Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 01.01-07.01.2000 r.

* Pierwszym dzieckiem, które urodziło się na Podkarpaciu w 2000 roku był syn państwa Renaty i Krzysztofa Nadlonków z Przeworska. Przyszedł na świat w Szpitalu Rejonowym w Przeworsku dokładnie minutę po północy 1 stycznia 2000 roku. Cztery minuty po północy urodziła się w szpitalu w Rzeszowie córka Gabrieli i Andrzeja Nitków z Budziwoja. To je jednak służby wojewody uznały za pierwsze dziecko Podkarpacia 2000 roku, a Zbigniew Sieczkoś wręczył rodzicom pralkę, wózek i zegarek.

* Na Oddziale Chirurgii Dziecięcej szpitala przy ul. Słowackiego w Przemyślu przebywał 12 -latek skatowany przez ojca. Krwiak na głowie dziecka i uszkodzone oko nie były wystarczającym powodem, aby pozbyć się oprawcy z domu. Matka zaprzeczyła, że to mąż pobił syna. Tylko w grudniu 1999 roku podkarpaccy policjanci odnotowali 180 przypadków przemocy wobec dzieci do 13 lat oraz 115 wobec dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Policjanci wiedzą o nich dzięki tzw. Niebieskim Kartom, które funkcjonariusz musi wypełnić przy każdej interwencji domowej.

* W środę wieczorem tj. 5 stycznia węgierskie służby graniczne zatrzymały dwóch naszych pobratymców, którzy wybrali się na saksy, żeby trochę zarobić...żebrząc! Jak przyznali później, w ciągu dwóch tygodni uzbierali 4 tysiące złotych. Dwaj Polacy w wieku 45 i 41 lat, nie mają stałego miejsca zameldowania. Twierdzą, że ich domem są pomieszczenia stacji kolejowej Warszawa-Centralna. Ich pasją są podróże lub raczej służbowe delegacje. Panowie nie tułają się po Europie dla przyjemności, lecz w celach zarobkowych. - Na Słowację mężczyźni wybrali się w ubiegłym roku, tuż przed świętami. Praktycznie, aż do węgierskiej granicy drogę pokonali pieszo. Tylko przez krótki odcinek ktoś ich przewiózł samochodem. Jak przyznali nie była to ich pierwsza żebracza wyprawa. Kilka lat temu jeden z nich wybrał się na pieszą wędrówkę do Francji. Celem tej wycieczki było również żebractwo. Obie granice polsko - słowacką i węgiersko - słowacką przedsiębiorczy Polacy przekroczyli nielegalnie, na skróty przez leśne ścieżki. Zostali zatrzymani w niewielkiej odległości od pasa granicznego przez funkcjonariuszy węgierskich służb granicznych.

* Zgodnie z kalendarzem juliańskim wierni obrządku greckokatolickiego oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego uroczystą Wigilią rozpoczęli w czwartek 6 stycznia trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia. W godzinach południowych ks. arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego, odwiedził cudzoziemców odbywających kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym przy ulicy Rokitniańskiej w Przemyślu. W czasie pobytu za murami więzienia ks. arcybiskup złożył życzenia świąteczne przebywającym tutaj blisko 20 obcokrajowcom, z których większość to obywatele byłych republik Związku Radzieckiego. Wielu z nich odsiaduje długoletnie wyroki za ciężkie przestępstwa: rozboje z bronią w ręku, pobicia i morderstwa. Wspólnie z nimi duchowny odśpiewał najbardziej znaną kolędę "Boh predwicznyj narodywsja", podzielił się święconym, postnym chlebem zwanym prosforą oraz wręczył im okolicznościowe paczki przygotowane przez przemyską Kurię Metropolitalną Obrządku Greckokatolickiego. W piątek rano o godzinie 6 w kościele rektoralnym przy ulicy Basztowej w Przemyślu zaplanowano nabożeństwo na rozpoczęcie świąt Bożego Narodzenia. Rozpocznie ono jednocześnie obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 w Kościele obrządku greckokatolickiego w Polsce. W tradycji wschodniej drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest Matce Bożej, zaś trzeci św. Stefanowi.

* W Domu biskupim w Przemyślu odbyła się uroczystość podpisania przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika księgi statutu synodu archidiecezji przemyskiej. Trwający pięć lat synod był drugim z kolei a 29 w historii diecezji przemyskiej. Owocem zakończonej 5 -letniej pracy komisji głównej i tematycznych synodu są dekrety i 84 aneksy do statutów zawarte w siedmiu księgach. Przekazując je do podpisania metropolicie Michalikowi przewodniczący Komisji Głównej biskup Stefan Moskwa wyraził nadzieje, że przyczynią się one do ukazania kościoła diecezjalnego jako sakramentu zbawienia na przemyskiej ziemi. Księga zostanie przekazana przedstawicielom wszystkich parafii podczas uroczystości milenijnych. A archidiecezji przemyskiej zaplanowano je na wrzesień.

* Po sylwestrowej nocy pozostało tylko wspomnienie .W Przemyślu największy bal na pięćset par odbył się w przemyskiej hali sportowej. Oprócz szampańskiej zabawy organizatorzy dla uczestników balu przygotowali moc niespodzianek. Jedna z par oprócz wspaniałych wrażeń wróciła do domu z kolorowym telewizorem. Wystrój sali był iście kosmiczny. Każdy z uczestników balu mógł sobie zrobić zdjęcie w rakiecie kosmicznej, a do tańca przygrywał zespół estrady rzeszowskiej. Ostatni goście opuścili halę o 9 rano. W oryginalny sposób Nowy Rok powitali płetwonurkowie z klubu Delfin i z sekcji ratownictwa wodnego Komendy Miejskiej Straży Pożarnej. Punktualnie o północy wynurzyli się z nurtów lodowatego Sanu na lampkę szampana. Duża grupa ludzi powitała 2000 rok na przemyskim rynku. Na kilka minut przed godziną 24 odbył się pokaz sztucznych ogni.

* W ostatni dzień grudnia 1999 przestała istnieć zlokalizowana w Krównikach Wojskowa Baza Przeładunkowa. Kadra wojskowa oraz żołnierze zasadniczej służby wojskowej przeniesieni zostali do jednostek w Przemyślu, Jarosławiu i Rzeszowie. W krównickiej bazie, istniejącej od 1951 roku, jej ostatni szef przepracował ponad 20 lat, inni oficerowie kadry po kilkanaście. Wszyscy spotkali się podczas uroczystej zbiórki i byli świadkami złożenia meldunku o rozformowaniu. Z trudem kryjąc wzruszenie, ppłk Józef Leja pożegnał się ze swoimi podwładnymi, życząc im pomyślności w dalszym życiu i żołnierskiej służbie. Kpt. Sławomir Bieniasz wie już, że przechodzi do służby w Rzeszowie, plut. Wacław Januszkiewicz (związany z bazą w Krównikach od chwili powołania do wojska) znalazł miejsce w klubie garnizonowym w Jarosławiu. Pozostali oficerowie i podoficerowie kadry rozformowanej jednostki czekają na rozpatrzenie złożonych wniosków lub nowe przydziały. W 2000 roku rozformowana ma zostać jeszcze 14. Brygada Pancerna im. Hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

* Trwa wyposażanie w sprzęt i aparaturę medyczną szpitala przy ulicy Monte Casino w Przemyślu. Pierwszych pacjentów szpital przyjmie już w przyszłym miesiącu. W nowej placówce, gdzie przygotowano miejsca dla siedmiuset pacjentów oddano do użytku i poświęcono przyszpitalną kaplice. Poświęcenia kaplicy pod wezwaniem błogosławionego ojca Pio dokonał arcybiskup Józef Michalik.

* Po ponad dwuletniej modernizacji otwarte zostało 3 stycznia sztuczne lodowisko przy ulicy Sanockiej w Przemyślu. Koszt remontu wyniósł blisko 5 milionów złotych. Prace polegały między innymi na poszerzeniu i wydłużeniu tafli, zainstalowano nowe agregaty chłodnicze, odnowiono szatnie i wymieniono ławki na trybunie. Ponadto zamontowano nowe bandy produkcji szweckiej. Jest także nowe nagłośnienie. Obiekt czynny będzie każdego dnia od 8 do 20. do końca tego tygodnia korzystanie z lodowiska jest nieodpłatne. Od poniedziałku jednogodzinny bilet dla dzieci i młodzieży szkolnej kosztował będzie 2 zł , dla dorosłych 4 złote.

* W Medyce odbyło się spotkanie z udziałem wójtów gmin powiatu przemyskiego oraz dyrektorów gimnazjów i szkół podstawowych. Spotkanie, w którym uczestniczył również kurator oświaty Władysław Rusin poświęcone było zapoznaniu się z zasadami finansowania inwestycji oświatowych w dwutysięcznym roku. Kurator W. Rusin zadeklarował finansowe wsparcie inwestycji samorządów lokalnych, dodał jednak, że środki jakimi dysponuje są bardzo skromne. Preferencje będą miały inwestycje finalizowane w tym roku. Kurator ma nadzieję, że dodatkowe środki na inwestycje, remonty i modernizacje szkół na wsi znajdą się w rezerwie budżetowej państwa.

* Po długim okresie zastoju rozpoczęły się prace przy adaptacji byłego kina Bałtyk w Przemyślu. Przypomnijmy, że budynek należy obecnie do Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. Miejmy nadzieje, że już niedługo ten duży obiekt przestanie straszyć swoim wyglądem, co zawdzięczaliśmy niezdecydowaniu włodarzy miasta.

* W tym roku budżet podkarpackiej kasy chorych wzrośnie tylko o jednen i dwie dziesiąte procent czyli dużo poniżej poziomu zakładanej inflacji. Zdaniem zarządu kasy nie wpłynie to na wartość finalizowanych właśnie kontraktów. Tymczasem dyrektorzy większości placówek medycznych twierdzą, że pieniędzy jest mniej i nie wystarczy ich na podwyżki, ani na jakiekolwiek inwestycje.

* Coraz więcej osób korzysta z jarosławskiego i przemyskiego Biura Porad Obywatelskich. Takich placówek jest w Polsce jest zaledwie 6. Można w nich uzyskać bezpłatne informacje w każdej z dziedzin prawnych i społecznych. Związek Stowarzyszeń Biur Porad Obywatelskich jest organizacją pozarządową. W Przemyślu biuro mieści się przy ulicy Barskiej 15, a w Jarosławiu przy ulicy Rynek 6.

* Podczas ostatniej sesji rady powiatu przemyskiego zaakceptowane zostały zmiany w uchwale budżetowej na rok 1999. Nierozdysponowaną rezerwę celową w kwocie 4 tysiące 276 złotych postanowiono przeznaczyć na modernizację kotłowni w Zespole Szkół Rolniczych w Nienadowej. Ponadto radni podjęli decyzje o zaciągnięciu kredytu w wysokości 150 tysięcy złotych. Podczas sesji postanowiono także poddać szczegółowej kontroli finansowej Zespół Opieki Zdrowotnej w Przemyślu.

* Gminna biblioteka w Medyce została wyróżniona pierwszą nagroda starosty przemyskiego. Konkurs na najlepszą bibliotekę zorganizowany został przez Przemyską Bibliotekę Publiczną i Starostwo Powiatowe. II nagroda przypadła bibliotece w Żurawicy.

* W Sieniawie zakończył się remont 16 -wiecznego drewnianego kościółka, który został poważnie uszkodzony podczas sierpniowej wichury. Prace remontowe trwał pięć miesięcy, a ich koszt wyniósł 70 tysięcy złotych. Prace polegały miedzy innymi na rekonstrukcji dachu w prezbiterium, wyprostowaniu ścian. W odbudowę świątyni aktywnie włączyli się mieszkańcy. Specjalistyczne roboty prowadziła jarosławska firma Arkady.

* Z inicjatywy Wydziału Promocji, Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Przemyślu ukazały się dwa foldery promujące nasz region. Foldery są jednym z elementów promocji powiatu. W przygotowaniu znajdują się również inne wydawnictwa promujące walory dziesięciu gmin wchodzących w skład powiatu przemyskiego.

* Podczas posiedzenia w Medyce wójtowie gmin powiatu przemyskiego stanowczo zaprotestowali przeciw zabieraniu środków finansowych z subwencji drogowej. W skierowanym do starosty przemyskiego Mariusza Grzędy piśmie stwierdzono, iż niedopuszczalne jest dalsze uszczuplanie środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie sieci drogowej. Sieć drogowa na obszarze powiatu przemyskiego od wielu lat była niedoinwestowania, nawierzchnie dróg w niektórych miejscach są opłakane. Obniżanie finansów na drogi spowoduje dalsze pogorszenie ich stanu oraz przekreśli szansy na utrzymanie środków z funduszu FAHRE. Wójtowie wnioskują o rzeczową analizę projektu budżetu powiatu w tej i nie tylko w tej sprawie. Wójtowie wyrazili również swoje zaniepokojenie sytuacją w przemyskim ZOZ-ie.

* Spór pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej a Przemyską Spółdzielnią Mieszkaniowa i Spółdzielnią Metalowiec nadal trwa. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy MPEC domaga się od spółdzielni dopłat za dostarczane ciepło z dniem 1 lipca 1999 roku. Spółdzielnie maja zastrzeżenia i do tej pory nie podpisały z dostawcą ciepła umowy. Sprawę miał rozstrzygnąć Urząd Regulacji Energetyki. Spółdzielnia Metalowiec otrzymała już postanowienie, w którym Urząd Regulacji Energetyki utrzymał w mocy warunki jakie postawił MPEC. Najprawdopodobniej sprawa trafi do sądu antymonopolowego.

* W Żurawicy trwają prace przy budowie hali sportowej. Będzie to obiekt o wymiarach 41 na 21 metrów. W hali znajdą się gabinety odnowy, sale do ćwiczeń korekcyjnych oraz zaplecze sanitarno - socjalne. Środki na inwestycją pochodzą w znacznej mierze z budżetu gminy. Swoje wsparcie w kwocie sześciuset pięćdziesięciu tysięcy złotych zadeklarował Urząd Kultury Fizycznej i Sportu. Gmina liczy też na pomoc Urzędu Wojewódzkiego i Ministra Edukacji Narodowej.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali siedmiu Gruzinów, którzy nielegalnie przekroczyli granice na odcinku działania strażnicy w Kalnikowie. Sprawcy zatrzymani zostali w Medyce. Gruzini w wieku od 23 do 28 lat próbowali wjechać do Polski legalnie, ale brak wymaganych pieniędzy na pobyt w naszym kraju spowodował cofnięcie ich na Ukrainę.

* Przemyska Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do Zawiązku Gmin Dorzecza Sanu. Inicjatorem utworzenia związku był wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś. Związek ma skupiać gminy leżące w zlewisku Sanu. Gminę Przemyśl reprezentować będą wójt Bolesław Hurkach i radny Karol Wieleba.

* Przemyski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich przygotował paczki dla rodaków na Ukrainie. Najbiedniejsi Polacy ze Szczerca i Sąsiadowic k. Starego Sambora, społecznicy pracujący na cmentarzu Orląt Lwowskich i redaktorzy Gazety Lwowskiej otrzymali 8 kilogramowe paczki z produktami spożywczymi. Prezenty przygotowano za pieniądze uzbierane w czasie grudniowego koncertu charytatywnego kapeli Ta Joj, zespołu z klubu garnizonowego i koncertu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej. Zbiórkę prowadziły tez dzieci ze szkoły podstawowej nr 16. Jeden z przemyskich hurtowników podarował kartony z mydłem, które trafiło do polskich przedszkoli we Lwowie. Z kolei gramofon i płyty ofiarowane przez p. Stanisława Kędzierskiego dotarły do Teatru Polskiego.

* 2 godziny i 41 minut trwała wczoraj niezwykła akcja ratunkowa w Łuczycach. Przemyscy strażacy ratownicy walczyli o życie...konia! Zwierzę wpadło do piwnicy przez niezabezpieczony właz o wymiarach 60 na 150 cm. Gdy przyjechali strażacy - zwierzę było w szoku. Weterynarz zrobił mu zastrzyk uspokajający, mieszkańcy zachowali zimną krew. Podczas gdy ratownicy powiększali otwór w stropie - gospodarze założyli na konia specjalne pasy. Do pasów przyczepiono linę i za pomocą dźwigu wyciągnięto konia. Feralny otwór zabezpieczono deskami. Koń dostał dawkę świeżego powietrza i środek wzmacniający. Wszystko dobrze się skończyło. Strażacy podkreślają wspaniałą postawę mieszkańców Łuczyc i dziękują im za pomoc i bardzo fachową współpracę. Koń ma się dobrze.

* Spacerując po lesie można zobaczyć nie tylko dzika i sarenkę, ale także dostrzegalnię przeciwpożarową. Jest to fachowa nazwa wieży obserwacyjnej, umożliwiającej wczesne wykrywanie pożarów. Za pieniądze z unijnego funduszu Phare wybudowano kilka więź na terenie nadleśnictw Radymno i Sieniawa. W całej Polsce powstało ich kilkadziesiąt . Wieże są częścią infrastruktury wczesnego ostrzegania o pożarach na najbardziej zagrożonych terenach leśnych.

* Nadal nie znane są wyniki kontroli przeprowadzonej w grudniu w przemyskim Sądzie Rejonowym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ministerialni urzędnicy zainteresowali się przemyskim sądem po telewizyjnym reportażu i prasowych doniesieniach o bardzo prawdopodobnej korupcji i kumoterstwie w tej placówce. Chodziło m.in. o umorzenie jednej sprawy w wydziale karnym. Kiedy protokół pokontrolny zostanie spisany - w pieszej kolejności przeczyta go minister Hanna Suchocka. Jeśli podejrzenia o korupcję się potwierdzą - będzie to dowód, że temida naprawdę jest ślepa.

* W sobotę 8 stycznia o godzinie 12 nastąpi zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 4 w Przemyślu, od placu Konstytucji, przez ulicę Jagiellońską do Placu na Bramie. Szczególnie trzeba uważać skręcając z Jagiellońskiej w lewo na Sportową, oraz z Placu Konstytucji w Grunwaldzką. Zarząd Dróg Miejskich przeprasza za utrudnienia w ruchu informując jednocześnie, że są one konieczne ze względu korektę programów sygnalizacji świetlnej.

* Sezon na kontrole trwa. Od kilku dni w Komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Inspektorzy z Najwyższej Izby kontroli pojawili się jednak z nieco innych powodów niż prasowe spekulacje. Interesują ich sprawy związane z ochroną granicy państwowej.

* W najbliższą niedziele 9 stycznia już po raz ósmy w całym kraju rozbrzmiewać będą dźwięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podkarpacki sztab nie będzie mieścił się jak pierwotnie zakładano w Przemyślu. Pomimo tego i tu nie zapomniano o dzieciach z chorobą nerek. Na ulicach miasta kwestować będzie blisko 200 osób. W dyskotece Olimp przy ulicy Wilsona już od godziny 13 rozpocznie się blok imprez dla mieszkańców miasta. Wystąpią zespoły: Czarna sól, Koks . O 18 rozpocznie się aukcja na którą wystawione zostanie złote serduszko wielkiej orkiestry. Ponadto na aukcji znajdą się plakaty z podpisem Jurka Owsiaka, książki, kubki i czapki. O godzinie 20.30 odbędzie się pokaz sprzętu straży pożarnej. O dzieciach nie zapomnieli też przemyscy koszykarze oraz aktorzy teatru Fredreum. O godzinie 17 na Zamku Kazimierzowskim rozpocznie się spektakl "Chata za wsią ", z którego dochód przeznaczony zostanie na wielka orkiestrą. Na wielka orkiestrę przeznaczono także część dochodów z meczu koszykówki pomiędzy Polonią Przemyśl a drużyną Cersanit Nomi Kielce. Ponadto podczas meczu odbędzie się licytacja piłki z autografami przemyskich koszykarzy.

Reklama