Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.11-16.11.2008 r.

• Prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom i Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia, odsłonili Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wykute w granicie dwa splatające się dęby symbolizują wspólną historię obu narodów. Podobny pomnik stoi od dwóch lat w węgierskim Gyor. László Sólyom nawiązując do historii wspomniał Józefa Bema, bohatera obu narodów, oraz walczącego u jego boku w powstaniu węgierskim Leona Czechowskiego, którego prochy spoczywają w Jarosławiu. To obok kopijnika (drewnianej figury nawiązującej do zwyczajowo stawianych na grobach węgierskich wojowników) poświęconego Czechowskiemu stanął na skwerze przy ul. Opolskiej pomnik przyjaźni.
- Jeszcze Węgry nie zginęły. Boże pobłogosław Polskę - zakończył László Sólyom swoje wystąpienie trawestując słowa zaczerpnięte z hymnów obu państw. W Jarosławiu odsłonięty został też inny pomnik - inwalidów wojennych. Pomnik stanął na rogu ulic Konfederackiej i Jana Pawła II.
- Nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy oddali zdrowie za ojczyznę - mówił na uroczystości odsłonięcia pomnika w przeddzień Święta Niepodległości Jan Kisiel, prezes jarosławskiego koła Związku Inwalidów Wojennych. Pomnik powstał dzięki jego staraniom.

Reklama