Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 22.12-28.12.2001 r.

Przemyśl

Hej kolęda!
* W Wigilię i Boże Narodzenie kolędników było jakby mniej niż w latach poprzednich. Ci, którzy decydowali się na wpuszczenie kolędników, najczęściej nagradzali ich złotówka i dwu złotówka. 10, 20, z nawet 50 złotych dostawali tzw. zamówieni kolędnicy, z rodziny, od sąsiadów, winszujących tuz po wigilijnej północy. - Ukolędowałem ok. 100 zł. i przeznaczę je na książki - zwierzył się jeden z kolędników. - Liczyłem na więcej, ale wiele ludzi nie otwierało nam drzwi - dodał.

Celnicy nie świętują
* Celnicy nie próżnują. Ich poświąteczny urobek to m.in. wszczęcie 16 spraw karnych skarbowych. W okresie świąt celnicy z Przemyśla, Medyki, Korczowej i Hrebennego udaremnili przemyt w skrytkach m.in. ponad 500 litrów spirytusu, prawie 3200 paczek papierosów oraz 3370 szt. CD.

Ulice w Żurawicy
* Wszystkie drogi i dróżki w pod przemyskiej miejscowości Żurawica w najbliższym czasie będą miały nazwy. W sumie będzie ich aż 65. Duża rozległość wioski znacznie utrudnia orientację, nie tylko obcym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alarmowych wezwań pogotowia ratunkowego, czy straży pożarnej. W znacznej części ulice jako patronów będą miały osoby związane historycznie z miejscowością np.: rodzina Lelewitów - założycieli miejscowości, czy osoby związane z wojskiem i brygadą gen. Maczka. Jedna z głównych ulic będzie nosiła imię Jana Pawła II. Decyzja o nazwach ulic zapadła jednogłośnie podczas czwartkowej sesji rady Gminy w Żurawicy.

* Makieta przedstawiająca system umocnień Twierdzy Przemyśl będzie jedną z największych w Polsce. Prace nad jej wykonaniem dobiegają końca. Podczas I wojny światowej przemyska twierdza była trzecią pod względem wielkości w Europie po Antwerpii i Verdun. Z inicjatywą wykonania makiety wystąpiło Stowarzyszenie Opieki nad Twierdzą Przemyśl i Dorobkiem Kulturowym Ziemi Przemyskiej. Wykonawcą jest artysta plastyk Roman Dyjak.

Uwaga na gaz!
* BOLESTRASZYCE. ŻURAWICA. Kobieta z dwojgiem nieletnich dzieci, która w wigilijny wieczór straciła dach nad głową na skutek pożaru domu, przebywa u rodziny w Przemyślu. Władze gminy zastanawiają się, w jaki sposób, w miarę swych możliwości, mogą jej pomóc.
Do nieszczęścia doszło w poniedziałek, kilka minut po godzinie 22. Kobieta usiłowała zainstalować w mieszkaniu butlę gazową. Doszło do wybuchu gazu, a następnie pożaru, w wyniku którego budynek spłonął niemal doszczętnie. Mieszkańcom udało się w porę zbiec. Wezwani strażacy dogasili płonący dom. Straty wyceniono na 50 tys. zł. Początkowo pogorzelcami z Bolestraszyc zaopiekowali się sąsiedzi, a następnie rodzina w Przemyślu. Strażacy zwrócili się do wójta gminy Żurawica oraz przewodniczącego Rady Gminy z wnioskiem o zapewnienie pomocy poszkodowanej rodzinie.
- Mamy na ten cel przygotowaną pewną kwotę pieniędzy - powiedział w czwartek "Nowinom" wójt gminy Żurawica Jerzy Andrach. - Na razie jednak kobieta nie zwróciła się do nas z prośbą o pomoc. Jeśli to uczyni, możemy przekazać jej odzież i żywność, łącznej wartości 1000 zł. Postaramy się także znalezć dla niej i jej dzieci jakiś lokal zastępczy, choć nie ukrywam, że nie jest to łatwa sprawa, ale na pewno zrobimy wszystko, by nie pozostała bez dachu nad głową. Rodzina pogorzelców jest dobrze znana władzom gminy, które już wcześniej udzielały jej pomocy materialnej. - Matka, ostatnio samotnie wychowująca dwójkę dzieci, ma otwarty rachunek w sklepie spożywczym, w którym otrzymuje niezbędne produkty - dodał wójt.
JAN MISZCZAK

Utrudnienia w ruchu...
* W związku z zabawą sylwestrową w rynku i towarzyszącym jej pokazom sztucznych ogni, władze miejskie proszą mieszkańców Przemyśla o nie pozostawianie w dniu 31 grudnia od godz. 10 pojazdów w obrębie rynku i na parkingu przy ul. Grodzkiej. Od godz. 18.00, 31 grudnia od godz. 2.00 w nocy 1 stycznia 2002r. Wyłączone z ruchu będą ulice dojazdowe na Rynek.

Bezpieczne petardy?
* Jak bezpiecznie korzystać z petard?
- Jeżeli fajerwerk nie odpali, nie wolno ponownie próbować go uruchomić. Taki zabieg może zakończyć się przedwczesnym wybuchem.
- Jeżeli petarda jest uszkodzona, należy ją wyrzucić.
- żywajmy tylko petard opatrzonych atestem. Fajerwerki niewiadomego pochodzenia lub domowej roboty są bardzo niebezpieczne.
- Fajerwerki można odpalać tylko na wolnej przestrzeni.
- Po zapaleniu lontu, trzeba natychmiast się oddalić.
- Rakiety z przymocowanym do nich patyczkiem nie wolno wbijać w ziemię, gdyż mogą eksplodować. Należy je umieścić np. w butelce.

JAROSŁAW

* W czwartkowej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego wzięli udział: poseł Mieczysław Kasprzak - Honorowy Starosta Jarosławski oraz wicewojewoda podkarpacki Kazimierz Surowiec. Zaproszeni na sesję goście podziękowali za wyjątkowo aktywne zaangażowanie samorządu jarosławskiego w rozwój województwa podkarpackiego oraz umiejętne korzystanie z funduszy pomocowych. Głównym tematem sesji była sprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu. W trakcie obrad przedstawiono też zakres potrzeb dla tzw. rozdziału pomocy społecznej na przyszły rok. Planowane jest bowiem utworzenie na terenie powiatu Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Byłby on przeznaczony dla ofiar przemocy w rodzinie. Rada podjęła również uchwałę dotyczącą przekazania zadań z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej na terenie gminy Pruchnik powstałemu tam Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej "Panaceum". W trakcie obrad wicewojewoda Kazimierz Surowiec zapewnił, że przy okazji finalizowania autostrady będzie możliwa budowa drogi obwodowej dla miasta Jarosławia.

LUBACZÓW

Podpalacz przed sądem
* Jak nas poinformował szef Prokuratury Rejonowej w Lubaczowie, do sądu w Krośnie skierowany został akt oskarżenia przeciwko Markowi Z. z Lubaczowa, ajentowi sklepu sieci "Żabka". Oskarżony jest on o świadome wywołanie pożaru w sklepie, którego był dzierżawcą. Pożar, który wybuchł w pawilonach handlowych w centrum Lubaczowa w nocy, 30 marca, strawił doszczętnie kilka sklepów. Straty nim spowodowane ocenia się na 650 tys. zł. W trakcie procesu karnego w charakterze oskarżycieli posiłkowych wystąpić mogą właściciele sąsiednich sklepów, które spłonęły doszczętnie od ognia wznieconego w sklepie sieci "Żabka". Marek Z. od pewnego czasu nie płacił za towar dostarczany przez Elektromis - właściciela sieci "Żabka". Miał też zaległości w opłatach za czynsz i energię elektryczną. Markowi Z. przedstawiono cztery zarzuty: przywłaszczenia pieniędzy, przywłaszczenia towaru, zagarnięcie mienia oraz podpalenia. Czyn taki traktowany jest przez Kodeks karny jako zbrodnia i zagrożony karą pozbawienia wolności od jednego roku do lat dziesięciu. Marek Z. nie przyznaje się do winy.

REGION

* Najpóźniej w poniedziałek można założyć w banku konto walutowe. Od 1 Stycznia 2002 wchodzi euro. Nowej waluty nie będzie można nabyć w kantorach. Banki od wymiany wezmą prowizję. Wszystkie banki dokonają przeliczeń dotychczasowych walut 12 krajów UE na euro nie pobierając prowizji, ale tylko do końca grudnia. Za bilon zapłacą połowę wartości. Kantory będą skupować marki, szylingi, liry itp. Do czasu obowiązywania ich w poszczególnych krajach. Sprzedający otrzyma złotówki. Najlepiej więc założyć konto walutowe do końca br. W sylwestra wszystkie banki pracują krócej.

Tłok w urzędach...
* Jeszcze tylko jeden dzień pozostał na rejestrację tym, którzy chcą skorzystać z zasiłków i świadczeń emerytalnych wypłacanych według starych zasad. W przedświąteczny tydzień w urzędach pracy panował tłok i ciągle dzwoniły telefony. W poświąteczny czwartek interesantów załatwiano już na bieżąco. Wzmożony ruch w urzędach pracy spowodowała zapowiedź zmiany zasad przyznawania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

* Kilkumetrowe zaspy odcięły od świata niektóre wioski w Bieszczadach, z usuwaniem śniegu z trudem radziły sobie tylko pługi wirnikowe. We wtorek karetka jadąca z Leska do chorego wyhamowała w potężnej zaspie. Na trasie Jawornik Polski - Szklary na długie godziny utknęło kilkanaście samochodów. Wszystko przez porywisty wiatr, który od wigilijnej nocy wiał w regionie. W Boże narodzenie łamały się gałęzie drzew, a ma drogach wciąż tworzyły się zaspy. Na niektórych odcinkach ich wysokość dochodziła do 3 metrów. W środę na drogach woj. Podkarpackiego pracowało 87 pługów, w tym 13 wirników.

Kronika Policyjna

* W wigilijny wieczór, po godzinie 22, kobieta w swoim domu w Bolestraszycach koło Przemyśla, usiłowała zainstalować butlę gazową. Uczyniła to tak niefortunnie, że doszło do wybuchu gazu., a następnie pożaru budynku. Na szczęście kobiecie udało się w porę zbiec wraz z dzieckiem. Wezwano straż pożarna, ale budynku nie udało się uratować. Spłonął niemal doszczętnie, a straty wyceniono na 50 tys. zł. Strażacy przeszukując zgliszcza, znaleźli w nich cztery butle gazowe. Bezdomna kobieta z dzieckiem znalazła tymczasowe schronienie u rodziny.

Nie ma jak wychodne!
* Średnio jeden na 10 skazanych, odbywających kary pozbawienia wolności w Zakładzie karnym w Medyce, spędził święta w rodzinnym gronie. Niektórzy powitają w domu także Nowy Rok.

* Dwa zabytkowe pistolety, dwie gry komputerowe oraz 1800zł skradł nieznany sprawca z mieszkania w Przemyślu. Ogólna wartość strat wynosi 4,5 tys. zł. Złodziej dostał się do lokalu po włamaniu zamków w drzwiach.

* W czasie świąt policja odnotowała trzy przypadki śmiertelne. W okolicach Sokołowa Małopolskiego Zginęła 17-letnia dziewczyna. Jej zwłoki znalazła matka we wtorek rano w pokoju na strychu budynku mieszkalnego. Zgon nastąpił podczas snu. Przyczyną było zaczadzenie tlenkiem węgla, wydostającym się z odkrytego komina. Tego samego dnia nieznana osoba powiadomiła rzeszowskich funkcjonariuszy o zwłokach leżących na chodniku przy ul. Wita Stwosza w Rzeszowie. Zmarły mężczyzna miał ok. 60 lat, nie ustalono jego tożsamości. W poniedziałek wieczorem w Przemyślu przy ul. Borelowskiego przewrócił się na chodnik 66-letni mężczyzna. Na ciele denata nie stwierdzono działania osób trzecich. Policja ustaliła, że mężczyzna cierpiał na niewydolność układu krążenia.

Reklama