Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 11.08-17.08.2001 r.

Przemyśl

* W Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Na placu koszarowym odbył się uroczysty apel. Wcześniej odprawiona została polowa msza święta. Organizatorem uroczystości było dowództwo 14 Brygady Obrony Terytorialnej Ziemi Przemyskiej imienia Hetmana Jerzego Sebastiana Lubomisrkiego. Święto było okazja do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie oraz przyznania odznaczeń. Złotym medalem za zasługi dla obronności kraju uhonorowano majora Józefa Kołcza i chorążego sztabowego Wiesława Fedusia. Srebrny medal otrzymali kapitan Lesław Kucza i starszy chorąży sztabowy Jacek Frańczak, brązowy - chorąży Maciej Graczykowski oraz chorąży Grzegorz Sowa. Wojewódzkie obchody odbyły się w Rzeszowie. Podczas uroczystości wręczono akty mianowania, ordery i odznaczenia. Odczytany zostanie apel poległych. Na zakończenie przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego złożono wieńce i kwiaty.

* W skrytce pociągu z Kijowa do Wrocławia przemyscy celnicy znaleźli 2 tysiące 660 sztuk pirackich płyt kompaktowych. Płyty, do których nikt się nie przyznał schowane były w lukach sufitowych wagonu.

Senator przeciw propozycjom Bauca.
* Zaniepokojony informacjami dotyczącymi propozycji założeń budżetowych na 2002 rok opracowanych przez ministra finansów jest senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz. W piśmie skierowanym do premiera Jerzego Buzka senator wyraził swój sprzeciw. Jego zdaniem niedopuszczalne z punktu widzenia spraw społecznych są propozycje zamrożenia waloryzacji rent i emerytur oraz propozycje zamrożenia płac w sferze budżetowej. W czasach powszechnej biedy tego typu działalność budzić może zdecydowany sprzeciw. Senatora Mazurkiewicza dziwią również zapowiedzi zablokowania ustaw przyznających zasiłki prorodzinne. Sądzi on, że zaszło w tym wypadku zupełne niezrozumienie, gdyż tego typu działania stoją w sprzeczności z dotychczasową polityką rządu. Zdaniem senatora droga prowadząca do pobudzenia gospodarki nie wiedzie przez podnoszenie podatków lecz przez ich obniżanie. Na zakończenie senator wyraził nadzieje że rząd nie podziela założeń budżetowych przygotowanych przez resort finansów a propozycje tego resortu należy kategorycznie odrzucić.

Powrót z misji...
* We wtorek z misji w Kosowie powróciło ponad trzystu żołnierzy z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych. Wraz ze swoimi litewskimi kolegami ochraniali ludność cywilną oraz pracowników międzynarodowych organizacji humanitarnych. Ochraniali też przejścia graniczne w tym niebezpieczne ostatnio w związku z konfliktem przejście na granicy Kosowa i Macedonii. Oficjalne uroczystości powitania odbyły się na placu koszarowym jednostki wojskowej przy ulicy 29 Listopada. W uroczystościach uczestniczył miedzy innymi minister obrony narodowej Bronisław Komorowski.

* 15 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej zakończył się Wielki Odpust. Wzięło w nim udział ponad 20 tysięcy pielgrzymów z archidiecezji przemyskiej, lwowskiej, diecezji zamojsko - lubaczowskiej i rzeszowskiej. Ukoronowaniem Wielkiego odpustu ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była suma odpustowa sprawowana przez biskupa Błażeja Kruszyłowicza. Po mszy świętej pątnicy udali się w drogę powrotną.

Przekazano pieniądze dla powodzian.
* Ponad 2 miliony 600 tysięcy złotych przekazał gminom wojewoda podkarpacki na wypłatę jednorazowych zasiłków dla rodzin dotkniętych przez powódź. Pieniądze pochodzą z rezerw centralnych budżetu państwa, o które wnioskował wojewoda. Wysokość kwoty ustalona została w oparciu o przesłane wojewodzie zapotrzebowania gmin. Najwięcej pieniędzy zostało przekazanych do gminy Gorzyce 2 miliony 280 tysięcy złotych. Powinno to wystarczyć na wypłatę zasiłków dla około 570 rodzin. Z tej formy pomocy skorzysta także 75 rodzin w gminie Dubiecko, 11 w gminie Pruchnik, 10 w gminie Jawornik Polski i trzy rodziny w gminie Roźwienica. Maksymalna wysokość zasiłku wynosi 6 tysięcy złotych.

* Powstały w Przemyślu komitet inicjatywy ustawodawczej o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu zebrał ponad 160 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie promowania przemocy w mediach. We wtorek projekt trafił do biura organizacyjno - prawnego sejmu. Tam sprawdzona zostanie autentyczność podpisów. Następnie dokument trafi do marszałka sejmu.

Pomoc przemyskich rolników.
* 13 ton siana i 31 ton zboża zebrali rolnicy z powiatu przemyskiego dla powodzian. Zbiórkę zainicjował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Korytnikach. Mieszkańcy Wyszatyc zebrali po 8 ton siana i zboża, mieszkańcy wsi Młodowice i Sierakośce 10 ton zboża i 5 ton siana, 13 ton zboża ofiarowali mieszkańcy Żurawicy, Buszkowic i Buszkowiczek. Dary trafiły do gminy Gorzyce.

* Kolejną grupę nielegalnych imigrantów zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Tym razem była to grupa 16. osobowa z Iraku i Wietnamu. Wśród zatrzymanych były dwie kobiety. Jedna z nich była tak wyczerpana, że została przewieziona do szpitala. Sprawcy przekroczyli granicę w rejonie Ustrzyk Górnych. W ciągu zaledwie kilku dni jest to już trzecia tak duża grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na terenie działania bieszczadzkiego oddziału.

* Podkarpacka Kasa Chorych przeznaczy dodatkowe fundusze dla szpitali z naszego regionu. Będzie to ponad 15 milionów złotych. Największe kwoty otrzymają szpitale, w których funkcjonują oddziały zabiegowe. Dodatkowe środki zostaną również przeznaczone na pomoc doraźną i świadczenia ambulatoryjne a także na rehabilitacje. Z pieniędzy tych skorzystają także lekarze podstawowej opieki medycznej i pielęgniarki środowiskowe z terenów dotkniętych powodzią.

Jarosław

Nie będzie zwolnień w Jarlanie.
* Nie będzie zwolnień w jarosławskim Jarlanie. Takie porozumienie zawarto podczas poniedziałkowego spotkania zarządu zakładu a działającymi w Jarlanie związkami zawodowymi. Ustalono, że zamiast zwolnienia trzystu pracowników w pierwszym kwartale przyszłego roku cała załoga wykorzysta urlopy wypoczynkowe a następnie 15. dniowe urlopy bezpłatne.

Przeworsk

Pani burmistrz kontra radni.
* Była viceburmistrz Przeworska Krystyna Sołek pozwała do sądu sześciu przeworskich radnych, którzy wiosną tego roku doprowadzili do odwołania jej ze stanowiska. Radni w pisemnym wniosku o odwołanie zarzucili jej miedzy innymi działanie na niekorzyść miasta i mieszkańców, brak fachowego przygotowania do zajmowania się sprawami oświatowymi, aroganckie zachowanie, usuwanie ze stanowiska niewygodnych ludzi. Zdaniem byłej viceburnmistrz naruszone zostały jej dobra osobiste a zarzuty, jakie jej postawiono są nieprawdziwe. Rząda przeprosin na łamach lokalnych gazet. Każdy z pozwanych przez nią radnych w razie pozytywnego dla niej orzeczenia sądowego będzie musiał wpłacić po tysiąc złotych na remont murów obronnych parafii Świętej Barbary.

Lubaczów

Rzeszów "kroi" kasę.
* Mieszkańcy powiatu lubaczowskiego są oburzeni informacją prasową sugerującą, że władze miejskie Rzeszowa próbują wspólnie z marszałkiem województwa podkarpackiego okroić środki przyznane z budżetu państwa na dokończenie budowy szpitala w Lubaczowie. Podobny los miałby spotkać również szpitale w Mielcu i Tarnobrzegu, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwoliłyby na kontynuowanie prac przy modernizacji hali sportowej na rzeszowskim Podpromiu. Z ostrym protestem w tej sprawie wystąpił starosta lubaczowski Józef Michalik. Starosta lubaczowski skierował oficjalne pismo w tej sprawie do marszałka województwa podkarpackiego. Niegodne jest, aby ktokolwiek odbierał pieniądze przeznaczone w kontrakcie regionalnym na rozbudowę szpitala w Lubaczowie, gdyż jest to jedyny szpital dla ponad 60 tysięcy mieszkańców powiatu. Obcięcie funduszy grozi wstrzymaniem robót na tej jedynej wielkiej inwestycji na terenie powiatu, a ponadto będziemy musieli ponosić wielkie koszty utrzymania niedokończonej budowy w okresie zimowym.

Kronika Policyjna

Pijany dyspozytor.
* Jarosławska policja zatrzymała w środę kompletnie pijanego dyspozytora stacji kolejowej w Radymnie. Po zbadaniu okazało się, że miał we krwi 4,26 promila alkoholu. Po zatrzymaniu 35. letni dyspozytor trafił do izby wytrzeźwień a następnie do aresztu. O jego losach zadecyduje teraz prokurator.

* Na parkingu osiedlowym przy ulicy Grunwaldzkiej w Przemyślu do siedzącego w swoim samochodzie pracownika jednego z przemyskich kantorów wymiany walut podbiegło trzech nieznanych mężczyzn. Jeden z groził ofierze przedmiotem przypominającym broń. Sprawcy zabrali pracownikowi kantoru telefon komórkowy oraz 600 zł. Trwają czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców.

* W Gniewczynie Łańcuckiej koło Sieniawy 70. letni mężczyzna kierując rowerem wyjechał z drogi podporządkowanej na główną i wjechał wprost pod koła opla kadeta, którym kierował 23. letni mieszkaniec powiatu przeworskiego. Rowerzysta w wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

* W miejscowości Piątkowa gmina Dubiecko na jednej z posesji od uderzenia pioruna zapalił się garaż. Spłoneły znajdujące się w środku maszyny rolnicze. Właściciel straty oszacował na 20 tysięcy złotych.

* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na drodze w Cieszacinie Wielkim koło Pawłosiowa. 18 - latka kierująca fiatem seicento straciła panowanie nad pojazdem i zderzyła się z nadjeżdżającym z naprzeciwka fordem orionem. Na skutek wypadku śmierć na miejscu poniosła dziewczyna kierująca fiatem oraz jadący z nią 18. letni pasażer. W szpitalu zmarł o rok starszy drugi pasażer fiata. Kierowca forda oraz jadąca z nim pasażerka z ogólnymi obrażeniami ciała przewiezieni zostali do szpitala.

Reklama