Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 17.07-23.07.1999 r.

* Goszczący kilka dni temu w Przemyślu Minister Obrony Narodowej i poseł Ziemi Przemyskiej potwierdził swoje wcześniejsze plany dotyczące spotkania w Przemyślu ministrów obrony krajów tzw. "Trójkąta Wyszehradzkiego" czyli polski Węgier i Czech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami to do spotkania dojdzie już jesienią. Minister Onyszkiewicz poinformował także o możliwości wysłania na Bałkany Polsko- Ukraińskiego batalionu sił pokojowych ale zastrzegł, że nie nastąpi to zbyt szybko. Minister powiadomił także o decyzji likwidacji jednostki wojskowej w Krównikach pod Przemyślem. Jednostka ta jest związana z działaniem blisko kilometrowej rampy przeładunkowej, zaopatrzonej w m.in. jedyną w polskich siłach zbrojnych suwnicę bramową o udźwigu 55 ton. Onyszkiewicz zapewnił, że kadra z likwidowanej formacji znajdzie zatrudnienie w jednostkach w Żurawicy i Jarosławiu.

* Od 27 lipca do 3 sierpnia Kalwaria Pacławska po raz dwunasty gościć będzie młodzież z całej Polski - uczestników Franciszkańskich Spotkań Młodych. Głównym hasłem obecnej edycji jest - "Z Franciszkiem postaw krok ku szczęściu". Od uczestników nie są wymagane karty zgłoszeń - będą one do pobrania w dniu rozpoczęcia w recepcji "Domu Pielgrzyma". Z Przemyśla można dojechać autobusami PKS lub linią specjalną MZK, noclegi wyłącznie na strzeżonym polu namiotowym, wyżywienie we własnym zakresie (ale istnieje możliwość zakupu zupy). Pobyt pielgrzymów niewątpliwie ma cel religijny, ale oprócz codziennej Eucharystii, jutrzni, nieszporów, wędrówek po "dróżkach Pana Jezusa" uczestnicy mają zapewnioną także godziwą rozrywkę - odbędą się wieczory z poezją, spotkania ze sztuką - wystąpią miedzy innymi Ryszard Rynkowski, zespół "Fioretti" oraz kalwaryjski kabaret.

* Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu podsumował wyniki pierwszych sześciu miesięcy 1999 roku na kontrolowanych przejściach granicznych. Z analizy danych, że w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba osób przekraczających naszą granicę, spadła natomiast liczba odprawianych pojazdów. Przez przejścia graniczne podległe BOSG granicę naszego kraju przekroczyło 2,9 miliona osób, co oznacza wzrost o 8,3 proc. Jeszcze większy, bo 14,9- proc. wzrost dotyczy liczby osób wjeżdżających do Polski. O 7,2 proc. zmniejszyła się za to liczba odprawianych pojazdów (było ich 580 tys.). Funkcjonariusze BOSG kontroli granicznej poddali też 212 samolotów. W pierwszym półroczu wydalono z Polski 1049 cudzoziemców, natomiast za przestępstwa graniczne zatrzymano 602 osoby. Wartość zatrzymanych towarów (w tym samochodów) oceniona została na 4,5 mln złotych.

* W poniedziałek 26 lipca w Rzeszowie przebywać będzie Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Franciszka Cegielska. W programie, który rozpocznie się o 9.30 przewidziano poświęcenie kamienia węgielnego pod obiekt fundacji Caritas, uroczyste otwarcie centrum leczenia urazów wielonarządowych u dzieci oraz oddziału ortopedii i traumatologii dziecięcej, a o 14 Franciszka Cegielska spotka się z dyrektorami SPZOZ-ów z województwa podkarpackiego.

* Jest bardzo prawdopodobne, ze nie dojdzie do otworzenia w tym roku nowego szpitala przy Monte Cassino w Przemyślu, mimo wcześniejszych zapowiedzi. Poseł AWS Krzysztof Kłak zwrócił się z prośba do Ministra Finansów Leszka Balcerowicza o podjęcie działań do podwyższenia i usystematyzowania wpłat na budowę szpitala. Niestety jak na razie nic nie wskórał, ponieważ ministerstwo wcale się nie kwapi z przekazaniem przyznanych pieniędzy.

* Od początku tego roku zanotowano 513 przypadków zatrucia pokarmowe spowodowane pałeczkami salmonelli. Rozmnażaniu drobnoustrojów niewątpliwie sprzyja wysoka temperatura nie przestrzeganie zasad higieny. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że najczęściej zatruwamy się na wiejskich weselach, gdzie zwykle serwuje się tatary czy ciasta z masą z utartych świeżych jaj. Na przykład na weselu w jednej miejscowości w powiecie sanockim z 80 gości 47 zatruło się salmonellą.

* W Rzeszowie odbył się IX Światowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych, obchodzący w tym roku jubileusz 30-lecia. Organizowane co trzy lata spotkanie Polonusów z całego świata uważane jest za największą tego typu imprezę w kraju. Obecnie wzięło w nim udział 36 zespołów z 12 krajów - łącznie około 1200 osób. Impreza zakończyła się koncertem i wyborami miss oraz mistera festiwalu. Korony przypadły 17 letniej mieszkance Toronto i nieco starszemu muzykowi z Chicago. W niedzielę 25 lipca o godz.10 w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozpocznie się spotkanie z okazji zakończenia XI Światowego festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Tradycyjnie już jest to spotkanie pożegnalne władz wojewódzkich oraz oficjalnych gości z delegacjami zespołów oraz organizatorami festiwalu.

* We wtorek na przemyskim rynku odbył się Koncert w ramach XI Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Wspaniale zaprezentowały się wszystkie zespoły: "Polanie" z Kanady, "Polonez" oraz "Karpaty" z Wielkiej Brytanii.

* Duża plama tłustej cieczy przypominającej olej pojawiła się w niedziele rano na powierzchni Sanu na odcinku Bachów - Babice. Okazało się , że jeden z mieszkańców pobliskiej wsi, prawdopodobnie na terenie znajdującego się tam składu opałowego, podczas płukania cysterny wpuścił do studzienki burzowej 200 litrów popłuczyn jeszcze nie określonego płynu ropopochodnego. Dzięki szybkiej interwencji strażaków niebezpieczeństwo minęło. Zachodziła obawa, że spływająca ciecz może stworzyć zagrożenie dla ujęcia wody pitnej dla mieszkańców. Na szczęście do skażenia przemyskiej sieci wodociągowej nie doszło.

* Płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej w Przemyślu zapowiadana przez przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji nie ma nic wspólnego z wydarzeniami do których doszło w ubiegłą niedzielę. Przypomnijmy, że wtedy do potoku Dohobyczka spłynęła woda zanieczyszczona ropą. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej nie doszło do większego skażenia Policjanci z Dubiecka ustalili, że sprawcą zanieczyszczenia wody był jeden z mieszkańców przedmieścia dubieckiego, który czyścił cysternę. woda wraz z resztkami ropy dostała się do potoku przez studzienkę kanalizacyjną

* W środę 21 lipca od 9- tej wstrzymano odprawę na przejściu drogowym w Medyce- poinformował nas Major Tadeusz Dańczak, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. powodem takiej decyzji jest blokada drogi, którą rozpoczęli mieszkańcy Szegiń i Wolicy. Straż graniczna została powiadomiona o tym przez ukraińskie służby graniczne tuż przed dziewiątą. Wszyscy udający się na Ukrainę są kierowani na przejście w Korczowej.

* W ciągu minionego weekendu Straż Miejskiej w Przemyślu ujawniła 81 wykroczeń. W 28 przypadkach nałożono na sprawców mandaty karne , w siedmiu skierowano wniosek o ukaranie do kolegium. w 46 przypadkach zastosowano pouczenia.. do miejskiej izby wytrzeźwień dowieziono 7 osób .Do załatwienia innym służbom przekazano 4 sprawy .Wylegitymowano 42 osoby w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia. , 11-krotnie strażnicy interweniowali na prośbę mieszkańców Przemyśla. .Ogółem w ciągu minionego weekendu podjęto 146 interwencji.

* W szybkim tempie zbliżają się żniwa a tymczasem rolnicy z powiatów przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego ciągle nie wiedzą gdzie będą mogli sprzedać tegoroczne zboże. Z interwencją w tej sprawie zwrócił się do premiera Jerzego Buzka senator Witold Kowalski. Zwracając uwagę na problem senator ostrzega że nie rozwiązanie go może wywołać niepokoje społeczne. Zakłady zbożowe w Jarosławiu które przez lata skupowały od rolników zboże są obecnie w stanie upadłości. Syndyk nie będzie skupował zboża a z informacji uzyskanych od agencji rynku rolnego wynika iż do tej pory nie zgłosił się żaden podmiot gospodarczy chcący prowadzić w naszym regionie skup. Senator Kowalski przypominał premierowi ,że w ubiegłym roku skierował do niego pisma w którym ostrzegł przed buntem rozpaczy na wsi . Witold kowalski dodaje że sytuacja w naszym regionie wymaga bardziej zdecydowanych działań rządu i agencji rynku rolnego. W przeciwnym razie dojdzie do niekontrolowanego, uzasadnionego wybuchu niezadowolenia. Ta sprawa jak i Państwowa Wyższa Szkoła Zarządzania w Jarosławiu będzie tematem konferencji prasowej , która odbędzie się już jutro o 14 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

* Już kilkakrotnie informowaliśmy o kiepskiej i niepewnej sytuacji rolników, którzy nie wiedzą kto kupi od nich zboże po żniwach. W trudnej sytuacji są także producenci buraków cukrowych. Co prawda oni będą mieć problemów ze zbytem - całość zakontraktowanych buraków kupią cukrownie w Przeworsku i Ropczycach - ale, jak twierdzą, koszt produkcji jest wyższy niż zyski. Zdaniem członków Związku Plantatorów Okopowych, wszystkiemu winna jest niska cena cukru i co za tym idzie - buraków. Najwyraźniej skończyły się już czasy, kiedy to kampania buraczana zdobiła pierwsze strony gazet a buraczani producenci byli bohaterami narodowymi. Teraz już nie są. Skoro buraki cukrowe przestały być dobrym interesem - to znaczy ze ich producenci nie mają słodkiego życia.

* Tegoroczne zbiory orzechów na terenie województwa podkarpackiego będą niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spadną także o około 40 proc. plony jabłek, czarnej pożeczki i malin. Mniej też będzie ziemniaków. Roman Bartoń z działu produkcji ogrodnictwa i pszczelarstwa Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale k. Rzeszowa: - Maliny, czarna pożeczka i jabłonie nie zniosły niskich temperatur na wiosnę i przemarzły. Jabłka dodatkowo uszkodziły szkodniki owocowe: kwieciak i owocnica.

* "BEZPIECZNE WAKACJE" to hasło prowadzonej przez specjalistów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu , którzy w jej ramach opracowali kilka ulotek informacyjnych rozdawanych obecnie dzieciom i ich rodzicom. Zawierają one wskazówki i rady dotyczące bezpieczeństwa naszych podopiecznych.

* Figury świętych, usunięte ponad 200 lat temu z ołtarzy bocznych kościoła ojców karmelitów - wrócą na swoje miejsce. Poinformował o tym wojewódzki konserwator zabytków Mariusz Czuba. W zeszłym roku, podczas praco konserwatorskich przy ołtarzu św. Jana od krzyża - natrafiono na miejsce po figurach. Okazało się, ze zdemontowali je w 1791 roku greko katolicy - wtedy kościół był unicką katedrą - i umieścili w magazynach. Sto lat temu rzeźby znalazły schronienie w muzeum diecezjalnym. ,,Po poddaniu rzeźb zabiegom konserwatorskim, znów znajdą się one na ołtarzach przemyskiego Karmelu. - powiedział Mariusz Czuba. - Są to jedne z najcenniejszych zabytków rzeźby lwowskiej XVIII wieku, zachowanych w Polsce.

* Prawie 90 dzieci wypoczywa na kolonii w Rymanowie, zorganizowanej przez przemyską komendę hufca ZHP. Komendantką kolonii jest druhna Ewa Leśniak. Dzieci maja piękna pogodę, zwiedzają okolicę, kapią się w pobliskim potoku rudawka umiejscowionym w pięknej górskiej scenerii. Na 1 turnusie kolonii wypoczywała orkiestra harcerska, uświetniając przy okazji różne uroczystości na tamtym terenie. dziś rano dzieci z 2 turnusu zadzwoniły do radia HOT aby powiedzieć, że czują się świetnie i za naszym pośrednictwem pozdrowić rodziców.

* Wydział Kultury, Sportu i Turystyki zorganizował w niedzielę 2 w tym roku turniej siatkówki plażowej dla mężczyzn. Uczestniczyło w nim 11 zespołów dwuosobowych. Trzy zespoły były z poza Przemyśla (dwa z Sieniawy i jeden z Rzeszowa).Trzecie miejsce zajęła para Robert Siry i Mieczysław Białek, drugie Artur Dudek i Marek Kalinowski. Szczytne pierwsze miejsce zajęli Witold Bajorski i Marek Samek.

* Od czasu, kiedy część przemyskiego bazaru przeniosła się na płytę stadionu polonii - cały asortyment stoi w pełnym świetle. na słońcu łatwiej dojrzeć bazarowe przeboje: indyjska spódnica kosztuje 9 złotych, komplet filiżanek 15 złotych, zestaw śrubokrętów 6 złotych a kuchenna ścierka tylko 60 groszy. Mimo niskich cen - nabywców jest niewielu. Po płycie stadionu chodzi się niewygodnie - alejki wysypano grubymi kamieniami, odpowiednimi raczej do budowy murów, niż ścieżek. Poza tym w upalne dni sprzedawcy są tak nagrzani, ze nawet nie chcą się targować. to zniechęca klientów, ciągle hołdujących hasłu: kupić nie kupić, potargować warto.

* Już od 24 godzin 6-miliardowy obywatel jest na ziemi! Według obliczeń amerykańskich służb statystycznych wczoraj o godzinie 12.24 czasu Greenwich urodziło się dziecko z numerem 6 miliardów. Gdzie się urodziło - nie wie nikt. Wiemy natomiast, ze ani w przemyskim, ani lubaczowskim szpitalu o tej porze nie urodziło się żadne dziecko. W Przeworskim szpitalu kandydatka na 6 miliardowego obywatela spóźniła się o godzinę, a w Jarosławiu o dwie godziny. Być może, jak za czasów prababci, jakaś mama powiła dziecko w domu, wczoraj, dokładnie o 12.24. Jeśli tak - mamy szansę wejść do historii. Szczęśliwi rodzice mogą liczyć na specjalne życzenia w naszym koncercie życzeń już za kwadrans. Telefon 6705300.

* Wiadomość dla urlopowiczów: Reżyser Stanisław Bareja wymyślił hasło, ze podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją. My rozwijamy tę myśl dla tych, którzy mają w perspektywie spotkanie z PKP. Pamiętajmy, ze nie zawsze za ścianą Wars wita nas. Nawet w dalekobieżnych pociągach i ekspresach zdarza się, ze brakuje bufetu. Lepiej zabrać z sobą karton soku, butelkę wody mineralnej i termos z kawą. na długie trasy zabieramy tez kanapki - najlepiej z topionym serem i plasterkiem suchej wędliny. Do wytarcia rąk będą nam potrzebne kosmetyczne, wilgotne chusteczki. Weźmy tez w drogę mydło i papier toaletowy - kolejowe łazienki nadal nie przypominają Orientekspresu. Aby podróż się nie dłużyła - weźmy kilka gazet i walkmana. Aby zaś konduktor nie wlepił nam kary - weźmy ważny bilet. Milej jazdy!

* Pracownicy Poczty skarżą się, że są przez pracodawcę zmuszani do przystąpienia do Towarzystwa Emerytalnego "Pocztylion". Dyrekcja Poczty zaprzecza, jakoby niewstąpienie do macierzystego funduszu groziło jakimkolwiek konsekwencjami. Gdyby plotka okazała się prawdą - już wkrótce robotnicy z przeworskiej cukrowni musieliby sypać do herbaty wyłącznie przeworski cukier, a piekarze ze Stubna otrzymaliby surowy zakaz jedzenia bułek kajzerek. Zemsta Austriaków byłaby okrutna - mogliby nam odebrać prawo do tańczenia walca.

* Jeśli od 1 stycznia tego roku coś się gdzieś nie udaje - winna jest reforma. To przez nią część bibliotek przekształcono w placówki gminno- szkolne. a skoro szkolne - zamknięto je na wakacje. większość wiejskich bibliotek nie pracuje właśnie teraz, gdy młodzież chętnie sięgnęłaby po książkę. wyjątkiem jest m.in. biblioteka w Stubnie - czynna i licznie odwiedzana. starsi i młodsi czytelnicy nadrabiają całoroczne braki. Oprócz książek wypożyczają czasopisma - "Tinę", Panią domu i "Vivę". Z naszych pobieżnych obliczeń wynika, ze za cenę kilku kolorowych tygodników biblioteka mogłaby kupić książkę. Jej żywotność jest dłuższa, a wartość literacka wyższa, niż opowieści o nowym biuście Pameli Anderson.

* Od wielu lat przemyślanie narzekają na układ komunikacyjny miasta. Niewiele pomogło oddanie do użytku tzw. obwodnicy biegnącej ulicami Borelowskiego i Bohaterów Getta aż do Lwowskiej. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych punktów przyjętej niedawno strategii rozwoju miasta do 2015 roku jest modernizacja układu komunikacyjnego w Przemyślu.

* Mimo, ze co trzeci Polak dysponuje kartą kredytową lub płatniczą - żaden sklep spożywczy w Przemyślu nie honoruje płatności plastikowymi pieniędzmi. Wyjątkiem są stacje benzynowe. Poza nimi, kart płatniczych możemy używać w kilku zaledwie placówkach - salonie kosmetycznym, meblowym, sklepie z butami, meblami i w kilku barach. To naprawdę mało, jak na 70 tysięczne miasto. Od czasu, kiedy wielu pracodawców przelewa pobory na bankowe konta - ich posiadacze zamiast pieniędzy noszą w portfelach karty i czeki. Jednak, aby ich użyć do codziennych zakupów - musieliby jeździć aż do Rzeszowa. Tam liczy się nie tylko brzęcząca moneta.

* Powody do radości ale i zmartwienia mają mieszkańcy ulicy Basztowej. Po długim okresie oczekiwania zarząd dróg miejskich przystąpił do remontu tej ulicy. Nieprzejezdny będzie odcinek między ulicami Pelczara i Komisji Edukacji narodowej. Remont powinien skończyć się 2 września i wtedy najprawdopodobniej skończą się narzekania mieszkańców tej części Przemyśla na kłopoty z dojazdem do swoich posesji.

* We wtorek 20 lipca o godzinie 11 w sali 262 Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się konferencja prasowa wojewody podkarpackiego Zbigniewa Sieczkosia. Jej głównym tematem będzie wdrażanie reformy administracyjnej państwa w województwie podkarpackim.

* Ochotnicza straż pożarna w Bolestraszycach zaprasza na festyn. Odbędzie się on w niedzielę 25 lipca. Strażacy zaplanowali wiele atrakcji: konkursy, loterie, dobrą muzykę. Na festynie zagra kapela Jerzego Dołhuna. do Bolestraszyc należy dotrzeć około godziny 14, bo wtedy rozpocznie się festyn. Wieczorem zaś odbędzie się zabawa taneczna.

* Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Wojewódzko- Miejski w Przemyślu w ramach spotkań w Klubie Osiedlowym przy ul. Glazera 10 organizuje 3 w tym miesiącu prelekcję. Tym razem będzie to "Przemyśl i jego zabytki". Spotkanie , które odbędzie się we wtorek o 17 poprowadzi Stanisława Pichowska.

* W niedzielę 25 lipca w Walawie organizowany jest festyn na stadionie LKS Walawa. W czasie festynu przewidziano wiele atrakcji m.in. mecze piłki nożnej , gry i konkursy. Dla zwycięzców przewidziano bardzo atrakcyjne nagrody. Impreza zakończy się zabawą taneczną.

Reklama