Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 19.06-25.06.1999 r.

* "Nie przestaję dziękować Bogu za to, że pozwolił mi jako pielgrzymowi pokoju miłości i nadzieji pielgrzymować kolejny raz po ziemi moich ojców"- powiedział Jan Paweł II w czasie audiencji na Placu Św. Piotra. Papież w swojej katechezie przedstawił najważniejsze wydarzenia i myśli pielgrzymki.

* Rzeszów staje się tradycyjnym miejscem spotkań przedsiębiorców z Polski i Ukrainy. W przyszłości tu będzie przebiegać wschodnia granica Unii Europejskiej. Przyszłe wejście Polski do Unii Europejskiej niepokoi ukraińskie koła gospodarcze. Są obawy, że kiedy Polska stanie się członkiem Unii, wówczas pogorszą się stosunki gospodarcze pomiędzy naszymi państwami zaznaczył przedstawiciel strony Ukraińskiej. Przy okazji apelował do polskich przedsiębiorców, aby nie obawiali się inwestować na Ukrainie. Według Steinhoffa, patronat Aleksandra Kwaśniewskiego i Leonida Kuczmy oraz ich uczestnictwo  stanowią przykład współdziałania polityki i biznesu. Minister wymienił jednak także przeszkody, które należy usuwać, bo do tego zobowiązuje nas strategiczne partnerstwo. Jak przypomniał, Ukraina jest siódmym partnerem gospodarczym Polski pod względem wartości naszego eksportu. Do przeszkód zaliczył m.in. biurokrację, brak procedur certyfikacyjnych np. na produkty spożywcze, często zmieniające się stawki celne, a także brak na Ukrainie gwarancji i ubezpieczeń zmniejszających ryzyko operacji finansowych i brak infrastruktury przejść granicznych. Organizatorem spotkania kół gospodarczych z Polski i Ukrainy jest Klub Wschodni, który zorganizował już podobne spotkanie w Rzeszowie przed rokiem. II Szczyt zakończy się wieczornym przyjęciem w Muzeum-Zamku w Łańcucie. dziennik NOWINY

* 24 czerwca w Przemyślu gościł profesor Zbigniew Brzeziński. Gość osobiście wręczył nagrody imienia swojej rodziny absolwentom II Liceum ogólnokształcącego. W gronie wyróżnionych licealistów znaleźli się: Michał Tryniecki, Krzysztof Mazur, Magdalena Lech i Grzegorz Zajączkowski. Nagrodę imienia Brzezińskich profesor Zbiegniew Brzeziński ustanowił przed dziewięcioma laty. Wybór szkoły nie był przypadkowy. Do tego liceum uczęszczał ojciec profesora Tadeusz. Zbiegniew Brzeziński, który urodził się w 1928 roku. Przez krótki okres mieszkał przy ulicy Sienkiewicza w Przemyślu. W 1938 roku w raz z rodzicami wyjechał do Kanady. Tam ukończył Uniwersytet Mac Gil i Uniwersytet Harwarda w USA. Był doradcą prezydenta Jimiego Cartera. Wykładał nauki polityczne na wielu amerykańskich uczelniach. Dzieje rodziny Brzezińskich związane były z ziemia przemyską. W 1990 roku profesor Brzeziński otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Przemyśla a w 1995 został uhonorowany orderem orła białego.

* W Przemyślu aby dostać się do I Liceum ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego absolwent podstawówki musi mieć łącznie z egzaminu kompetencyjnego i ocen na świadectwie co najmniej 81 punktów. II LO imienia Morawskiego wymaga siedemdziesięciu ośmiu punktów. Liceum ogólnokształcące przy Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących 72 punkty. Tyle samo ogólniak przy Zespole Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących. Aby dostać się do Technikum Ekonomicznego trzeba mieć 66 punktów, usług pocztowo-telekomunikacyjnych 62 punkty oraz technikum przy Zespole Szkół Zawodowych numer 1 - 60 punktów. Maksymalnie ośmioklasista mógł zdobyć 100 punktów. 80 z testów kompetencyjnych i 20 za oceny na świadectwie.

* Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje już w pięciu gminach w Małopolsce. Pogotowie ogłoszono w 17-tu. Wylaniem grożą głównie wzbierające potoki. Podtopionych jest już wiele gospodarstw. Kilka odcinków dróg lokalnych jest nieprzejezdnych. W Bogucicach w powicie bocheńskim osunął się fragment wału przy miejscowej rzece. Cały czas strażacy usuwają zagrożenie. W Bochni istnieje groźba zalania transformatora na terenie prywatnej firmy. Groźnie sytuacja wygląda też na Podbeskidziu. Ciągle pada. W Kaniowie w gminie Bestwina, istnieje bardzo poważna groźba, że Wisła przerwie wał przeciwpowodziowy w miejscu, gdzie nie dokończono przy nim prac wzmacniających. Wyrwa zagroziłaby około 100 gospodarstwom. Ciężka sytuacja panuje również w gminie Zebrzydowice. W Kończycach Małych ewakuowano dzieci i inwentarz z jednego z domów. Wójt gminy poinformował późnym wieczorem, że wezbrane wody rzeczki Piotrówka, która wylała w Zebrzydowicach, powoli zaczęły opadać.

* Z godziny na godzinę poprawia się pogoda w Małopolsce. Jednak nadal ponad 100 gospodarstw jest podtopionych. Najgorzej jest w powiecie Brzeskim-zamknieto tam drogę krajową, woda uszkodziła też most.

* W bolestraszyckim arboretum przełom wiosny i lata to czas kwitnienia najbardziej efektownych roślin. Tuż po zakończeniu kwitnienia magnolii przypada czas rozkwitu wszystkich gatunków różaneczników. Można zobaczyć tu wspaniale azalie pontyjskie. Bogactwem kolorów zachwycają piękne rododendrony. Uwagę wszystkich zwiedzających przyciągają pochodzące z Ameryki i Azji lilie wodne. Jest tu ich kilka odmian. Mają białe, żółte oraz jasno i ciemno różowe kwiaty. Kwitną od czerwca do końca sierpnia.

* Do bulwersującego zdarzenia doszło w Przemyślu w ubiegłą sobotę (19 czerwca). W godzinach przedpołudniowych w przystanek MZK przy ul. Paderewskiego, zwany nomen-omen "Strzelnica", trafił pocisk karabinowy. W tym czasie były na przystanku dwie osoby, którym na szczęście nic się nie stało. Prawdopodobnie zabłąkany pocisk został wystrzelony na tej strzelnicy.

* Blisko 650 tysięcy ośmioklasistów kończy dziś (23.06) podstawówkę. W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy do szkół średnich. Czekają ich dwa egzaminy pisemne - z polskiego i matematyki oraz ewentualny egzamin ustny. O przyjęciu ośmioklasisty do liceum czy technikum decyduje wynik egzaminu i oceny na świadectwie szkolnym. A potem... dwa miesiące wakacji.

* Rozpoczynają się wakacje! Większość dzieci i młodzieży z Przemyśla, Jarosławia i innych miast regionu pozostanie w miastach. Jest to związane ze skromnymi możliwościami finansowymi ich rodziców. Za obecną sytuację odpowiedzialne jest stopniowo rosnące bezrobocie w regionie. Za dwutygodniową kolonię czy obóz trzeba obecnie zapłacić od 600 do 1200 zł. Przypominamy, iż pracujący rodzic ma prawo starać się o dofinansowanie wypoczynku swoich dzieci w swoim zakładzie pracy.

* W niedzielę 27 czerwca o godz. 19.00 w bazylice archikatedralnej rozpocznie się uroczysty koncert inaugurujący w wykonaniu orkiestry filharmonii rzeszowskiej. Impreza organizowana jest w ramach IV międzynarodowego festiwalu i konkursu zespołów kameralnych z gitarą klasyczną Ghitaralia '99. Na przemyskim rynku o 21.30 odbędzie się koncert w wykonaniu duo gitarowego "Los Desperados". Koncert organizowany jest w ramach nocnej muzyki przy blasku przemyskiej fontanny.

* W sobotę 26 czerwca, na rynku głównym wystąpi Eleni w ramach dni nowej kultury. Oprócz koncertu przewidziany jest występ zespołu "Kantyslena".

* Piractwo muzyczne w internecie. Specjaliści szacują, że każdego dnia internauci nagrywają stamtąd trzy miliony piosenek. Większość jest wprowadzana do światowej sieci informatycznej nielegalnie, bez opłacenia praw autorskich. Internetowe piractwo przynosi olbrzymie straty finansowe kompaniom płytowym oraz autorom, kompozytorom i piosenkarzom. Dlatego państwa Unii Europejskiej opracowały kilka projektów, które mają zabezpieczać interesy artystów i producentów płyt. Niedługo pomysły wejdą w życie.

Reklama