Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 18.12-24.12.1999 r.

* Za kilka dni przestanie funkcjonować jednostka wojskowa w Krównikach. Decyzję w tej sprawie - o czym już informowaliśmy - wydal przed 3 miesiącami minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz. Teraz o pomoc proszony jest jego zastępca - wiceminister Romuald Szeremietiew, do którego zwrócił się poseł Andrzej Zapałowski. Jednak na zmianę decyzji jest już chyba za późno. Z końcem roku zakończy dzialaność Wojskowa Baza Przeładunkowa w Krównikach. Zostanie spory obiekt z największymi w Polsce suwnicami, na który podobno ostrzy sobie zęby kilku przemyskich przedsiębiorców.

* We wtorek, 21 grudnia, odbyło się w Przemyślu posiedzenie Zarządu Regionu „Ziemia Przemyska" NSZZ „Solidarność" z udziałem wicewojewody Marka Kuchcińskiego oraz przedstawicieli prezydium RS AWS woj. podkarpackiego. 

Podczas posiedzenia przewodniczący ZR "Ziemia Przemyska" NSZZ "S" Andrzej Buczek omówił sytuację, w jakiej znalazły się zakłady pracy regionu przemyskiego na koniec roku 1999. Przedstawił też uchwały podjęte na niedawnym zjeździe krajowym „Solidarności". Pod koniec spotkania działaczy związkowych do siedziby Zarządu Regionu przybył metropolita przemyski abp Józef Michalik, który łamiąc się opłatkiem, przekazał obecnym, a za ich pośrednictwem także wszystkim członkom "Solidarności" świąteczne i noworoczne życzenia. - Życzę Wam byście mogli być w pełni "Solidarnością", żebyście mogli być tymi, którzy są potrzebni w różnych sytuacjach. A czeka nas rok niezwykle ważny, więc żebyście mogli w tym roku być na usługach dobra, prawdy i sprawiedliwości. Jako słudzy Ojczyzny w sercu każdego człowieka ukorzenionej. Jako ci, którzy służyć się uczą jak Maryja przy Dzieciątku Jezus, a nie jak ci, którzy władzę mają i polecenia wydają. Im będziemy mocniejsi jako ci, którzy usługują, tym będziemy bardziej potrzebni - powiedział m.in. abp Józef Michalik.

* Oryginalne bombki choinkowe można kupić w parafii Św. Józefa w Przemyślu. Na dużej niebieskiej kuli namalowany jest kościół Salezjanów i pamiątkowa data. Ozdoby wykonano w Częstochowie - są ręcznie zdobione i na pewno mogą być wspaniałym prezentem. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży bombek parafia kupi sprzęt, niezbędny do wystawienia jasełek.

* Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Szopka noworoczna", zorganizowany przez Klub Osiedlowy "Salezjańskie". W najmłodszej grupie wiekowej od 5 do 9 lat nagrodzono Amandę Figlarską, Anię Trojańską i Anię Bocheńską. W starszej grupie nagrody otrzymały Joanna Urbańska, Joanna Karpińska, Aleksandra Kubicka i Natalia Tenus. Przyznano także wyróżnienia i dwie nagrody specjalne: dla Karoliny Szpik i Kasi Rybak. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

* Już po raz trzeci Radio Hot będzie transmitować pasterkę z Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu. W tym roku będzie ona szczególnie uroczysta. Rozpocznie się procesją z kościoła Ojców Franciszkanów kilkanaście minut przed północą. Tuż przed 12- tą metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik dokona otwarcia drzwi do bazyliki wnosząc w progi świątyni figurkę Dzieciątka Jezus. Warto dodać, że w taki sam sposób zostanie odprawiona pasterka w rzymskiej bazylice Świętego Piotra.

* Do gabinetu weterynaryjnego Ada trafił nowy pacjent - bocian przywieziony aż z Gorlic. Jego historia to opowieść o przywiązaniu i wierności. Bocian nie odleciał na zimę - pozostal w gniezdzie z chorą i niezdolną do lotu partnerką. Niestety, bocianica zamarzła, a jej mężnego opiekuna zdjęto dopiero 21 grudnia rano z gniazda. Bocian jest skrajnie wyczerpany. Jak powiedział nam Andrzej Fedaczyński z lecznicy - mieszkańcy Przemyśla i okolic nie pozwoliliby bocianom cierpieć tak długo i pomogliby im od razu. Bociany w Gorlicach nie miały takiego szczęścia. Jeden przyplacił ludzką obojętność życiem, drugi chorobą. Mamy nadzieję, że nowy pacjent dojdzie do siebie w towarzystwie starych pacjentów - bociana czarnego i znanego Czaplina.

* Na szkolnym rynku prasowym ukazał się nowy tytuł. Uczniowie integracyjnej klasy 3a ze szkoły nr 16 wydają gazetkę "Chwytaj, Oglądaj, Pomagaj". W grudniowym numerze można poczytać m.in. o archeologii i niebieskiej planecie - Ziemi. Dowiadujemy się też, skąd się wziął kanarek i jakie oczy ma syberyjski pies husky. Przede wszystkim jednak redaktorzy gazetki pamiętają o nadchodzących świętach i wszystkim czytelnikom składają z tej okazji życzenia.

* 21 grudnia została przeprowadzona sekcja zwłok, która wyjaśni przyczynę zgonu 37 -letniego mężczyzny, który w niedzielę na terenie Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu uderzył się w głowę, a potem zmarł w szpitalu. Mężczyzna był aresztowany w związku z podejrzeniem o włamanie do sklepu Veritas. Na policyjnym korytarzu podejrzany przewrócił się, uderzył w głowę i dostał drgawek. Wezwano pogotowie. Mężczyznę odwieziono do szpitala i przeprowadzono u niego trepanacje czaszki. Kilka godzin później zmarł, nie odzyskując przytomności. Teraz Prokuratura Rejonowa w Przemyślu bada okoliczności, w jakich mężczyzna doznał obrażeń głowy.

* W przemyskim oddziale BGŻ- u podsumowano kolejny rok działalności. Do największych osiągnięć dyrektor oddziału, Tadeusz Wójcik zaliczył wygranie przetargu na obsługę finansową Gminy Miejskiej Przemyśl. BGŻ prowadzi także finanse Gminy Wiejskiej. Dyrektor Wójcik poinformował również o tym, że trwają prace nad nowym znakiem graficznym banku. Najprawdopodobniej będzie nim piramida składająca się z trzech mniejszych piramidek.

* Laury Gazety Codziennej Nowiny otrzymał Kazimierz Galikowski znany z działalności w kapeli "Ta joj". Telewizja Rzeszów dla miłośników popularnego "Kija" przygotowała nie lada gratkę. W pierwszy i drugi dzień świąt w programie regionalnym będzie można obejrzeć występ kapeli zrealizowany we lwowskich plenerach. Niestety, żeby to zobaczyć trzeba pojechać do Rzeszowa, bo w Przemyślu program regionalny nie jest dostępny.

* Ukazał się grudniowy numer Biuletynu Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W gazetce zamieszczono długą listę zaległości za czynsz i wodę. Na szczęście nie wymieniono dłużników po nazwiskach, lecz zbiorowo, osiedlami. Prowadzi osiedle Rogozińskiego. Za czynsz zalega prawie 350 tyś. złotych, a za wodę prawie 95 tysięcy. Na niechlubnym drugim miejscu osiedle Rycerskie, a na trzecim Salezjańskie. Gdyby to był konkurs - pewnie byśmy pogratulowali, ale chyba nie ma czego.

* 22 grudnia o godzinie 13- tej na przemyskim rynku, przed budynkiem urzędu miejskiego harcerze z przemyskiego hufca przekazali władzom miasta Betlejemskie Światełko Pokoju. Harcerze chcą przekazać ten symbol zbliżających się świąt duchownym wszystkich wyznań. Odbyło się spotkanie z metropolitą przemyskim, arcybiskupem Józefem Michalikiem, któremu przemyscy harcerze także przekazali światełko. Warto dodać, że tradycję rozwożenia po świecie betlejemskiego światełka zapoczątkowali austriaccy skauci, a głównym patronem tej sympatycznej akcji jest wiedeńskie radio.

* W sobotę 18 grudnia w Skołoszowie na międzynarodowej trasie E-40 doszło do najtragiczniejszego na drogach województwa podkarpackiego wypadku samochodowego. Jadący fiat seicento po zjechaniu na przeciwny pas ruchu zderzył się z karetką pogotowia, którą wracali do Jarosławia pacjenci po przeprowadzonych dializach w Przemyślu. W wyniku wypadku - w roztrzaskanym fiacie - śmierć poniósł kierowca fiata i trójka jego pasażerów oraz jedna osoba przewożona w karetce. Pozostałe trzy osoby zostały ranne i przebywają w szpitalach w Jarosławiu i Przemyślu.

* XX wiek dobiega końca, a mimo to wielu u ludzi nowinki techniczne budzą grozę i lęk, jak średniowieczne czarownice. Popularnym wśród ludu straszakiem są różnego typu maszty i anteny. W ubiegłym roku przeciwko nowym nadajnikom radiowej jedynki protestowali mieszkańcy Raszyna, teraz mamy podobny protest na naszym terenie. Mieszkańcy Radymna nie chcą na osiedlu nadajnika telefonii komórkowej. Poprzedni nadajnik został zniszczony na początku grudnia, kiedy zawalił się komin, na którym wisiała konstrukcja. Operatorzy Ery GSM chcą powiesić nowy nadajnik, ale teraz z kolei mieszkańcy Radymna obawiają się szkodliwego - ich zdaniem - promieniowania. Operator proponuje przeprowadzenie badań przez eksperta, ale mieszkańcy nie chcą o tym słyszeć. Szkiełko i oko znowu przegrywa.

* Od kilku dni działa nowy wodociąg w Korytnikach. Jak poinformował nas wójt gminy Krasiczyn - inwestorom udało się zdążyć przed świętami, co z pewnością jest pięknym prezentem dla niejednej pani domu. Wieś miała nie lada kłopoty z wodą. Bywało nawet tak, że strażacy musieli dowozić wodę beczkowozami. Wybudowanie wodociągu dla Korytnik, też nie było prostą sprawą. Rurę doprowadzającą wodę należało przeciągnąć pod dnem Sanu. Prace te niedawno się zakończyły i teraz zwykle przekręcenie kurka sprawia radość wielu gospodyniom.

* Dobra wiadomość dla tych, który lubią spędzać wolny czas na ośnieżonych górskich stokach. Dobre warunki do jazdy na nartach i snowboardzie są w Ustrzykach Dolnych. Działają oba wyciągi - Laworta i Gromadzyń. Na stokach leży ok. 30 cm ubitego śniegu. W hotelach i pensjonatach są wolne miejsca.

* Jeszcze przez trzy tygodnie na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej będzie pracować więcej niż zwykle kontrolerów Straży Granicznej. Przełom grudnia i stycznia to zawsze okres natężonego ruchu granicznego - granicę przekracza nawet o 60 procent pojazdów więcej. Np. 22 grudnia granicę w Medyce przekroczyło ponad 8 tysięcy osób - co trzecia z nich skorzystała z przejścia pieszego. Aż do połowy stycznia, czyli do zakończenia greko-katolickich Świąt Bożego Narodzenia, funkcjonariuszom będą pomagać praktykanci z ośrodków szkoleniowych straży granicznej.

* 17 grudnia uczeń Szkoły Podstawowej w Muninie wskutek wybuchu petardy stracił dwa palce prawej dłoni - kcuik i palec wskazujący. Mimo zakazu wojewody podkarpackiego - o którym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu - czternastolatkowie zakupili petardę i rzucili ją w kierunku przechodzacego kolegi. Policja w jarosławiu prowadzi dochodzenie mające na celu ustalenie sprzedawcy.

* Od 3 stycznia Ośrodek Informacji Turystycznej będzie pracować w innych niż dotychczas godzinach.. Od poniedziałku do piątku od 9 do 17, a w soboty od 10 do 14. Przypomnijmy, że kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na stanowisko kierownika ośrodka - wygrał Ryszard Rabski, który będzie pełnić tę funkcje po podjęciu decyzji przez Zarząd Miasta Przemyśla.

* Trwa gorączka ostatnich przedświątecznych zakupów. Najbardziej oblężone są cukiernie - coraz więcej osób kupuje gotowe ciasta. Spore wzięcie maja makowce, serniki i ciasta z bakaliami. Gospodarstwo Rybackie ze Starzawy ustawiło swoje stoiska w wielu punktach miasta. Kilogram karpia kosztuje 9 złotych. W samej Starzawie ryba jest o 50 groszy tańsza. Tegoroczne karpie są wyjątkowo dorodne. Pewnie z okazji nadchodzącego millenium.

* W minioną niedzielę 19 grudnia, 25 minut po godz. 21 Ukrainiec podjechał na stanowiska polskich służb granicznych w Korczowej. Kontrolę paszportową przeszedł bez jakichkolwiek niespodzianek. Pogranicznicy byli jedynie zdziwieni dość dużą liczbą stempli odpraw paszportowych, jakie figurowały w jego paszporcie. Jak później wyjaśniono, Oleksander A. bywał w Polsce średnio 4 razy w miesiącu. Po przeprowadzonej przez nas kontroli dokumentów Ukrainiec powoli podjeżdżał swoim volkswagen transporterem do odprawy celnej. W pewnym momencie gwałtowanie przyspieszył i ominął kontrolę. Następnie staranował szlaban graniczny, aby wydostać się z terenu przejścia Rozpędzony bus odjechał w stronę Radymna. O uciekającym zostały powiadomione sąsiednie strażnice SG oraz policja. Pościg i blokady dróg nie przynosiły jednak rezultatu. Dopiero wczoraj nad ranem, o godz. 3.15, Ukraińca zatrzymali, nieopodal miejscowości Mielniki, funkcjonariusze ze strażnicy SG w Kalnikowie. W podwójnym dnie volkswagena znaleziono 132 litry spirytusu Royal American. Jego wartość oszacowano na 2 640 złotych. Nie wiadomo, czy był to jedyny towar, jaki nerwowy handlowiec przywiózł do Polski. Resztę być może ukrył podczas kilkugodzinnego postoju w lesie. Oleksader A. został zatrzymany do dyspozycji BiOSG.

* Jaroslawscy policjanci odzyskali zabytkowego Forda T, o wartości prawie 100 tys. złotych, skradzionego przed dwoma tygodniami. Jego pierwszym właścicielem był Książe Adam Sapieha. W 1971 roku szczęśliwym posiadaczem pojazdu stal się mieszkaniec jednej z podjaroslawskich miejscowości.

* Samodzielna Przychodnia Medycyny Szkolnej i Uniwersyteckiej w Przemyślu pozwie Podkarpacka Regionalna Kasę Chorych za nie podpisanie z nią kontraktu. Przychodnia oferowała niższa stawkę niż wyznaczona w konkursie ofert. - Tym samym zlikwidowano w tym mieście opiekę medyczna nad dziećmi i młodzieżą - twierdzi Marian Burak, dyrektor Przychodni.

* W wigilijną noc, w zimowo-świątecznej scenerii przemyskiej Starówki spotkamy Maryję z Józefem przemierzających ulice miasta w poszukiwaniu schronienia. Na zabytkowym przemyskim Rynku odbędzie się bowiem „Misterium Narodzenia Pańskiego". Wystawią je członkowie miejscowego Teatru Edukacyjnego i zespołu San River. Po zakończeniu Pasterki planowana jest druga część spektaklu. Jednym z jego punktów będzie adoracja Dzieciątka Jezus, które wraz ze swoimi rodzicami znajdzie miejsce w szopie ustawionej po środku Rynku. Podobne, wznowione po kilku latach misterium, planują również ojcowie Franciszkanie z Kalwarii Pacławskiej.

* Od 40 lat działa w Polsce Towarzystwo Walki z Kalectwem. Jest organizacją społeczno naukową, a za cel stawia sobie krzewienie w społeczeństwie idei rehabilitacji i wiedzy o osobach niepełnosprawnych. Przemyski oddział Towarzystwa działa od ponad 20 lat. Co roku organizuje turnusy rehabilitacyjne na terenie całego kraju, wycieczki dla dzieci niepełnosprawnych, zajęcia rehabilitacyjne na basenie. Organizuje tez wiele imprez okolicznościowych; zabawy andrzejkowe, ogniska, mikołajki. 15 stycznia odbędzie się doroczne spotkanie opłatkowe. Każdy w nas może pomóc towarzystwu. Najwięcej informacji uzyskacie w jego siedzibie przy ul. Barskiej albo telefonicznie - 6705830. Prezesem przemyskiego oddziału jest Barbara Guran.

* 18 grudnia w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej odbyła się uroczystość ślubowania 120 nowych funkcjonariuszy. Ślubowanie odbierał dowódca BOSG płk Wojciech Karwowski. W ślubowaniu uczestniczyli posłowie i senatorowie ziemi przemyskiej, radni Rady Miasta, rodziny oraz przedstawiciele pozostałych służb mundurowych w mieście.

Reklama