Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 16.06-22.06.2001 r.

Przemyśl

Szykują się do wyborów...
* Przedstawiciele Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w regionie podkarpackim uzgodnili, jaki będzie skład prezydium Wojewódzkiego Komitetu Wyborczego. Przewodniczącym został poseł Zbigniew Rynasiewicz z RS AWS a członkami prezydium: Krzysztof Kłak z RS AWS, Bogdan Rzońca z ZChN, Stanisław Dziura PPChD i Ireneusz Smuga z ROP.

Mosty od Pana Starosty.
* Samorządy dwóch gmin Dubiecko i Krzywcza podjęły decyzję o budowie dwóch mostów na Sanie. Zastąpiłyby one dotychczasowe przeprawy promowe. Obecnie mieszkańcy dwóch miejscowości Chyrzyny i Sielnicy aby dostać się na drugą stronę rzeki muszą korzystać z promu nie zawsze jednak jest to możliwe: np. w zimie gdy woda zamarza. Koszt jednej takiej kładki wyniesie około 5 milionów złotych. Gminy pokryją 20 procent wartości inwestycji a 80 procent pokryje starostwo powiatowe.

25 lat arboretum.
* W Bolestraszycach odbyły się uroczystości z okazji 25 rocznicy powstania arboretum. Uroczyste spotkanie połączone zostało z otwarciem wystawy przyrodniczo - historycznej. Dyrektorem ogrodu a zarazem założycielem jest profesor Jerzy Piórecki. W Bolestraszyckim arboretum można podziwiać blisko 3 tysiące gatunków i odmian drzew, krzewów i roślin głownie z Karpat wschodnich i Kotliny Sandomierskiej. Ogród powstał na terenie parku i dworku, w którym w połowie XIX wieku mieszkał malarz Piotr Michałowski.

* 18 czerwca przed południem w miejscowości Brzegi Górne funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwa samochody osobowe kierowane przez Polaków. Przewozili oni 11 obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Trwają czynności wyjaśniające.

* W dniach 25 i 26 czerwca we Lwowie odbędzie się Polska Konferencja Naukowa towarzysząca uroczystości wręczenia w obecności Ojca Świętego Jana Pawła Drugiego dorocznej nagrody pojednania przyznawanej przez Kapitułę Nagrody Pojednania. Ponadto w programie pierwszego dnia konferencji znalazły się prezentacje referatów, a także dyskusja, w drugim dniu wystąpienia Sekretarzy Kapituły Pojednania Andrzeja Deszczycy z Kijowa oraz Marka Cynkara z Przemyśla, ponadto wystąpienia laureatów nagrody pojednania. Konferencja zakończy się wystąpieniem przybyłych gości.

* "TA JOJ" znów wyróżniona. Przemyska Kapela Podwórkowa odniosła kolejny sukces. Zespół spodobał się Jury, przed którym występował w III Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Ustroniu Śląskim. Do turnieju stanęło 10 zespołów z różnych stron Polski. Członkowie tejże przemyskiej kapeli biorą udział w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach bardzo często zajmując czołowe lokaty.

* Już ponad 100 lat służą pomocą mowa tu o Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszatyc. Jednostka ta obchodzi 105. lecie swojego istnienia z tej okazji otrzymali oni sztandar ufundowany przez Zakład Ubezpieczeń i Reasekuracji "POLONIA" oraz wojewódzki szpital. Z tej okazji w uroczysty sposób przyjęto nowych członków, a zasłużonych odznaczono za długoletnią służbę i niesienie pomocy. Odznaczeni zostali: Józef Kasprzyk, Franciszek Gęsiorski, Jan Szaruga, Wawrzyniec Radochoński i Michał Zabłocki.

Parking na Rybim Placu.
* Będzie więcej miejsc parkingowych. Potężny parking samochodowy powstanie na placu usytuowanym pomiędzy ulicami Jagiellońską a Ratuszową w Przemyślu. Zapytacie, a co ze stoiskami handlowymi otóż one nie znikną - zostaną przesunięte na obrzeż przyszłego parkingu. Od lat w naszym mieście brakowało miejsc do parkowania samochodów. Tymczasem aut przybywa i problem narasta widocznym tego wyrazem są zaparkowane samochody na ulicach, co sprawia, że są one nie przejezdne i często dochodzi do kolizji. A więc takie miejsca są bardzo potrzebne.

* Już za kilka dni rozpoczyna się lato i upragnione dla naszych pociech wakacje. Prosimy rodziców i opiekunów o zwracanie uwagi na dzieci: na to, z kim w czasie wakacyjnego wypoczynku przebywają, na to gdzie chodzą, nie pozostawiajcie swoich pociech samych przy lub w pobliżu zbiorników wodnych. W głównej mierze właśnie od rodziców zależy postawa ich dziecka, a więc okazujcie im zrozumienie i interesujcie się nimi. Takie działanie pozwoli zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Prohibicja po Polsku.
* Od 27 czerwca sprzedawanie alkoholu nieletnim, nietrzeźwym oraz na kredyt będzie przestępstwem. Tak przewiduje nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Za rozpijanie nieletnich będzie grozić kara pozbawienia wolności do 2 lat. Nowe przepisy zakazują również spożywania nawet najmniejszych ilości alkoholu w parkach, na ulicach, i placach. Osoby łamiące zakaz mają być aresztowane i stawiane przed kolegium do spraw wykroczeń.

* Wiadomość dla wszystkich fanów Arki Noego. Robert Litza, lider tej grupy zapowiedział, że zespół po wydaniu nowej płyty zatytułowanej "Mama, tata mam dwa lata", przestaje grać. Wyjaśnił, że sprzedali ponad 600 tysięcy płyt, mają, za co żyć, a spotykają się z prześladowaniami. Przestrzega również przed ewentualnymi pirackimi kopiami ich płyty, której oryginalnym znakiem jest hologram Arki Noego, zawiera także 40 kolorowych stron dla dzieci, które mają być pomocą dla rodziców w rozmowach z dziećmi o wierze i Bogu.

Gigantyczne bezrobocie.
* Najprawdopodobniej w lipcu bezrobocie na Podkarpaciu przekroczy alarmującą liczbę 200 tys. osób. Tak źle w naszym regionie jeszcze nie było. Kolejne zakłady zapowiadają masowe zwolnienia, a sytuację pogarsza jeszcze fakt, że w najbliższym czasie pojawią się tysiące absolwentów, z lat 80, które w najbliższym czasie nie mają najmniejszych szans na zatrudnienie. Okazuje się także, że więcej miejsc pracy jest likwidowanych niż tworzonych. W związku z tą sytuacja coraz więcej osób wyjeżdża z naszego regionu w poszukiwaniu zatrudnienia w innych częściach Polski. Ze statystyk wynika także, że w grodzie nad Sanem jest coraz mniej dzieci. Coraz mniej osób wraca tutaj po skończeniu wyższych studiów, bowiem nie tylko nie mają szans na znalezienie pracy we własnym zawodzie, ale również nie mają szans na znalezienie jakiejkolwiek pracy. Włodarze miasta twierdzą, że taką sytuację można zmienić poprzez rozwój turystyki w naszym regionie. Ponieważ dzięki temu tereny zaczną się rozwijać. Dodatkowo należy jak najszybciej zrealizować pomysły na rozwój infrastruktury, co na razie w większej części pozostaje tylko na papierze. W&J Jak może być dobrze w tak zbiurokratyzowanym państwie?

Zepsuj humor bandycie.
* Zepsuj humor bandycie, Nie ma sąsiada twego - patrz na mieszkanie jego - pod takimi hasłami przemyska policja przeprowadza akcję mającą na celu ochronę mieszkań osób, które wyjeżdżają na wakacje. Policja przestrzega przed pozostawianiem nie zabezpieczonych domów. Mówi, że nawet podwójne zamki i systemy antywłamaniowe nie wystarczą, jeśli nie żyje się w zgodzie z sąsiadami, którzy widząc podejrzanie kręcące się osoby w okolicach pustego mieszkania nie zadzwonią po policję. Dodatkowo policja radzi zostawić u sąsiadów numer telefonu lub adres, podktórym można zastać osoby wyjeżdżające na urlop. Z doświadczeń policjantów wynika, ze 9 na 10 włamań to wina mieszkańców. Złodzieje przed dokonaniem skoku obserwują mieszkania. Siedzą w jego okolicach, hałasują, próbując określić, czy ktoś się tym zainteresuje, czy też są bezpieczni i w przyszłości nikt im nie przeszkodzi w dokonaniu włamania.

* Szansa dla tych, którzy mają talent. Wydział Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu zaprasza do składania podań o przyznanie stypendium twórczego. Szczegółowe zasady ubiegania się o stypendium określa regulamin, który można otrzymać w siedzibie Urzędu Miejskiego, na drugim piętrze w pokoju nr 32. Wnioski w zaklejonych kopertach z dopiskiem "Stypendium twórcze" będą przyjmowane do końca czerwca.

Przemyślanin w Ekspedycji.
* Programy z serii reality show w ostatnim czasie cieszą się ogromnym powodzeniem. W jednym z przygotowywanych przez stację TVN nowych programów - czyli w Ekspedycji - weźmie udział przemyślanin Daniel Puchalski. To znana w naszym mieście postać - w ubiegłym sezonie Puchalski był kapitanem pierwszoligowej, koszykarskiej drużyny Polonii. Daniel został wyłoniony spośród 25 tysięcy chętnych. W programie występuje 6 kobiet i sześciu mężczyzn. Start przemyskiego niedźwiadka utrzymany był w wielkiej tajemnicy. Puchalski swoje możliwości ocenił na pięć odcinków. Jak będzie naprawdę - zobaczymy w nowym reality show Ekspedycja. Życzymy powodzenia.

* Informacja dla kierowców. Zarząd Dróg Miejskich informuje o pracach prowadzonych na ul. Przemysława. Od skrzyżowania z ul. Słowackiego do Zielonki, na odcinku 130 metrów, remontowana jest nawierzchnia jezdni i chodników. Mogą wystąpić utrudnienia dla użytkowników dróg. Ruch odbywa się systemem połówkowym. Mogą pojawić się też utrudnienia w ruchu związane z wymienianiem krat ściekowych. Prace te prowadzone są na ulicach Mickiewicza, Jasińskiego, Sieleckiej, Kasprowicza, Sikorskiego i Rzecznej oraz na Wybrzeżu Ojca Świętego Jana Pawła II. Uwaga kierowcy - prosimy o ostrożność oraz przestrzegania nowego oznakowania i przepisów drogowych.

Jarosław

Mobilizacja przed wizytą Papieża.
* Już 23 czerwca Papież Jan Paweł II rozpocznie swą wizytę na Ukrainie. Wybiera się tam ogromna grupa pielgrzymów z Polski. Ostatnie przygotowania do przyjęcia dostojnego gościa trwają, więc po obu stronach granicy. Starostwo powiatowe w Jarosławiu podjęło działania, mające usprawnić ruch podróżnych w ciągu najbliższych dni. Od 23 do 26 czerwca Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu zapewni usprawnienie ruchu na drogach i zadba o bezpieczeństwo udających się na Ukrainę. Na przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec zostanie utworzony punkt pomocy lekarskiej. Dodatkowo w Radymnie będzie dyżurować karetka wypadkowa a Powiatowa Stacja Sanepidu w Jarosławiu będzie pełnić całodobowe dyżury. Pielgrzymi mogą liczyć na każdą potrzebna pomoc. O zaistniałych zagrożeniach i utrudnieniach należy poinformować Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu. Numer całodobowego telefonu: 623-25-25.

Lubaczów

* W Radrużu w powiecie lubaczowskim zakończono prace konserwacyjne przy 16-wiecznej drewnianej cerkwi. Prace polegały na wymianie zniszczonych gontów, impregnacji ścian. Odnowiono też stojącą obok drewnianą dzwonnicę. Cerkiew w Radrużu jest jedną z najstarszych tego typu budowli w europie. Do końca II Wojny Światowej służyła grekokatolikom. Po wysiedleniu Ukraińców w ramach akcji Wisła wywieziono wyposażenie cerkwi i umieszczono je w muzeach.

Przeworsk

W Przeworsku przyznano "Ratusze 2001".
* W Przeworsku przyznano nagrody "Ratusze 2001". Wykonaną z brązu statuetkę przyznano w trzech kategoriach "Za zasługi dla miasta Przeworska". Wyróżniony został Andrzej Wojciech Zagórski za udział w akcjach walk o Przeworsk w czasie wojny. Przyznano także nagrody dla wyrózniających się nauczycieli: Doroty Paszkowskiej i Mariana Dzimiry.

Kronika Policyjna

* 17 czerwca kilka minut po 21 mieszkanka Przemyśla przechodząc przez tory kolejowe na wysokości ulicy Niemcewicza obok jednostki wojskowej została potrącona przez jadący pociąg relacji Tarnów - Przemyśl. Kobieta z obrażeniami głowy i narządów wewnętrznych przewieziona została do szpitala.

* W Dynowie nieznany sprawca kierując samochodem osobowym zjechał na lewy pas jezdni i potrącił 18-letnią mieszkankę powiatu brzozowskiego. Piesza z ogólnymi obrażeniami ciała przewieziona została do szpitala. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanej.

* Nieznany sprawca włamał się do kiosku przy ulicy Rogozińskiego. Łupem złodzieja padło 500 paczek papierosów wartości około dwóch tysięcy siedmiuset złotych.

* Na 8 tysięcy złotych oszacowano straty, jakie powstały w wyniku wybuchu pożaru na jednej z posesji w Płazowie gmina Narol. Ogień doszczętnie strawił stodołę wraz z przechowywanym w niej sianem. Jak do tej pory przyczyny pożaru nie udało się ustalić.

Reklama