Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 14.07-20.07.2001 r.

Przemyśl

* W niedzielę z okazji przypadającej w tym dniu 125 rocznicy śmierci Aleksandra Fredry Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu zorganizował jednodniowy rajd turystyczny trasie Przemyśl - Rudki - Lwów - Przemyśl. Program wycieczki przewidywał miedzy innymi złożenie kwiatów na grobie Aleksandra Fredry w Rudkach, zwiedzanie cmentarza Łyczakowskiego, katedry łacińskiej, ormiańskiej i katolickiej oraz zwiedzanie starej części Lwowa. Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia. Dzieciństwo spędził w Beńkowej Wiszni i we Lwowie. Służył w armii księcia Józefa Poniatowskiego. Otrzymał stopień podporucznika kawalerii. Zadebiutował jako twórca jednoaktówki "Intryga naprędce". Był cenionym i szanowanym politykiem, posłem do sejmu stanowego. Napisał miedzy innymi sztuki "Mąż i żona", "Damy i huzary", "Śluby panieńskie", "Zemsta". Skrytykowany za nienarodowe dzieła Fredro odłożył pisanie na kilkanaście lat. Powrócił do pisania po zetknięciu się z teatrem francuskim. ostatni utwór obrazujący stan jego ducha to "Zapiski starucha". Pisze - już nie śmierci się lękam, ale życia. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku.

Ciężka praca i tanie jej owoce...
* Plantatorzy wiśni, malin i porzeczek z Podkarpacia nie będą mieli problemów ze zbytem. Zakłady przetwórcze i spółdzielcze zapewniają skup każdej partii tych owoców. Niestety proponowane w skupach ceny są według rolników niskie i nie zapewniają opłacalności produkcji. Dla przykładu w ubiegłym roku za kilogram porzeczek dostawali ponad 4 złote. W tym roku cena jest niższa aż o trzy zł. Skupujący tłumaczą, że większość owoców z Podkarpacia trafia na eksport. Cena zależy od wyników negocjacji z zagranicznymi odbiorcami a te są bardzo trudne. Główny powód to wciąż wysoki kurs złotego.

* Wicewojewoda podkarpacki Marek Kuchciński wystąpił do prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z wnioskiem o takie rozszerzenie pilotażowego projektu rozwoju terenów wiejskich, aby możliwe było dotowanie zakupu urządzeń zabezpieczających przed wilkami dla rolników prowadzących hodowlę owiec. Swój wniosek wicewojewoda argumentuje tym, że w ostatnich latach z powodu ataków wilków wielu rolników już zarzuciło hodowlę owiec, co prowadzi nie tylko do narastania problemów ekonomicznych sporej grupy rolników ale także do degradacji ekologicznej dużych terenów. W projekcie oprócz powiatów bieszczadzkiego i sanockiego uczestniczą 3 gminy z powiatu przemyskiego: Krasiczyn, Bircza i Fredropol. Pilotażowy projekt rolo - środowiskowy ma zachęcić do stosowania w rolnictwie takich metod, które służą ochronie przyrody i krajobrazu i jest kontynuacją części projektu PHARE '99. W ramach programu rolnicy będą mogli uzyskiwać finansowe premie za usługi na rzecz ochrony środowiska i za stosowanie takich metod w rolnictwie ekologicznym, które wykraczają poza powszechnie stosowane praktyki rolnicze.

* Na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wojewoda podkarpacki uznał Jasło za obszar objęty wścieklizną. Wściekliznę stwierdzono u nietoperza który ugryzł dziecko. Do wypadku doszło przed jednym ze sklepów. Jego właściciel widząc przed wejściem leżącego nietoperza przeniósł go na pobliski trawnik. Dziewczynka, która zaopiekowała się nietoperzem została przez niego ugryziona. Nietoperz trafił do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Tu lekarze stwierdzili, że zwierzę dotknięte jest wścieklizną.

* Blisko 40 tysięcy osób poparło obywatelski projekt ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu. Ostatnio pochwałę inicjatywy wyraziła Komisja Sejmowa Rodziny. Obywatelski projekt ustawy przygotowany przez powstały w Przemyślu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej mówi o zakazie promowania w środkach masowego przekazu przemocy. W projekcie znalazły się zapisy dotyczące między innymi godziny zakazu emitowania właśnie takich programów gdzie nie brakuje przemocy. Zakaz dotyczyć miałby także gier komputerowych i filmów w wypożyczalniach. Aby projekt mógł trafić do parlamentu potrzeba jeszcze co najmniej 60 tysięcy podpisów.

Stolice w zasięgu impulsu...
* Już niedługo będziemy dzwonić do Rzeszowa, Tarnobrzega i Krosna bez numeru kierunkowego. Najprawdopodobniej od sierpnia tego roku zostaną ujednolicone wojewódzkie numery kierunkowe. Takie rozporządzenie przygotował minister łączności Tomasz Szyszko. Powiedział także, że w najbliższym czasie nie spodziewa się rozwiązania problemu telefonizacji wsi, ponieważ jak to określił, ludność wiejska niewiele rozmawia przez telefon, płaci niskie rachunki, co powoduje że instalowanie telefonów na terenach wiejskich jest mało opłacalne.

Kamery w przyszłym roku?
* Być może w przyszłorocznym budżecie miasta zostaną wygospodarowane pieniądze na zainstalowanie kamer w najbardziej niebezpiecznych miejscach w Przemyślu. Dyskusja nad takim rozwiązaniem rozgorzała po napadzie na kantor przy ul. Sportowej i postrzeleniu jego właściciela. Takie kamery zostały zainstalowane w Jarosławiu. Ich koszt wyniósł 250 tys. złotych. Jak twierdzi komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu, Ryszard Chrzanowski, opłaciło się. Pierwsze tygodnie po zainstalowaniu kamer pokazały, że w miejscach, gdzie do te pory często zdarzały się napady i rozboje, przestępczość drastycznie spadła. Dodam jeszcze, że oko kamery zastępuje kilkunastu funkcjonariuszy i ułatwia im pracę.

* Duży może więcej - tak brzmiał kiedyś slogan reklamowy jednej z firm ubezpieczeniowych. Hasło to sprawdza się także na drogach w przypadku kolizji. Najniebezpieczniejsze wypadki to te z udziałem dużych samochodów. Dlatego od 19 lipca, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, policja rozpoczyna akcję pod kryptonimem „TIR". Policjanci przeprowadzą kontrolę pojazdów zaliczanych do transportu ciężkiego. Będą sprawdzać stan techniczny aut i przestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia materiałów niebezpiecznych. Pod lupę trafią i przewoźnicy, którzy nie zawsze stosują obowiązujące przepisy i kierowcy TIR-ów, którzy często lekceważą prawo. Akcja będzie prowadzona na całym Podkarpaciu. Na drogach naszego województwa doszło w ubiegłym roku do prawie 160 wypadków z udziałem ciężarówek. 9 osób zginęło, a 255 zostało rannych. Akcja „TIR" potrwa do soboty.

Miasta boją się połączeń.
* Przemyscy radni nie chcą połączenia powiatu grodzkiego z ziemskim. 19 lipca na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęli uchwałę, wyrażając negatywną opinię w sprawie planowanej fuzji. Zdaniem samorządowców, mieli oni za mało czasu na przeprowadzenie społecznych konsultacji. Józef Płoskonka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dał samorządom zaledwie miesiąc na wydanie opinii. W tym czasie odbyły się spotkania w gminach, wsiach, w radach osiedli, zbierano też opinie w biurze Rady Miejskiej. Podobnie jak w całej Polsce - samorządowcy z powiatu ziemskiego popierają łączenie powiatów, a samorządowcy grodzcy są mu przeciwni. Na sesji dali temu wyraz, zdecydowaną większością głosów sprzeciwiając się fuzji.

* Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej prowadzi skup czworonogów, które juz niebawem zasilą grono funkcjonariuszy i będą chronić granicę. Aby pies trafił do służby, powinien mieć od 12 do 24 miesięcy i nienaganne zdrowie. Musi mieć silną i prawidłową budowę, zdrowe zęby i skórę. Instruktorzy wybierający psy do służby badają, jak pies reaguje na odgłos strzału z broni palnej, czy jest odważny i czy ma swój największy atut - doskonały psi węch. Niestety, nawet najodważniejszy pudel nie ma szans. Skupowane są tylko owczarki niemieckie i belgijskie, sznaucery, foksteriery i labradory. Najlepsze trafią do szkoły w Żarce a po przeszkoleniu rozpoczną służbę w oddziałach straży granicznej.

* Są wakacje, poza tym zbliża się weekend. Aby miła laba nie skończyła się niemiłą niespodzianką, podajemy dwa ostrzeżenia zainspirowane lekturą dzisiejszych Supernowości. Po pierwsze, uważajcie podczas korzystania z przenośnych toalet. Pewien 63-letni Austriak zamknął się w takiej kabinie i spędził w niej ponad 3 dni, bo jacyś dowcipnisie, którzy wcześniej próbowali go okraść odwrócili toaletę drzwiami do ziemi. Starszy pan spędził w tym nietypowym więzieniu 80 godzin i wreszcie otworzył jeden z wentylatorów i wezwał pomoc. A teraz rada dla młodszych słuchaczy, a właściwie słuchaczek. Jak w czasie letnich uniesień nie zajść w ciążę? Zdaniem brytyjskich nastolatków wystarczy zamknąć oczy w czasie miłosnego aktu, aby uniknąć ciąży. Można tez w ramach antykoncepcji usiąść na książce telefonicznej lub chwilę podskakiwać. Wierzenia młodych Brytyjczyków opublikowało pismo medyczne Docktor. Na wszelki wypadek zapewniamy, że w tym miejscu wyspiarze na pewno nie mają racji, ale za to herbatę parzą wyśmienitą.

* Z najnowszego raportu Sanepidu wynika, że na Podkarpaciu aż w kilkunastu prowizorycznych kąpieliskach woda jest brudna i niebezpieczna dla zdrowia. Sanepid odradza kąpieli miedzy innymi w Zalewie Solińskim w miejscowości Wołkowyja Zatoka, Jasło Niegłowice, Krępna, Załęże i Osiek Jasielski. Poważnie zanieczyszczona jest także woda na Sanie w Jarosławiu i na Lubaczóce w Radawie. Spokojnie można się natomiast kąpać na zalewie w Radawie i Radymnie oraz na Sanie w Przemyślu w okolicy osiedla Kmiecie.

* Rozpoczęło się przyjmowanie kandydatur do II Edycji nagrody pojednania. Osoby szczególnie zasłużone na rzecz polsko - ukraińskiej współpracy można zgłaszac do końca tego roku. Przypomnijmy, że z inicjatywą ustanowienia tej nagrody wystapiły dwa lata temu siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najswiętszej Marii Panny. Siedziba kapitułuy miesci się w Przemyślu. Jej sekretarzem jest Marek Cynkar.

* 20 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu Przemyskiego. W toku obrad większością głosów 19 za jeden przeciw i dwa wstrzymujące się opowiedziano się za połączeniem funkcjonującym na prawach powiatu grodzkiego miasta Przemyśla z powiatem przemyskim. Jak poinformował nas rzecznik starostwa Zdzisław Szeliga radni uznali iż jedna silna jednostka samorządowa znacznie lepiej i skuteczniej może wykonywać swoje obowiązki.

Kolejne, centralne sterowanie...
* We wrześniu rozpocznie działalność Centrum Obsługi Inwestora działające pod szyldem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Jego celem będzie opracowanie strategii inwestycyjnych dla firm z naszego regionu. Głównym zadaniem centrum będzie zachęcanie firm do inwestowania na Podkarpaciu, promowanie regionu jako atrakcyjnego miejsca lokalizacji inwestycji, tworzenie bazy danych podmiotów zainteresowanych inwestycjami a także nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami o podobnym charakterze w regionie i kraju.

Przemyśl dostanie 700 tysięcy...
* Komisja Europejska zatwierdziła projekty ekologiczne ośmiu polskich miast. Wśród nich jest Przemyśl. Dzięki temu nasze miasto otrzyma osiem milionów 700 tysięcy euro na budowę oczyszczalni ścieków. Nowa oczyszczalnia ma poprawić czystość wód w Sanie, ma być zgodna ze standardami unijnymi.

* W godzinach rannych w Łapajówce funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. W trakcie przesłuchania oświadczyli, że chcieli podjąć pracę zarobkową. Nie byli to jedyni nielegalni imigranci. Wcześniej w Korczowej patrol Straży Granicznej zatrzymał dwóch obywateli Rosji.

Przedwyborcza rozgrzewka...
* Na przemyskim rynku koalicyjny komitet wyborczy SLD - UP zorganizował spotkanie inauguracyjne parlamentarnej kampanii wyborczej połączonej z prezentacją kandydatów do parlamentu i festynem. W spotkaniu, które poprowadził poseł Wiesław Ciesielski uczestniczyli kandydaci do parlamentu z Okręgu Wyborczego numer 22 Ludwik Kaszuba, Zbigniew Mazurek, Wiesław Pajda, Bogusław Wójtowicz, Wojciech Pawłowski i Agnieszka Kocur.

* Producenci z regionu mogą mieć problem ze sprzedażą ponad dwóch tysięcy ton rzepaku - tak wynika z szacunków Podkarpackiej Izby Rolniczej. Izba czyni starania aby w ramach interwencji nadwyżki te skupiła Agencja Rynku Rolnego. Jednak choć pierwsze zbioru rzepaku mogą rozpocząć się już w tym tygodniu nadal niewiadomo kto będzie prowadził skup.

Lubaczów

* Na blisko 25 milionów złotych oszacowano straty spowodowane przez nawałnicę, która 8 lipca przeszła nad powiatem lubaczowskim. Wichura połączona z gradobiciem zniszczyła ponad 4 tysiące upraw oraz zabudowania gospodarcze. Z wnioskiem o uznanie tych terenów za dotknięte klęską żywiołową zwrócił się do premiera starosta lubaczowski. Ponadto starosta zwrócił się do ministerstwa rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego o przyznanie poszkodowanym specjalnych niskooprocentowanych kredytów klęskowych.

* Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Lubaczowie aresztował 20-letniego mężczyznę, któremu zarzuca się obcięcie siekierą sześcioletniemu chłopcu dwóch palców u prawej reki. Do zdarzenia doszło na początki marca. Przemysław Z. mieszkaniec Narola kazał 6 -letniemu Andrzejkowi położyć rękę na pieńku, gdy dziecko spełniło to życzenie mężczyzna zadał cios siekierą. Po dokonaniu tego bezsensownego i makabrycznego czynu Przemysław Z. chcąc uniknąć odpowiedzialności uciekł za granicę. Kilka dni temu po powrocie do kraju został zatrzymany. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przeworsk

Niemcy zamówili węglarki!
* Fabryka Wagonów z Gniewczyny Trynieckiej koło Przeworska podpisała kontrakt na dostawę 400. węglarek do Niemiec. Kontrakt o wysokości 35 milionów marek jest największym w historii tej firmy. Aby wywiązać się z niego zakład będzie produkować prawie dwa wagony towarowe dziennie. Przy ich produkcji pracować będzie blisko 200 osób.

* Rada miasta Przeworska podjęła uchwałę, w której przekazała na przebudowę pomnika, stojącego w centrum miasta 15 tys. zł. Przebudowa związana jest z chęcią uczczenia roku jubileuszowego. Nie wszystkim radnym i nie wszystkim mieszkańcom ten pomysł się podoba. Uważają, że jest wiele innych potrzeb w mieście, które należałoby w pierwszej kolejności zaspokoić.

Kronika Policyjna

Z siekierą na ojca!
* W piątek 16 letni mieszkaniec Lubaczowa usiłował zabić swojego ojca. Kilka minut po północy sprawca przyniósł do domu siekierę, wszedł do pokoju w którym spał ojciec i zadał mu cios w głowę. Następnie wybiegł z domu i zgłosił się na komendę policji. Tam poinformował, że zabił ojca. Przybyli na miejsce policjanci wraz z pogotowiem ratunkowym stwierdzili, że ranny mężczyzna żyje. Z obrażeniami twarzo - czaszki przewieziony został do szpitala. 16 latek u którego alkomat wykazał prawie jeden promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Niedoszły ojcobójca został zatrzymany.

* W nocy z soboty na niedzielę na drodze w Jodłówce powiat jarosławski doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 25 letni mężczyzna kierując fordem fiestą najechał na leżącego na jezdni 15 - latka. Na skutek odniesionych obrażeń chłopiec poniósł śmierć na miejscu.

* Od początku czerwca na terenie Podkarpacia odnotowano 11 przypadków utonięć. Ostatni weekend dla dwóch osób zakończył się tragicznie. W niedzielę zginął 9 letni chłopiec, który kąpał się w wyrobisku po kopalni piasku. W Kramarzówce koło Jarosławia 22 letni mężczyzna skacząc „na główkę" doznał urazu kręgosłupa. Apelujemy do wszystkich, aby nie kąpali się w miejscach nie sprzyjających temu, czyli w miejscach gdzie są zakazy kapieli, starajmy się tego przestrzegać wypoczywajmy nad woda w miejscach strzeżonych to na pewno zmniejszy ryzyko następstwa nieszczęśliwego wypadku, a więc zanim skoczycie do wody dobrze się zastanówcie.

Reklama