oraz władze miejskie i wojewódzkie.

* W piątek 21 stycznia w Przemyślu zostało ponownie włączone zmodernizowane sztuczne lodowisko. Trwająca ponad dwa lata modernizacja kosztowała 3 miliony 800 tysięcy złotych. Prace polegały między innymi na poszerzeniu i wydłużeniu tafli. Zainstalowano nowe agregaty chłodnicze. Odnowiono szatnie i wymieniono ławki na trybunie. Ponadto zamontowano szweckiej produkcji bandy. Jest także nowe nagłośnienie. Obiekt czynny będzie każdego dnia od 8 do 20. Od 21 do 28 stycznia z lodowiska będzie można korzystać bezpłatnie. O godzinie 14 uroczystego otwarcia dokonał prezydent Tadesz Sawicki, a następnie odbyła się konferencja prasowa. Głównym tematem pytań skierowanych do prezydenta była oczywiście Wileka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

* Małopolska Giełda Rolno - Towarowa w Rzeszowie wyemituje 35 tysięcy akcji adresując je przede wszystkim do samorządów lokalnych oraz rolników. Dochód ze sprzedaży akcji po raz pierwszy przekazany będzie na pomoc grupom producentów rolnych. W naszym regionie rolnicy utworzyli dotąd zaledwie trzy takie grupy. Giełda potrzebuje ich przynajmniej kilkanaście. Każdą z akcji zarząd giełdy chce sprzedać po 110 złotych. Jeśli samorządy zdecydują się na ich zakup będą miały za zadanie pomoc rolnikom i utworzyć przechowalnie dla dużych partii towarów z gospodarstw. Rolą giełdy będzie natomiast wyposażenie ich w maszyny do sortowania i pakowania owoców i warzyw.

* Jak informowaliśmy siedmiu wójtów gmin z powiatu przemyskiego wystosowało protest do starosty przeciwko zmniejszeniu dotacji na utrzymanie dróg. Subwencje ministerstwa finansów obcięto o ponad 800 tysięcy złotych. Zdaniem wicestarosty Janusza Słabickiego przekazanie pieniędzy na realizacje innych zadań było niezbędne dla dalszego funkcjonowania urzędu. W powiecie przemyskim jest blisko 500 kilometrów dróg zarządzanych przez starostwo. Na ich utrzymanie ministerstwo finansów przekazało 3 miliony 100 tysięcy złotych. Kwota ta jednak ma być uszczuplona o 800 tysięcy. Wójtowie uważają to za niedopuszczalne. Starostwo rozważa możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego w wysokości pół miliona złotych. Pieniądze miałyby być przeznaczone głownie na utrzymanie dróg.

* Koło Unii Wolności w Przemyślu wydało oświadczenie, w którym wyraża swoją dezaprobatę wobec decyzji prezydenta Tadeusza Sawickiego o zakazie organizacji imprezy plenerowej w ramach VII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Niekorzystna atmosfera jaka powstała wokół tej decyzji, dyskredytuje wizerunek miasta i jego mieszkańców w całym kraju i poza jego granicami" - czytamy w oświadczeniu. Koło Unii Wolności złożyło wyrazy uznania młodzieży i organizatorom przemyskiego finału wielkiej orkiestry za wielkie serce i zaangażowanie w kwestowaniu na rzecz chorych dzieci. Pod oświadczeniem podpisał się przewodniczący koła Wojciech Kalinowski.

* 18 stycznia około godziny 2,40 funkcjonariusze strażnicy w Hermanowicach zatrzymali w rejonie Malchowic 17-letnioego Daniela K., który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę z Ukrainą. Jak dowiedzieliśmy się od podporucznik Elżbiety Pikor - rzecznika Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej - 17-latek uciekł z domu i szedł gdzie go oczy poniosą. Młodzieniec nie posiadał przy sobie dokumentów. Powiedział, że pochodzi z byłego województwa tarnobrzeskiego. Obecnie przebywa w dyspozycji oddziału.

* W sobotę 15 stycznia w Przemyślu minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz wręczył medale "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Uhonorowana została trzydziesto trzy osobowa grupa mieszkańców gmin: Krzywcza, Dubiecko, Przemyśl i Medyka. Wyróżnienie to otrzymali rodzice których, trzech lub więcej synów pełniło służbę wojskową. Złotym medalem zostały uhonorowane: Zofia Sadowa ze Stanisławczyka, której ośmiu synów służyło w wojsku oraz Maria Dec z Babic, której pięciu synów pełniło służbę wojskową.

* Na przejściu granicznym w Medyce podczas kontroli funkcjonariusze BOSG zatrzymali obywatela Ukrainy, który pokazał do kontroli fałszywą wizę "schengen". Mężczyzna wyjaśnił, że taką wizę otrzymał w jednym z biur turystycznych na Ukrainie.

* 20 stycznia w Arłamowie odbędą się Mistrzostwa Europy w wyścigach psich zaprzęgów. W zawodach weźmie udział blisko 130 załóg z różnych krajów. Polska po raz pierwszy jest organizatorem tego typu imprezy. Mistrzostwa potrwają do 23 stycznia.

* 17 stycznia około godziny 17 doszło do bardzo rzadkiego zjawiska atmoferycznego. Nad Przemyślem przeszła burza z piorunami. Chwilę wcześniej padał śnieg, a tu ...grzmoty !

* Intensywne opady śniegu i silny wiatr w dniu 19 stycznia sparaliżowały komunikację. Do godzin popołudniowych na terenie byłego województwa przemyskiego nieprzejezdne były odcinki dróg: Młodowice - Fredropol, Gaje - Hruszowice, Kaszyce -Dobkowice, Rokietnica - Tapin, Trójczyce -Zabłotce, Hawłowice - Pruchnik, Łowce - Zamiechów oraz trasa Studzian -Dębów - Białoboki. Do godzin wieczornych bardzo trudna sytuacja panowała na drodze Dynów - Domaradz. Pracę drogowców utrudniał porywisty wiatr, który wciąż nawiewał śnieg z poboczy na odśnieżone drogi.

* W powiecie przemyskim coraz więcej osób szuka pracy. O ile na koniec roku 1998 liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy w Przemyślu wynosiła 6 tysięcy 653 osoby, to w grudniu roku ubiegłego liczba ta wzrosła do 9 tysięcy siedmiuset siedemnastu osób.

* Na Podkarpaciu wzrasta ilość zachorowań na grypę. Obecnie choruje na nią ponad 2 tysiące osób. Najwięcej zachorowań odnotowano na terenie Rzeszowa, Lubaczowa i Przemyśla. Grypy nie ma na razie w rejonie Jarosławia. Lekarze twierdzą jednak, że nie można jeszcze mówić o epidemii. W ubiegłym roku w tym samym czasie w naszym regionie na grypę chorowało 14 tysięcy osób. Przestrzegają jednak, że grypa nie leczona może doprowadzić do powikłań takich jak: zapalenie płuc czy mięśnia sercowego.

* 27 stycznia rozpocznie się w Horyńcu XXI biesiada teatralna. Swój udział zapowiedziało 15 teatrów z Bytomia, Brzozowa, Kalisza, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Lublina, Warszawy, Zakopanego i Przemyśla. W tym roku przedstawienia oceniać będą: aktorka Joanna Szczepkowska, pisarz i reżyser Antoni Libera oraz krytyk teatralny Krzysztof Sielicki. Przeglądowi konkursowemu towarzyszyć będą warsztaty teatralne i konsultacje. Impreza organizowana przez przemyskie Centrum Kulturalne i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu potrwa do 30 stycznia.

* W przemyskim Klubie Garnizonowym 17 stycznia się j konkurs interpretacji dziecięcej. Po wysłuchaniu i obejrzeniu trzydziestu czterech recytatorów w grupie dziecięcej od 7 do 9 lat tytuł laureata otrzymali : Mateusz Kozak i Bartosz Sałdan z Zespołu Szkół Muzycznych, Magdalena Chomiak oraz Agnieszka Walciszewska ze szkoły podstawowej numer 15. W kategorii od 10 do 12 lat pierwsze miejsce zdobyła Magda Fejdasz z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W grupie od 7 do 9 lat tytuł laureata przyznano Kamili Lonc z szesnastki i Annie Droń z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W grupie od 10 do 12 lat laureatami zostali: Justyna Serwin z Kniażyc, Ewa Pazdan z szesnastki, Jagoda Pietrusi z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Ewelina Szymańska i Marcin Harasimowicz z szóstki i w grupie od 13 do 15 lat pierwsze miejsce zdobyły Justyna Dedio i Patrycja Pigóra ze szkoły numer 14. W kategorii spektakle teatralne tytuł laureata przypadł : teatrom z piętnastki , czternastki i szóstki. W kategorii szkoły średniej zwyciężył teatr Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii Błonie.

* Komenda Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej organizuje zimowisko dochodzące w terminie od 24 stycznia do czwartego lutego. Odpłatność za uczestnictwo wynosi 4 zł dziennie w tym organizatorzy zapewniają jeden posiłek gorący. W programie: gry i zabawy na śniegu, konkursy oraz zwiedzanie zabytków Przemyśla i okolic. Zimowisko zorganizowane zostanie w szkole podstawowej numer 10 przy ulicy Piotra Skargi.

* Zespól Rytm ze szkoły podstawowej numer 15 w Przemyślu zajął trzecie miejsce w grupie młodszej na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu. Już 21 stycznia zespół RYTM wspólnie z wychowankami Ośrodka Szkolno - Wychowawczego wystawi w Klubie Niedźwiadek jasełka, a 24 stycznia w dyskotece OLIMP zespół RYTM wystąpi z koncertem podczas festynu dla dzieci.

Reklama