Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 08.01-14.01.2000 r.

* Po raz pierwszy o Przemyślu mówiło się tak głośno i tak dużo. Stało się tak za sprawą prezydenta miasta. Podczas ogólnopolskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak dał dobitnie wyraz temu co sądzi o decyzji prezydenta Przemyśla. Słyszeli to wszyscy, którzy śledzili przed telewizorami finał wielkiej orkiestry. Wyraz temu dają także mieszkańcy miasta. Już drugi dzień dzwonią do nas zbulwersowani mieszkańcy. Prezydent skomentował to praktycznie jednym zdaniem. Na zorganizowanie w Przemyślu Regionalnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabraniały przepisy ustawy. Problemu takiego nie miał prezydent Rzeszowa, który po odmowie prezydenta Tadeusza Sawickiego bez problemu zgodził się, aby regionalny finał odbył się w Rzeszowie.

* 65 tysięcy zebrała przemyska młodzież na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całym województwie podkarpackim zebrano 530 tysięcy złotych. Z Lubaczowa na konto fundacji napłynęła niebagatelna suma dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Bircza zebrała ponad 4 tysiące. W Rzeszowie podczas Regionalnego Finału Wielkiej Orkiestry zlicytowano podarowany przez przemyską odlewnię imienia Felczyńskich dzwon. Sprzedano go za trzy tysiące złotych. Fajka podarowana przez Henryka Worobca z Przemyśla osiągnęła cenę ponad tysiąca złotych.

* Do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyłączyli się także funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz przemyscy celnicy. Zbiórkę pieniędzy przeprowadzono na przejściu granicznym w Medyce. Turystom wjeżdżającym jak i wyjeżdżającym z Polski o Wielkiej Orkiestrze przypominały serduszka na mundurach funkcjonariuszy.

* Oświadczenie w sprawie szumu związanego z nie wyrażeniem zgody na organizacje w Przemyślu Regionalnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymaliśmy od rzecznika Urzędu Miejskiego w Przemyślu Zbigniewa Górskiego. W oświadczeniu czytamy: zaplanowana przez rzeszowski oddział Telewizji Polskiej impreza została zgłoszona faksem 15 grudnia. W zbyt późno wysłanym wniosku nie została zachowany ustawowy termin 30-to dniowy. We wniosku brak było również niezbędnych opinii: komendanta rejonowego policji, kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej, komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz miejscowego inspektora sanitarnego. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zobowiązuje wnioskodawcę do wymogów stawianych w artykule 7 pod rygorem odmowy wydania zezwolenia. Prezydent Tadeusz Sawicki nie miał możliwości podjęcia w stosunku do opisywanego wniosku innej decyzji zgodnej z prawem jak tylko odmownej. Organizator imprezy masowej miał ustawowy obowiązek spełnienia wymogów w zakresie bezpieczeństwa potencjalnych uczestników imprezy w czasie jej trwania, ochrony porządku publicznego, a także zabezpieczenia pod względem medycznym, przeciwpożarowym i sanitarnym. Te obowiązki nie zostały przez wnioskodawcę spełnione. To jest fragment oświadczenia wydanego przez rzecznika Urzędu Miejskiego Zbigniewa Górskiego.

* 13 stycznia po godzinie 14 12-letnia córka prezydenta Przemyśla Joanna S. została potrącona przez samochód osobowy. Idąca prawą stroną dziewczynka najprawdopodobniej nagle weszła na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód marki fiat seicento, którym kierował 69-letni mieszkaniec Kuńkowiec. Dziecko doznało wstrząśnienia mózgu, otwartego złamania ręki z przemieszczeniem oraz ogólnych potłuczeń. Obecnie przebywa w szpitalu przy ulicy Słowackiego. Życzymy Joasi szybkiego powrotu do zdrowia. A swoją drogą był to czysty przypadek, czy zemsta sił nadprzyrodzonych za ostatnie decyzje?

* 10 stycznia w Boguchwale rozpoczęło się spotkanie w sprawie organizacji rynku rolnego w województwie podkarpackim. Spotkanie poświecone będzie prezentacji oferty małopolskiej giełdy rolno-towarowej dotyczącej budowy rynku pierwotnego. Przedstawiona zostanie także informacja o stanie przygotowań do wdrażania programu SAPARD. W spotkaniu uczestniczą starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie z naszego regionu. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi reprezentuje podsekretarz stanu Andrzej Łuszczewski.

* W Wyszatycach koło Przemyśla przebywał przewodniczący Związku Zawodowego Rolników "Samoobrona" Andrzej Lepper. Lider samoobrony przekonywał, iż jedynym ratunkiem dla kraju jest przejęcie władzy przez tworzony Blok Ludowo-Narodowy. 17 stycznia w Warszawie odbędzie się pierwszy kongres tego nowego ruchu społeczno -zawodowego. Zdaniem Leppera Polską rządzi grupa cwaniaków, a proces prywatyzacji to jedno wielkie złodziejstwo. Andrzej Lepper zapewnił, iż będzie nadal walczyć wybierając rewolucję bezkrwawą.

* Z Przemyśla zniknie niebawem upiór, który straszył przez kilka ostatnich lat. Chodzi o potężny gmach zamkniętego i niszczejącego kina Bałtyk. Budynek kupiła Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, która właśnie zaczęła w nim remont. Kino zostało podzielone na trzy kondygnacje z salami wykładowymi i dziekanatem. Na parterze powstanie czytelnia, a na poddaszu klub studencki z tarasem widokowym. Prace maja zakończyć się w lipcu. Wtedy rozpocznie się przeprowadzka i przygotowanie do nowego roku akademickiego. Zakup byłego kina pochłonął 50 tysięcy złotych, a adaptacja gmachu i wyposażenie to wydatek rzędu trzech milionów złotych.

* Konserwatorzy zabytków zakończyli kolejny etap prac w przemyskiej Katedrze. Dzięki wsparciu fundacji polsko- niemieckiej odrestaurowano cenny ołtarz z 17 - to wiecznym malowidłem ściennym i zabytkowy portal kaplicy Fredrów. Odrestaurowany ołtarz znajduje się w bocznej nawie świątyni i został wykonany przed stu laty przez Alfreda Majerskiego. W trakcie prac przywrócono mu pierwotną kolorystykę kamienia i zrekonstruowano brakujące elementy. Prace w katedrze trwają już 4 lata. W ich trakcie odnowiono większość barkowych ołtarzy i przeprowadzono konserwacje polichromii.

* W drugim etapie konkursu na prezesa Przemyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - komisja konkursowa składająca się z członków zarządu miasta - spośród trzech kandydatur wybrała Mariusza Tkacza. Jego koncepcję zarządzania spółką oceniono najwyżej.

* W Przemyślu trwa wyposażanie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczna nowego szpitala przy ulicy Monte Casino. Mimo kłopotów finansowych dyrektor Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej zapewnia, że już w przyszłym miesiącu placówka przyjmie pierwszych pacjentów. Wyjątkowo ślamazarne tempo mają zrekompensować choć w części funkcjonalność oraz wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt. Poszczególne oddziały miały zostać przekazane do użytku końcem listopada. Dotrzymanie tego terminu okazało się jednak niemożliwe, bo zabrakło pieniędzy. Szpital potrzebuje jeszcze około piętnastu milionów złotych na dokończenie prac budowlanych oraz zakup sprzętu.

* W Siennowie zakończył się remont 16-wiecznego drewnianego kościółka, który został poważnie uszkodzony podczas sierpniowej wichury. Prace remontowe trwał pięć miesięcy, a ich koszt wyniósł 70 tysięcy złotych. Prace polegały miedzy innymi na rekonstrukcji dachu w prezbiterium, wyprostowaniu ścian. W odbudowę świątyni aktywnie włączyli się mieszkańcy. Specjalistyczne roboty prowadziła jarosławska firma ARKADY.

* Z inicjatywy Wydziału Promocji, Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Przemyślu ukazały się dwa foldery promujące nasz region. Foldery są jednym z elementów promocji powiatu. W przygotowaniu są również inne wydawnictwa promujące walory dziesięciu gmin wchodzących w skład powiatu przemyskiego. Po jakie licho nam foldery? Nasz prezydent zrobił nam taką kampanię reklmową na całym Świecie, że drukowanie karteczek, jest w tym wypadku co najmniej problematyczne. Gdyby tak wiedzieć wcześniej "co mu do łba strzeli".

* Po dłuższej przerwie do Przemyśla ponownie przyjeżdża poseł Ziemi Przemyskiej, minister obrony narodowej, Janusz Onyszkiewicz. Jak nas poinformowano w jego przemyskim biurze poseł będzie dyżurował w piątek. W Jarosławiu, przy ulicy Grunwaldzkiej 18 w godzinach od 12 do 13, a popołudniu od 16.30 do 18- ej w swoim biurze w Przemyślu przy ulicy Barskiej 15.

* 13 stycznia o północy kolejne obchody Nowego Roku, tym razem według kalendarza juliańskiego. Podobnie jak dwa tygodnie temu nadejście nowego roku uczczą przemyscy płetwonurkowie. Pan Sergiusz Iwaszko poinformował nas, że członkowie Klubu płetwonurków Delfin przy Lidze Obrony Kraju i ratownicy wodni z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu wypiją lampkę szampana na żwirowni na Krzemieńcu.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali dwa samochody o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Mercedesem 230 e próbował wyjechać z Polski obywatel Rosji. Podstawą zatrzymania były przebijane pola numerowe. Kilka godzin później zatrzymano wyjeżdżającego z naszego kraju samochodem marki Opel obywatela Ukrainy. W tym przypadku pojazd też miał przebite numery.

* W Krakowie podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Politechniką Krakowską a Starostwem Powiatowym w Przemyślu. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli: Marek Gosztyła, starosta Mariusz Grzęda oraz rektor Politechniki Krakowskiej profesor Kazimierz Flaga. Współpraca będzie polegała między innymi w zakresie realizacji prac badawczych i rozwojowych mogących wpłynąć na rozwiązanie istotnych problemów naszego regionu. Uczelnia będzie współdziałać z samorządem w dziedzinie ochrony środowiska, budownictwa mieszkaniowego, rozwoju komunikacji, ochrony zabytków, utylizacji odpadów i gospodarki wodnej.

* Za kilka dni odbędzie się, ogólnopolska akcja liczenia nietoperzy. W Przemyślu i okolicach tymi badaniami będzie zajmować się przemyski Zarząd Parków Krajobrazowych. W rejonie Przemyśla ich liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat wahała się od 50 do 150 osobników, głównie na forcie w miejscowości Sieldiska. Najczęściej spotykanym jest Nosek Bechsztajna, który jest "białym krukiem" wśród nietoperzy.

* W ośrodku ZHP w Ruszelczycach rozpoczęła się 10 stycznia kolejna edycja międzynarodowej szkoły europejskiej. Uczestniczy w niej 40-to osobowa grupa młodzieży z Polski, Ukrainy i Słowacji. Celem spotkania jest zapoznanie się ze współczesnymi systemami politycznymi. Młodzież zapoznana zostanie za strukturami państw należących do Unii Europejskiej oraz z obowiązującym w nich systemem prawnym. Organizatorem warsztatów jest Przemyskie Stowarzyszenie "Parlament młodzieży". Zajęcia potrwają do 17 stycznia.

* Do końca czerwca połączona zostanie 14 Brygada Pancerna Ziemi Przemyskiej z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. W wyniku połączenia powstanie nowa brygada. Dowództwo nowej formacji mieścić się będzie w Rzeszowie. Nowa brygada rozlokowana zostanie w Rzeszowie, Przemyślu, Jarosławiu i Żurawicy. Na bazie sprzętu i struktur, które nie wejdą w skład zmodyfikowanej brygady powstanie 14 brygada Obrony Terytorialnej. Rozlokowana będzie w garnizonach w Przemyślu i Żurawicy.

* Śliska nawierzchnia ulicy Chopina w Przemyślu nieomal uniemożliwiła udzielenie pomocy przez pogotowie ratunkowe. Około drugiej w nocy karetka reanimacyjna została wezwana do mężczyzny, jednego z mieszkańców tej ulicy. Okazało się jednak, że na nie posypanej niczym nawierzchni karetka zachowywała się jakby zamiast kół miała łyżwy. Obsada karetki została zmuszona do wezwania na pomoc kolejnego zespołu dopiero wspólnymi siłami udało się przywrócić karetkę do użytku. Na szczęście pacjent pogotowia zdążył doczekać pomocy. Ponieważ od kilku dni nie pada śnieg a - wszystko na to wskazuje - pługopiaskarki stoją bezczynnie to może warto je wysłać z piaskiem i solą na strome ulice i podjazdy w naszym mieście.

* Na przejsciu granicznym w Medyce funkcjonariusze BOSG zatrzymali kolejne samochody. Volkswagen transporter którym podróżował obywatel Ukrainy figurował w rejestrze pojazdów utraconych. Drugi samochód to Alfa Romeo wartości około stu tysięcy złotych. Próbował nim wyjechać z Polski obywatel Rumunii. Powodem zatrzymania był sfałszowany włoski dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczeniowa.

* Stu instruktorów z byłego województwa przemyskiego złożyło stosowne dokumenty dopuszczające do egzaminu weryfikacyjnego. 16 stycznia o godzinie 10 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego przy ulicy Topolowej w Przemyślu 62 osobowa grupa będzie mogła odzyskać uprawnienia instruktora nauki jazdy. Pozostałe 38 osób które będzie mogło poddać się egzaminowi w późniejszym terminie. To, że egzaminy odbywają się nie jak pierwotnie zakładano w Rzeszowie, ale w Przemyślu jest zasługą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu.

* W przemyskiej ludwisarni im. Felczyńskich odlano symboliczny dzwon trzeciego tysiąclecia. Zawiśnie on w zbudowanej w zeszłym roku bramie milenijnej w Lednicy koło Poznania. Dzwon będzie miał dwa serca - jedno pozłacane poświęci Jan Paweł II. Ma ono symbolizować idee młodzieży - papież sercem z nami.

* Kilka dni temu w Korczowej odbyły się rozmowy kierownictwa polskiej i ukraińskiej administracji celnej. Rozmowy dotyczyły miedzy innymi wymianie informacji operacyjnych o przestępczości zorganizowanej. Dyskutowano również o współpracy zmierzającej do wprowadzenia w życie zasady jednego zatrzymania. Przebywający w Korczowej prezes Głównego Urzędu Ceł Zbigniew Bujak zapewnił, że w najbliższym czasie zostaną sfinalizowane formalności umożliwiające odprawianie na przejściu również samochodów ciężarowych.

* Na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano dwóch obywateli Mołdawii. W paszportach obcokrajowców stwierdzono podrobione wizy.

* Na przejściu granicznym w Barwinku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 27-letniego Marka C., który usiłował wyjechać na Słowację polonezem. Jak się okazało samochód figurował w rejestrze pojazdów utraconych.

Reklama