Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 26.06-02.07.1999 r.

* Od kilku dni w podziemiach klasztoru Kalwarii Pacławskiej pracuje nowoczesna stacja sejsmologiczna. Urządzenie rejestruje wstrząsy skorupy ziemskiej z całego globu. Przetwarzane dane są przesyłane do Polskiej Akademii Nauk a także Europejskiego Centrum Sejsmologicznego pod Paryżem oraz Amerykańskiej Służby Geologicznej w Kolorado. Pierwsze zarejestrowane przez stacje trzęsienia miały miejsce w Indonezji, Papui, Nowej Gwinei i na archipelagu Fidżi. W środę stacja odebrała informacje o trzęsieniu ziemi w Pakistanie, które miało siłę sześciu i pół stopni w skali Richtera. Jak powiedział profesor Sławomir Gibowicz z zakładu sejsmologii instytutu geofizyki PAN klasztor w Kalwarii jest idealnym miejscem na prowadzenie badań. Przekazywane stamtąd dane są bowiem praktycznie pozbawione zniekształceń.

* Najnowsze technologie w budownictwie pojazdów napędzanych gazem oraz nowoczesne systemy dystrybucji tego paliwa zostały zaprezentowane we wtorek w Przemyślu podczas międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej poświęconej zastosowaniu gazu ziemnego jako paliwa w zasilaniu pojazdów mechanicznych. Uczestnicy spotkania, wśród których nie zabrakło dyrektora przemyskiego MZK Mariana Kołodzieja dzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu eksploatacji autobusów zasilanych gazem ziemnym.

* Związkowcy z komisji zakładowej NSZZ Solidarność złożyli wotum nieufności wobec dyrektora wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Przemyślu Andrzeja Freya. Zdaniem związkowców nie do przyjęcia jest opracowana przez dyrektora analiza ekonomiczna instytucji. Nie podoba im się również podpisanie przez dyrekcję przemyskiej stacji kontraktu ze spółką lekarską "pogotowie ratunkowe".

* Decyzją komendanta wojewódzkiego policji wyłoniono dziesięciu komendantów powiatowych. W Przemyślu od czwartku funkcję tę pełni podinspektor Artur Jędruch, a w Przeworsku podkomisarz Henryk Jasz. Do konkursu na stanowisko komendanta powiatowego lub miejskiego we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego zgłosiło się 57 kandydatów.

* W środę w Przemyślu rozpoczęły się Bieszczadzkie Mistrzostwa Polski Prezenterów Dyskotek. Dwudniowa impreza odbyła się w klubie muzycznym CRAZY MILL przy ulicy Młynarskiej. Poza rywalizacją prezenterów, uczestnikom czas umilały zespoły: "N-JOY" oraz "B.O.D.".

* 30 czerwca był to przedostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu "Ghitaralia". W imprezie uczestniczyło 13 zespołów z Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Przesłuchaniom konkursowym towarzyszyły wykłady, lekcje mistrzowskie i recitale. O godz. 20.00 w kościele ojców karmelitów w Przemyślu rozpoczął się koncert z udziałem Waldemara Gomolaka i Adama Klocka oraz Orkiestry Kameralnej Filharmonii Rzeszowskiej.

* W przemyskiej archikatedrze greckokatolickiej zakończono odnawianie wnętrz XVII-wiecznej świątyni. Jeszcze w tym roku budynek zyska nową elewację. Po przekazaniu przed kilkoma laty przez Ojca Świetegio Jana Pawła II byłego kościoła garnizonowego grekokatolikom kuria bizantyjsko-ukraińska przystąpiła do adaptacji wnętrz dla potrzeb liturgii tego obrządku. Usunięto miedzy innymi organy, ołtarz główny i boczny. W miejscu rozebranego ołtarza głównego namalowano wizerunek Chrystusa Pantokratora a niżej umieszczono fresk przedstawiający ostatnią wieczerzę. Prawie kompletny jest również ikonostas. Okazale prezentuje się witraż nad głównym wejściem do świątyni przedstawiający jej patrona Jana Chrzciciela oraz freski ukazujące wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny.

* Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej w województwie podkarpackim za maj. Statystyki mówią, że po utrzymującym się w pierwszym kwartale bieżącego roku wysoka stopa bezrobocia, w maju podobnie jak w kwietniu nastąpił niewielki spadek. W końcu maja w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 14 500 osób bezrobotnych. Jest to o ponad 2 % mniej w porównaniu z kwietniem. Stopa bezrobocia wynosiła nieco ponad 13 %. Prawo do zasiłku posiadało zaledwie 22,5 % ogółu bezrobotnych.

* Pułkownik Zbigniew Górski - rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej poinformował nas o nielegalnym rajdzie rowerowym po bieszczadach. Jego uczestnikami byli obywatele byłego Związku Radzieckiego. Drużyna, w skład której wchodzili: jeden Ukrainiec i dwóch obywateli Rosji postanowiła przedostać się do Niemiec w bardzo nietypowy sposób. Panowie ci przekraczając nielegalnie granicę na odcinku strzeżonym przez strażnice w Lutowiskach postanowili ułatwić sobie podróż kradnąc mieszkańcowi przygranicznej miejscowości rower. W następnej miejscowości doposażyli się w aparat fotograficzny i garderobę. Jeden rower to jednak za mało jak na trzy osoby i w kolejnej miejscowości ukradli drugi. W dalszą podróż Rosjanie udali się już rowerami pozostawiając Ukraińca. Kilka minut przed godziną piątą funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali zmęczonego Ukraińca a dwie godziny później pozostałą dwójkę.

* W środę w Przemyślu oddano do użytku poliklinikę ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Z usług tej placówki, która mieści się w pomieszczeniach byłej komendy rejonowej policji przy ulicy Bohaterów Getta będą mogli korzystać również pacjenci należący do podkarpackiej kasy chorych. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Zarządu Opieki Zdrowotnej Zdzisław Bałowąs, który zapewnił zebranych, że stworzone zostaną tu jak najlepsze warunki leczenia.

* Trwają prace związane z wyposażeniem nowego szpitala przy ulicy Monte Casino w Przemyślu w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Kompleks obiektów leczniczych, gospodarczych i administracyjnych ma być gotowy w czwartym kwartale bieżącego roku. Szpital będzie dysponować blisko siedmiuset łóżkami. Budowa szpitala trwa już ponad 20 lat. Łączny koszt budowy Został oszacowany na 214 milionów złotych. Na dokończenie tej budowy z budżetu centralnego przekazano w tym roku blisko 43 miliony złotych.

* W najbliższą niedzielę odbędą w Przemyślu V eliminacje mistrzostw okręgu Polskiego Związku Motorowego w konkursowej jeździe samochodem. Organizatorem przemyskiego rajdu jest Auto Sport Klub. Start pierwszego zawodnika o godz. 11.00 z pod klubu Niedźwiadek. Dodatkową atrakcją imprezy będzie samochodowy wyścig australijski na bieżni stadionu Polonii. Początek około godziny 17.00.

* 35-lecie święceń kapłańskich i dziesiątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej obchodzi w tym roku metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego arcybiskup Jan Martyniak. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 7 lipca. Rozpoczną się o godz. 9.00 w katedrze greckokatolickiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele episkopatu z Polski i Ukrainy. Biskupem pomocniczym prymasa Polski mianował Jana Martyniaka 20 maja 1989 roku papież Jan Paweł II a 31 maja 1996 roku arcybiskupem i ustanowił zwierzchnikiem nowo utworzonej metropolii przemysko-warszawskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

* 2 lipca w Birczy odbyła się ósma sesja rady powiatu przemyskiego. Wśród zaplanowanych na ten dzień spraw znalazło się miedzy innymi podjęcie uchwał w sprawach: współpracy pomiędzy zarządem powiatu przemyskiego a radami rejonów w Sokalu i Żółkwi na Ukrainie oraz powołanie rady społecznej zakładu opiekuńczo-leczniczego w Przemyślu i rady społecznej samodzielnego publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu.

* Coraz większe rozmiary przybiera przemyt z Ukrainy pirackich płyt kompaktowych. W pierwszym półroczu tego roku przemyski urząd celny przechwycił ponad 38 000 fałszywych nagrań. Warto zaznaczyć ze w ciągu całego ubiegłego roku w ręce celników wpadło 47 000 płyt.

* W piątek 2 lipca przez kilka godzin na pieszym przejściu granicznym w Medyce trwała akcja protestacyjna zorganizowana przez polskich turystów i handlowców. Protestujący domagali się zmiany przepisów według, których każdy udający się na Ukrainę musi mieć przy sobie od 20 do 30 złotych. Z blisko stuosobową grupą spotkał się komendant GPK. Po rozmowach wszyscy protestujący rozeszli się do domów.

Reklama