Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 30.06-06.07.2001 r.

Przemyśl

W ochronie dziedzictwa kultury...
* Proboszcz parafii w Krasiczynie ksiądz Stanisław Bartmiński został laureatem Dyplomu Uznania za Zasługi W Ochronie Dziedzictwa Kultury Żydowskiej w Polsce. Ambasador Izraela w Polsce Szewach Wajs przyznał wyróżnienie za odnowienie żydowskiego cmentarza w Krasiczynie. Proboszcz krasiczyńskiej parafii prace porządkowe na zrujnowanym kirkucie rozpoczął na początku lat 80. Starał się, aby jedyna pamiątka po społeczności żydowskiej odzyskała należny jej wygląd. Kilka lat temu nawiązał kontakt z Johnem Hartmanem z Nowego Jorku prezesem Fundacji Pamięć i Pojednanie. Dzięki wsparciu finansowemu udało się postawić tu pamiątkowe tablice. Oprócz odnowienia zniszczonego cmentarza żydowskiego ksiądz Bartmiński zorganizował dzień modlitwy i zadumy poświecony pamięci Żydów, ofiar II wojny światowej. Zdaniem profesora Hartmana, który zgłosił księdza do nagrody taka postawa zasługuje na wyróżnienie.

Święto Brygady...
* W sobotę 14 Brygada Obrony Terytorialnej Ziemi Przemyskiej obchodziła swe doroczne święto. Uroczystości rozpoczęła msza polowa odprawiona pod przewodnictwem kapelana garnizonu ojca majora Andrzeja Guta. Głównym punktem było przekazanie batalionowi dowodzenia 14 Brygady Obrony Terytorialnej sztandaru oraz ceremonia zaprzysiężenie 60 żołnierzy.

* W Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Rzeszowie oddano do użytku nowoczesną bazę monitoringu. Baza utworzona została w oparciu o standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Nowoczesny sprzęt komputerowy i laboratoryjny umożliwi wykonanie badań i błyskawiczne porównanie danych o wielkości zanieczyszczeń środowiska w naszym regionie. Dzięki nowoczesnej bazie w system monitoringu włączone są jednostki w Przemyślu, Tarnobrzegu i Jaśle. Specjalistyczny sprzęt kosztował ponad 600 tysięcy złotych.

Kasa zwraca kasę!
* Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych podsumował Podkarpacką Kasę Chorych. Prezes Urzędu Nadzoru zalecił miedzy innymi zmienić regulamin wynagradzania tak, aby dyrektor i członkowie zarządu nie mogli sami podwyższać sobie wynagrodzenia. Uznano również, że wicedyrektorzy kasy powinni oddać 72 tysiące złotych bezprawnie wypłaconych jako odprawy. Ponadto zalecono, aby członkowie zarządu oddali blisko 16 i pół tysiąca złotych, które dostali w ubiegłym roku za prace w godzinach nadliczbowych i 3 tysiące 600 złotych za nienależnie wypłacone wynagrodzenia, premie uznaniowe oraz dodatki antynikotynowe. Kasa Chorych zapowiada, że zwróci się do prezesa Urzędu Nadzoru z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Grand Prix dla duetu z Mińska.
* W piątkowy wieczór koncertem na przemyskim rynku zakończył się szósty Międzynarodowy Festiwal Gitarowy i Konkurs Zespołów Z Gitarą Klasyczną Ghitaralia 2001. Grand Prix festiwalu zdobył duet z Mińska Jan Skryhan i Katarzyna Prokopczyk. W imprezie uczestniczyło ponad 30 -tu młodych muzyków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Rosji i Wenezueli. Podczas trzydniowych przesłuchań jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Bauera z Akademii Muzycznej w Łodzi wysłuchało ponad stu utworów. Organizatorem imprezy było Europejskie Centrum Kameralistyki Gitarowej - Ośrodek Integracji Twórców Kultury i Sztuki przy współudziale Urzędu Miejskiego.

* Przemyskie Stowarzyszenie Kupieckie przesłało do Zarządu Miasta Przemyśla pismo, w którym protestuje przeciwko ich zdaniem nie wywiązywaniu się z podstawowych obowiązków administratora Zielonego Rynku przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Kupcy protestują także przeciwko utrudnianiu im pracy. W celu uniknięcia otwartego konfliktu stowarzyszenie poprosiło o zorganizowanie zebrania z udziałem zainteresowanych stron.

* Jak wynika z opublikowanego przez Urząd Statystyczny raportu o sytuacji społeczno- gospodarczej na Podkarpaciu w maju zmniejszyło się bezrobocie, zwiększyły się płace wzrosły jednak ceny niektórych produktów. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 221 tysięcy trzysta osób i było o 2 procent niższe niż przed rokiem. Pod koniec maja w Urzędach Pracy na Podkarpaciu zarejestrowanych było ponad 182 i pół tysiąca bezrobotnych. W porównaniu z kwietniem osób bez pracy było o 2 i 4 dziesiąte procent mniej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 1747 zł. Było ono o 2 i 8 dziesiątych wyższe niż w kwietniu. W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem podrożały miedzy innymi: kasze, wędliny, ryby, owoce cytrusowe oraz alkohole. Potaniało natomiast mięso wołowe i wieprzowe.

* Już za kilka dni zmotoryzowanych mieszkańców Przemyśla czekają pewne utrudnienia. W związku z planowanym przez Zarząd Dróg Miejskich remontem nawierzchni od 11 lipca zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Mnisza. Remont potrwa do 15 sierpnia.

* Przemyska Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 41-letniemu taksówkarzowi z Krasnegostawu. Prokurator oskarża go o handel środkami odurzającymi. W kwietniu Zbigniew K. przyjechał do Przemyśla swoją taksówką i zamierzał wprowadzić do obrotu około kilograma marihuany. Z tej ilości narkotyków można było sporządzić 600 porcji. Dealer został tymczasowo aresztowany grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Budynki dla Caritas Arch. Przemyskiej.
* Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego podjęli decyzję o przekazaniu Caritas Archidiecezji Przemyskiej dwóch budynków usytuowanych w Przemyślu. Jeden z nich zostanie przeznaczony na hospicjum, drugi może zostać zagospodarowany z myślą o osobach najuboższych, które często z przyczyn losowych nie posiadają dachu nad głową. Oddano budynek przy ulicy Piotra Skargi i budynek po byłej szkole przy ulicy Bilana. Obie nieruchomości były na sprzedaż, zgodnie z postanowieniem członków Sejmiku Caritas Archidiecezji przemyskiej budynki zostaną sprzedane za 1 procent ich wartości.

* Dobra informacja dla tych, którzy mają dużo pieniędzy i chcieliby je wydać. Przemyśl wzbogacił się o nowy kompleks handlowy. 5 lipca o godzinie 8 rano otwarto Centrum Handlowe miniMal - obecnie największy tego typu obiekt w mieście. Oprócz ogromnej samoobsługowej części spożywczo-przemysłowej, w miniMalu jest też jubiler, sklep ze sprzętem agd i rtv, apteka, sklep sportowy oraz dwa salony firmowe: Komfort z wykładzinami i tapetami oraz obuwniczy Deichman. W pobliżu Minimala rozpoczęła się już budowa stacji benzynowej Aral.

* Politechnika Rzeszowska ogłasza kolejny nabór na dla studentów, którzy chcieliby studiować na kierunkach budownictwo oraz inżynieria środowiska. Zajęcia z systemie zaocznym będą się odbywać w Przemyślu. Dodatkowe informacje można uzyskać w Przemyślu przy ul. Barskiej 15 na 1 piętrze, lub w dziekanacie wydziału w Rzeszowie przy ul. Powstańców Warszawy 6. W obu tych miejscach do końca sierpnia można też składać dokumenty. Szczegółowe informacje są też udzielane telefonicznie. Numer w Przemyślu: 670-52-63.

Płoskonka o powiatach grodzkich...
* Czy powiaty grodzkie przestaną istnieć i zostaną połączone z ziemskimi? Na taki pomysł wpadł ostatnio minister Józef Płoskonka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stwierdził, że utworzenie powiatów grodzkich było ministerialną pomyłką. Władze trzech powiatów grodzkich na Podkarpaciu - czyli Krosna, Tarnobrzega i Przemyśla - nie są zachwycone pomysłem połączenia z ziemskimi. Oznaczałoby to większe wydatki i utratę prestiżu, którym miasta grodzkie się cieszą. Pomysł podoba się za to powiatom ziemskim. Poparcie dla pomysłu ministra wyraził Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego. Sołtysi twierdzą, że połączenie powiatowej administracji samorządowej przyniesie same korzyści i stworzy większe możliwości finansowe. Z kolei zwykły obywatel łatwiej załatwi swoje sprawy w urzędzie. Do 19 lipca w sołectwach powiatu przemyskiego będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami, którzy wyrażą swoją opinię na temat ewentualnej fuzji.

* Policja ostrzega - do naszych mieszkań znowu pukają domokrążcy - oszuści. Osoby, przeważnie narodowości cygańskiej, pod różnymi pretekstami wchodzą do domu, po czym tak odwracają uwagę mieszkańców, że bez problemu mogą wynieść różne rzeczy. Ofiarami oszustów padają przeważnie osoby starsze i samotne. Bywa, ze okradzeni zostają ludzie, którzy są wrażliwi na cudzą biedę i chcą pomóc przybyszom, ofiarowując im różne dobra. Kiedy zaś gospodarz udaje się na poszukiwanie wiktuałów albo zbędnej odzieży - niewdzięczni goście ulatniają się z pieniędzmi, biżuterią czy np. magnetofonem. Dobre serce warto mieć, ale zawsze też trzeba mieć oczy szeroko otwarte. A my przypominamy, że zbiórkę darów dla biednych prowadzi Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Caritas i inne organizacje.

* W ostatnie stadium wkroczyły już roboty przy budowie obwodnicy wokół Radymna. W ramach tej inwestycji powstały trzy obiekty mostowe: wiadukt drogowy nad linią kolejową Kraków - Medyka, most na rzece Rada oraz wiadukt w ciągu drogi gminnej. Obwodnica o długości blisko pięciu kilometrów finansowana jest z pożyczki Banku Światowego. Koszt budowy oszacowano na 35 milionów złotych. Obwodnica zaprojektowana i wykonana została zgodnie z parametrami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Oddanie do użytku zaplanowano na przełom września i sierpnia.

Wychowankowie pozostaną w budynku...
* Spokojni o swój los mogą być już wychowankowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Przemyślu. Komisja majątkowa przy Urzędzie Rady Ministrów postanowiła nie przekazywać kurii greckokatolickiej budynku przy ulicy Basztowej. Obecnie mieści się tu internat Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego numer 1. Pertraktacje pomiędzy kurią greckokatolicką a władzami miejskimi o zwrot budynku trwały od kilku lat. Komisja majątkowa w zamian za budynek przy ulicy Basztowej zaoferowała kurii greckokatolickiej rekompensatę ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

* W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej podsumowano miejskie i powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Moja przygoda w muzeum". Jury oceniało prace kilkudziesięciu autorów. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach. W grupie wiekowej od 5 do 9 lat pierwszą nagrodę otrzymała Iwona Szpilyk. W grupie od 13 do 15 lat dwie równorzędne pierwsze nagrody przyznano Marcinowi Domagalskiemu i Karolinie Gontarz. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o zabytkach gromadzonych w polskich muzeach oraz kształtowanie upodobań estetycznych i rozwijanie umiejętności plastycznych.

* W środę na Jasną Górę wyruszyła Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. Przed wyjściem na szlak około 200 tu pielgrzymów wzięło udział we mszy świętej odprawionej w bazylice archikatedralnej przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika. Podczas tej mszy arcybiskup udzielił sakramentu małżeństwa Krystynie Gołąb i Mieczysławowi Borkow. Nowożeńcy wspólnie z pątnikami wyruszyli do Częstochowy. Dotrą tam 15 lipca.

* Apel o pomoc. W Banku Krwi brakuje tego cennego leku - jedynego, jaki tylko człowiek może podarować bliźniemu. Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Przemyślu apeluje do krwiodawców o oddawanie krwi. Jak wiadomo, w okresie wakacyjnym dochodzi do największej liczby wypadków i krew jest bardzo potrzebna. Brakuje zwłaszcza krwi grupy 0. Każdy, kto chciałby ofiarować swoją pomoc i oddać krew, powinien zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa, mieszczącego się przy szpitalu na Monte Cassino.

Jarosław

* 2 lipca w Jarosławiu odbyła się konferencja pod hasłem "Polski sołtys w Unii Europejskiej". Podczas spotkania omówiono koszty i korzyści integracji polskiej wsi z Unią, organizację rynków rolnych i zasady działania wspólnej polityki rolnej w Unii. Sołtysi mówili także o roli lokalnych władz i liderów a także samorządów i organizacji pozarządowych w procesie integracji Polski z Unią.

Lubaczów

Samorządy w Europie...
* W dniach 5-6 lipca Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej zorganizowało międzynarodowe seminarium "Samorządy w Europie - samorządowy okrągły stół". W obradach udział wzięły samorządy powiatu lubaczowskiego, rejonu jaworowskiego (Ukraina), miasta Tostedt (Niemcy), miasta Erd (Węgry) i gminy Welke Losiny (Czechy). Gośćmi honorowymi byli konsule: amerykańscy - Siria Lopez i Douglas J.Apostol, węgierski Istvan Kovacs, ukraiński Oleksandr Medownikow, polski Michał Uziembło ze Lwowa, szef misji handlowej Ukrainy - minister Miron Jankiw. Z zaproszeń, z uwagi na nawał zajęć nie mogli skorzystać konsule: czeski, belgijski, duński i francuski. Z wykładami wystąpili eksperci niemieccy, polscy i ukraińscy. Seminarium służyć miało wymianie doświadczeń samorządów i wypracowaniu metod stałej współpracy. Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych z Węgier i Czech z uwagą przysłuchiwali się swym kolegom z Ukrainy i Polski. Od kilka już lat samorządowcy z Lubaczowa współpracują z niemieckim Tostedt, a zdobyte w ten sposób doświadczenia przenoszą na współpracę z kolejnym partnerem - Jaworowem na Ukrainie. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że przyszłością dla Europy są stabilne i prężnie działające samorządy, mające prawo podejmowania samodzielnych decyzji w zakresie kierunków rozwoju gospodarczego, kulturowego, społecznego. Na zakończenie podpisano deklarację "Samorządy razem", zawierającą apel do samorządów europejskich o zacieśnianie współpracy.

Nowy Honorowy Obywatel Lubaczowa
* W dniu 05.07., w czasie balu pożegnalnego dla grupy niemieckiej, honorowe obywatelstwo Miasta Lubaczowa otrzymał Klaus-Dieter Feindt, były burmistz Tostedt (Dolna Saksonia), główny architekt umowy patnerskiej Lubaczów-Tostedt przed 9 laty. Rada Miejska chciała w ten sposób uhonorować aktywne działania P. Feindta na rzecz przyjaźni pomiędzy naszymi miastami, jego wysiłki w organizowaniu wszelkich akcji pomocowych dla Lubaczowa, osobisty udział we wszystkich wspólnych przedsięwzięciach. Klaus-Dieter Feindt jest osobą bardzo popularną i lubianą. Pełni rolę radnego związku gmin Tostedt oraz szefa SPD w powiecie Harburg.

Dni Tostedt w Lubaczowie
* Tegoroczne Dni Lubaczowa są wyjątkowo długie. Na zakończenie organizowane są Dni Tostedt w Lubaczowie, impreza cykliczna partnerskich miast, odbywająca się co dwa lata na zmianę w Tostedt i w Lubaczowie. W dniu 30 czerwca przyjechała do nas 50-osobowa grupa Niemców, którzy zamieszkali u zaprzyjaźnionych rodzin. W dniu 1 lipca w Konkatedrze odbyła się ekumeniczna Msza Św., w której uczestniczyła grupa niemiecka wraz ze swoim pastorem Geraldem Meierem. Po mszy w Rynku przeprowadzono sztafetę radości, w której udział wzięły reprezentacje obu partnerskich miast. O godz. 15.00., z lekkim opóźnieniem z powodu deszczu, rozpoczął się festyn na stadionie. W meczu piłkarskim Lubaczów-Tostedt uzyskano remis 4:4. Występy dla licznie zgromadzonej publiczności dały dzieci prowadzone przez instruktorkę Marię Łeską. Wystapiły też: kapela Browarki z Lubaczowa, zespół Posaunenchor z Tostedt, grupa Ad Rem. Największe jednak brawa otrzymała 40-osobowa dziecięca grupa bębniarzy Samba, składająca się z dzieci z Tostedt, Lubaczowa i Jaworowa, prowadzona przez pastora Geralda Meiera. Później przy muzyce zespołu Mefis, piwie i kiełbaskach można było bawić się do białego rana. Goście z Niemiec uczestniczyli w wycieczkach do Sandomierza, Krzyżtopora i Kazimierza Dolnego, do Lwowa (m.in. spotkanie z Kardynałem Marianem Jaworskim) i w Bieszczady. W czwartek 50.07. odbył się bal pożegnalny w restauracji "Feniks". W sobotę grupa niemiecka odjechała do domu. Następne spotkanie planowane jest w przyszłym roku w Tostedt w ramach obchodów 10 rocznicy partnerstwa Lubaczów-Tostedt. W drogę powrotną udała się też grupa Samba, umawiając się ze swoimi polskimi i ukraińskimi przyjaciółmi na kolejne próby i występy w Niemczech w przyszłym roku.

Jednodniówka Lubaczów 2001
* Z okazji Dni Lubaczowa ukazała się jednodniówka "Lubaczów 2001".
W numerze przeczytamy:
tradycyjny artykuł wstępny pióra burmistrza, o lubaczowskim ratuszu, o dziesiątej rocznicy wizyty w Lubaczowie Ojca Św., Za męstwo na polu walki - o mjrze Przemysławie Inglocie, o człowieku legendzie - ks. Wiktorze Haasie, o partnerstwie Lubaczów-Tostedt, o ingresie Kardynała Mariana Jaworskiego do Katedry Lwowskiej, o cennej polichromii w cerkwi w Cieszanowie, Ożywić Brusno - o planach rzeźbiarza Henryka Janczury, o lubaczowskich starostach, o Bronisławie Wysłouchowej - patronce szkoły w Cieszanowie, o nadaniu Robertowi Korzeniowskiemu Honorowego Obywatelstwa Lubaczowa.

* Nie poprawia się sytuacja bezrobotnych w powiecie lubaczowskim, których jest już ponad 6 tysięcy. Prezes Krajowego Urzędu Pracy wypowiedział staroście lubaczowskiemu zawarty wcześniej kontrakt i zamiast przekazać 1 571 tys. złotych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przekazał 1 / 6 tej kwoty. Przejście graniczne Budomierz - Gruszew nie jest budowane, nie poprawia się też ani sytuacja rolnictwa ani nie przybywa nowych miejsc pracy.

Kronika Policyjna

* Do mieszkania 70 letniej kobiety w Gniewczynie Trynieckiej weszły dwie kobiety i mężczyzna najprawdopodobniej narodowości cygańskiej oferując jej sprzedaż różnych towarów po atrakcyjnej cenie. Wykorzystując jej nieuwagę skradli gotówkę w kwocie tysiąca stu złotych. Do podobnego zdarzenia doszło w Przemyślu. Do mieszkania starszej kobiety weszły trzy kobiety sprytnie odwróciły jej uwagę i skradły 700 złotych oraz dokumenty.

* Z terenu węzła kolejowego w Żurawicy nieznani sprawcy skradli blisko tysiąc sztuk podkładek podszynowych wartości około 40 tysięcy złotych. Część podkładek policjanci znaleźli w przemyskim skupie metali kolorowych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej w Przemyślu.

* W Majdanie Sieniwaskim 15-latek kierujący bez uprawnień motocyklem potrącił 6 -letnią dziewczynkę. Dziecko ze wstrząśnieniem mózgu i złamanym obojczykiem przewiezione zostało do szpitala.

17. latek utonął w traktorze.
* W Wyszatycach w trakcie przeprawy promem przez San doszło do tragicznego wypadku. 17-letni chłopiec nieostrożnie uruchomił traktor, który przewożony był promem. Pojazd wraz z nastolatkiem zjechał do wody, po czym momentalnie zatonął. Na miejsce zdarzenia przybyła Straż Pożarna. Po kilkudziesiecio minutowej akcji wydobyto traktor na brzeg. Wyciągnięty z kabiny chłopiec już nie żył. 17 - latek był mieszkańcem powiatu krośnieńskiego. Przebywał na wakacjach u rodziny.

Reklama