Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 17.11-23.11.2001 r.

Przemyśl

Będzie punkt kontaktów...
* W Przemyślu powstanie punkt kontaktów medialnych. Będą z niego korzystać dziennikarze z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju oraz dziennikarze z Polski, którzy wybierają się za naszą wschodnią granice. Punkt mieścić się będzie w hotelu "Gromada".

Remont Kamiennego Mostu.
* W ubiegłym miesiącu rozpoczęła się modernizacja przemyskiego Kamiennego Mostu. Prace rozpoczęły się od wyburzenia kamiennego muru będącego konstrukcją łukową mostu. Po zbudowaniu nowego muru firma "Intop" z Tarnobrzega wykonawca robót zajmie się nawierzchnią mostu. Dotychczasowa zostanie zerwana, a na jej miejsce położona zostanie kostka brukowa i granitowa. Pojawia się też nowe chodniki i oświetlenie. Odrestaurowane zostaną balustrady. Po modernizacji ulica ta wyłączona zostanie z ruchu kołowego i odbywać się nią będzie wyłącznie ruch pieszy. W tym roku władze miasta wydadzą na remont blisko 350 tysięcy złotych, a w przyszłym roku kolejne 200 tysięcy.

Z ZDZ w XXI wiek.
* Zaproponowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Przemyślu projekt pod tytułem "Rola i miejsce polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej" został pozytywnie oceniony przez komitet integracji europejskiej i skierowany do realizacji. O wyborze tego projektu w znacznym stopniu zadecydowała rekomendacja starosty Mariusza Grzędy. Jednocześnie przemyski Zakład Doskonalenia Zawodowego wybrany został przez departament handlu i usług ministerstwa gospodarki do realizacji przedsięwzięcia szkoleniowego pod tytułem "Przedsiębiorstwo handlowe XXI wieku".

* W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej czynna jest wystawa "Przemyśl w czasie I Wojny Światowej". Odwiedzając wystawę można poznać historie miasta. Warto zaznaczyć, że Przemyśl był jedna z trzech największych twierdz w Europie. Miasto odgrywało ważną rolę komunikacyjną. Świadectwem tego jest uruchomione połączenie kolejowe Kraków - Lwów, którego trasa wiodła przez Przemyśl. Na wystawie rozmieszczonej w czterech pomieszczeniach znalazły się fotografie, dokumenty, grafiki i obrazy pokazujące nasze Miasto sprzed kilkudziesięciu laty. Na wystawie prezentowane są miedzy innymi nieznane do tej pory fotografie znanych przemyskich artystów Adama Wysockiego i Bolesława Hennera. Wystawa potrwa do końca lutego.

* Koncert galowy "Leć moja pieśń leć" zakończył w Przemyślu międzynarodowy festiwal "Muzyka bez granic". W trzydniowej imprezie wzięły udział zespoły z Polski, Ukrainy i Słowacji. Przemyski festiwal rozpoczęła na scenie ukraińskiego domu ludowego Kapela Bandurzystów z Przemyśla. Grają w niej uczniowie miejscowej szkoły ukraińskiej.

Japońskie zakończenie.
* Koncert w wykonaniu Atsuko Ogawy z Japonii zakończył 18-tą Przemyską Jesień Muzyczną. Podczas trwającego od 8 listopada festiwalu wystąpili artyści z Wrocławia, Warszawy, Przemyśla, Łodzi, Katowic, Krakowa, Hanoweru i Lwowa. Organizatorem imprezy było Przemyskie Towarzystwo Muzyczne.

Jarosław

* Powiat Jarosławski ma nowego starostę. Mieczysława Kasprzaka, który został posłem zastąpił Franciszek Strzępek z PSL dotychczasowy członek zarządu powiatu. Wraz z wyborem nowego starosty radni wybrali wice starostę i nowy skład zarządu. Wice starostą ponownie został wybrany Janusz Kołakowski z Niezależnego Klubu Prawicy. Członkami zarządu powiatu zostali: Zdzisław Koniuch, Adam Międlar, Henryk Szczepanik i Marian Szarek.

* W Jarosławiu odsłonięto pomnik poświecony pamięci pułkownika Leona Czechowskiego. Pomnik tak zwany kopijnik jest darem władz węgierskich. Leon Czechowski wraz z Józefem Bemem w XVII wieku tworzył w Siedmiogrodzie polskie legiony. Pułkownik Czechowski urodził się niedaleko Przemyśla. Pod koniec życia zamieszkał w Jarosławiu. Tu także na starym cmentarzu znajduje się jego grobowiec.

Powiat ludzi młodych.
* W starostwie powiatowym Jarosławia 23. najlepszych uczniów z 11 szkół ponadpodstawowych uhonorowano dyplomami i stypendiami przyznanymi przez premiera RP. Ponadto starostwo przygotowało dla nich nagrody rzeczowe. Powiat Jarosławski określany jest bardzo często powiatem ludzi młodych. Blisko 10-cio tysięczna grupa młodzieży uczącej się w kilkunastu placówkach oświatowych jest tego najlepszym przykładem.

Region

Zamieszanie wokół przetargów.
* Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych i Ministerstwo Zdrowia chce odwołać trzech dyrektorów Kas Chorych w tym dyrektora podkarpackiej kasy Annę Szubart-Lelek. W działalności zarządów tych kas dopatrzono się rażącego naruszenia uprawnień. Zdaniem urzędu nadzoru kasy te nie miały podstawy prawnej, aby zorganizować przetargi na elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego. Rozporządzenie o elektronicznych kartach wygasło w czerwcu. W interpretacji prezesa urzędu nadzoru Michała Żemojdy nawet, jeśli kasy podjęły decyzję w tej sprawie w pierwszej połowie roku, to też działały bezprawnie. Urząd nadzoru ubezpieczeń zdrowotnych zawiadomił o tym prokuraturę i policję.

Trzeba próbować.
* Wojewoda Podkarpacki Zdzisław Siewierski spotkał się z Konsulem Generalnym Francji Rolandem Blatanem i Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej Leonidem Rodionowem. Wojewoda zaprezentował najistotniejsze problemy społeczno- gospodarcze województwa Podkarpackiego. Rozmawiano także o możliwościach rozwoju współpracy miedzy województwem Podkarpackim, a Francją i Federacja Rosyjską. Chodzi przede wszystkim o bezpośrednia współprace inwestycyjna jak również o wymianę gospodarczą pomiędzy przedsiębiorstwami z naszego regionu, a biznesem francuskim i rosyjskim.

* Zimą osoby bezdomne szukają często schronienia w rozmaitych miejscach, nie zawsze w schroniskach do tego przygotowanych. W związku z tym Jolanta Banach sekretarz stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej wystosowała apel do gminnych władz samorządowych. W piśmie zwraca się do samorządów, aby w sytuacjach szczególnych zagrożeń, przed jakimi w okresie zimy mogą znaleźć się osoby bezdomne stosowały praktykę udzielania pomocy każdemu bez względu na ustawową właściwość gminy w zakresie obowiązku udzielania schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania. Problematyce osób bezdomnych poświecone będzie spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim. Przewidziane jest wystąpienie wojewody Zdzisława Siewierskiego, dyrektora wydziału spraw społecznych, dyrektora miejskiego ośrodka pomocy społecznej oraz przedstawicieli policji, straży pożarnej i wojska.

Infolinia dla bezdomnych.
* W centrum zarządzania kryzysowego wojewody podkarpackiego uruchomiona została infolinia. Jest ona przeznaczona dla osób potrzebujących pomocy w związku ze zbliżającą się zimą. Pod numerem telefonu 0800-115-215 będzie można otrzymać adresy placówek, w których bezdomni będą mogli przetrwać zimę.

* Pięć województw z Polski południowej w tym województwo Podkarpackie podpisało porozumienie w sprawie wspólnego zakupu kilkunastu autobusów szynowych do obsługi regionalnych połączeń kolejowych na łączna kwotę ponad 36 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić z dotacji, które województwa otrzymają na dofinansowanie regionalnych połączeń kolejowych oraz ze środków własnych. Zgodnie z ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP samorządy województw są zobowiązane do przeznaczenia na zakup nowych pojazdów szynowych, niezbędnych do wykonywania przewozów kolejowych kwoty nie mniejszej niż 10% środków finansowych przeznaczonych na dotowanie przewozów pasażerskich w danym roku.

Kronika Policyjna

* Jak poinformował dyżurny Straży Miejskiej w Przemyślu Stanisław Buczyński w miniony weekend ujawniono 77 wykroczeń. W 37 przypadku nałożono na sprawców mandat karny, w 5. skierowano wnioski do prokuratury Wylegitymowano 51. osób W 35. przypadkach zastosowano pouczenia. Do miejskiej izby wytrzeźwień dowieziono 5 osób. 5-krotnie interweniowano na prośbę mieszkańców Przemyśla. Ogółem podjęto 138 interwencji.

Wjechała... pod pociąg.
* W Radymnie na niestrzeżonym przejeździe kolejowym 42-letnia kobieta kierując Volkswagenem nie zachowała ostrożności i wjechała pod pociąg relacji Przemyśl - Gliwice. Kobieta, która uciekła z miejsca wypadku po kilku godzinach sama zgłosiła się na policję. Jak się okazało nie odniosła żadnych obrażeń.

* Na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech obywateli Ukrainy, którzy próbowali przemycić za wschodnią granice dwa samochody marki Volkswagen i jedno Audi. W dwóch samochodach stwierdzono przerobione numery nadwozia. Trzeci samochód był skradziony. Wartość zatrzymanych pojazdów oszacowano na 100 tysięcy złotych.

* W Jarosławiu na ulicy 3 maja 39-letnia kobieta kierując Fiatem Uno na przejściu dla pieszych potraciła 53-letnia mieszkankę Jarosławia. Piesza z obrażeniami ciała przewieziona została do szpitala.

* W Manasterzu w powiecie Jarosławskim samochód potrącił 64 -letnia mieszkankę Czerwonej Woli. Kierowca zbiegł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy poszkodowanej. Na skutek odniesionych obrażeń kobieta poniosła śmierć na miejscu.

* Na ulicy Dworskiego w Przemyślu 18-latek kierując rowerem podczas wyprzedzania został potrącony przez samochód, który w tym czasie wjechał na parking. Na skutek wypadku rowerzysta doznal wstrząśnienia mózgu i ran ciętych głowy.

* W środę kilkanaście minut po godzinie 9 na trasie Jarosław - Lubaczów w miejscowości Makowisko doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Mężczyzna kierujący busem na śliskiej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniosła jadąca z nim pasażerka 72 letnia obywatelka Rumunii.

Reklama