Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 09.10-15.10.1999 r.

* W województwie Użgorodzkim na Ukrainie przebywał senator Witold Kowalski wraz z grupą przedsiębiorców z Przemyśla i Rzeszowa. Delegacja spotkała się z władzami Użgorodu i zapoznała się z możliwościami inwestowania w tym regionie. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z warunkami gospodarczymi tamtego regionu i możliwościami współpracy gospodarczej. Istotną zaletą województwa użgorodzkiego mającą ogromne znaczenie jest fakt istnienia na obszarze tego regionu wolnej strefy ekonomicznej. Oznacza to, iż potencjalni inwestorzy z Polski przez trzy lata będą zwolnieni od podatku dochodowego. W trakcie rozmów podkreślono konieczność uruchomienia przejścia granicznego w obszarze granic łączących województwo Użgorodzkie z Podkarpackim. Polscy przedsiębiorcy wraz z senatorem Kowalskim odwiedzili dzieci w szkole polskiej. Obdarowali uczniów słodyczami i zapewnili, że jeszcze raz w tym miesiącu przyjadą do Użgorodu.

* Nowy rok akademicki zainaugurowano 10 października w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu i w Wyższej Szkole Zawodowej w Jarosławiu. W jarosławskiej uczelni studenci kształcą się na kierunkach: rachunkowość i finanse przedsiębiorstw, ekonomika i gospodarka żywnościowa oraz hotelarstwo i turystyka. Najprawdopodobniej od przyszłego roku dojdzie kierunek: organistyka i muzyka sakralna. Pod patronatem Wyższej Szkoły Zawodowej można zdobywać wiedzę na Podyplomowym Studium Pielęgniarek i Położnych.

* Dobiegł końca trzeci Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Etnicznych "U Siebie - At home". impreza odbywała się jednocześnie w Krakowie i Przemyślu w dniach 6-9 października. Nagrodę Grand Prix oraz nagrodę prezesa TVP S.A. Jury przyznało jednogłośnie Grzegorzowi Linkowskiemu za film pod tytułem "... wpisany w gwiazdę Dawida- Krzyż". Nagrodę Główną Korzenie oraz nagrodę Circom Regional otrzymał film Mikołaja Wawrzyniuka "Śniła mi się Chana" z ośrodka TVP S.A. w Białymstoku, trzecią nagrodę zdobył film Bretislawa Wawrzyniuka "Jeden rok". W ramach festiwalu pokazano filmy z 27 krajów świata.

* Podczas sesji rady powiatu przemyskiego zatwierdzony został plan strategiczny rozwoju powiatu. Program opracowany został przez specjalistyczna firmę konsultingową "Res Consulting". W programie uwzględniono poprawę sytuacji w sferze ekonomicznej i gospodarczej.

* Dzięki otrzymaniu od Agencji Rynku Rolnego dodatkowego limitu na skup zbóż spółka Elewar w Załężu ponownie rozpoczęła przyjmować pszenice i żyto. Spółka skupiła do tej pory ponad 8 tysięcy ton zboża. Do magazynu w Załężu zboże przywożą najwięksi producenci z rejonów Jarosławia, Lubaczowa i Przemyśla. W tym roku za tonę pszenicy najwyższej jakości agencja płaci 450 złotych. Oznacza to, że dopłata wynosiła 60 złotych w sierpniu, 70 we wrześniu, a 90 w październiku. W tym miesiącu za tonę pszenicy gorszej jakości można otrzymać 430 złotych. Skup zbóż potrwa do końca października.

* Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Różycki przebywa w Dusseldorfie w Niemczech. Bierze udział w spotkaniu władz regionalnych województw polski wschodniej z przedstawicielami władz regionu Północnej Nadrenii Westfalii. Tematem spotkania są plany współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i komunikacji.

* Wszystko wskazuje na to, że do końca roku wszystkie gminy z terenu byłego woj. przemyskiego uzyskają automatyczne centrale. W ten sposób znikną wszystkie aparaty telefoniczne na korbkę. Do tej pory ręczne centrale są jeszcze w niektórych gminach, ale TP S.A. strzeże tej informacji jak tajemnicy państwowej. Należy tylko pamiętać, że automatyczne połączenia powodują większe rachunki i mogą być powodem dziur w budżecie rodzinnym.

* Hiszpańskie czasopismo Actualidad uhonorowało medalem przemyską odlewnię dzwonów Jana Felczyńskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się formy z Hiszpanii, Grecji, Łotwy, Rosji, Słowacji i Polski. Actualidad jest pismem o profilu ekonomiczno - biznesowo - turystycznym. Do swojego wyróżnienia wyszukuje kandydatów w całej europie. Spotkanie laureatów odbyło się w warszawskim hotelu Viktoria.

* Nie wiadomo ile będą płacić za ciepło mieszkańcy bloków należących do Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dostarczyciel ogrzewania Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce by umowę w tej sprawie podpisano z dniem pierwszego lipca natomiast spółdzielnia proponuje datę pierwszego października. Istnieją też znaczne różnice co do wysokości podwyżki. Przepisy dopuszczają podwyżkę cen ciepła o 15 procent. MPEC zaproponował niespełna jedną trzecia tej wielkości. PSM uważa, że zaproponowana taryfa spowoduje wzrost cen ciepła o około 20 procent.

* W ośrodkach pomocy społecznej na Podkarpaciu brakuje pieniędzy na zasiłki okresowe. Na przykład w Oleszycach kilkadziesiąt rodzin dla których zasiłek był jedynym źródłem utrzymania znalazło się na skraju ubóstwa. Szanse na znalezienie pracy są praktycznie żadne. Ponad 30 procent mieszkańców to bezrobotni. Prawo do zasiłku w Oleszycach ma150 rodzin dostaje go zaledwie kilkanaście. Ośrodek ma o 70 procent pieniędzy mniej niż w roku ubiegłym. Tymczasem ludzi korzystających z pomocy jest coraz więcej.

* Nie dojdzie do zaplanowanego na 16 października pochówku szczątków żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii ekshumowanych z jednej z prywatnych posesji w Birczy. Jak już informowaliśmy Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zaproponowała aby szczątki 28 żołnierzy pochować na cmentarzu Strzelców Siczowych w Przemyślu. Nie zgodził się na to Związek Ukraińców w Polsce. Zdaniem przewodniczącego związku powinni oni zostać pochowani na cmentarzu greckokatolickim w Starej Birczy. Niestety nadal przeciwny temu jest samorząd gminy.

* Wojewoda Zbigniew Sieczkoś będzie uczestniczyć 14 października w Zatwarnicy w seminarium organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego, Rzeszowska Agencję Rozwoju Regionalnego i Bieszczadzką Agencję Rozwoju Regionalnego. Tematem seminarium będzie funkcjonowanie instytucji wspierających region po reformie administracyjnej kraju.

* O półtora miliona złotych zwiększy się budżet Województwa Podkarpackiego. Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetu państwa i będą przeznaczone na usuwanie skutków powodzi.

* Uwaga, jaka piękna bomba! W Sośnicy koło Radymna, podczas prac przy budowie kanalizacji jeden z robotników wbił łopatę w ziemie i usłyszał metaliczny odgłos. Natrafił na niewypał - pamiątkę z II wojny światowej. Bomba wykazała się dużą cierpliwością. Nie wybuchła i poczekała na przyjazd saperów z Rzeszowa.

* Nie wszystko złoto, co się świeci. Przekonał się o tym mieszkaniec Przemyśla, którego jakiś osobnik namówił na kupno 3 monet, wykonanych rzekomo ze szlachetnego kruszcu, a tak naprawdę to z blachy. Chwilę później inny osobnik namówił naszego pechowca na pożyczenie znacznej kwoty pieniędzy, kłamiąc, że też chce kupić owe cenne monety. Prawdopodobnie obaj oszuści byli w zmowie. Naciągnęli naiwnego mieszkańca na ponad 800 złotych. Ale trudno się dziwić. Do zdarzenia doszło 13 października i to na ulicy Śnigurskiego, gdzie aż roi się od czarnych kotów.

* Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych alarmuje, że polskie nastolatki w ostatnich latach coraz więcej piją i upijają się. Przynosi to szkodę ich zdrowiu, rozwojowi i przyszłości. Dlatego sytuacja wymaga, aby do codziennych działań profilaktycznych włączyć specjalne, nowe formy przeciwdziałania zagrożeniom i inaczej niż dotąd pomagać w usuwaniu szkód. Będzie to przedmiotem ogólnopolskiej kampanii obejmującej tysiące szkół, społeczności lokalne, parlamentarzystów, media i organizacje pozarządowe. Szczegóły poznamy w najbliższy poniedziałek 18 października. Agencja zorganizuje wtedy konferencje prasową, gdzie oprócz kampanii będzie omawiana tzw. pomarańczowa linia działająca pod hasłem "Alkohol kradnie wolność".

* Trwa szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Od 11 do 22 października szczepionka jest rozmieszczana na terenie 6 powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, dębickiego, jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego. Samoloty zrzucają kwadraciki o boku 4 i pół cm - brązowe plastry o specyficznym zapachu - z umieszczonym wewnątrz pojemnikiem ze szczepionką. Akcja szczepień lisów prowadzona jest od 3 lat. Polega ona na kilkuletnim, cyklicznym podawaniu szczepionki. Przedsięwzięcie powiedzie się jedynie wtedy, gdy będą przestrzegane pewne zasady: ludzie nie mogą dotykać przynęt, bo wtedy lisy ich nie dotkną. Kiedy jednak człowiek ruszy szczepionkę musi skonsultować się z lekarzem. Podczas szczepienia i 2 tygodnie po nim mięsożerne zwierzęta domowe muszą być trzymane pod kluczem.

* Na połowę października obiecywano uruchomienie ruchu towarowego na przejściu granicznym w Korczowej. Nic z tego. Ciężarówki będą musiały poczekać. W Korczowej pozostało jeszcze wiele do zrobienia, trzeba uzupełnić wyposażenie i poczynić pewne inwestycje, wymagane przez służby fitosanitarne. Wszystko, rzecz jasna, musi spełniać wymogi europejskie. Jan Rębisz dyrektor Wydziału Gospodarki i Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, obiecuje że wszystko będzie gotowe na koniec roku, czyli tak, jak to pierwotnie planowano.

* Korepetycje za 50 złotych miesięcznie oferuje maturzystom Południowo Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu. Zajęcia ruszą w listopadzie, będą się odbywać codziennie od 16 do 20. Instytut proponuje dokształcanie się z 3 języków: angielskiego, niemieckiego, ukraińskiego, a także z historii, rysunku i malarstwa. Lekcje będą prowadzone w ramach Europejskiego Studium Edukacji Obywatelskiej.

* 14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Wcześniej obchodzono go jako Dzień Nauczyciela. W tym roku miejscem uroczystych obchodów było I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Kilkudziesięciu nauczycieli zostało uhonorowanych nagrodami i medalami. W Rzeszowie nagrodę od kuratora oświaty odebrał zaś Artur Mykita, przemyski nauczyciel ze szkoły Nr 15, a poza tym opiekun dziecięcego zespołu Rytm.

* Przewodniczący Rad Osiedli i szefowie zarządów tych rad chcą tworzyć grupę nacisku. Mają m.in. zamiar wymuszać na radzie miasta wcześniejsze informowanie mieszkańców o mających nastąpić podwyżkach. Grupa inicjatywna spotka się 14 października o 16.30 w urzędzie miasta. W przyszłości społecznicy chcą mieć wpływ także na komunikację miejską, ceny wody i ciepła i inne istotne dla mieszkańców sprawy.

* W okolicach Medyki pełniący służbę funkcjonariusz straży granicznej zauważył w rejonie stacji CPN kilkunastoletniego chłopca, który był mokry i ubłocony. Na widok strażnika zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że jest to 14-letni Rosjanin. W trakcie przeszukania znaleziono przy nim pistolet pneumatyczny Bajkał kaliber 4,5 milimetra z nabojami, gumową maskę, busole i mapę. Chłopiec zeznał, że przekroczył nielegalnie granice w celu odwiedzenia dziadka, który mieszka w Warszawie. Następnie młody Rosjanin chciał podjąć w naszym kraju prace zarobkową aby potem przedostać się na zachód.

* Dwudziestu uczniów pierwszej klasy gimnazjalnej w Radymnie udało się 15 października do Jaworowa na Ukrainie, gdzie wezmą udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim. Razem z młodymi sportowcami wyjechali ich opiekunowie Wiesław Luft i Bogusław Balawender oraz członek zarządu starostwa jarosławskiego Zdzisław Koniuch. Wyjazd stał się możliwy dzięki szerokiej współpracy powiatu jarosławskiego i rejonu jaworowskiego.

* Przemyska kapela TA JOJ powróciła z koncertów we Lwowie. Przebywała tam na zaproszenie kapeli Wesoły Lwów, biorąc udział w uroczystościach 10-lecia tego zespołu. Przemyślanie wystąpili wspólnie z jubilatami oraz kapelą wileńską. Wystąpili przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Łyczakowie oraz miedzy innymi w lwowskiej archikatedrze łacińskiej.

* W bieszczadzkim oddziale Straży Granicznej przez dwa dni gościła ekipa brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC. Kręcili oni reportaż na temat przyszłej granicy Unii Europejskiej. Brytyjczycy odwiedzili przejścia graniczne w Korczowej i Medyce oraz strażnice w Kalnikowie oraz nowo budowaną z części środków unijnych strażnicę w Wojtkowej, której oddanie planowane jest już w listopadzie. Dziennikarze zainteresowani byli szczelnością granicy , sprzętem komputerowym, łącznością, jakością sprzętu wykorzystywanego do ochrony granicy oraz warunkami pracy. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika BOSG majora Tadeusza Dańczaka goście byli mile zaskoczeni faktem posiadania przez straż angielskich landrowerów. Brytyjczycy bardzo wysoko ocenili patrole konne, które mieli okazje zobaczyć na strażnicy w Kalnikowie.

* Kierownictwo okręgu przemyskiego Stowarzyszenia Młodzi Konfederaci poparło stanowisko rady krajowej SMK w sprawie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego. Zwrócono się jednocześnie do wszystkich parlamentarzystów województwa podkarpackiego o poparcie inicjatywy zmierzającej do podniesienia nakładów na naukę i szkolnictwo do poziomu trzech procent PKB w budżecie państwa na rok 2000.

* Zakończyła się trwająca około godziny blokada przejścia granicznego dla pieszych w Medyce w dniu 15 października. Protestujący wprawdzie rozmawiali z komendantem GPK oraz naczelnikiem oddziału celnego, ale jak powiedział nam jeden z protestujących rozmowy te były bezowocne i nic nie przyniosły. Jak już informowaliśmy protest jest wynikiem nowego rozporządzenia. Mówi ono, że z norm jakie do tej pory przysługiwały osobom przekraczającym granicę ( normą jest butelka alkoholu i karton papierosów ) mogą korzystać osoby powyżej osiemnastu lat. Z ulgi tej można korzystać tylko dwa razy w miesiącu bez względu na to czy dana osoba w pełni je wykorzystała. Protestujących bulwersuje to, że jak mówią nowe rozporządzenie nie dotyczy obywateli Ukrainy, którzy bez przeszkód mogą korzystać wielokrotnie z przysługujących norm.

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zawiadamia mieszkańców ulicy Glazera, że od 15 października przeprowadzane tam będą roboty ziemne związane z modernizacja sieci wodno - kanalizacyjnej i odwodnienia ulicy. W związku z pracami nastąpi zamknięcie dla ruchu kołowego ulicy Biskupa Glazera na odcinku od ulicy Świętego Jana Nepomucena do budynku numer 10 (Pawilon handlowy ). Autobusy MZK linii 24, 25, 26 i 34 kursować będą do osiedla rycerskie ulicami: Grunwaldzka, Bielskiego, przystanek końcowy Bielskiego transformator. W czasie zamknięcia ulicy Glazera wyłączone będą z ruchu przystanki przy ulicy Sikorskiego i Glazera w obu kierunkach.

Reklama