Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.04-16.04.1999 r.

* W najbliższa niedzielę tj. 18 kwietnia Centrum Kulturalne w Przemyślu przy pomocy przemyskiego oddziału PCK, Życia Podkarpackiego, Nowin i Radia HOT organizuje koncert harytatywny pod hasłem "Pomóżmy dzieciom Kosowa". Podczas imprezy wystąpią dziecięce zespoły taneczne ze szkoły podstawowej nr 13 "DE-E", "Foxal" z Centrum Kulturalnego, "Koralik", "Hip-Hop", oraz dzieci śpiewające w studiu AGA i zespół wokalny "RYTM" ze Szkoły Podstawowej nr 15. Bilet wstępu kosztuje tylko 5 złotych. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie dla najmłodszych uchodźców z Kosowa.

* Wszystko wskazuje na to, że nie ma żadnej prawnej decyzji na podstawie, której można wypłacać pobory prezydentowi Przemyśla. W ostatnim dniu marca regionalna izba obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały przemyskiej rady miasta z 22 lutego a dotyczącej regulacji zarobków prezydenta Tadeusza Sawickiego. Izba obrachunkowa uznała, iż wynagrodzenie pracowników zatrudnionych po pierwszym stycznia bieżącego roku nie może przekraczać obowiązujących w przepisach o wynagrodzeniu stawek składników przychodu. W porządku obrad wczorajszej sesji znalazł się wprawdzie punkt dotyczący zmiany uchwały w sprawie wynagrodzenia dla prezydenta miasta ale na wniosek radnej z klubu Samorządny Przemyśl punkt ten usunięto.

* 14 kwietnia prezydent Przemyśla Tadeusz Sawicki przebywał w Soutport koło Manchesteru gdzie uczestniczył w kilkudniowej drugiej brytyjsko - polskiej konferencji miast bliźniaczych. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się trzy lata temu w Ostrowcu Świetokrzyskim. Podobnie jak w 1996 roku w konferencji uczestniczą przedstawiciele miast mających już partnera w Wielkiej Brytanii, ale także ci którzy go dopiero poszukują. Po uroczystym otwarciu konferencji przez reprezentantów Sefton i Gdańska zaplanowano wykłady i prezentacje na temat: historia i przyszłość kontaktów polsko - brytyjskich, wpływ na związki partnerskie reformy samorządowej w Polsce, trendy i kierunki rozwoju samorządów w Wielkiej Brytanii i prawne aspekty członkostwa w Unii Europejskiej, współpraca gospodarcza oraz wszelkie aspekty wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Rozmowy w zależności od potrzeb odbyły się zarówno na spotkaniach plenarnych jak i w grupach roboczych.

* W poniedziałek w Przemyślu rozpoczął działalność punkt informacyjny podkarpackiej kasy chorych. Mieści się on w budynku byłego urzędu wojewódzkiego przy Placu Dominikańskim 3. W pokoju Nr 60 będzie można uzyskać informacje dotyczące spraw związanych z kasą chorych, ubezpieczeniem zdrowotnym oraz reformą służby zdrowia. Informacje można uzyskać także telefonicznie pod numerem 678-20-05.

* Prezes Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej w Przemyślu Barbara Różycka zwróciła się do mieszkańców miasta z prośbą o wsparcie finansowe działalności poradni opieki domowej, która obejmuje opieką ludzi cierpiących na nieuleczalne choroby , szczególnie nowotworowe. Wpłaty pozwoliłyby na udzielenie świadczeń tym, którzy ze względu na chorobę znaleźli się w tragicznej sytuacji. Barbara Różycka zaznacza, że członkowie stowarzyszenia nie pobierają wynagrodzeń za pracę. Pracują w myśl idei, że człowiek jest tyle wart na ile może pomóc drugiemu człowiekowi. Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej działa od ponad pięciu lat. Obecnie działa poradnia opieki domowej, która niesie bezpłatna pomoc ludziom ciężko i nieuleczalnie chorym, poprzez łagodzenie cierpień, poprawę warunków życia, rehabilitację psychofizyczną i przygotowanie do godnej śmierci. Stowarzyszenie Opieki Palitywnej licząc na pomoc i współpracę z góry dziękuje w imieniu własnym i ludzi nieuleczalnie chorych. Podajemy numer konta stowarzyszenia. PKO SA Pierwszy Oddział Przemyśl: 10701470-2987-2221-0100. Osoby zainteresowane objęciem opieką chorego w domu mogą zgłaszać się osobiście lub telefonicznej w poradni opieki domowej w Przemyślu przy ulicy Wodnej 13 pokój numer 13.

* Dziewięciu radnych sejmiku wojewódzkiego reprezentujących byłe woj. przemyskie zwróciło się z prośbą do właściwych instytucji o utrzymanie zagrożonej likwidacją polikliniki MSW w Przemyślu. Jednym z powodów, dla których poliklinika powinna zostać zlikwidowana jest według władz zbyt wysoki czynsz płacony za dzierżawę pomieszczeń przy ul. Kraszewskiego. Radni proponują by w związku z tym przenieść tę placówkę do pomieszczeń byłej komendy wojewódzkiej. Adaptacja pomieszczeń kosztowała by około 20 tys. złotych. Wszyscy zainteresowani wyrażają nadzieję, że w budżecie znajdą się na to pieniądze, tym bardziej że w ramach programu "dialog i rozwój" miastom tracącym status województwa obiecywano szereg ułatwień i udogodnień.

* Minister skarbu państwa podjął decyzje o utworzeniu południowej grupy prywatyzacyjnej, w skład której wejdą cztery cukrownie: Przeworsk , Częstocice, Włostów i Ropczyce. Decyzja o utworzeniu południowej grupy oznacza że te cztery cukrownie będą mieć po sprywatyzowaniu jednego inwestora strategicznego. Do tej pory cukrownie te wchodziły w skład lubelsko - małopolskiej spółki cukrowej w Lublinie.

* Zarząd oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Przemyślu zaprasza na uroczystości związane z obchodami światowego dnia inwalidy, które odbędą się pod hasłem "Integracja osób sprawnych z niepełnosprawnymi - zadania społeczeństwa europejskiego". Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia w spółdzielni inwalidów niewidomych "START" przy ulicy Batorego 22. Uroczystości zainauguruje msza święta odprawiona w przemyskiej archikatedrze o godzinie 10.00.

* Stowarzyszenie Młodzi Konfederaci okręg przemyski i okręg rzeszowski oraz Przemyska Młodzież Wszechpolska wystosowali do zarządu Hortexu w Warszawie pismo z poparciem dla działań podjętych przez komitet protestacyjny producentów owoców i warzyw dla Leżajskiego Hortexu mających na celu powstrzymanie planów likwidacji linii do produkcji lodów i soków w leżajskim zakładzie. Autorzy listu podkreślają, że produkcja owoców i warzyw jest dla wielu rolników podstawa egzystencji. Likwidacja linii do produkcji lodów i soków pogorszy i tak już trudną sytuację rolników na podkarpaciu.

* Dyrekcja szkoły podstawowej numer 15 na ulicy Wincentego Pola 5 w Przemyślu zaprasza rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych do zapisów, które dokonywane będą w dniach od 27 do 30 kwietnia w godzinach od 8.30 do 15.30

* W Przemyślu odbyły się regionalne eliminacje ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego. Impreza objęła swoim zasięgiem teren byłego województwa przemyskiego. W kategorii recytacji uczniów szkół ponad podstawowych pierwsze miejsca zdobyły: Magdalena Humeniuk, Katarzyna Dzierżawin, Ewa Brzeziak. Drugie miejsce przypadło Elżbiecie Nieckarz, Sabinie Sapie i Witoldowi Słotwińskiemu natomiast trzecie Magdalenie Wencel, Monice Dąbek i Ewelinie Łyszczek. Wśród dorosłych recytatorów zwyciężyli: Wojciech Kaszowski i Paweł Bosak. W dziedzinie poezji śpiewanej pierwsze miejsce zdobył Paweł Tereszak .Pierwsza nagrodę w kategorii "wywiedzione ze słowa" oraz w kategorii "Teatru jednego aktora" zdobyła Magdalena Humeniuk.

* 17 kwietnia odbędzie się 22 edycja ogólnopolskiego rajdu "Twierdza Przemyśl". Zdaniem Elżbiety Puchalskiej Fijał - kierowniczki biura zarządu oddziału PTTK w Przemyślu organizatora imprezy oferta dostosowana jest praktycznie dla każdego; jest trasa trudniejsza, dwudniowa przeznaczona dla zaawansowanych wędrowców ale są też jednodniówki dostępne nawet dla mniej wprawnych turystów. zakończenie rajdu z turystycznym ogniskiem, gorącym posiłkiem oraz innymi atrakcjami odbędzie się w niedzielę na forcie Szaniec S 2 "Wilcze". W ramach niewielkiego wpisowego każdy uczestnik otrzyma ponadto pamiątkowy, metalowy znaczek należący do wyjątkowej, poszukiwanej na kolekcjonerskim rynku serii. Współorganizatorem imprezy jest wydział kultury, sportu i turystyki urzędu miasta oraz koło terenowe PTTK numer 1.

* Arboretum w Bolestraszycach otworzyło już swoje podwoje dla zwiedzających. Jest co podziwiać. W ogrodzie kwitną magnolie, migdałki, wrzośce i wiśnie ozdobne. Można tu zobaczyć piękne biało - liliowe dywany z kwiatów Kokoryczy. Tej wiosny atrakcją jest Lysichiton ta bagienna roślina z ameryki południowej zakwitła bowiem po raz pierwszy. Ma żółte kwiaty .W arboretum miłośnicy kwiatów mogą zakupić niektóre okazy.

* Ewa Leśniak - komendant hufca ZHP Ziemi Przemyskiej pośrednictwem zaprasza mieszkańców miasta na wspólną mszę harcerską poświęconą świętemu Jerzemu, patronowi harcerzy i skautów. Po mszy, która odprawiona zostanie 23 kwietnia o godzinie 17.00 w kościele Świętej Trójcy zaplanowano ogniska i kominki harcerskie.

* Wprawdzie do wakacji jeszcze dość daleko ale już zaczynamy myśleć o tym w jaki sposób spędzą je nasze dzieci. Jedną z form spędzenia letniego wypoczynku jest obóz harcerski. Komenda Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej przygotowała bogatą oferte. Od 28 czerwca do 11 lipca będzie można wypoczywać w Ruszelczycach nad Sanem. Następne turnusy odbędą się w terminie od 12 do 25 lipca, od 26 lipca do 8 sierpnia i od 9 do 22 sierpnia. W dniach od 12 do 25 lipca komenda hufca zaprasza na obóz wypoczynkowy pod namiotami w Krynicy Morskiej. Kolejne dwa turnusu tym razem w ośrodku Pająk koło Częstochowy zaplanowano na 5 - 18 lipiec oraz od 19 lipca do 1 sierpnia. Będzie to kolonia zuchowa dla dzieci od klasy pierwszej do czwartej. Trzy turnusy zaplanowano ponadto na mazurach nad jeziorem w miejscowości Jerutki. Pierwszy turnus od 1 do 14 lipca, kolejne od 15 do 28 lipca i od 29 lipca do 11 sierpnia.

* Paschalna Jutrznia z procesją rezurekcyjną odprawiona w niedzielę w przemyskiej bazylice archikatedralnej zainaugurowała trzydniowe obchody Świąt Wielkanocnych dla wiernych obrządku greckokatolickiego. Mszę sprawował metropolita przemysko - warszawski arcybiskup Jan Martyniak. W trakcie homilii arcybiskup Michalik życzył wszystkim ludziom dobrej woli by zmartwychwstały Chrystus obdarzył ich pokojem, spokojem, dobrobytem i wszelkimi łaskami bożymi. W drugim dniu Świąt władyka przemysko - warszawski wraz z księdzem proboszczem Januszem Nachaczem oraz przedstawicielami kościoła rzymskokatolickiego w jarosławskiej katedrze przemienienia pańskiego odprawił pontyfikalną Mszę Świętą.

* W ramach uszczelniania granicy wschodniej Bieszczadzki Oddział Strazy Granicznej otrzymał z jednostek nadwiślańskich śmigłowiec sokół. Jak powiedział nam rzecznik oddziału major Tadeusz Dańczak będzie on wykorzystywany do szybkiego przerzutu funkcjonariuszy w miejsce ujawnionych przekroczeń granicy. Sokół stacjonuje na terenie siedziby bieszczadzkiego oddziału.

* Przemyt alkoholu wartości około ośmiuset tysięcy złotych udaremniła w sobotę straż graniczna na GPK w Medyce. Towar przewożony był przez Ukraińskich przewoźników do jednej z firm w głębi kraju. Przewoźnicy wraz z towarem zostali zatrzymani. W tej chwili prowadzone są czynności dochodzeniowe. Jest to największy przemyt ujawniony w tym roku na przejściach podległych bieszczadzkiemu oddziałowi.

* Funkcjonariusze bieszczadzkiego oddziału straży granicznej zatrzymali dwa samochody. Pierwszy w Medyce, gdzie obywatel Ukrainy posługując się sfałszowanym dowodem rejestracyjnym, usiłował wyjechać z polski samochodem AUDI 100 o wartości około 33 tys. złotych. Drugi zatrzymany obywatel Austrii usiłował wwieźć samochód do Polski. Niespełna dwuletni mercedes został skradziony jakiś czas temu w Polsce. Pechowy nabywca, wspomniany Austriak musiał się pożegnać z pojazdem wartym około 140 tysięcy złotych. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia kto, którędy i kiedy wyjechał tym pojazdem z kraju.

* 15 kwietnia przez przejście graniczne w Medyce deportowano na Ukrainę 25-cio osobową grupę Ukraińców, Ormian i Rumunów. Decyzja o wydaleniu z terytorium Polski obcokrajowców wydana została przez wojewodę Łódzkiego. Podstawą do deportacji było naruszenie przez nich przepisów administracyjnych.

* Zapobieganie i zwalczanie procederu nielegalnego wwozu na terytorium naszego kraju pirackich płyt kompaktowych zza wschodniej granicy było głównym tematem dzisiejszego spotkania przedstawicieli międzynarodowej federacji przemysłu fonograficznego z funkcjonariuszami straży granicznej w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Ze strony federacji uczestniczyli: szef grupy antypirackiej związku producentów AaudioVideo Andrzej Kozłowski, konsultant federacji Jacek Żochowski oraz koordynator międzynarodowej federacji do spraw Europy Środkowej i Wschodniej Jan Bałdyga. Rozmowy dotyczyły podjęcia szeroko zakrojonej współpracy w zapobieganiu nielegalnego wwozu płyt kompaktowych pomiędzy strażą graniczną, międzynarodową federacją przemysłu fonograficznego jak i związkiem producentów AudioVideo.

* Sad rejonowy w Przemyślu zastosował trzymiesięczny areszt wobec czterech Ukraińskich przewoźników zamieszanych w przemyt z Ukrainy do Polski około czterdziestu tysięcy litrów spirytusu. 10 kwietnia na przejściu granicznym w Medyce kierowcy dwóch tirów należących do kijowskiej firmy transportowej zgłosili do odprawy 40 tysięcy litrów rozpuszczalnika. Po sprawdzeniu tirów funkcjonariusze straży granicznej odkryli, że w dwustu plastikowych beczkach zamiast deklarowanego rozpuszczalnika znajduje się spirytus. Kierowcy tłumaczyli się iż byli przekonani, że w beczkach znajduje się rozpuszczalnik. Wartość udaremnionego przemytu oszacowano na około 800 tys. złotych.

Reklama