Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 09.06-15.06.2001 r.

Przemyśl

Doinwestowanie oświaty.
* Rada Powiatu Przemyskiego zwiększyła dochody budżetu o 444 tys. złotych i przeznaczyła tę kwotę na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekunkę wychowawczą. Zwiększenie dochodów było możliwe dzięki wzrostowi części oświatowej subwencji ogólnej i pozyskaniu środków z najmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Nadzór nad wykonaniem uchwały powierzono Komisji Budżetowo - Finansowej Rady Powiatu.

Urbanizacja granicy w Medyce.
* Nowy budynek odpraw na przejściu granicznym w Medyce jest przystosowany do odpraw podróżujących autokarami. Inwestycja ta była realizowana od 1998 roku i pochłonęła blisko 3 miliony złotych. Nowo wybudowany obiekt ma ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na parterze budynku odpraw znajdują się pomieszczenia do kontroli celnej i paszportowej. Wzdłuż nowego budynku wybudowana została rampa, która z pewnością usprawni odprawę samochodów ciężarowych.

Dla metalowych serc...
* Prawie 30 kilogramów leków nasercowych oraz 13 kilogramów odżywek podarowała przemyskiej fundacji "San" Hajdi Wernerus Nojman, jest ona honorową obywatelką naszego miasta i od kilku lat przeprowadzane są liczne akcje mające na celu wspomaganie najbiedniejszych mieszkańców nadsańskiego grodu. Wspomniane lekarstwa fundacja przeznaczy dla członków miejscowego klubu Metalowych Serc. Wielu z nich nie stać na zakup wyżej wspomnianych środków.

* 13 czerwca rozpoczęły się obchody 125 rocznicy śmierci Aleksandra Fredry. Podczas trwających 6 dni obchodów będziemy mogli obejrzeć spektakle w wykonaniu teatrów z Proszowa na Słowacji, z Budapesztu, ze Lwowa, Lublina i przemyskiego teatru Fredreum. Zaplanowano także sesje popularno naukowe, wystawę okolicznościową, oraz rajd tropem Aleksandra Fredry połączony ze złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz i środowisk Twórczych na Grobie Fredry w Rudkach.

Plaga ślimaków!
* I jeszcze jedna informacja o zwierzątkach. Otóż na Podkarpaciu pojawiła się zastraszająca liczba ślimaków. Inwazja ślimaków szczególne uciążliwa jest dla działkowiczów. Wyłapują oni po 250 - 300 sztuk ślimaków, które pożerają im warzywa i kwiaty. Rozmnażają się również w tak szybkim tempie jak niszczą plony z działek. Jeden ślimak jest w stanie złożyć nawet 500 jaj. Działkowicze chcą ogłosić stan klęski żywiołowej. Na razie usiłują radzić sobie z plagą poprzez wylewanie wapna w pobliże grządek i sypania soli. Inni wywabiają je poprzez wkopywanie do ziemi miseczki z piwem, do której ciągną ślimaki. Rafał Sionka, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin w Rzeszowie twierdzi, że aby zapobiec inwazji ślimaków, nie należy stwarzać im warunkow do rozmnażania ty[pu pozostawianie zbutwiałych części roślin, bujnej trawy.

60 lat temu w pierwszych dniach wojny...
* 60 lat temu w pierwszych dniach wojny niemiecko - sowieckiej, żołnierze Wemachtu dokonali pacyfikacji wsi Lack Wola i Trzcieniec. Obecnie te miejscowości znajdują się na terytorium Ukrainy, za przejściem granicznym w Medyce. W pacyfikacji zginęło 40 osób narodowości polskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie zamierza wszcząć śledztwo w tej sprawie. Planowane jest także wykonanie obelisku z wykazem nazwisk osób pomordowanych. 24 czerwca w kościele oo. Karmelitów w Rzeszowie odbędzie się msza za pomordowanych.

* 9 czerwca w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji 55-lecia istnienia tej placówki. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miejskich i oświatowych, nauczyciele przedszkola, dzieci i ich rodzice.

Porozumienie samorządowców powiatowych i miejskich.
* Władze samorządowe powiatu przemyskiego zawarły porozumienie z samorządowcami miasta Przemyśla w sprawie nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz mieszkańców powiatu przez Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy w Przemyślu oraz zadań takich, jak specjalistyczne poradnictwo prawne i psychologiczne. Mieszkańcy powiatu przemyskiego zainteresowani przysposobieniem dzieci, założeniem rodziny zastępczej, mogą zgłaszać się do środka w celu przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych i odbycia stosownych szkoleń. Pracownicy Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego przy ul. Piłsudskiego 7 w Przemyślu, udzielają nieodpłatnie pomocy w przygotowaniu wniosków i dokumentacji dotyczących adopcji dzieci i ustanowienia rodziny zastępczej.

Nowe twarze w PKCh.
* Nowa Rada Podkarpackiej Kasy Chorych powołana pod koniec ubiegłego miesiąca wybrała swoje władze. Przewodniczącym został Witold Bochyński, ekonomista z Tarnobrzega. Wiceprzewodniczącymi rady zostali: Leszek Potyrała z Dębicy i Waldemar Szumny z Rzeszowa. Na stanowisko sekretarza wybrano Stanisława Sławniaka z Jasła.

* Wszyscy, którzy czują się poszkodowani przez Trzecią Rzeszę i do tej pory nie złożyli wniosków o odszkodowanie mogą takie wnioski złożyć do 11 sierpnia. Rada fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie wprowadziła nowe łagodniejsze zasady kwalifikacji wniosków. Do tej pory na Podkarpaciu z pośród 14 tysięcy osób ubiegających się o odszkodowanie roszczenie uznano niespełna połowie. Wszelkich informacji o rekompensatach za pracę przymusową udzielają Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez III Rzeszę w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie i Przemyślu.

Mocne wsparcie...
* Utworzony w Przemyślu Obywatelski Komitet Przeciw Przemocy w Środkach Przekazu zebrał prawie 20 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie promocji scen przemocy w mediach. Aby dokument mógł trafić pod obrady parlamentu członkowie komitetu muszą zebrać takich podpisów, co najmniej 100 tysięcy. W dwie kolejne niedziele podpisy zbierane będą także przed kościołami. Projekt dokumentu przewiduje zakaz pokazywania drastycznych lub wulgarnych scen w programach adresowanych do dzieci i młodzieży.

* 14 czerwca kościół katolicki obchodził uroczystość Bożego Ciała. W Przemyślu uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przed kościołem ojców Salezjanów przez metropolitę przemyskiego arcybiskupa Józefa Michalika. W rynku arcybiskup Michalik wygłosił homilię. W procesji, która przeszła ulicami miasta wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Tradycyjnie już uczestniczyli w niej wierni dwóch obrządków rzymskiego i greckokatolickiego.

Jarosław

* Przy starostwie powiatowym w Jarosławiu od dłuższego czasu działa Powiatowa Rada Profilaktyki, której celem jest miedzy innymi zapobieganie narkomanii wśród młodzieży. Rada profilaktyki w uzgodnieniu z księdzem doktorem Franciszkiem Rząsą przygotowała przedwakacyjną akcje informacyjną w formie apelu, który zostanie odczytany w kościołach na terenie powiatu. „Koniec roku szkolnego kojarzy się z odpoczynkiem i swobodą. W czasie wakacji młodzież wyjeżdża na zorganizowane formy wypoczynku. Jednak wakacje są okresem, w którym najczęściej dochodzi do pierwszego kontaktu z papierosami alkoholem czy papierosami" - czytamy w apelu. Najważniejsi w tym procesie jesteście wy - rodzice. Stąd gorący apel. Uważajcie na to gdzie i z kim wasze dzieci spędzają czas, zwróćcie uwage na zmiane w ich zachowaniu, tajemnicze rośliny hodowane w doniczkach, obecność rurek, lufek i innych akcesoriów służących do palenia. Jednocześnie przypominamy, że w powiecie jarosławskim są placówki do których można zwrócić się o pomoc psychologiczna i pedagogiczną . Apel odczytany zostanie w kościołach na terenie powiatu jarosławskiego już w najbliższą niedzielę.

* Bobry przyczyniły się do poszerzenia przepływającej przez Radymno rzeczki Rada. Wszystko przez ich budowlana działalność: tamy i tunele. Co ciekaw, bobry całkowicie zmieniają warunki swojego bytowania. Przed zaczopowaniem tamy, wybierają krzak jako kotwice dla fundamentu swojego mieszkania. Następnie tworzą z gliny małą wysepkę, wystająca ponad lustro wody. Przykrywają ją kopułą z gałęzi, a w środku tworzą piętrowe, wielopokojowe mieszkania.

Przeworsk

* Spółka Polski Cukier zostanie utworzona z 28 cukrowni a nie jak zakładano ze wszystkich państwowych 49 cukrowni. Według propozycji resortu Skarbu Państwa w skład Polskiego Cukru weszłaby miedzy innymi cukrownia w Przeworsku. Spółka miałaby 41 procent krajowego limitu cukru i byłaby największym krajowym producentem cukru. Według Centrum Informacyjnego Rządu utworzenie spółki Polski Cukier w przyjętym wariancie przez resort skarbu ma na celu jak najszybszą likwidację niewydolnej struktury holdingowej spółek cukrowych i wprowadzenie modelu przedsiębiorstwa wielozakładowego.

Kronika Policyjna

Śmierć w płomieniach.
* Tragiczny pożar w Jaworniku Ruskim. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek. W ogniu zginęli staruszkowie, rodzeństwo, Cecylia i Jan K. Dom staruszków znajdował się na odludziu, nie posiadali bieżącej wody ani prądu. Pomieszczenia oświetlali za pomocą świeczek i lampy naftowej. Być może to właśnie było przyczyna pożaru. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie przyczyn pożaru. Na polecenie prokuratora szczątki obu ofiar, znalezione w pogorzelisku, zostały zabezpieczone w prosektorium.

* W Jarosławiu do garażu przy ulicy Konfederackiej włamali się nieznani sprawcy. Złodzieje ukradli dwa motocykle marki kawasaki i suzuki. Właściciel starty oszacował na 49 tysięcy złotych.

* W Przemyślu na ulicy Biskupa Glazera 50 letni mężczyzna kierując samochodem marki volkswagen polo najechał na tył fiata 126 p. W wypadku obrażeń ciała doznał kierowca polo oraz pasażerka fiata. Rannych przewieziono do szpitala.

* 11 czerwca na ul. Jagiellońskiej w Przemyślu nieznany mężczyzna grożąc nożem usiłował obrabować 17 letniego mieszkańca Przemyśla.

Reklama