Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.09-18.09.2011 r.

• Projekt Archidiecezji Przemyskiej był na 6. miejscu listy rezerwowej zadań, które mogą skorzystać z unijnego dofinansowania. Po proteście władz kościelnych, zarząd województwa zmienił zdanie i projekt trafił na 1.miejsce.
- To dość dziwna sytuacja, że najpierw dokument dostaje określoną ilość punktów, a po interwencji podmiotu starającego się o pieniądze, nagle otrzymuje więcej punktów i w efekcie ląduje na pierwszym miejscu – twierdzi nasz Czytelnik z Przemyśla. Chodzi o zadania, które są dofinansowywane z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Nadesłane na konkurs projekty bada Urząd Marszałkowski. Są oceniane pod względem merytorycznym i strategicznym. Najlepsze trafiają na listę podstawową, na pewno dostaną unijne dofinansowanie. Dodatkowo opracowywana jest lista rezerwowa. Są na niej zadania, które mogą dostać dopłatę, jeżeli zostaną jakieś pieniądze po zrealizowaniu planów z podstawowego zestawienia. Archidiecezja Przemyska chciałaby zrewitalizować zespół klasztorny i parkowy na cele społeczne oraz edukacyjno – kulturalne, a także wyremontować i zmodernizować budynek przy ul. Grodzkiej 11. Mieści się tutaj m.in. sala konferencyjna i siedziba diecezjalnego radia. Wartość tego zadania to 10 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosłoby blisko 8,6 mln złotych. W kwietniu projekt uzyskał 60 pkt z oceny merytorycznej i 15 ze strategicznej. To dawało szóstą pozycję na liście rezerwowej.
- Archidiecezja złożyła protest. Został uwzględniony. Zmieniła się uchwała zarządu i przyznane punkty w zakresie oceny strategicznej – mówi Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. W sierpniu projektowi przyznano dodatkowe 2,5 pkt w ramach oceny strategicznej. To wystarczyło, aby wszedł na pierwsze miejsce. Trzy inne mają identyczną ilość punktów. Chodzi o remont ratusza w Przeworsku, przestrzeni miejskiej i ośrodka kultury w Nowej Sarzynie oraz rynku w Pilźnie. Jednak o miejscu na liście decydowała również kolejność zgłoszeń, a przemyski wpłynął najszybciej. Co wpłynęło na to, że po proteście archidiecezji złożony przez nią projekt zyskał dodatkowe punkty?
- Zarząd województwa uznał, że projekt wykazuje dużą innowacyjność planowanych działań oraz interdyscyplinarny charakter i szerokie oddziaływanie w kluczowych dla województwa celach strategicznych. Jest ważny, kompleksowy i innowacyjny – Konopka cytuje uzasadnienie do uchwały zarządu.

Reklama