Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.01-18.01.2002 r.

PRZEMYŚL

Jeszcze jedno zanurzenie do rekordu
* Według kalendarza juliańskiego, 14 stycznia, grekokatolicy i prawosławni obchodzą Nowy Rok. Płetwonurkowie uczcili ten fakt schodząc pod wodę, o północy z 13 na 14 tego miesiąca. Nie na darmo płetwonurkowie z "Delfina" i "Manty" witają Nowy Rok pod wodą. Zawsze czeka tam na nich butelka szampana - prezent od władcy wód Neptuna. Płetwonurkiwie ci dwunasty raz czcili Nowy Rok, zanurzając się w lodowatej wodzie. 8 razy obchodzili w ten sposób noworoczne święto według kalendarza gregoriańskiego, czyli z 31 grudnia na 1 stycznia, a cztery razy według juliańskiego. Starają się o wpis do Księgi Guinnessa oraz Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Twierdzą, że jeszcze nie spotkali się z grupą, która w podobny sposób czciła by nadejście Nowego Roku.

* Pierwszy raz w historii przemyskiego Zakładu Karnego, w więziennej kaplicy odbyło się misterium poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. W przededniu przypadającego w sobotę wschodniego święta Objawienia Pańskiego, w obecności 11 cudzoziemców (skazanych i tymczasowo aresztowanych) - wyznawców prawosławia, ksiądz kapelan Wiaczesław Janiel dokonał w czwartek poświęcenia wody, zachęcając następnie wszystkich do jej wypicia. Według prastarej tradycji, taka "jordańska" woda ma nadzwyczajne właściwości lecznicze.

Przemyskie WKU do likwidacji?
* Wojskowa Komenda Uzupełnień znalazła się wśród 18 takich jednostek w kraju, które mają ulec likwidacji. Już jesienią ubiegłego roku mówiło się, że WKU w Przemyślu zostanie zlikwidowane, lecz konkretnych działań, żeby zapobiec temu, nasi samorządowcy nie podjęli. Teraz może już być za późno, ale walczyć o komendę trzeba. Jest nadzieja, że władze centralne pozostawią WKU w Przemyślu. Jeśli WKU w Przemyślu będzie zlikwidowane, to pozostaje nadzieja na przyłączenie do niego któregoś z sąsiednich powiatów, co dałoby wymaganą liczbę mieszkańców. Jeśli z tego nic nie wyjdzie, Przemyśl i powiat zostaną przypisani WKU Jarosław. Energiczne działania mające na celu przeciwdziałanie rozwiązaniu WKU, podjął Zarząd Miejski SLD w Przemyślu. Będą też interpelowali parlamentarzyści z tego regionu. W całym kraju działa 140 WKU, obejmujących od jednego do trzech powiatów. Zgodnie z restrukturyzacją terenowej administracji wojskowej, zlikwidowanych będzie 18 komend. Z 7 na Podkarpaciu - w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku, Przemyślu, Jaśle, Nisku i Mielcu, ma zniknąć tylko przemyska. Od listopada 2003 r., jedno WKU będzie administrowało "rezerwami" od 200 do 350 tys. osób na terenie od dwóch do pięciu powiatów. Po reformie wojskowej administracji, w wojskowych komendach uzupełnień będzie pracowało mniej o 900 osób, w tym 450 żołnierzy służby zawodowej. Dojazd do WKU nie powinien zajmować obywatelowi więcej, niż dwie i pół godziny środkiem komunikacji publicznej.

* Eksperci z niemieckiej firmy GLC oceniają, że Zakłady Płyt Pilśniowych są w dobrej formie. W dwa lata po nadaniu "Płytom" certyfikatu ISO 9002, przeprowadzono kontrolny audit, który potwierdził, że proces zarządzania jakością nie budzi żadnych zastrzeżeń. W związku z tym, ZPP mają prawo do używania znaku ISO do listopada br.

Budowa nowej siedziby Muzeum Narodowego
* W 2002 r. zostanie rozpoczęta budowa nowej siedziby Muzeum Narodowego. Jego dyrektor, Mariusz Olbromski, nie ukrywa, że nie jest to jedyna inwestycja, którą prowadzić będzie to muzeum. Otwarcie Muzeum Dzwonów i Fajek, w wieży zegarowej, stało się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w ub. roku. Wspaniale zorganizowana ekspozycja, unikalne eksponaty oraz unikalny charakter takiego muzeum w Polsce, przyciąga od maja 2001 roku rzesze zwiedzających. Mariusz Olbromski, dyr. Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mówiąc o dalszych planach, przyznał, że najważniejszym z nich jest budowa gmachu dla muzeum. Od jesieni prowadzimy prace remontowe w staromiejskiej kamienicy, Rynek 9. W dalszej kolejności będą one prowadzone w kamienicy przy ul. Serbańskiej 7. Obiekty te, wraz z wieżą zegarową, będą lokalowym zapleczem MNZP. Pytany o pierwsze efekty prowadzonych prac remontowych i adaptacyjnych, Mariusz Olbromski zapewnił, że będą widoczne już pod koniec 2002 r. Ogłoszono konkurs na projekt nowej siedziby muzeum. Jego rozstrzygnięcie stanowić będzie ważny etap w realizacji tej inwestycji. Pomyślne zakończenie tych prac, stawiać będzie przemyskie muzeum w szeregu najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju.

Orkiestra grała i zbierała
* Ponad 100 tys. złotych zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tegorocznym hitem był zagraniczny bilon. W puszkach były monety ze wszystkich państw świata. - Weszło euro, które zastąpiło kilka europejskich walut. Wiele osób tłumaczyło nam, że w domu zostały im jeszcze monety marek, franków, lirów i nie mają co z nimi zrobić. Wobec tego najlepiej będzie, jeśli wrzucą je do naszych puszek - mówi kilkunastoletni Damian, wolontariusz z Przemyśla. Najszybciej z policzeniem kwoty uzbieranej do puszek uporał się działający w Przemyślu sztab Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego i Młodzieżowego Kręgu Instruktorów ZHP. - Na ulice wyszło 87 naszych wolontariuszy, kwestowali od rana do zmierzchu. Uzbieraliśmy 14 628 złotych i 77 groszy. Do tego trzy reklamówki zagranicznego bilonu, trzy złote pierścionki, medaliki i łańcuszki. Otrzymywaliśmy także kasety video - wylicza Jacek Rogoz. Minimum 35 tys. złotych uskładali członkowie drugiego przemyskiego sztabu, w Młodzieżowym Domu Kultury. W poniedziałek, uzbierana kwota podawana była jeszcze tylko jako orientacyjna. Można się spodziewać, że będzie wyższa, po podliczeniu kilkunastu kg zagranicznych monet. W Przemyślu na scenie w rynku, w niedzielę zaprezentowały się "Wesołe nutki", "Rytm", "Kurytna", "Akord", "Fidelis", "Impuls" i "Kameleon". Kilkanaście minut po godz. 20, po tradycyjnej ogólnopolskiej akcji "Światełko do nieba", zabawa przeniosła się do klubu "Sing- Sing", gdzie koncertowały "Fargo", "Koks" i "Efemeryda". Wcześniej, w przemyskim klubie "Niedźwiadek" odbyła się licytacja przedmiotów przekazanych WOŚP. Owsiakowych wolontariuszy chętnie wspomogli kibice koszykarskiego meczu "Polonii" Przemyśl z "Wisłą" Kraków. Kwestę przeprowadzono w przerwie rozgrywek.

Znowu likwidacja... teraz Ośrodek Informacji Europejskiej
* Działający od roku Ośrodek Informacji Europejskiej z powodu braku pieniędzy na etatowego pracownika może przestać istnieć. Pomocy finansowej odmówiły miejskie władze. Wspierają za to prywatną uczelnię warszawską, która dopiero przymierza się do stworzenia europejskiego punktu informacyjnego. OIE prowadzą wolontariusze skupieni w Parlamencie Młodzieży. PM istnieje od 8 lat, od 6 zajmuje się problematyką europejską. Aby OIE mogło się dalej rozwijać, konieczne jest stworzenie minimum jednego etatu. Pomimo braku wsparcia, młodzi wolontariusze 15 stycznia 2001 r. zdołali powołać OIE. Działają nieodpłatnie. Udzielają pomocy w biurze oraz organizują liczne wyjazdy w teren. W niedawnym rankingu Fundacji Schumana witryna przemyskiego OIE otrzymała 5 punktów na 6 możliwych. Dla porównania, rządowa witryna europejska jedynie 2 pkt.

* W Hufcu ZHP trwają ostatnie przygotowania do zimowej akcji wypoczynkowej zuchów i harcerzy. Jego bazą będzie m.in. ośrodek "Leśne Zacisze" w Ruszelczycach (gm. Krzywcza). Od 28 bm. do 6 lutego wypocznie w nim 50 dzieci, w tym 20. pochodzących z ubogich rodzin, których pobyt będzie darmowy. Koszt wypoczynku pozostałych uczestników, wraz z noclegiem i pełnym wyżywieniem (cztery posiłki) wyniesie 200 złotych. Na okres zbliżających się zimowych ferii Komenda Hufca ZHP współnie ze szkołami na terenie powiatu przemyskiego zaplanowała także osiem pięciodniowych biwaków. Ich bazą będą budynki oświatowe, przystosowane do tej formy wypoczynku. Skorzystają z nich harcerze, którzy, wspomagani przez rodziców, przeznaczą na ten cel swoje oszczędności. Podczas ferii KH ZHP zorganizuje dla zuchów i harcerzy konkurs plastyczny związany z miejscem ich zamieszkania. Zaplanowano też turniej warcabowy. Dla tych rodziców, którzy są zainteresowani harcerskim wypoczynkiem swoich dzieci, podajemy numer telefonu: Komenda Hufca ZHP w Przemyślu (ul. 22 Stycznia 20) 670 -76 -76. Sympatykom, sojusznikom harcerstwa i ludziom dobrej woli, chcącym wspomóc KH w organizacji zimowego i letniego wypoczynku, przypominamy nr konta: Bank Grupa PKO S.A. I Oddział Przemyśl 10147014-2831-2221-0100.

JAROSŁAW

Prezydent RP odznacza i awansuje
* Prezydent RP awansował żołnierzy, będących w stanie spoczynku, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Na stopień podporucznika mianowani zostali - chorąży Michał Regus (urodzony w 1926 r.) z Jarosławia, szer. Franciszek Duda (1919) z Muniny w gm. Jarosław, szer. Andrzej Buras (1920) z Charytan w gm. Laszki, szer. Michał Grenda (1918) z Korzenicy w gm. Laszki, szer. Antoni Kowalski (1923) i kapral Zofia Wyczarska (1923), obydwoje z Laszek. Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" odznaczono rodziców, których trzech lub więcej synów wzorowo pełniło bądź pełni służbę wojskową. Wśród wyróżnionych znaleźli się - Katarzyna i Władysław Cżyżowie, Stefania i Franciszek Wojciechowscy oraz Jarosława Cholewa i Maria Cichocka. Wszyscy mieszkają w Łazach w gm. Radymno. Maria i Aleksander Panek z Nienowic w gm. Radymno. Z terenu gminy Jarosław uhonorowano Władysławę Małek z Surochowa, Władysławę i Tadeusza Sochę z Sobiecina oraz Marię i Andrzeja Pancerzów z Kostkowa. Medal otrzymali także Stefania i Marian Prymowie z Wiązownicy, Cecylia i Eugeniusz Błajda oraz Maria i Michał Kłak z Szówska, Janina i Józef Kucabowie z Jodłówki, Weronika i Marian Wańkowicz z Węgierki oraz Maria Wydra z Cieszacina Wielkiego. Uroczystość nadania stopni wojskowych oraz odznaczenia medalami odbędzie się w piątek w starostwie.

* Podkarpacka Regionalna Kasa Chorych nie chce zakontraktować usług ambulatorium w Jarosławiu. Co będzie z ludźmi potrzebującymi pomocy w nagłych przypadkach. W ub. roku z usług ambulatorium Pogotowia Ratunkowego, skorzystało 14 i pół tys. pacjentów. Według PRKCh zadania ambulatoriów przejmą lekarze rodzinni i przychodnie rejonowe. W nagłych przypadkach chorzy mogą zgłaszać się do szpitali. Tu jednak pojawia się problem, gdyż od takich pacjentów wymagane są skierowania. Jak je szybko zdobyć np. w razie nagłego wypadku w nocy? Krytykowana jest również decyzja o konieczności wyjazdów do każdego, nawet nieuzasadnionego wezwania. Może to spowodować znaczne natężenie pracy, przy niezmienionym stanie osobowym i ilości sprzętu.

PRZEWORSK

Negocjacje o wąskotorówkę
* Przyjęcie oferty na prowadzenie wąskotorówki przez francuską firmę "Connex", poprzedzą negocjacje, z udziałem pracowników tej firmy. - M.in. chodzi o formę przekazania sprzętu. Propozycja "Connexu", aby zbyć go za symboliczną złotówkę jest nie do przyjęcia - mówi Ryszard Orzechowski, sekretarz starostwa. Starostwo jest jednak zadowolone z oferty złożonej przez Francuzów. Ze względu na solidność partnera i terminowość inwestycji, która potrwa minimum 20 - 25 lat. Wiele wskazuje na to, że oferta, być może z poprawkami, zostanie przyjęta. W strategii rozwoju turystyki na Podkarpaciu, w latach 2002 - 2006, przeworską kolejkę, podobnie jak bieszczadzką, potraktowano priorytetowo. Connex chce rozszerzyć zarówno przewóz towarów, jak i zwiększyć i uatrakcyjnić ruch turystyczny. Firma ta prowadzi przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej w Łańcucie i Sanoku.

REGION

Rok 2001 w statystyce drogowej
* Ponad 2600 kolizji, 406 wypadków z 57 ofiarami śmiertelnymi i 476 rannymi - te fakty rzutują na ubiegłoroczny obraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym we wschodniej części Podkarpackiego. Z wyjątkiem jarosławskiego i lubaczowskiego, w pozostałych dwóch powiatach nastąpiło - w porównaniu z sytuacją w 2000 r. - mniej lub bardziej wyraźne pogorszenie. Szczególnie było to widać w Przemyślu i powiecie. Choć liczba kolizji drogowych utrzymała się na takim samym poziomie (1100 w 2001,1101 w 2000), a liczba wypadków wzrosła nieznacznie (ze 127 do 133), wprawdzie spadła liczba rannych (ze 154 do 141), za to liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 11 do 24. Najwięcej (59) tragicznych zdarzeń w ub.r. było w Przemyślu. Rok 2001 charakteryzował się dużą liczbą "stłuczek" (w Przemyskiem - 1100 i Jarosławskiem - 771). Nieuwaga, brawura ich sprawców nadwerężyła mocno kasy firm ubezpieczeniowych.

* Mieszkańcy bloków zrezygnowali z płacenia abonamentu za telewizor, bo uważali, że wystarczą opłaty za kablówkę. Mało kto przestrzega prawa, którego nikt nie potrafi wyegzekwować. To się zmieni, jeśli przejdzie ustawa, której projekt właśnie trafił do parlamentu. Choć ustawa "od zawsze" zobowiązywała nas do współfinansowania telewizji publicznej, coraz więcej osób zaczęło ignorować upomnienia, że zalegają z abonamentem. Inni po prostu wyrejestrowywali telewizor mając świadomość, że nikt nie ma prawa do przeprowadzania rewizji w prywatnych domach. Proponowana nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji może okazać się rewolucją. Zakłada ona z góry, że w każdym domu znajduje się telewizor, a więc każdy musi zapłacić abonament. I nie pomogą zapewnienia, że nigdy nie "wrzuca się" telewizyjnej "jedynki", "dwójki" czy regionalnej "trójki". Jedyny sposób na uniknięcie płacenia 14 zł miesięcznie (tyle obecnie wynosi abonament), to złożenie w urzędzie pocztowym oświadczenia, że nie posiada się telewizora. Osoba, która nie zapłaci abonamentu, będzie musiała uiścić karę pieniężną w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty "telewizyjnej".

* W czwartek (17 bm.) w naszym regionie gościli szefowie służb granicznych Polski i Niemiec. Wizytę na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce oraz na terenie strażnicy w Wojtkowej złożyli: płk Józef Klimowicz, komendant główny Straży Granicznej oraz Rudiger Kass, minister pełnomocny, szef departamentu ds. Federalnej Straży Granicznej Niemiec. Zwierzchnika niemieckich służb granicznych interesował przede wszystkim system ochrony naszej granicy wschodniej, która w przyszłości stanie się zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

KRONIKA POLICYJNA

Stracił panowanie...
* 12 stycznia we Fredropolu kierowca opla astry stracił panowanie nad kierownicą i samochód wylądował w przydrożnym rowie. W wypadku ranna została pasażerka opla. Policjanci z Komendy Miejskiej w Przemyślu ustalili autora serii włamań do samochodów, jakie miały miejsce na przełomie listopada i grudnia ub. roku. Funkcjonariusze podejrzewają, że sprawcą jest 16-letni przemyślanin, który prawdopodobnie ma na koncie 11 włamań. Jego sprawa została przekazana do przemyskiego Sądu Rodzinnego.

* Nieostrożność podczas podkładania opału do pieca przez 90-letnią mieszkankę Radymna była powodem wydostania się ognia na zewnątrz. Płomieniami zajął się podręczny skład drewna. Kobiecie, która zatruła się czadem, udzielono pierwszej pomocy. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

* 10 styczna na terenie dworca PKP w Przemyślu trójka bandziorów napadła na 18-letniego ucznia. Najpierw pobili chłopaka, a potem zabrali mu kurtkę i plecak.

* W nocy z 11 na 12 stycznia w medyce włamywacze sforsowali drzwi do jednego ze sklepów i skradli kasę fiskalną, papierosy i słodycze. Straty wynoszą ponad 6000 zł.

* Przez dłuższy czas na drodze E4 w Wierzbnej nie dochodziło do kolizji czy wypadków. W znacznej mierze była to zasługa makiety radiowozu, do złudzenia przypominającej prawdziwy policyjny samochód. Spokój trwał do niedawna. 16 stycznia ok. godz. 21 41 -letni kierowca skody octavi potrącił przechodzącego w nieprawidłowym miejscu 50-letniego mężczyznę. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł.

Reklama