Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.06-18.06.1999 r.

* Podkarpacki Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o wsparciu protestujących koleżanek. W poniedziałek do Warszawy wyjechały przedstawicielki związku. Trwające osiem godzin sobotnie rozmowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z rządem nie zakończyły się porozumieniem i zostały zawieszone. Pielęgniarki i położne domagają się podwyżki płac o dwa procent ponad inflację, ustalenia minimalnych norm zatrudnienia oraz zamrożenia zwolnień w służbie zdrowia.

* W Przemyślu w ramach posterunku osiedlowego zasanie został wyodrębniony nowy etat - etat dzielnicowego. W ten sposób straż miejska wypełniła lukę, która powstała w wyniku zbiurokratyzowania pracy dzielnicowych policji, którzy obecnie zajmują się przede wszystkim prowadzeniem dochodzeń i przeprowadzaniem wywiadów środowiskowych. Głównym zadaniem dzielnicowego straży miejskiej jest dokonywanie rozpoznań występujących w jego obszarze działania. Rozpoznanie będzie następować na bazie własnych spostrzeżeń i bieżących kontaktów z mieszkańcami. Dzielnicowy ma również za zadanie penetrację różnych grup nieformalnych i środowisk kryminogennych.

* W ramach programu Przemyśl - Lwów 2000 finansowanego ze środków Unii Europejskiej 23 czerwca w Miejskim Klubie Kultury "Niedźwiadek" w Przemyślu odbędzie się świętojańska noc jezzowa. Na scenie "niedźwiadka" wystąpią: zespól Walk Away, Rafał Karasiewicz trio oraz kwartet Jaremczuka ze Lwowa.

* Minęła kolejna 26 rocznica utworzenia w Przemyślu salonu desy. Wówczas mieścił się w Rynku w podcieniach. Była to pierwsza po Krakowie placówka. Następne powstały w Sandomierzu i Tarnowie. Od początku przemyski salon prowadzi Grażyna Niezgoda. W ciągu ponad ćwierćwiecza przewinęło się tu wiele wybitnych zabytków sztuki. Z malarstwa można wymienić największe polskie nazwiska - Jacek Malczewski, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Kossakowie. W 1976 Grażyna Niezgoda otworzyła przy przemyskiej desie pierwszą po wojnie galerię sztuki współczesnej. Galeria zakończyła działalność w stanie wojennym. W 1989 roku przemyska desa została sprywatyzowana. Siedem lat później przeniesiono ją na ulice Grodzka 1. Widoczna z rynku stylowa kamienica o pięciu wysokich oknach mieści obecnie salon antyki i dzieła sztuki. Zbieracze malarstwa, antyków, monet, starych pocztówek, militariów, sztuki współczesnej, minerałów z całego świata - zawsze znajdą tu coś do obejrzenia.

* W Zamościu Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił pochodzący z Golgoty kamień węgielny pod krzyż zawierzenia w Przemyślu. Pomnik ma stanąć na przemyskim Zniesieniu w dwutysięcznym roku. Oprócz krzyża pomnik obejmował będzie również figurę Chrystusa Miłosiernego. Jego odsłonięcie powiązane ma być z aktem zawierzenia miasta Przemyśla Bożemu Miłosierdziu na nowe tysiąclecie. Konkurs na projekt pomnika ogłoszony przez kurię metropolitalną w Przemyślu i zarząd miasta zostanie rozstrzygnięty do końca września. Zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzi towarzystwo krzyża zawierzenia.

* W bolestraszyckim arboretum przełom wiosny i lata to czas kwitnienia najbardziej efektownych roślin. Tuż po zakończeniu kwitnienia magnolii przypada czas rozkwitu wszystkich gatunków różaneczników. Można zobaczyć tu wspaniale azalie pontyjskie. Bogactwem kolorów zachwycają piękne rododendrony. Uwagę wszystkich zwiedzających przyciągają pochodzące z Ameryki i Azji lilie wodne. Jest tu ich kilka odmian. Mają białe, żółte oraz jasno i ciemno różowe kwiaty. Kwitną od czerwca do końca sierpnia.

* Poseł Krzysztof Kłak zwrócił się do ministra gospodarki Janusza Steinhoffa z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do wywarcia wpływu na zakłady energetyczne w celu zminimalizowani opłat dotyczących przyłączy niskiego napięcia. Poseł wyjaśnia, że przypuszczalny koszt typowego przyłącza do budynku mieszkalnego wynosi ponad 2 tysiące złotych. W momencie, gdy odległość od budynku wzrasta, zmieni się rodzaj przyłącza oraz przekrój przewodów, to wówczas kwota ta ulega nieproporcjonalnej podwyżce. Ponadto opłaty ryczałtowe za przyłącz do sieci są tak wysokie i różnorodne, że trudno określić w jaki sposób są naliczane. Niewytłumaczalne są także uważa Krzysztof Kłak różnice tych samych opłat w różnych zakładach energetycznych. Poseł Kłak uważa, że uchwalona w 97 roku ustawa o prawie energetycznym dała pełną swobodę do dowolnej regulacji cen. W związku z tym prosi ministra o ponowne przeanalizowanie tego problemu w celu zmniejszenia opłat oraz niedopuszczenie do kolejnych podwyżek.

* W środę o godz. 10.00 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego organizuje seminarium pod tytułem "Promocja gminy, powiatu, województwa" dla samorządów lokalnych Podkarpacia. Do udziału w spotkaniu, którego celem jest zarówno dostarczenie wsparcia merytorycznego jak i stworzenie płaszczyzny wymiany informacji i doświadczeń, zaproszono przedstawicieli gmin i powiatów naszego regionu, którzy prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność promocyjną na rzecz swoich jednostek. Zostaną im przybliżone praktyczne metody i środki promocji gospodarczej, a zwłaszcza zagadnienia dotyczące realizacji programów promocji turystycznej i inwestycyjnej. Będzie to również okazja do zaprezentowania przez urząd marszałkowski własnej oferty współpracy z samorządami w dziedzinie promocji, która owocować ma szeroko rozumianym równomiernym i dynamicznym rozwojem całego regionu.

* Dziś w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Korytnikach rozpoczynają się Dni Otwartych Drzwi. W programie dwudniowej oprócz wykładów targi rolne, wystawa maszyn i sprzętu do produkcji rolnej, kiermasze oraz występy zespołów artystycznych. Podczas spotkania nastąpi rozstrzygnięcie trzech konkursów: Agrioliga ‘99, BHP w rolnictwie oraz "moja wieś aktywna ‘99". Uczestnicy Dni Otwartych Drzwi będą mogli uzyskać informacje na temat: kredytowania rolnictwa, agroturystyki, usług laboratoryjnych dla rolnictwa. Będzie można również uzyskać fachowych porad z zakresu technologii produkcji rolniczej, ekonomiki, informacji rynkowej i marketingu oraz integracji z Unią Europejską.

* Przedstawiciele związków zawodowych wojewódzkich kolumn transportu sanitarnego z Podkarpacia spotkali się we wtorek z przedstawicielami władz wojewódzkich i podkarpackiej regionalnej kasy chorych. Związkowcy domagali się podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do wypłaty zaległych pensji. Głównym powodem tak dramatycznej sytuacji WKTS-ów jest niepłacenie przez jednostki opieki zdrowotnej pieniędzy za wykonane przez kolumny transportu sanitarnego usługi. Przemyski WKTS na wypłaty potrzebuje ponad 500 tys. złotych. Po czterogodzinnych rozmowach otrzymali obietnice, że środki pieniężne wpłyną na konto do 21 czerwca. Jeśli się tak nie stanie związkowcy grożą odwieszeniem pogotowia strajkowego i podjęciem radykalniejszych form protestu.

* Bardzo bogaty kalendarz imprez na czerwiec przygotował dla swoich członków Przemyski Oddział Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Kilka dni temu odbyło się spotkanie przy ognisku w Krasiczynie natomiast jutro w kasynie straży granicznej zabawa taneczna. Na 24 czerwca zaplanowano Noc świętojańską nad Sanem połączoną z puszczaniem wianków, ogniskiem i pieczeniem kiełbasy. W ostatni dzień czerwca odbędzie się wycieczka do Krosna, Bóbrki i Żarnowca. Przygotowano ponadto spotkania i prelekcje miedzy innymi na temat - dodatków żywnościowych i pielęgnacji cery oraz zdrowego żywienia.

* Umożliwienie poznania historii największych fortyfikacji twierdzy Przemyśl, oglądanie slajdów wspaniałej i nieskażonej przyrody, uprawianie czynnej turystyki i rekreacji oraz rywalizowanie w różnorodnych konkursach i zgadywance terenowej to główne cele organizowanego już po raz 12 przez Przemyski Automobilklub zlotu carawaningu Twierdza Przemyśl. Trzydniowa impreza rozpocznie się 18 czerwca w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym "Słoneczny brzeg". w Słonnem koło Dubiecka.

* Po raz kolejny Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oraz Urząd Miasta Przemyśla w ramach akcji "stop - przewodnik czeka" zapraszają do zwiedzania najciekawszych zakątków Przemyśla i okolic. Już 19 czerwca przewodnik Emil Nowak będzie oprowadzał wszystkich chętnych po kościele i forcie w Prałkowcach. Spotkanie przy kościele o godzinie 16.00. Natomiast 20 czerwca w ramach trasy numer jeden będzie można zwiedzić zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. Trasę poprowadzi Juliusz Pelc. Spotkanie przy wejściu do zamku o 16.30 trasę numer dwa, w trakcie której planowane jest zwiedzanie arboretum w Bolestraszycach poprowadzi Jan Podolski. Spotkanie przy wejściu do arboretum o godzinie 12.00.Trasa numer trzy do pomnika konia, którą poprowadzi przewodnik Juliusz Pelc. Spotkanie na parkingu w Krasiczynie o 17.30.

* We wtorek na przejściu granicznym w Medyce z uproszczonego ruchu granicznego skorzystało ponad półtora tysiąca pielgrzymów z Ukrainy, którzy udali się na spotkanie z ojcem świętym w Starym Sączu. Wierni pochodzący głównie z archidiecezji lwowskiej kilkoma specjalnymi autokarami udali się do Starego Sącza, gdzie we środę papież odprawił nabożeństwo.

* W Przemyślu rozstrzygnięty został konkurs na stanowiska czterech spółek komunalnych: Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Komisja konkursowa zadecydowała że stanowiska te piastować będą dotychczasowi prezesi. Prezesem PGM pozostał Bogusław Pruchnik, PGK - Ireneusz Kochanowicz, PWiK - Mirosław Nodżak i MPEC-u Stanisław Pogoda.

* Komisje powołane do przeprowadzenia konkursów na komendantów powiatowych policji zakończyły już tak zwane postępowanie kwalifikacyjne. Polegało ono na sprawdzeniu czy oficerowie ubiegający się o stanowisko komendanta spełniają wymogi określone w ustawie o policji .W powiecie jarosławskim o stanowisko komendanta ubiegać się będzie nadkomisarz Ryszard Domin oraz podinspektor Ryszard Chrzanowski. W powiecie przemyskim zakwalifikowało się trzech kandydatów: młodszy inspektor Wiktor Burdzy, nadkomisarz Henryk Hajduk oraz podinspektor Artur Jędruch. W powiatach lubaczowskim i przemyskim konkursy nie będą przeprowadzane. Powód jest prosty. W obu powiatach z nadesłanych ofert wymogi spełniał tylko jeden kandydat, dlatego stanowisko komendanta powiatowego policji obejmie oficer wskazany przez wojewodę podkarpackiego i powołany przez komendanta wojewódzkiego policji.

* W środę po raz pierwszy w historii Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu słuchacze studiów dziennych rozpoczęli obronę prac licencjackich. Do obrony przystąpiło dwunastu studentów. Wszyscy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu zagadnień prawno-administracyjnych. Tematy wybranych prac to: "Koncesja a zezwolenie w prowadzeniu działalności gospodarczej", Testament notarialny" i ostatni temat" Przeniesienie własności nieruchomości w drodze umowy".

* 24 czerwca w Przemyślu gościć będzie profesor Zbigniew Brzeziński. Gość osobiście wręczy nagrody imienia swojej rodziny absolwentom II Liceum ogólnokształcącego. W gronie wyróżnionych licealistów znaleźli się: Michał Tryniecki, Krzysztof Mazur, Magdalena Lech i Grzegorz Zajączkowski. Nagrodę imienia Brzezińskich profesor Zbiegniew Brzeziński ustanowił przed dziewięcioma laty. Wybór szkoły nie był przypadkowy. Do tego liceum uczęszczał ojciec profesora Tadeusz. Zbiegniew Brzeziński urodził się w 1928 roku. Przez krótki okres mieszkał przy ulicy Sienkiewicza w Przemyślu. W 1938 roku w raz z rodzicami wyjechał do Kanady. Tam ukończył Uniwersytet Mac Gil i Uniwersytet Harwarda w USA. Był doradcą prezydenta Jimiego Cartera. Wykładał nauki polityczne na wielu amerykańskich uczelniach. Dzieje rodziny Brzezińskich związane były z ziemia przemyską. W 1990 roku profesor Brzeziński otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Przemyśla a w 1995 został uhonorowany orderem orła białego.

* W Przemyślu aby dostać się do I Liceum ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego absolwent podstawówki musi mieć łącznie z egzaminu kompetencyjnego i ocen na świadectwie co najmniej 81 punktów. II LO imienia Morawskiego wymaga siedemdziesięciu ośmiu punktów. Liceum ogólnokształcące przy Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących 72 punkty. Tyle samo ogólniak przy Zespole Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących. Aby dostać się do Technikum Ekonomicznego trzeba mieć 66 punktów, usług pocztowo-telekomunikacyjnych 62 punkty oraz technikum przy Zespole Szkół Zawodowych numer 1 - 60 punktów. Maksymalnie ośmioklasista mógł zdobyć 100 punktów. 80 z testów kompetencyjnych i 20 za oceny na świadectwie.

* Krakowski oddział Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. 10 czerwca odbyło się uroczyste spotkanie działaczy koła na którym obecni byli również prezes zarządu głównego Bronisław Majgier i reprezentująca miasto Renata Nowakowska - naczelnik wydziału kultury i sportu. W trakcie spotkania prezes oddziału Zbigniew Szwarc złożył sprawozdanie z jego działalności. Bronisław Majgier podziękował krakowskim członkom towarzystwa za pracę, a także za podejmowane przez nich obecnie inicjatywy na rzecz Przemyśla. w imieniu prezydenta Tadeusza Sawickiego Renata Nowakowska wręczyła prezesowi oddziału Zbigniewowi Szwarcowi i pełnomocnikowi Politechniki Krakowskiej do spraw akcji Przemyśl 2000 Bolesławowi Osuchowi listy gratulacyjne.

Reklama