Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 07.08-13.08.1999 r.

* Dwa dni przebywał na Podkarpaciu marszałek sejmu Maciej Płażyński. W poniedziałek odwiedzał gospodarstwa agroturystyczne w Dwerniczku i Wetlinie, a w Wołosatem spotkał się z harcerzami. Następnego dnia marszałek Płażyński spotkał się z dwoma przemyskimi arcybiskupami: Ignacym Tokarczukiem i Janem Martyniakiem. Gościł też w starostwie powiatu przemyskiego, a potem pojechał na Ukrainę.

* Roszczenia majątkowe kurii metropolitalnej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego były głównym tematem spotkań marszałka sejmu Macieja Płażyńskiego z arcybiskupami Józefem Michalikiem i Janem Martyniakiem. Marszałek Płażyński wyraził nadzieje, że jeśli nie zabraknie dobrej woli wszystkich stron sporu to kompromis jest możliwy jeszcze w tym roku. O mały włos nie doszłoby do spotkania z metropolitą przemysko-warszawskim obrządku bizantyjsko-ukraińskiego arcybiskupem Janem Martyniakiem, który poirytowany był niepunktualnością gościa. Powodem była przeciągająca się o ponad godzinę wizyta marszałka u metropolity przemyskiego Józefa Michalika. Ostatecznie spotkanie odbyło się. Maciej Płażyński zapowiedział, że jeszcze w tym roku komisja majątkowa w Warszawie wyda ugodowe orzeczenie w sprawie roszczeń majątkowych kurii metropolitalnej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Przemyślu.

* Metropolita przemyski- ks. arcybiskup Józef Michalik- specjalnym dekretem ustanowił 15 świątyń na terenie archidiecezji przemyskiej Kościołami Roku Jubileuszowego. W roku 2000 w 6 bazylikach i 9 sanktuariach wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Na liście objętej dekretem znalazła się nasza przemyska bazylika archikatedralna. Celebracja Roku Świętego 2000 rozpoczynającego się w Boże Narodzenie tego roku, będzie przebiegać pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" i potrwa do 6 stycznia 2001 roku.

* Od kilkunastu dni czynny jest nowy wiadukt łączący międzynarodową trasę E-40 z ulicą Monte Casino, przy której znajduje się szpital. Wiadukt ma ponad 100 metrów długości. Powstał głównie z myślą o usprawnieniu wyjazdów z obiektów szpitalnych. Jak dotąd zmotoryzowani musieli znacznie nakładać drogi i pokonywać uciążliwy objazd. Na szczęście mają już to za sobą.

* Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze i Urząd Miasta Przemyśla w ramach akcji "Stop przewodnik czeka" zapraszają do zwiedzania najciekawszych zakątków Przemyśla i okolic. Wraz z przewodnikami będzie można zwiedzić Seminarium Duchowne w tym kaplicę i izbę pamięci ks. Balickiego. Spotkanie przy wejściu o 16.30. Natomiast w niedzielę zaplanowano aż trzy wycieczki. Pierwsza z nich zaczyna się w samo południe. Halina Zasadny oprowadzi chętnych po arboretum w Bolestraszycach. O 16.00 zainteresowani będą mogli zwiedzić zamek i park w Krasiczynie, pół godziny później zwiedzić będzie można kościół Karmelitanek Bosych.

* W ciągu ubiegłego weekendu było 8 osób poszkodowanych wśród 22 wypadków drogowych. Dane dotyczą oczywiście tylko naszego podkarpackiego województwa. Tym razem na szczęście nie było wypadków śmiertelnych. Aż jedna czwarta to dzieci. I tu apelujemy do rodziców i opiekunów o rozmyślność oraz zwracanie większej uwagi na swoje pociechy.

* 10 sierpnia w wyniku silnego "huraganu", który przeszedł przez teren powiatu jarosławskiego oraz w skutek obfitych opadów deszczu i gradu w gminie Rożwienica, 10 budynków mieszkalnych uległo całkowitemu zniszczeniu, w 156 budynkach mieszkalnych i 240 gospodarczych zostały zerwane pokrycia dachowe, uszkodzone zostały 3 budynki komunalne znaczne straty zanotowano w oświetleniu ulicznym. W gminie Chłopice uszkodzonych przez powalone drzewa zostało 7 budynków mieszkalnych i 1 budynek wielorodzinny. W gminie Pruchnik w jednym budynku mieszkalnym wiatr zerwał połowę dachu, jedna stodoła została zburzona a w jedenastu innych uszkodzone zostały pokrycia dachowe. Ponadto pokrycia dachowe uszkodzone zostały w budynkach Rolniczej Spółdzielni Wytwórczej, Szkoły Podstawowej w Rozborzu Długim i w jednym budynku mieszkalnym. W gminie Radymno w dwóch budynkach zerwane zostały dachy, w jedenastu uszkodzone zostały pokrycia dachowe. W miejscowości Duńkowice Piaski całkowitemu zniszczeniu uległ drzewostan w obrębie cmentarza wojskowego. W gminie Rokietnica uszkodzony został budynek Domu Ludowego w Czelatycach. We wszystkich wymienionych gminach powstały bardzo duże straty w uprawach zbóż i roślin okopowych oraz w uprawach sadowniczych, drzewostanach parkowych i leśnych. Obecnie trwa szacowanie strat.

* Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej przekaże przemyskiemu staroście opracowane materiały na temat fortów. W ramach organizowanych w przemyskiem- od kilkunastu lat letnich obozów, studenci krakowskiej uczelni opracowali plany zagospodarowania czterech fortów: w Tarnawcach, Łuczycach, Duńkowiczkach i Bolestraszycach. Konkretów możemy się spodziewać już za dwa miesiące.

* W ubiegły piątek 6 sierpnia dwoje byłych pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu skierowało skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczyła ona zwolnienia z pracy Kazimiery B., która pracowała tam przez 27 lat. Teraz mając 48 lat wątpi, że znajdzie jakąś pracę. W podobnej sytuacji jest Waldemar Sz. Byli urzędnicy zaskarżają przepisy wprowadzające w życie reformę administracji publicznej. Uważają bowiem, że w swych prawach i obowiązkach obywatelskich zostali potraktowani nierówno z innymi grupami zawodowymi.

* Powstania wyższej uczelni w Przemyślu pragnie wiele osób, ale jak się okazuje, dobre chęci nie wystarczą. Mimo, że w Przemyślu zawiązało się Towarzystwo Akademii Przemyskiej - do dziś w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie złożono formalnego wniosku o powołanie uczelni. Część przemyskich radnych uważa, że to wina towarzystwa i domaga się jego rozwiązania. Goszczący w "niedźwiadkowym studiu radia Hot" przedstawiciel Towarzystwa Akademii Przemyskiej, Robert Rybotycki twierdzi, że nie jest tak źle i szacuje, że pierwsi studenci przemyskiej uczelni zaczną naukę w październiku 2000 roku. Jednym z warunków powołania wyższej szkoły jest zatrudnienie przynajmniej 5 samodzielnych pracowników naukowych na każdym wydziale. Podobno do pracy w Przemyślu jest aż 12 chętnych na wydział.

* Trwają prace wykopaliskowe na terenie dawnego cmentarza w Lipniku (gm. Kańczuga). Jego wiek ocenia się na ok.3 tys. lat. Znajdujące się tam urny z prochami zmarłych, wykonane są przez ludy reprezentujące grupę tarnobrzeską kultury łużyckiej. Na ślad, tego ogromnego znaleziska trafiono w kwietniu u.r.. W czasie zaledwie kilku tygodni zdołano wydobyć 77 urn. W lepiej zachowanych, znaleziono drobną brązową biżuterię: szpile, bransolety i kilka pierścieni.

* 110 gatunków ptaków można oglądać na wystawie ornitologicznej w Bolestraszyckim arboretum. Miłośnicy ptasich treli mogą obejrzeć skrzydlatych przedstawicieli pól, lasów iglastych i liściastych, mórz i wód śródlądowych, ptaki łowne i stałych mieszkańców arboretum. Wystawę zorganizowała Polska Fundacja Ochrony Przyrody "pro natura". Jej pomysłodawcami są profesorowie Jerzy Piórecki i Wiesław Krzemiński. Wystawie towarzyszy ekspozycja ptasich karmników, budek lęgowych oraz rysunków Władysława Siwka.

* Sztuką dla sztuki nazwali związkowcy z OPZZ projekt rozwoju regionu, opracowany przez prezydium sejmiku woj. podkarpackiego. W projekcie są tylko pomysły, ale brakuje źródeł finansowania i kalkulacji kosztów. Rada OPZZ woj. podkarpackiego uznała więc, że projekt powstał na urzędniczym biurku w Rzeszowie, bez konsultacji z terenem. Aby mieć wpływ na stan rzeczy, OPZZ powołał w terenie Konfederację Pracy.

* Trwają rzepakowe żniwa. W naszym regionie ze zbiorami uporano się już na północy, w trakcie prac są rolnicy na terenach górskich. Wszyscy jednak mają ten sam problem - skup. Za mało jest punktów, gdzie można sprzedać plony, dość dobre w tym roku. Większość skupuje się dla potrzeb zakładów ,,BOLMAR" w Bodaczowie k. Zamościa.

* O ile rzepak jest trudny do sprzedania, to już ze zbytem słomy makowej nie ma problemów. Może dlatego coraz więcej u nas plantatorów narkotycznego surowca. Nielegalne plantacje maku wykryła policja w Jaworniku Polskim, Manasterzu, Rączynie i okolicach Gaci. W sumie policjanci z Przeworska znaleźli aż 72 ary maku w swoim powiecie. Właściciele upraw zostali zobowiązani do ich zniszczenia - w przeciwnym razie grozi im nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jedyną legalną odmianą maku jest ,,przemko", ale i te uprawy muszą być wcześniej zakontraktowane w herbapolu.

* 17 akcjonariuszy utworzyło spółkę ,,autostrada-wschód", która chce budować autostradę z Tarnowa do Korczowej. 170-kilometrowy odcinek ma kosztować pół miliarda dolarów. Budowa ruszy najwcześniej za 6 lat, bo niewielu inwestorów chce wyłożyć pieniądze na tę - jak mówią - nieruchliwą trasę, zwłaszcza, że nie przebiega ona przez żaden wolny obszar celny - np. Mielec i Medykę - a jedynie z nimi graniczy. A to za mało, żeby ciągnąć spore zyski z ulokowanych w asfalcie pieniędzy. Mimo to prezes ,,autostrady wschód" Zbigniew Szanecki obiecuje przecięcie wstęgi na A4 w 2010 roku.

* Chrypkę, zatwardzenie i poparzenie pokrzywą można bez problemu wyleczyć w gminnym i wiejskim ośrodku zdrowia. Bardziej skomplikowane schorzenia wymagają wizyt u specjalisty albo w laboratorium. Np. w Dubiecku co dzień odwiedza lekarza sto osób. Najbardziej boją się nie diagnozy, ale skierowania do specjalisty, czyli do Przemyśla. To kosztuje. Trzeba jechać dwa razy: raz na badania, drugi raz po wyniki. Biletów na PKS Kasa Chorych nie finansuje. Tak wygląda reforma zdrowia na wsi. Najwyraźniej bieg po zdrowie to bieg z przeszkodami.

* Rada regionalna stronnictwa demokratycznego woj. podkarpackiego wydała uchwałę w sprawie projektu zmian systemu podatkowego. Rada sprzeciwia się likwidacji ulgi budowlanej. Opowiada się natomiast za utrzymaniem ulgi na leczenie i za wzrostem emerytur i rent o jeden punkt powyżej inflacji. Zdaniem członków Stronnictwa - choć inflacja nominalnie się obniża, to i tak rosną ceny składników wchodzących do kosztów utrzymania, czyli np. czynsz, gaz, centralne ogrzewanie, prąd, ochrona zdrowia i nauka.

* W środę wystąpiło ostatnie w tym wieku, widoczne w Europie zaćmienie słońca. To niezwykłe zjawisko można obserwować raz na ok. 360 lat. Następne całkowite zaćmienie widoczne będzie dopiero w 2135 roku.

* Jeszcze 20 dni pozostało do końca tegorocznych wakacji. Uczniowie jak ich rodzice zostali zasypani propozycjami podręczników szkolnych. W księgarniach ich nie brakuje za to może zabraknąć w rodzicielskich portfelach. Za książki do 1-3 klasy trzeba zapłacić co najmniej 80 zł. Dla tych starszych koszt zakupu podręczników dochodzi nawet do 180 zł. Oczywiście do podstawowych dochodzą jeszcze te do nauki języków obcych i opracowania bez, których współczesny uczeń się nie obejdzie. Edukacja kosztuje to wiemy wszyscy. Ale dlaczego aż tyle.

* Około tysiąc siedmiuset pielgrzymów z Ukrainy przekroczyło wczoraj granice w medyce w drodze na odpust jaki w piątek rozpoczął się w Kalwarii Pacławskiej. Dla pątników otwarte zostało dodatkowe przejście w Malchowicach, gdzie obowiązują zasady uproszczonego ruchu granicznego. W tym roku w uroczystościach odpustowych weźmie udział ponad 30 tys. osób.

* W baszcie królewskiej krasiczyńskiego zamku na trzech kondygnacjach urządzona została galeria. Na pierwszym piętrze prezentowane są prace słuchaczy Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Na drugim autorska wystawa Barbary Florek i na trzecim ekspozycja płaskorzeźby braci Mariana i Wojciecha Pażuchów z Nowego Sącza.

* Na obozie wypoczynkowym w Babicach koło Krzywczy przebywa blisko stuosobowa grupa dzieci z Ukrainy. Dzieci pochodzą głównie z Kamieńca Podolskiego, z Rudek, Kołomyi oraz Brzezian. Uczestnicy obozu, którego organizatorem jest Caritas archidiecezji przemyskiej oraz stowarzyszenie rozwoju ziemi przemyskiej czas spędzają na wycieczkach między innymi do Przemyśla i w Bieszczady. Pływają także po sanie kajakami. Organizatorzy przygotowali ponadto gry i zabawy. Nie zapomniano także o dyskotekach.

* Z okazji zbliżającego się święta Wojska Polskiego w piątek o godz. 11.00 w Klubie Garnizonowym przy ul. Grodzkiej w Przemyślu odbyły się uroczystości połączone z wręczeniem nominacji na wyższe stopnie oficerskie oraz odznaczeń. Wśród nominowanych znaleźli się między innymi: majorzy Marek Szabaga i Stanisłąw Jurkiewicz. Otrzymali oni stopnie podpułkownika. Stopień majora otrzymali: Bogdan Powęzka, Kazimierz Machaj. Stopień kapitana otrzymali: Tomasz Szelest, Stanisław Wielgosz, Radosław Zięba, Tomasz Gdak i Dariusz Bednarczuk. Na stopień porucznika nominacje otrzymała pani Jolanta Rogalska. Ogółem nominacje na wyższe stopnie otrzymało 114 żołnierzy natomiast odznaczeniami uhonorowano 21 osób. Po części oficjalnej zaplanowano spotkanie towarzyskie z udziałem zespołu estradowego 14-tej Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej. W uroczystościach wzięli udział: kadra, pracownicy cywilni, przedstawiciele władz administracyjnych oraz parlamentarzyści.

* W najbliższą niedzielę z poligonu w Jaworowie na Ukrainie powrócą do Przemyśla dwie kompanie polsko-ukraińskiego batalionu. W trwających od 1 sierpnia ćwiczeniach Tarcza Pokoju 99 bierze udział 180 polskich żołnierzy. Poza dwiema kompaniami z Przemyśla do udziału w ćwiczeniach zaproszeni zostali żołnierze z Belgii, Bułgarii, Grecji, Gruzji, Danii, Mołdawii, Łotwy, Rumunii, Turcji, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Program ćwiczeń opracowany został w ramach partnerstwa dla pokoju. Dotyczy on utrzymania pokoju przez Międzynarodowy Wojskowy Kontyngent Sił Pokojowych w strefie konfliktu etnicznego.

* Od września w podkarpackiej kasie chorych rozpocznie prace rzecznik praw pacjenta. Będzie on bezpłatnie dochodzić tego co każdemu pacjentowi należy się od służby zdrowia. Od stycznia tego roku do podkarpackiej kasy chorych wpłynęło ponad 500 skarg osób niezadowolonych z usług lekarskich. W większości przypadków skargi okazały się uzasadnione.

* Wicewojewoda podkarpacki Wiesław Różycki zwrócił się w piątek do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Longina Komołowskiego o 600 tysięcy złotych na dofinansowanie gmin dotkniętych nawałnicą, która przeszła we wtorek nad Podkarpaciem. Z pierwszych orientacyjnych obliczeń wynika, że wichura zburzyła całkowicie ponad 30 budynków w tym 10 tylko w gminie Roźwienica. Bardzo silny wiatr połamał około 200 hektarów lasów, zerwał i połamał blisko 400 dachów i 10 mostów. Gwałtowny deszcz zalał lub podtopił ponad tysiąc domów, 3 tysiące użytków rolnych, osiem ośrodków zdrowia. Około sto kilometrów rowów melioracyjnych jest całkowicie zamulonych. Wiele kilometrów nawierzchni dróg wymaga całkowitej wymiany.

Reklama