Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 27.11-03.12.1999 r.

* Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Przemyślu, rozpoczyna 5 grudnia akcję zbierania darów dla dzieci z rodzin niezamożnych. Akcja przebiegać będzie pod hasłem "Bądź świętym Mikołajem dla biedniejszych dzieci". Podarki w postaci słodyczy i produktów spożywczych zbierane będą do pojemników wyłożonych w trzech sklepach: sklepie "Jutrzenka" przy Placu Konstytucji, "Stokrotka" - ulica Żeromskiego 9 i "Mega Sam" przy ulicy Grunwaldzkiej 97.

* Ukazała się świąteczna płyta zespołu RYTM ze szkoły podstawowej numer 15 w Przemyślu pod tytułem "Hej kolędy to czas". Możemy na niej znaleźć 14 pięknych kolęd i pastorałek. Nagranie zrealizowano w Miejskim Klubie Kultury "Niedźwiadek". Niestety, płyty tej nie można kupić, ale za to można jej słuchać na antenie Radia HOT. RYTM skupia czternastu młodych artystów. Opiekunem zespołu jest Artur Mykita.

* 19 grudnia w Przemyślu zostanie przeprowadzona akcja pod hasłem "Podaruj dzieciom święta". W tym dniu na ulicach miasta harcerze oraz młodzież szkół średnich przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup prezentów dla wychowanków przemyskich domów dziecka. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Przemyskiej.

* W sobotę , 27 listopada w przemyskim centrum kulturalnym odbył się drugi konkurs satyryczny imienia Ignacego Krasickiego. Największą liczbę uczestników zgromadził konkurs recytatorski. Komisja po wysłuchaniu pięćdziesięciu trzech recytatorów przyznała cztery główne nagrody - "Złote szpile". W kategorii dzieci młodszych "Złote szpile" otrzymali: Paulina Laskowska z gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu oraz zespół recytatorski uczniów szkoły podstawowej numer 15 w Przemyślu w składzie: Agnieszka Waliciszewska, Agnieszka Siedlecka, Justyna Ponieważ, Klaudia Krupczak, Dominika Oleszek, Magdalena Chomiak, Liliana Muzyczuk i Alicja Szczepankiewicz . W kategorii młodzieży "Złota szpila" przypadła Katarzynie Dzierżawin zaś w kategorii teatrów główną nagrodę otrzymał zespół "Garderoba".

* W Rzeszowie obradował sejmik województwa podkarpackiego. Tematem obrad były problemy policji, straży pożarnej, ekologii oraz dyskutowano o patologiach społecznych, sadownictwie i sprawach przeciwpowodziowych. Zaapelowano o ściganie nielegalnego reklamowania napojów alkoholowych. Sejmik zaapelował też do Komendy Głównej Policji o zwiększenie etatów w dużych miastach Podkarpacia.

* W dwutysięcznym roku utworzona zostanie w Przemyślu Brygada Obrony Terytorialnej. Zadaniem jej będzie przygotowanie kadr na potrzeby powszechnej obrony i różnego rodzaju służb ratowniczych. Służba w wojskach obrony terytorialnej będzie trwała od trzech do czterech miesięcy. Dotychczas w strukturze wojsk lądowych znajdują się trzy skadrowane brygady obrony terytorialnej: gdańska, mińsko-mazowiecka i zamojska. Następne mają zostać sformowane w Białymstoku, na górnym Śląsku i w Przemyślu z pododdziałami w Żurawicy i Jarosławiu.

* Blisko dwa tygodnie temu bocian Czaplin oddalił się z gabinetu ADA. Ostatni raz był widziany w czasie przechadzki nad rzeką Wiar. Następnie wszelki słuch o nim zaginął . Bocian był w trakcie leczenia, czekała go operacja. 30 listopada Czaplin powrócił do lecznicy. Okazało się, że kilkanaście dni temu znalazł go mieszkaniec Przemyśla, który co prawda słyszał radiowe apele, ale chciał zrobić swym dzieciom przyjemność i zatrzymał Czaplina. Niestety, nie znał upodobań kulinarnych bociana i karmił go ziemniakami, których Czaplin nie chciał jeść. Znalazca oddał więc ptaka do lecznicy. Jak powiedział nam Andrzej Fedaczyński z lecznicy ADA - Czaplin jest obecnie pod troskliwą opieką i kroplówką.

* Na zjeździe delegatów SLD z Przemyśla i powiatu przemyskiego wybrano nowe władze . Przewodniczącym został Franciszek Siwarga. Nowym przewodnicząvcym SLD w Jarosławiu został Janusz Moskwa, a w Lubaczowie Adam Sobczak.

* Zespół kościelno - klasztorny Ojców Karmelitów w Przemyślu objęty został pilotowanym przez Komisję Europejską programem RAPHAEL. Program ma na celu prowadzenie badań w tym zabytkowym obiekcie oraz promocje zabytku poprzez organizowanie sympozjów oraz sesji. Barokowy kościół i klasztor karmelitów należy do jednego z najcenniejszych zabytków polskiej architektury sakralnej.

* Na 12 grudnia 114 szpital wojskowy proponuje wszystkim zainteresowanym możliwość skorzystania z bezpłatnych porad udzielanych przez wojskowych specjalistów. Poinformował o tym komendant szpitala Gerard Chojnacki. W ten sposób również wojsko polskie chce włączyć się w ogólnopolską akcję promowania zdrowia. Według Chojnackiego niewątpliwą zaletą szpitala wojskowego jest fakt, że zarówno przychodnie jak i poradnie oraz laboratoria znajdują się w jednym kompleksie. 12 grudnia lekarze wojskowi będą przyjmować od 7.30 do 15.15. Jeżeli akcja będzie się cieszyć powodzeniem niewykluczone, że zostanie powtórzona.

* Od kilku dni już nie pada śnieg, ale na poboczach ulic nadal piętrzą się zwały śniegu. Po kilku dniach pracy służby oczyszczające miasto zaprzestały tej działalności. W zarządzie dróg miejskich powiedziano nam, że przyczyną jest brak pieniędzy. Jeżeli teraz zostaną wydane na usuwanie śniegu, to może ich zabraknąć na remonty i utrzymanie dróg. Do tej pory usunięto śnieg z miejsc, gdzie najbardziej utrudniał komunikację pieszą i samochodową. Reszta zniknie dopiero pod wpływem promieni słonecznych. Na szczęście prognozy meteorologiczne są korzystne.

* Zapełniają się schroniska dla bezdomnych. W przemyskim schronisku imienia Brata Alberta są jeszcze miejsca. Obecnie przebywa tam dziewięćdziesięciu bezdomnych. Ciepłe posiłki dla ubogich przygotowują Siostry Felicjanki. Urząd Miasta na pomoc dla bezdomnych przeznaczył w tym roku 120 tysięcy złotych.

* W Korczowej miał miejsce kolejny napad na ukraińskich handlowców. Do zdarzenia doszło 30 listopada o godzinie 5 rano niedaleko przejścia granicznego. Samochód, którym podróżowały dwie kobiety i jeden mężczyzna nagle złapał gumę. Gdy kierowca wymieniał koło, podjechała czerwona łada na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Wyskoczyło z niej czterech napastników, którzy pobili kierowcę i ukradli swoim rodakom 4 i pół tysiąca dolarów. Po chwili odjechali. Ofiary napadu o zdarzeniu poinformowały policję. Funkcjonariusze usiłują odnaleźć samochód bandytów, prawdopodobne numery rejestracyjne to 18 19 IH.

* Na poligonie w Nowej Dębie trwają ćwiczenia żołnierzy z batalionu czołgów 14-tej Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej . Młodzi żołnierze ćwiczą strzelanie i jazdę czołgami T-72.

* 30 listopada gościem prezydenta Przemyśla - Tadeusza Sawickiego był pełniący od niedawna funkcję konsula Republiki Francuskiej w Krakowie Roland Blattman. Jak poinformował nas Witold Wołczyk z Biura Zarządu Miasta wizyta była jedną z wielu jaką konsul złożył przedstawicielom władz południowej Polski, co miało na celu zarówno prezentacje nowego przedstawiciela władz Francji w Polsce jak i przygotowanie do ewentualnej współpracy. W trakcie spotkania z prezydentem Sawickim omawiano między innymi możliwość nawiązania współpracy partnerskiej z jednym z francuskich miast. Konsul obiecał swoją pomoc w tych poszukiwaniach i pilotowanie współpracy.

* W pociągu relacji Kijów - Wrocław przemyscy celnicy ujawnili 1200 pirackich płyt kompaktowych, które ukryte były w specjalnie skonstruowanych skrytkach jednego z wagonów. Wartość przemycanych krążków oszacowano na 18 tysięcy złotych.

* Przemyski Klub Garnizonowy wspólnie z Wydziałem Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego organizuje 6 grudnia Mikołajki Filmowe. Od godziny 16 w kinie Kosmos wyświetlane będą filmy dla najmłodszych. Po projekcji odbędzie się występ zespołów dziecięcych. Cena biletu wynosi 2 zł. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

* "Jeden świat -jedna nadzieja" - pod takim hasłem odbyło się 2 grudnia w liceum ogólnokształcącym w Dubiecku spotkanie z okazji Światowego Dnia AIDS. Oprócz młodzieży szkół średnich powiatu przemyskiego w spotkaniu uczestniczyli : starosta przemyski Mariusz Grzęda, ksiądz doktor Janusz Trojnar , ksiądz Tadeusz Biały, lekarz medycyny Anna Drobczyńska.

* Minister sprawiedliwości zarządził wizytację w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, w szczególności w Wydziale Karnym. Jest to skutek reportaży telewizyjnych i artykułów prasowych, piętnujących m. in. orzecznictwo zapadające w Wydziale Karnym.

* Janusz K., przemyski biznesmen, podejrzany o wyłudzenie od firm 5 mln złotych oraz sfałszowanie podpisu ks. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, ponownie trafi przed sąd. Sprawa wypłynęła przy okazji ujawnienia powiązań Janusza K. z Fundacją Kultury, kierowaną przez Izabelę Cywińską, minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Reklama