Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 11.12-17.12.1999 r.

* W niedzielę 12 grudnia 114 Szpital Wojskowy z Przychodnią otworzył swoje podwoje dla osób "cywilnych". Dzień ten był dniem "otwartym", w godzinach 7.30 do 15.15 czynne były gabinety specjalistyczne, pracownie diagnostyki obrazowej, oraz laboratorium i rentgen. Z oferty skorzystało około 700 osób. Przemyski szpital pomimo składania ofert do Podkarpackiej Regionalnej Kasy Chorych nie doczekał się podpisania umowy. Istnieje szansa, mówi komendant płk Gerard Chojnacki, że w przyszłym roku sytuacja ta ulegnie poprawie.

* Między 1 stycznia a 30 listopada tego roku podkarpacka policja zatrzymała 7425 nietrzeźwych kierowców, przy czym liczba ta odnosi się tylko do kierujących pojazdami mechanicznymi. W tym też okresie pijani kierowcy spowodowali 236 wypadków drogowych, w których 32 osoby poniosły śmierć, a 364 odniosły obrażenia.

* W Ostrowie funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali w minioną środę 15 grudnia nielegalną hurtownię papierosów. W trakcie przeszukania pomieszczeń gospodarczych ujawniono 24.480 paczek wyrobów tytoniowych marki West nie posiadających znaków skarbowych akcyzy oraz 62 sztuki pocisków kalibru 7,62 mm. Strażnicy zatrzymali w areszcie dwie osoby: właściciela posesji oraz mężczyznę wynajmującego u niego pomieszczenia, w których znaleziono papierosy. Wartość zajętych papierosów oszacowano na 75 tys. złotych. Do akcji użyto funkcjonariuszy z plutonu specjalnego BOSG. Gdy w środę, około godz. 14 "tygrysy" wkraczały do akcji w budynku znajdowało się cztery osoby, wśród nich właściciel posesji. Jego oraz wynajmującego u niego lokal mężczyznę zatrzymano. Magazyn prawdopodobnie należał do tego ostatniego. Twierdził, że jest bezdomnym, a więc nie ma stałego miejsca zameldowania. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że jest on mieszkańcem Szczecina. W swojej miejscowości przebywa jednak bardzo rzadko, najczęściej jest widywany w pobliżu pieszego przejścia granicznego w Medyce w towarzystwie tzw. mrówek.

* We wtorek 14 grudnia zostało zatrzymanych pięciu obywateli Sri Lanki podczas nielegalnego przekroczenia granicy przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z posterunku w Medyce.

* 19 grudnia w Przemyślu zostanie przeprowadzona akcja pod hasłem "Podaruj dzieciom święta". W tym dniu na ulicach miasta harcerze oraz młodzież szkół średnich przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup prezentów dla wychowanków przemyskich domów dziecka. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Przemyskiej.

* Wojewoda podkarpacki podpisał rozporządzenie w sprawie ograniczenia obrotu i używania artykułów pirotechnicznych w naszym województwie. Rozporządzenie to wprowadza zakaz sprzedaży artykułów pirotechnicznych osobom poniżej osiemnastego roku życia, a także zakaz używania ich w miejscach publicznych. Artykuły pirotechniczne mogą być używane wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia oraz podczas imprez: artystycznych, rozrywkowych i masowych pod warunkiem, że organizatorzy uzyskali zgodę komendantów powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Za naruszenie tych zakazów grozi kara grzywny.

* Pułkownik Wojciech Karwowski podjął decyzje o powołaniu nowego rzecznika prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Została nim ppor. Elżbieta Pikor, pracująca o grudnia 1997 roku, dotychczas w wydziale dochodzeniowo-śledczym BOSG. Nowa pani rzecznik jest mężatką, mąż jest pracownikiem Urzędu Celnego, wychowują 5 -cio letnia córeczkę. Z wykształcenia jest prawnikiem.Drżyjcie przemytnicy przy takim powiązaniu. ? ! ?

* W sobotę 11 grudnia na przejściu granicznym w Korczowej, przy wjeżdzie do Polski został zatrzymany obywatel Belgii, poszukiwany listem gończym wystosowanym przez prokuraturę rejonową w Zielonej Górze. Zatrzymany został Komendzie Policji w Jarosławiu.

* 12 grudnia na przejściu w Medyce funkcjonariusze BOSG udaremnili wywóz z Polski samochodu marki chrysler voyager o wartości 80 tyś. złotych, którym kierował obywatel Polski. Natomiast obywatel Ukrainy, posługując się sfałszowanym dowodem rejestracyjnym, próbował przekroczyć granicę oplem omega o wartości 14 tys. złotych.

* Ponad 200 litrów krwi oddali krwiodawcy z Zakładów Automatyki Polna S.A. Pod koniec listopada Klub Honorowych Dawców Krwi PCK z Polnej obchodził druga rocznicę reaktywowania działalności po kilku letniej przerwie. Klub liczy 18 członków.

* Rozpoczęła się siódma edycja ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu wspaniałych" - jego organizatorem na szczeblu przemyskim jest Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego i w jego siedzibie, która mieści się przy ulicy Waygarta powinny być zgłaszane kandydatury. Honorowej kapitule przewodniczy prezydent miasta Tadeusz Sawicki. Wyniki znane będą w marcu przyszłego roku. Celem konkursu jest formowanie pozytywnych, pro społecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia. Istniejący przemyski klub Ośmiu Wspaniałych działający przy młodzieżowym domu kultury pragnie uaktywnić swoją działalność. Zaprasza wiec do swojego grona wszystkich społeczników w każdą sobotę o godzinie 13.

* Rozpoczęły się prace nad przesunięciem chodnika i poszerzeniem ulicy Jagielońskiej w Przemyślu. Po zakończeniu prac w maju 2000 roku, ulica Jagielońska będzie miała cztery pasy ruchu dla pojazdów, a piesi będą chodzić po zawieszonym nad skarpą tarasie. W związku z prowadzonymi pracami na odcinku od mostu Orląt Przemyskich do skrzyżowania z ulica Sportową obowiązuje zakaz ruchu pieszego oraz należy się liczyć z ograniczeniami w ruchu kołowym, a wrazie potrzeby będzie on zamykany w godzinach nocnych.

Reklama