Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.11-16.11.2001 r.

Przemyśl

Bóg-Honor-Ojczyzna.
* Przemyskie uroczystości z okazji 80. rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowali wspólnie: rada i zarząd miasta Przemyśla, dowództwo garnizonu przemyskiego i komenda hufca ZHP. Uroczyste nabożeństwo w bazylice archikatedralnej koncelebrował metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik. Wiec odbył się przy pomniku Orląt Przemyskich. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel poległych. Złożono wieńce i kwiaty.

114. ma się dobrze!
* Komendant 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu Gerard Chojnacki zwołał konferencję prasową w związku z ukazaniem się w jednym z podkarpackich dzienników artykułu mówiącego o likwidacji szpitala. Komendant kategorycznie zaprzeczył temu doniesieniu. Jak poinformował kompetentnym do wydania takiej decyzji jest wyłącznie Minister Obrony Narodowej. Artykuł ten wzbudził wiele niepokojów zarówno wśród pracowników i personelu szpitala jak i pacjentów. Gerard Chojnacki ostrzegł, że jeżeli podczas podpisywania kontraktu z regionalną podkarpacka kasą chorych z powodu artykułu kontrakt ten zostanie zmniejszony poda gazetę do sądu.

* Przemyski Szpital Wojewódzki pomimo wielu protestów od niedawna ma nowego dyrektora. Jest nim Robert Choma. Pracownicy jednak nadal domagają się powrotu dotychczasowego dyrektora Macieja Lewickiego. Żądają spotkania z marszałkiem sejmiku Bogdanem Rzońcą. Chcą, aby ten wyjaśnił im dlaczego doszło do odwołania Macieja Lewickiego. Nowy dyrektor zarządził inwentaryzację. Zapowiedział, że do szpitala ściągnie wykształconą kadrę.

Nietuzinkowi ratownicy.
* W powiecie przemyskim działa jedyna w Polsce południowo- wschodniej grupa ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża. W całym kraju takie grupy działają tylko w czterech miastach: Bielsku Białej, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku. Grupa przemyskich ratowników liczy obecnie 48 członków. Działają od czterech lat prowadząc szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczają też pielgrzymki, corocznie biorą udział w "akcji znicz". Grupa ratowników PCK utrzymuje się wyłącznie z pieniędzy pozyskanych od sponsorów oraz ze składek członkowskich. Środki te są jednak niewystarczające na prężne działanie grupy złożonej z młodych chętnych do niesienia pomocy ludzi.

Wąglik na granicy?
* Na 4 godziny wstrzymano ruch na polsko-ukraińskim przejściu w Medyce z powodu zauważenia rozsypanego białego proszku. Substancje zebrali odpowiednio zabezpieczeni pracownicy sanepidu i strażacy. Proszek przesłany został do zbadania w laboratorium.

Zapaść na rynku pracy...
* W ostatnim dniu października liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu wynosiła 11708 osób. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba bezrobotnych była większa o ponad 1300 osób. Stopa bezrobocia w powiecie przemyskim wynosi 16,2% w samym Przemyślu 16,9%. W październiku w urzędzie pracy zarejestrowało się 810 nowych bezrobotnych jest to o 167 osób więcej niż w poprzednim miesiącu. W dyspozycji urzędu było 51 ofert pracy, na jedną ofertę przypadało 183 bezrobotnych.

Daj kasę - dam pracę.
* 20 osób z Przemyśla i okolic zostało oszukanych przez nieuczciwego pośrednika. Obiecał on pracę w Niemczech, jeśli zapłacą mu 500 złotych przed wyjazdem, a kolejne 500 po przyjedzie do Niemiec. 20-to osobowa grupa czekała przed hotelem Gromada. Jednak pośrednik, który miał ich zawieść do pracy nie pojawił się. Policja ostrzega osoby, które chcą wyjechać do pracy za granicą przed korzystaniem z usług osób, które dają ogłoszenie na przykład do gazet. Okazuje się, że nieuczciwi pośrednicy często pobierają zaliczki za załatwienie pracy i więcej się nie pokazują.

Jarosław

* Przy szpitalu psychiatrycznym w Jarosławiu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i poległym żołnierzom 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Pułk ten stacjonował na terenie dzisiejszego szpitala. Poświecenia tablicy dokonał ksiądz Andrzej Surowiec. W uroczystości uczestniczyli miedzy innymi: przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, członkowie stowarzyszenia miłośników Jarosławia, żołnierze, kombatanci, harcerze, a także przedstawiciele partnerskiego powiatu Jarosławskiego. Po przemówieniach i apelu poległych na terenie szpitala otwarto wystawę okolicznościową poświeconą 39-temu Pułkowi Strzelców Lwowskich.

Region

* Po dziesięciu latach prac konserwatorskich nastąpiło oficjalne oddanie do użytku drewnianej cerkwi w Gorajcu koło Lubaczowa. Prace przy 16-wiecznej świątyni rozpoczęły się na początku lat 90-tych. Kilka lat później z powodu braku pieniędzy nastąpiła przerwa w pracach. Wznowiono je trzy lata temu. Wymieniono miedzy innymi zniszczone ściany, podwaliny i podmurowanie. Dzięki pracom konserwatorskim nadano tej perle architektury sakralnej pierwotny wygląd. Prace nad renowacja cerkwi jeszcze się nie kończą. Podczas remontu odkryto, bowiem niezwykle cenne polichromie, które zakonserwowano.

Więcej serca dla emigrantów.
* W piątek na rzeszowskich ulicach kilkudziesięciu młodych ludzi manifestowało przeciwko polityce deportacyjnej i wprowadzaniu utrudnień dla obcokrajowców przy przekraczaniu polskiej granicy wschodniej. Młodzi ludzie nieśli transparent z napisem "Żaden człowiek nie jest nielegalny - deportacji stop". Manifestację zorganizowała rzeszowska federacja anarchistyczna.

* Badania prowadzone przez Instytut Gospodarki wskazują na postępującą dekoniunkturę gospodarczą w naszym regionie. Wskaźnik optymizmu zmalał z ośmiu i pół procent w II kwartale do nieco powyżej jednego w trzecim kwartale. Główne przyczyny leżą w ogólnej recesji gospodarczej. Wiąże się to miedzy innymi ze zwolnieniami z zakładów pracy. O zubożeniu społeczeństwa świadczy fakt, że aż 90 procent gospodarstw domowych na Podkarpaciu przeznacza całość swych dochodów na konsumpcje i nie oszczędza w ogóle.

* Województwo Podkarpackie otrzymało z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 300 tysięcy złotych na realizację programu "Opieka nad dzieckiem i rodziną". Dotacja umożliwi utworzenie miedzy innymi świetlic profilaktyczno - wychowawczych dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Blisko, coraz bliżej.
* Zbliżające się przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej i zachodzące w tym okresie procesy dostosowawcze wywołują potrzebę ciągłej edukacji w zakresie wymogów stawianych przez Unię. Wychodząc temu na przeciw Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Korytnikach zorganizował seminarium na temat "Dostosowanie polskiego sektora rolno - spożywczego do wymogów unijnych na przykładzie wdrażanych w województwie Podkarpackim programów pilotażowych oraz programu aktywizacji obszarów wiejskich". O fazie wstępnej realizacji pilotażowego programu aktywizacji wiejskiej mówił Tomasz Kiliński z polskiej agencji rozwoju przedsiębiorczości w Warszawie. Władysław Rzepka z urzędu marszałkowskiego przedstawił stan zaawansowania realizacji programu oraz najbliższe zamierzenia. O doświadczeniach z wdrażaniem programów pilotażowych w województwie Podkarpackim mówił Jacek Rząsa z oddziału regionalnego agencji rolnej.

Kronika Policyjna

* Na drodze w Ujkowicach 38-leni mieszkaniec powiatu przemyskiego kierując w stanie nietrzeźwym Toyotą potracił na prostym odcinku drogi pieszego. Poszkodowany doznał połamania nóg i stłuczenia głowy. Rannego przewieziono do szpitala.

* Na dożywocie i 25. lat wiezienia skazał sąd zabójców Jarosławskiego taksówkarza. Do tragicznego zdarzenia doszło na początku tego roku. 20-letni Marcin D. i 18-letni Maciej B. wezwali przez telefon taksówkę. 48-letni Zygmunt K. został zaatakowany nożem w czasie jazdy. Gdy udało mu się uciec z samochodu napastnicy dopadli go zadając kilkanaście ciosów nożem. Następnie próbowali go utopić. W końcu jednak podpalili samochód wraz z ciałem. Zrabowali taksówkarzowi 500 złotych, które przepuścili w pobliskiej agencji towarzyskiej. W czasie procesu przyznali się do winy.

* W Przemyślu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli autokar udający się w głąb kraju. Podróżowali nim obywatele Ukrainy. W pojeździe znaleziono 1200 paczek papierosów i sto litrów spirytusu na sumę ponad 13-tu tysięcy 700 złotych.

"Jabcok" na drodze.
* Na drodze w Tryńczy włoski kierowca prowadzący cysternę doprowadził do przewrócenia pojazdu, w którym przewoził sok jabłkowy. Samochód wpadł do rowu, a duża ilość soku wylała się na pole. Mężczyzna doznał niegroźnych obrażeń ciała. Po zbadaniu okazało się, że miął 0,83 promila alkoholu we krwi.

* Jak poinformował nas dyżurny Straży Miejskiej w Przemyślu w miniony weekend ujawniono 129 wykroczeń. W 36 przypadkach nałożono na sprawców mandat karny w 9 skierowano do prokuratury. Wylegitymowano 75 osób. W 84 przypadkach zastosowano pouczenia. Jedenaście spraw przekazano innym służbom. Do miejskiej izby wytrzeźwień dowieziono jedną osobę. 9-krotnie interweniowano na prośbę mieszkańców Przemyśla. Ogółem podjęto 236 interwencji.

Reklama