Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 06.11-12.11.1999 r.

* Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego w Przemyślu nie zaprzestanie obsługiwania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. W piątek 5 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. Podczas rozmów uzgodniono, że Podkarpacka Kasa Chorych pokryje część długów pogotowia i przekaże kolumnie 300 tysięcy złotych. Jak informowaliśmy dyrektor WKTS Mieczysław Gibała zagroził wstrzymaniem wyjazdu karetek obsługujących poszczególne filie pogotowia na terenie byłego województwa przemyskiego z dniem 8 listopada do czasu nie zwrócenia kolumnie przynajmniej części długu z tytułu świadczonych usług. Przypomnijmy, że przemyskie pogotowie winne jest WKTS - owi ponad 800 tysięcy złotych.

* Podczas obrad sejmiku województwa podkarpackiego najważniejszym tematem była sytuacja w rolnictwie. Zdaniem wojewody Zbigniewa Sieczkosia pomoc finansowa Banku Światowego i Unii Europejskiej to jedyna szansa na powstrzymanie degradacji podkarpackiego rolnictwa. W przyszłorocznym budżecie Podkarpacia na rolnictwo przeznaczono zaledwie o trzy procent więcej jak w tym roku. Prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej uważa, że kryzys jest tak duży że grozi całkowitą likwidacją produkcji.

* W lasach w okolicach miejscowości Łodzinki niedaleko Birczy pojawił się niedźwiedź, który sieje panikę wśród mieszkańców tych terenów. Zwierzę prawdopodobnie pochodzi z Bieszczad i jest agresywne. Ostatnio zaatakował 4 mężczyzn, którzy wybrali się na grzyby. Jednego z nich dość mocno posiniaczył. Niedźwiedź niszczy pasieki, a właściciele organizują nocne dyżury i palą ogniska w celu odstraszenia niecodziennego rabusia.

* Październikowy casting w Rzeszowie dla mediolańskiej agencji Fashion Models okazał się bardzo owocny. 16-letnia Kamila Karakuła z Lubaczowa już przebywa w jednej z najbardziej renomowanych agencji na świecie. Kolejne wiodące agencje zamierzają w najbliższym czasie odwiedzić Rzeszów. Już w sobotę 13 listopada pojawia się kolejna szansa dla dziewczyn, które marzą o karierze modelki. Rors Models z Krakowa zaprasza wysokie dziewczyny na casting dla równie prestiżowej agencji z Mediolanu Want. Casting odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszów.

* 7-go listopada zakończyły się targi Brama Przemyska. W hali sportowej zaprezentowało się ponad 50-ciu wystawców z całego kraju. Najlepsze firmy nagrodzone zostały medalami, które otrzymali: spółka cywilna Profix, firma oferująca nasiona warzyw i kwiatów Plantico oraz zajmujące sie sprzedażą nowoczesnych okien z PCV Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe Sorbian. Ponadto nagrodzona została Telekomunikacja Polska S.A. prezentująca sieć cyfrową z integracją usług. Organizatorem trzydniowej imprezy handlowej było Niezależne Forum Prywatnego Biznesu.

* Bardzo często zdarza się nam poszukiwać zagubionego kota, psa, poszukiwaliśmy też żółwia, który w letni dzień uciekł właścicielowi na bieżni stadionu KKS Czuwaj. Pomimo, że żółw ma to do siebie, że ucieka bardzo wolno to i tak właściciel go nie dogonił. Ostatnia zguba jest jednak wyjątkowa. Poszukiwanym jest bowiem bocian o niepowtarzalnym imieniu Chaplin. Przebywał on na leczeniu w gabinecie weterynaryjnym ADA przy ulicy Zamojskiego 15 w Przemyślu. 5 listopada Chaplin oddalił się. Ostatnio widziany był w okolicy ulicy topolowej. Jego cechą charakterystyczna jest to, że posiada tylko jedno skrzydło. Osoby które widziały jednoskrzydłowego bociana Chaplina proszone są o kontakt z gabinetem ADA lub pod numerem telefonu : 678-71-68.

* W gminie Bircza ręcznie obsługiwana centrala telefoniczna przeszła już do historii. Dzięki Telekomunikacji Polskiej S.A. obowiązuje tam nowy system z numeracją siedmiocyfrową, która pozwoli abonentom na bezpośrednie połączenie. W związku ze zmianą do obecnych numerów od 1 do 9 dodaje się z przodu cyfry 672-500, do numerów od 10 do 99 dodajemy 672-50 a do starego trzycyfrowego numeru od stu do dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu dodajemy 672-5.

* Na przejściu granicznym w Hrebennem przemyscy celnicy udaremnili przemyt surowych skór bydlęcych i papierosów. W samochodzie należącym do zamieszkałego w Puławach Polaka podróżowało dwóch obywateli Ukrainy. W pojeździe celnicy ujawnili 73 skóry wartości blisko 1500 złotych. W tym samym dniu w ciężarowym samochodzie należącym do Ukraińca ujawniono ponad 2 tysiące paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy.

* W Ośrodku Rolniczego Szkolenia Kursowego w Radymnie podsumowany został konkurs dla klubów 4 H na najlepiej przeprowadzoną prezentacje z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W konkursie uczestniczyło 16 klubów z terenu byłego województwa przemyskiego. Do etapu finałowego zakwalifikowały się projekty klubów z Nowego Lublińca, Pawłosiowa, Gaci, Stubna, Medyki i szkoły podstawowej numer 5 w Przemyślu. Jury najwyżej oceniło prace młodzieży z Pawłosiowa .

* Jednostki wojskowe na Podkarpaciu sprzedały już blisko 10 hektarów ziemi. W Przemyślu za około półtora miliona złotych zostało sprzedane 5 hektarów ziemi z zabudowaniami przy ulicy Lwowskiej. Za około 200 tysięcy działka przy ulicy Bakończyckiej. Oprócz nieruchomości na bieżąco jednostki wojskowe wyprzedają samochody :Star, po radzieckie Uaz, Żuki, agregaty prądotwórcze, betoniarki, łóżka, szafy. Przetargi odbywają się co miesiąc w Krakowie.

* W gminie Adamówka dobiega końca kompleksowa telefonizacja. Koszt całej inwestycji wynosi ponad dwa i pól miliona złotych z czego TP S.A. pokryła połowę, a drugą połowę samorząd gminy oraz abonenci. Dzięki wybudowanemu tu masztowi antenowemu z telefonów będą mogli skorzystać mieszkańcy sąsiednich gmin Wiązownica i Sieniawa.

* Jeszcze w tym miesiącu głosami internautów z całego świata wybrana zostanie internetowa dziewczyna roku. W finale konkursu organizowanego przez RORS Models i Bankowe Centrum Informatyki prezentowanych jest 25 dziewczyn z 15-tu miast Polski, które wcześniej zostały laureatkami comiesięcznych konkursów. O tytuł Internetowej dziewczyny roku ubiegają się cztery przedstawicielki Podkarpacia w tym dwie mieszkanki grodu Przemysława: Paulina Grońska i Monika Gęsiorska.

* W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się organizowane przez Wydział Spraw Społecznych spotkanie z udziałem kierowników powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, przedstawicieli organizacji pozarządowych i policji. Głównym tematem, spotkania jest pomoc bezdomnym w okresie zimy.

* Na przejściu granicznym w Zosinie przemyscy celnicy udaremnili przemyt osiemnastu kilogramów srebra w postaci złomu i numizmatów. Srebro próbowało przemycić do naszego kraju dwóch obywateli Ukrainy.

* Wiceprezydent Rzeszowa Wiesław Walat uważa, że Wojewódzki Konserwator Zabytków powinien urzędować nie w Przemyślu, ale w Rzeszowie (wj. oczywiście! Najwięcej zabytków jest w Rzeszowie!!!). Podczas debaty nad szansami rozwoju Podkarpacia wiceprezydent Rzeszowa stwierdził, że Rzeszów po zmianach administracyjnych stał się centrum gospodarczym i kulturalnym dużego regionu i z tą sytuacją powinni się oswoić mieszkańcy województwa Podkarpackiego. Oprócz wojewódzkiego konserwatora Wiesław Walat domaga się, a by w Rzeszowie urzędował Wojewódzki Lekarz Weterynarii, którego obecną siedzibą jest Krosno oraz Dyrekcja Dróg ulokowana w Lublinie. W Rzeszowie znajduje się obecnie 26 instytucji o charakterze regionalnym władze miasta chętnie widziałyby jeszcze trzy kolejne.

* Zakłady Automatyki Polna S.A. w Przemyślu zostały wyróżnione Polską Nagrodą Jakości. Polna to firma o ponad 75 letnich tradycjach. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaworów regulacyjnych. Spółka jest wiodącym w Polsce producentem zaworów regulujących, przepustnic, siłowników pneumatycznych, regulatorów bezpośredniego działania oraz filtrów siatkowych. Ponadto Polna S.A. jest producentem pomp i układów centralnego smarowania, hydrauliki sterowniczej i urządzeń do destylacji wody. Firma dobrze sobie radzi na konkurencyjnym rynku krajowym i zagranicznym. W piątej edycji konkursu przemyskie zakłady otrzymały nagrodę jakości w kategorii polskich przedsiębiorstw średnich i małych. Nagrodę wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie premier Jerzy Buzek.

* Sesja Rady Powiatu Przemyskiego zainaugurowała 10 listopada obchody Święta Niepodległości. O godzinie 14 w kościele w Kalwarii Pacławskiej odprawiona została msza święta. Po niej w domu pielgrzyma rozpoczęło się spotkanie działaczy niepodległościowych. Odczyt na temat rocznicy odzyskania niepodległości wygłosił historyk Lucjan Faca. Przed pomnikiem Orląt Przemyskich po okolicznościowych przemówieniach i apelu poległych nastąpiło złożenie kwiatów. Piątkowe uroczystości rozpoczną się mszą święta, która odprawiona zostanie o godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej. Następnie o godzinie 12 w sali widowiskowej rozpocznie się sesja rady miasta. Po sesji radni złożą wieńce na grobie Nieznanego żołnierza oraz Legionistów Marszałka Piłsuckiego.

* Otrzymaliśmy niecodzienną przesyłkę od Mieszka Workowitza z Francji. W wydawanym tam czasopiśmie "Kontakt Polonia" znalazł się artykuł jego autorstwa dotyczący "panieńskiego czubu", który znajduje się w okolicach Przemyśla. "Panieński czub" jest to góra między miejscowościami Cisowa i Krzeczkowa w gminie Bircza. Na tym wzgórzu w noc świętojańską roku dwutysięcznego ma odbyć się zlot byłych hipisów polskich. Paryska grupa artystyczna "Czarna dziura" przedstawi spektakl pożegnanie Starego Tysiąclecia. Głównym rekwizytem imprezy będzie wieża Eiffla z folii plastikowej, którą uczestnicy spotkania zamierzają zbudować na szczycie swego ulubionego wzgórza.

* Trwa jeden z najdłuższych weekendów tego roku. W Przemyślu petenci nie mają co odwiedzać urzędów. Od czwartku praktycznie wszystkie są nieczynne do poniedziałku 15 listopada. Wolne mają miedzy innymi pracownicy sądów, prokuratury, urzędów miasta i gminy, starostwa powiatowego, urzędu stanu cywilnego, urzędu skarbowego oraz nauczyciele, a co za tym idzie i uczniowie. Autobusy MZK jeżdżą jak w dni wolne od pracy.

* W piątek 12 listopada w Kalwarii Pacławskiej rozpoczyna się trzydniowa Pierwsza Krajowa Konferencja na temat "Działań psychospołecznych na rzecz rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy w rodzinie". Głównym organizatorem trzydniowej konferencji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Liderów Działań Psychospołecznych. W piątek odbędzie się walne zgromadzenie członków stowarzyszenia. Sobota będzie poświecona warsztatom podzielonym na dwa tematy: "Budowanie zespołu" oraz "Umiejętność radzenia sobie ze stresem". W niedziele14 listopada w ostatnim dniu spotkania przewidziano wykład dyrektora Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy Domowej Luisa Alarcon Ariasa.

* 12 listopada rozpoczęło się pierwsze Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Opieki nad Twierdzą Przemyśl i Dziedzictwem Kulturowym Ziemi Przemyskiej. Gośćmi spotkania są władze Politechniki Krakowskiej. Podczas posiedzenia nakreślone zostaną kierunki współpracy w dziedzinie ochrony dóbr kultury ziemni przemyskiej ze szczególnym uwzględnieniem Twierdzy Przemyśl.

* W Przemyślu został powołany Regionalny Zespół Ekspertów do Spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Inicjatorem jego powołania jest dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu Tomasz Lenar. Intencją powołania regionalnego zespołu ekspertów jest współpraca z samorządami z Podkarpacia, administracją rządową oraz przedstawicielami służb drogowych w zakresie bezpieczeństwa.

Reklama