Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.03-18.03.2012 r.

• Starówka zyska dwie kamienice. Staną one na rogu ulicy Fredry i Rynku. Wyglądem będą nawiązywały do tych istniejących ponad 100 lat temu. Od kilkudziesięciu lat to miejsce było niezagospodarowane. Obecnie zlokalizowany jest tutaj kiosk z gazetami. O tym, że w tym miejscu stały dawniej budynki, świadczą ślady na murach sąsiednich kamienic.
- Na pewno nie będzie to wierna odbudowa. Jednak nowe kamienice mają nawiązywać do tego, co tutaj było kiedyś. Nie muszą to być dwa osobne budynki. Być może powstanie jeden, ale z zewnątrz zarysowany tak, jakby były dwa – mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Na pewno będą musiały zostać zachowane podcienia, tzn. przedłużone z sąsiednich kamienic. Działkę w tym miejscu kupił prywatny inwestor. Ma trzy lata na rozpoczęcie budowy i od tego czasu trzy lata na jej zakończenie.
- O tym, w jaki sposób te budynki zostaną zagospodarowanie, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten dopuszcza tam m.in. działalność turystyczno – hotelarską, bank, handel, administrację i podobne. – mówi Wołczyk. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w odbudowanych kamienicach powstaną bank i hotel, w ich podziemiach winiarnia i parking.

Reklama