Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 23.06-29.06.2001 r.

Przemyśl

Powitanie, czy pożegnanie lata?
* Pomimo deszczu wiatru i chłodu mieszkańcy Przemyśla nie zawiedli. 24 czerwca na festynie z okazji powitania lata z Radiem HOT na przemyskim rynku stawiła się spora grupa ludzi. Rzęsisty deszcz nikogo nie przestraszył. Ludzie stojąc pod parasolami poruszali się w rytm muzyki grupy Takt. Zespół ten rozgrzał publiczność do czerwoności. Oklaski nie pozwoliły członkom grupy zejść ze sceny. Oprócz piosenek z turystycznych szlaków w wykonaniu wiceprezydenta Przemyśla Jerzego Krużela mogliśmy wysłuchać takich przebojów jak "Konik na biegunach", "Teraz już wiem, był też najnowszy przebój Brathanków "W kinie w Lublinie kochaj mnie" a także wiele innych popularnych piosenek. Gwiazdą wieczoru był Roberto Zukaro, który śpiewał największe włoskie przeboje włoskie i nie tylko. W jego wykonaniu mogliśmy posłuchać miedzy innymi niezapomnianego przeboju grupy The Art Company "Susana" oraz Lubegi "Mambo number five". Wcześniej na scenie wystąpiły zespoły: Menuet, Melodyjki, zespół tańca AZ oraz Ziemia Kanan. Nie zabrakło konkursów. Główną nagrodą był telewizor marki Philips. Podczas festynu prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wśród sponsorów znalazły się firmy: Video Tomex 2, Zamojska Korporacja Energetyczna, Domus, Esra, Zepter, Samopomoc, Radio Taxi Express, Astra Zenit, Bank Śląski i Elbud.

* Już po raz kolejny w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Morawskiego w Przemyślu wręczono stypendia ufundowane przez rodzinę Brzezińskich. W kategorii nauka stypendia w wysokości 500 i 250 dolarów USA otrzymali Maciej Sobol i Michał Zawadzki. W kategorii społecznej Olga Franke, Honorata Humnicka. Już po raz trzeci z rzędu stypendium w wysokości 4 tysięcy złotych dla najlepszego ucznia z chemii ufundował przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Inglot. Otrzymał je uczeń klasy II e Paweł Zawadzki. Dodatkowo otrzymał on sprzęt komputerowy. Nagrodę imienia profesora Morawskiego dla najlepszego filologa klasycznego - łacina otrzymała Iwona Pawlik. Nagrodę dla najlepszego matematyka ufundowaną przez BGŻ otrzymał Artur Siara.

* Nastąpiło oficjalne otwarcie odrestaurowanego fortu XVIII w Łętowni. Do zwiedzania udostępniono kilka budynków. Oprócz muzeum znajduje się tu bar utworzony w miejscu dawnej kuchni. W przyszłym roku dzierżawca fortu Mirosław Majkowski planuje otworzyć tutaj hotel z wojskowymi pryczami oraz muzeum artylerii.

* W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada poświecona omówieniu zagadnień związanych ze skupem oraz zagospodarowaniem zbóż i rzepaku z tegorocznych zbiorów. Podczas spotkania przedstawione zostały kierunki działań inwestycyjnych na rynku płodów rolnych. Omówione zostały także warunki i zasady współpracy jednostek skupowych i przetwórczych z Agencją Rynku Rolnego oraz możliwości kredytowania skupu oraz przerobu zbóż i rzepaku.

Bezpieczne kąpieliska...
* Sanepid opublikował raport czystości podkarpackich kąpielisk. Z 25 przebadanych do użytku dopuszczono 17. W tym roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny odradza korzystanie z kąpielisk miedzy innymi w miejscowościach Zawóz nad Zalewem Solińskim i w Jarosławiu nad Sanem. Spokojnie można się natomiast kąpać na Solinie w Polańczyku, Wąkowej i Hrewcie. Bezpiecznie jest także w Radymnie, Radawie i na sanie w Przemślu w pobliżu osiedla Kmiecie.

* Trzydziestu siedmiu funkcjonariuszy służby kandydackiej Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przystąpiło w sobotę do uroczystego ślubowania. Czterech młodych funkcjonariuszy wyróżnionych zostało ślubowaniem na sztandar oddziału. Byli to szeregowi: Ireneusz Bis z Zalesia, Wojciech Wojdyło z Węgierki, Adam Gomółka z Radymna i Grzegorz Rutkowski z Gorzyc. Oprócz tego zaszczytu nagrodzeni zostali trzydniowym urlopem.

* W sobotę funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na drodze pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Wetliną zatrzymali trzech obywateli Rosji, którzy nielegalnie przekroczyli granice polsko - słowacką. Podczas przesłuchania wyjaśnili, że chcieli w naszym kraju podjąć pracę zarobkową.

Gminne (po)rachunki.
* Rada Gminy Przemyśl podjęła uchwałę o złożeniu skargi do naczelnego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze własnej uchwały przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie. Wszystko zaczęło się z początkiem maja kiedy to rada gminy większością głosów nie udzieliła absolutorium Zarządowi Gminy z wykonania ubiegłorocznego budżetu chociaż komisja rewizyjna zaopiniowała jego pracę. Zgodnie z procedurą sprawa trafiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej W Rzeszowie, Jej kolegium nie dopatrzyło się żadnych nie prawidłowości w działaniu zarządu gminy. Podczas ostatniej sesji podjęto uchwałę złożenia skargi do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Na razie Zarząd Gminy pracuje w nie zmienionym składzie.

* W dniach 25 i 26 czerwca we Lwowie odbyła się Polska Konferencja Naukowa towarzysząca uroczystości wręczenia w obecności Ojca Świętego Jana Pawła Drugiego dorocznej nagrody Pojednania przyznawanej przez Kapitułę Nagrody Pojednania. Ponadto w programie pierwszego dnia konferencji znalazła się prezentacja referatów, a także dyskusja, w drugim dniu wystąpienia Sekretarzy Kapituły Pojednania pana Andrzeja Deszczycy z Kijowa oraz Marka Cynkara z Przemyśla, ponadto wystąpienia laureatów nagrody pojednania. Konferencja zakończy się wystąpieniem przybyłych gości. Przypomnijmy, że nagroda Kapituły Pojednania Polsko - Ukraińskiego przyznawana jest, co roku jednemu Polakowi i jednemu Ukraińcowi, którzy przyczyniają się do porozumienia i współpracy między sąsiadami.

Co można zrobić w 7. dni?
* Informacja związana z Podkarpacką Kasą Chorych. Otrzymała ona wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli a obecnie sama opracowuje swoje zastrzeżenia do zarzutów NIK. Zgodnie z ustawą PKCH ma na to 7dni. Wyniki będą najprawdopodobniej znane w przyszłym tygodniu.

* Posłowie zadecydowali, o odebraniu pracownikom samorządowym prawa do pobierania nagród uznaniowych i rocznych. Tak, więc prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą zapomnieć o dodatkowych nagrodach. Do tej pory otrzymywali takowe, choć ich wysokość nie mogła przekraczać trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego prezydentów, burmistrzów i wójtów z poprzedniego roku. Zdaniem posłów zasady ustalania składników pensji samorządowych notabli nie powinny zawierać żadnych elementów uznaniowości.

* Od czwarteku pierwsi byli robotnicy przymusowi III Rzeszy mogą odebrać w oddziałach PKO BP należne im odszkodowania. Bank zapewnia, że uruchomi dla nich odpowiednie okienka, a policja ma zagwarantować bezpieczeństwo. Wszyscy informują, że ze względów bezpieczeństwa, byli robotnicy powinni od razu założyć sobie konta albo książeczki oszczędnościowe, bowiem będzie to dla ich bezpieczniejsze niż noszenie gotówki przy sobie.

Pielgrzymka dobiegła końca.
* Zakończyła się pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie. W ciągu pięciu dni z papieżem spotkało się dwa miliony ludzi - z tego połowa na mszy odprawionej w obrządku grekokatolickim na lwowskim hipodromie. Tak duża grupa ludzi przyszła na uroczystość, w czasie, której papież beatyfikował 20 osób, m.in. dwie siostry służebniczki - Jozafatę Gordaszewską i Tarsikię Mackiw. W tym samym miejscu w poniedziałek Papież odprawił nabożeństwo dla Polaków. Przybyło ich na Ukrainę blisko 20 tysięcy. We wtorek w parafii Sihow papież spotkał się z młodzieżą - także w tej uroczystości wzięła udział spora grupa z Polski. Wczoraj wieczorem Ojciec Święty powrócił do Watykanu.

* W ubiegłym roku gruntownie odrestaurowano organy firmy Rieger w Salezjańskim kościele Św. Józefa. Odnowiony instrument stwarza znakomite warunki do zorganizowania w Przemyślu letniego festiwalu organowo-kameralnego. Salezjańskie Lato Muzyczne będzie okazją do wskrzeszenia bogatych tradycji muzycznych Przemyśla. Niegdyś działały tu chóry katolickie i unickie, chór Bazylianów, chóry i orkiestry Towarzystwa Muzycznego, zawodowe orkiestry dęte. W długiej historii przemyskiego życia muzycznego szczególną rolę odgrywała salezjańska Szkoła Organistowska. Jej wychowankowie do dziś stanowią czołówkę polskich organistów. Już w sierpniu, w pierwszym Salezjańskim Lecie Muzycznym wezmą udział czołowi Polscy i zagraniczni mistrzowie organów. W czasie imprezy zostaną odprawione nieszpory gregoriańskie i msza święta z oprawą chóralną.

* W Pradze odbyło się spotkanie grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Nasz kraj reprezentował senator z Jarosławia Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz. Podczas spotkania podpisano dokument zobowiązujący do wspólnych działań w negocjacjach dotyczących wejścia do Unii Europejskiej. Ustalono wspólne stanowisko w sprawie swobodnego podejmowania pracy w krajach Unii. Jak poinformował nas senator Mazurkiewicz czynione będą starania by Unia Europejska przyjęła Traktat Nicejski.Traktat ten był dla nas ogromnym sukcesem. Polska uzyskała wysoką pozycję wśród państw kandydujących do unii. W parlamencie europejskim, którego kadencja rozpocznie się w 2004 roku zaproponowano Polsce ponad 20 miejsc dla komisarzy i 52 miejsca dla parlamentarzystów. Takie rozwiązanie zdaniem senatora pokwiliłoby Polsce mieć znaczący głos w Unii.

Życie bez bólu nowotworowego.
* W ramach ogólnopolskiego programu "Życie Bez Bólu Nowotworowego" w Przemyślu zorganizowana została pierwsza podkarpacka konferencja, której głównym tematem była opieka paliatywna. Podczas spotkania Krajowy Konsultant W Dziedzinie Medycyny Paliatywnej profesor Jacek Łuczak mówił o potrzebie tworzenia miejsc dla ludzi nieuleczalnie chorych. Tam osoba cierpiąca znalazłaby godziwą opiekę. Opieką otoczona byłaby również rodzina chorego, która często cierpi psychicznie wraz z nim. W konferencjo oprócz specjalistów polskich uczestniczyli także specjaliści z Włoch

* W Kańczudze zakończyła się wizyta uczniów z niemieckiego miasta Dachau. Młodzi Niemcy przyjechali tu na zaproszenie miejscowego zespołu szkół. Podczas pobytu w Kańczudze mieszkali w domach swoich polskich kolegów. W trakcie 10- cio dniowego pobytu niemiecka młodzież zwiedziła Bieszczady, przejechała się kolejką wąskotorową Pogórzanin na trasie Kańczuga - Dynów. Program pobytu obejmował także wycieczkę do Warszawy, Krakowa i Oświęcimia. Zespół szkół w Kańczudze kontakt ze szkołą w Dahau nawiązał 11 lat temu. Od tego czasu co roku we wrześniu raz w Dachau raz w Kańczudze gości kilkunastu uczniów wraz z nauczycielami.

Jarosław

Jak zdobywać pieniądze?
* W starostwie powiatowym w Jarosławiu zorganizowane zostało kolejne szkolenie na temat obligacji jednostek samorządu terytorialnego. W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów terytorialnych z terenu województwa podkarpackiego. Szkolenie było związane z ubiegłoroczną inicjatywą powiatu jarosławskiego, który jako trzeci w Polsce zdecydował się na emisję obligacji powiatowych z przeznaczeniem na pokrycie wydatków modernizacji istniejącej infrastruktury drogowej. Emisja obligacji odbyła się w dwóch transzach: pierwsza w roku ubiegłym na kwotę siedmiu milionów złotych druga w bieżącym na osiem milionów. Z pierwszej transzy wykonano 40 kilometrów nowych nawierzchni dróg oraz około dwóch kilometrów chodników. Z terenu Podkarpacia za przykładem powiatu jarosławskiego wyemitowały obligacje samorządy z Przeworska i Brzozowa a na etapie przygotowawczym jest Krosno, Stalowa Wola i Rzeszów.

Lubaczów

Urzędnicza młocka...
* Bezrobocie w Lubaczowie jest tragiczne. W każdy poniedziałek do burmistrza miasta przychodzi po kilkadziesiąt osób w poszukiwaniu pracy. Ostatnio były pracownik Zakladow Maszyn Budowlanych Huty Stalowa Wola przyszedł do urzędu z cepem, grożąc nim burmistrzowi. Sytuacja jest ciężka ze znalezieniem pracy, bowiem Powiatowy Urząd Pracy W Lubaczowie otrzymał na ten cel o połowę mniej pieniędzy niż w zeszłym roku.

Kronika Policyjna

Tragedia na drodze.
* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 24 czerwca w Duńkowiczkach. Na ostrym łuku drogi kierujący dostawczym citroenem z nieustalonych przyczyn zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się a autokarem. Kierowca citroena zginął na miejscu. Czworo pasażerów autobusu oraz kierowca z obrażeniami ciała przewiezieni zostali do szpitala.

* Na łące w miejscowości Paluchy w gminie Sieniawa znalezione zostały zwłoki mężczyzny z raną postrzałową skroni. Przybyłe na miejsce ekipy dochodzeniowe wykluczyły działanie osób trzecich. Mężczyzna jak się okazało mieszkaniec powiatu leżajskiego najprawdopodobniej popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę z tak zwanego samopału.

* Do nieszczęśliwego wypadku doszło na drodze w Drochobyczce koło Dubiecka. Kierujący rowerem 56 letni mężczyzna przewrócił się i głową uderzył o jezdnie. W wyniku doznanych obrażeń rowerzysta poniósł śmierć na miejscu.

Reklama