Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 22.12-28.12.2008 r.

• Zagrożony jest byt Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu. Kłopoty finansowe dopadły je tuż przed obchodami 100-lecia działalności. Towarzystwo Przyjaciół Nauk mieści się w starej kamienicy przy ulicy Kościuszki 7 w Przemyślu. Jej dach od dawna wymagał remontu. O tym, że jest on rzeczywiście niezbędny użytkownicy budynku przekonali się podczas minionych wakacji. Po blisko tygodniowych opadach deszczu woda zaczęła penetrować poszczególne kondygnacje i przeciekać do biblioteki. Zagrożone były jej cenne zbiory m.in. kilkaset starodruków z XVII i XVIII wieku. Podczas zgromadzenia wspólnoty mieszkaniowej, której członkiem jest również TPN zapadła decyzja o naprawie dachu.
- Nasz udział w remoncie wyceniono na 45 tysięcy złotych - mówi Zdzisław Budzyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. - Nie mieliśmy innego wyjścia jak tylko zaciągnąć kredyt, aby pokryć zobowiązania. Dzięki solidnie wykonanym pracom nic nie grozi już księgozbiorom oraz lokatorom kamienicy. Zagrożona jest natomiast przyszłość towarzystwa.
- Niewielką część długu jesteśmy w stanie spłacić ze skromnego budżetu - wyjaśnia Lucjan Fac, wiceprezes przemyskiego TPN. - Ale samodzielnie nie możemy uregulować wszystkiego. Prowadzimy działalność naukową, nasi członkowie pracują społecznie. Trudna sytuacja stawia pod znakiem zapytania przyszłoroczne obchody 100-lecia istnienia organizacji.
- Z okazji jubileuszu planowaliśmy zorganizować konferencję naukową - dodaje Budzyński. - Ponadto przymierzaliśmy się do kilku sesji naukowych i spotkań poświęconych regionowi oraz mieszkańcom. Działacze TPN na wszelkie możliwe sposoby szukają wsparcia. Proszą o nie władze województwa podkarpackiego, ale również lokalny samorząd.
- Nie wykluczamy możliwości dofinansowania działalności towarzystwa - informuje Rafał Porada z kancelarii prezydenta Przemyśla. - Będzie ono możliwe, ale dopiero w przyszłym roku.

Reklama