Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 31.07-06.08.1999 r.

* W sobotę 31 lipca kilka tysięcy osób w tym delegacje z Ukrainy i Słowacji brały udział w pogrzebie tragicznie zmarłego Jerzego Matusza - burmistrza Jarosławia i Jego 15-letniej córki Katarzyny. Do tragedii doszło w minioną środę tj. 28 kwietnia w Brzeziach między Wieliczka a Bochnią. Jerzy Matusz zginął w wypadku samochodowym wraz z córką. Żona w tej chwili walczy o życie w krakowskiej klinice. Druga córka Barbara przebywa w szpitalu w Bochni. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pogrzeb burmistrza prowadził biskup Stefan Moskwa. Kondukt żałobny przeszedł oflagowanymi na czarno ulicami miasta, gdzie udał się na nowy cmentarz.

* Kilkunastu anarchistów m.in. z Poznania, Warszawy i Opola demonstrowało w ubiegłą sobotę na ulicach Przemyśla. Najpierw obstawili budynek starostwa, później przeszli przed siedzibę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W ten oto sposób wyrażali sprzeciw wobec istnienia granic państwowych.

* Od miesiąca straże: miejskie i gminne w całym kraju, posiadają nowe uprawnienia w zakresie kontroli ruchu drogowego. W związku z tym, wszyscy przemyscy strażnicy przeszli odpowiednie przeszkolenie. 44 funkcjonariuszy z drużyny patrolowej i posterunków osiedlowych, otrzymało specjalny dokument upoważniający ich do wykonywania czynności. Jest on ważny z legitymacją służbową.

* Wynaleziono sposób na rolnicze kłopoty. Pięć firm z Podkarpacia rozpocznie wkrótce interwencyjny skup zboża. Firmy z Frysztaka, Załęża, Sieniawy, Chorzelowa i Targowisk podpisały umowy z Agencją Rynku Rolnego. Do ceny skupu zostanie doliczona dopłata agencji. Np.: do tony żyta sprzedanej za 320 zł rolnik otrzyma: w sierpniu 40 zł dopłaty, we wrześniu 55 zł a w październiku 70 zł. Skup rozpocznie się jednak dopiero wtedy, gdy firmy podpiszą umowy z bankami.

* Od czasu wejścia w życie reformy administracyjnej dziennikarze wszystkich możliwych mediów odczuwali, oprócz chaosu, także spory niedosyt informacji. Teraz potwierdził to starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda. Przyznał, że w ferworze prac organizacyjnych urzędnicy poświęcili dziennikarzom zbyt mało czasu. Wkrótce to się zmieni - obiecał starosta. Jego zdaniem ma nastąpić ogromna poprawa w polityce informacyjnej, a to dzięki nowemu naczelnikowi Wydziału Promocji, Edukacji i Kultury starostwa powiatowego. Od lipca funkcję tę pełni Grażyna Stojak, poprzednio zatrudniona jako dyrektor kolegium Nauczycielskiego w Przemyślu. Starostwo powiatowe przybliża się nie tylko do dziennikarzy, ale także do zwykłych śmiertelników. We wtorek w tym urzędzie odbył się dzień otwartych drzwi dla petentów.

* Nową politykę informacyjno-promocyjną wprowadzają pracownicy starostwa powiatowego w Przemyślu. Obecnie wszystkim zainteresowanym przedstawiono tygodniowy plan zajęć starosty przemyskiego. Wczoraj Mariusz Grzęda wraz z pracownikami starostwa przebywał w gminie Fredropol. Dziś dla petentów urządzono dzień otwartych drzwi co od razu spotkało się ze zgryźliwymi komentarzami, że urząd powinien być otwarty dla petentów codziennie. W środę urzędnicy starostwa spotkają się z przedstawicielami Politechniki Krakowskiej w sprawie współpracy w zakresie ochrony zabytków, m.in. fortów Twierdzy Przemyśl.

* Zarząd wojewódzki Polskiego Związku emerytów, rencistów i inwalidów oznajmił, że na sierpień zawieszono spotkania w klubie osiedlowym. Członkowie stowarzyszenia mogą jednak liczyć na inne atrakcje. 11 sierpnia odbędzie się wycieczka do Soliny, a 20 sierpnia do Krakowa i Wieliczki. Będzie można tez zrelaksować się na miejscu: na 19 sierpnia przewidziano ognisko z pieczeniem kiełbasy na przemyskim kampingu Zamek.

* Sierpień już tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości ogłaszanym przez kościół katolicki. Wiele osób podejmuje zobowiązanie, że w sierpniu powstrzyma się od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Również w naszym regionie inicjatywa ta znajduje coraz więcej zwolenników. Wiele par stających w tym okresie na ślubnym kobiercu deklaruje ucztę weselną bez napojów wyskokowych. Statystyki milczą. A co na ten temat sądzą goście weselni?

* W piątek 6 sierpnia w Żurawicy doszło do spotkania na szczycie. Do kolejarzy przyjechali między innymi: Krzysztof Niemiec - wiceprezes Zarządu PKP, Stanisław Kogut - przewodniczący sekcji krajowej NSZZ "Solidarność" pracowników PKP i wicewojewoda Marek Kuchciński a także parlamentarzyści m.in. Krzysztof Kłak. Tematem spotkania była sytuacja PKP na naszym terenie ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw rozwojowych Zakładu przeładunkowego w Żurawicy oraz budowy terminalu kontenerowego na przejściu granicznym w Medyce.

* O kolejną galerię wzbogaciła się Ziemia Przemyska. W poniedziałek w krasiczyńskim zamku otwarto Galerię Agencji Rozwoju Przemysłu. Wbrew nazwie agencji nie będą wystawiane tam maszyny przemysłowe ale dzieła sztuki. Mają tam być eksponowane prace artystów nie tylko z Podkarpacia i Polski. W planach są wystawy znanych twórców europejskich i światowych.

* Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej rozpoczyna właśnie budowę nowych strażnic, na których powstanie fundusze przekazała Unia Europejska. Budowę rozpoczęto w Ustrzykach Górnych i Stuposianach. Według planów zmodernizowana zostanie strażnica w Hermanowicach. Najprawdopodobniej budynek w Lutowiskach zostanie zlikwidowany, zamiast niego ma powstać obiekt w Czarnej. Ukończone zostały już dwa nowe obiekty w Horyńcu i Kalnikowie. Na etapie końcowym są prace przy budynku w Wojtkowej. Do końca 2001 roku powinna powstać strażnica w Huwnikach, koło Kalwarii Pacławskiej.

* Działająca przy przemyskim CK grupa teatralna "GARDEROBA" została zaproszona do udziału w warsztatach teatralnych we Francji. Program 10-dniowego pobytu jest bardzo bogaty. Do grona prowadzących zajęcia zaproszono kierująca grupą Barbarę Płocicę. Mimo, że wszystko wygląda tak pięknie to i tak pojawił się problem. Sporą część kosztów pokrywają organizatorzy, ale okazało się, że nie wszyscy artyści mogą w tak krótkim czasie zgromadzić pozostałą sumę pieniędzy. I dlatego właśnie młodzi ludzie poszukują sponsora.

* Krajowy Urząd Pracy wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz zagrożonych utratą pracy utworzył Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Świadczą one kompleksowe usługi przygotowujące zainteresowanych do aktywnego poruszania się na rynku pracy zwiększając tym samym ich szansę na zatrudnienie. Jedna z takich placówek powstała w Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Przemyślu. Obejmuje swoim zasięgiem powiaty przemyski, jarosławski, lubaczowski i przeworski. Usługi Centrum są bezpłatne.

* Po trwającej dwa lata renowacji XVIII-wiecznej ambony w kościele sióstr benedyktynek w Przemyślu, w środę oddano ją do użytku. Tym samym zakończył się etap odnawiania świątyni. Obecnie konserwatorzy zatroszczą się ołtarzem głównym, a w dalszej kolejności ołtarzami bocznymi i cennymi polichromiami.

* Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Urząd Miasta Przemyśla w ramach akcji "Stop przewodnik czeka" zapraszają do zwiedzania najciekawszych zakątków Przemyśla i okolic. Dziś wraz z przewodnikami będzie można zwiedzić Seminarium Duchowne w tym kaplicę i izbę pamięci ks. Balickiego. Spotkanie przy wejściu o 16.30. Natomiast w niedzielę zaplanowano aż trzy wycieczki. Pierwsza z nich zaczyna się w samo południe. Halina Zasadny oprowadzi chętnych po arboretum w Bolestraszycach. O 16.00 zainteresowani będą mogli zwiedzić zamek i park w Krasiczynie, pół godziny później zwiedzić będzie można kościół Karmelitanek Bosych.

* W poniedziałek rano około 180 żołnierzy wchodzących w skład Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych ONZ wyjechało z Przemyśla na ukraiński poligon w Jaworowie koło Lwowa, gdzie wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach "Tarcza Pokoju '99".Potrzech dniach intensywnych przygotowań rozpoczęła się praktyczna część międzynarodowych ćwiczeń pod kryptonimem Tarcza Pokoju 99. Biorą w niej udział m.in. przemyscy żołnierze wchodzący w skład Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych ONZ. Uczestnicy manewrów doskonalą swoje umiejętności w zakresie utrzymania pokoju w strefie utrzymania pokoju w strefie etnicznego kontrolowanego przez międzynarodowy wojskowy kontyngent sił pokojowych

Reklama