Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 02.06-08.06.2001 r.

Przemyśl

Strategiczne posunięcie...
* Wszystko wskazuje na to, że wkrótce przestanie istnieć przemyski Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Przyczyną są długi zakładu sięgające blisko trzech milionów złotych. Składają się na nie przede wszystkim niezapłacone składki ZUS-u a także rachunki wobec Szpitala Wojewódzkiego. Rada Powiatu przemyskiego, która jest organem założycielskim dla SP ZOZ chce zlikwidować 4 przychodnie, które znajdują się na terenie Przemyśla w tym jedną specjalistyczną.
W&J - Czy likwidowane przychodnie pokryją zadłużenie? Nie. Pan dyrektor o d w a l i ł kawał dobrej roboty. Gratulujemy determinacji i profesjonalizmu wykazanego podczas realizacji strategicznych celów przemyskiej służby zdrowia. Ciekawe czy prokurator doceni ten wysiłek?

Dla kogo reforma zdrowia?
* Reforma służby zdrowia chyba się nie udała. Pacjenci stoją w kilometrowych kolejkach, a Kasy Chorych budują sobie nowe, kosztowne biura. Dobrym przykładem jest nasza, Podkarpacka Kasa Chorych. Ma piękną siedzibę, a za sobą kontrolę NIK-u, która wykazała wiele finansowych nieprawidłowości, a mimo to nic się nie zmieniło. Podkarpacka Kasa Chorych zatrudnia w Mielcu radiologa, który jest obecnie najlepiej opłacanym na Podkarpaciu lekarzem. Nota bene, lekarz ten został zwolniony z funkcji dyrektora mieleckiego szpitala w wyniku strajku załogi. Tymczasem przewodniczący Rady Podkarpackiej Kasy Chorych, Ireneusz Drzewiecki twierdzi, że koszty administracyjne tejże kasy są najniższe w kraju i wynoszą 66 setnych budżetu kasy. Strach, więc pomyśleć, co się dzieje w innych regionach Polski. W&J - Ludzie mówią, że nie można jechać ponieważ koło się zespuło, a kasa na to - jedno się zepsuło, ale trzy są dobre!

* Pod koniec ubiegłego tygodnia Stowarzyszenie Parlament Młodzieży gościło grupę działaczy ukraińskich organizacji pozarządowych. Uczestniczyli oni w drugim etapie projektu pod nazwą "Polsko - Ukraińskie Forum Współpracy Młodzieży". W trakcie pobytu przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu planowania działań, zarządzania zespołem, organizacji spotkań formalnych.Szkolenie miało na celu przygotowanie do samodzielnej pracy z młodzieżą. Nabyte umiejętności zostaną wykorzystane w lipcu podczas trzeciego etapu projektu finansowanego przez Fundacje Edukacja dla Demokracji ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

* 3 czerwca w przemyskiej bazylice archikatedralnej metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik udzielił święceń kapłańskich 15-tu diakonom. Po konsekracji i przywdzianiu szat liturgicznych neoprezbiterzy przystąpili do odprawienia swojej pierwszej mszy świętej. Jeszcze w tym miesiącu absolwentów wyższego seminarium duchownego czekają prymicje w swoich macierzystych parafiach.

* Od 4 do 9 czerwca potrwa w Przemyślu "Tydzień dla serca". W ramach akcji organizatorzy oferują bezpłatne badania profilaktyczne: pomiary ciśnienia tętniczego krwi, poziom cukru we krwi oraz badanie EKG z konsultacją lekarską. Badania można przeprowadzić w przychodni specjalistycznej przy ulicy Sportowej 4. Ponadto do 9 czerwca w godzinach od 9 do 10 w laboratorium analitycznym przy ulicy 3 Maja można zrobić bezpłatne oznaczenie poziomu cholesterolu we krwi. Akcję organizują: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

* W Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach odbyła się uroczystość pod hasłem "Dzień łączenia rodzin". Organizatorzy podejmując już po raz drugi tę inicjatywę wyszli z założenia, że nie można zaprzestać prób zbliżenia do siebie osób, których życie rodzinne z różnych przyczyn zostało zakłócone. Szczególną uwagę poświecono tym mieszkańcom domu, do których bliżsi lub dalsi krewni przyjeżdżali rzadko lub wcale. Podczas spotkania dyrektor DPS w Huwnikach przedstawił informacje na temat problemów, z którymi na co dzień borykają się mieszkańcy i pracownicy domu.

* W przemyskim szpitalu na Monte Casino uruchomiono stację dializ. Stacja wyposażona została w najnowocześniejsze urządzenia do dializowania pacjentów. Oprócz 147 stanowisk dla chorych znajduje się tu jedyna w naszym regionie wytwórnia koncentratów dializujących.

Holenderskie dary.
* Tir załadowany pościelą, odzieżą, sprzętem turystycznym i sportowym oraz zabawkami trafił do przemyskiego pogotowia opiekuńczego. Dary pochodzą od jednej z holenderskich parafii. Obecnie w placówce przebywa dwudziestu czterech wychowanków w wieku od trzech do osiemnastu lat. Kilka lat temu przemyskie pogotowie odwiedzili przedstawiciele parafii w Saaveld. Wtedy to zorganizowali transport z darami. Ostatni transport nadszedł pod koniec ubiegłego tygodnia.

* W Przemyślu odbyło się pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, reprezentanci pracodawców oraz samorządowy. Podczas spotkania omówiono sytuację na powiatowym rynku pracy. Podczas spotkania rozpatrzono wnioski o udzielenie pożyczek z Funduszu Pracy na prowadzenie działalności gospodarczej. Rada zatwierdziła ponadto kryteria refundacji kosztów szkoleń bezrobotnych.

* W Liceum Ogólnokształcącym w Dubiecku odbył się powiatowy finał konkursu o wiedzy na temat Unii Europejskiej. Organizatorami tego konkursu było Rzeszowskie Centrum informacji Europejskiej i Powiatowy Punkt Informacji Europejskiej, działający przy starostwie powiatowym w Przemyślu. W zmaganiach uczestniczyło 6 drużyn, które do finału powiatowego dostały się przez eliminacje wewnętrzne. Największą wiedzą wykazali się uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Nienadowej: Monika Bembenek, Iwona Buczniak, Ewelina Głowacz i Wiesław Michalik. Wymienieni wezmą udział w finale wojewódzkim konkursu wiedzy o Unii Europejskiej.

Kierowco bój się żebraka.
* Informacja dotycząca żebraków - oszustów. Na naszych ulicach pojawia się ich coraz więcej. Są nachalni do tego stopnia, że wychodzą nawet na jezdnię, podchodzą do samochodów stojących na czerwonym świetle i wymuszają od kierowców datki. Wtedy można im jeszcze odmówić, ale gorzej jest, kiedy podchodzą do samochodów zaparkowanych na chodnikach, czy poboczach. Kierowca, który nie da im pieniędzy musi liczyć się z tym, że jego odmowa spotka się ze zdenerwowaniem żebraka, co może skutkować porysowaniem, czy nawet uszkodzeniem auta. Jak informują słuchacze Radia HOT, żebraków można podzielić na dwie kategorie - tych, których sytuacja zmusiła do wyjścia na ulice i tych, którzy węszą w tym dobry i łatwy zarobek. Słuchacze pytają, co robią służby porządkowe, aby zapewnić nam większe bezpieczeństwo i ochronę przed tymi ludźmi. Otóż okazuje się, że Straż Miejska i policja mogą wylegitymować i przegonić żebraka, ale wiadomo, że jest to nieskuteczne, bowiem zaraz i tak wróci. Więc rodaku bój się żebraka, bo prawo jest nieskuteczne?!

Specjalne odprawy pątników.
* W Straży Granicznej w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o przygotowaniach mających ułatwić pątnikom pielgrzymek na Ukrainę, gdzie odbędzie się spotkanie z papieżem Janem Pawłem II. Zostaną uproszczone zasady odpraw podróżnych udających się na pielgrzymkę, i uruchomione przejście w Krościenku - Smolnicy, gdzie odprawiane będą również samochody osobowe i autokary. Cała odprawa, na wszystkich przejściach będzie odbywała się w specjalnie wyznaczonych pasach ruchu, a niektórych przypadkach będzie dokonywana jednocześnie przez polskie i ukraińskie służby graniczne i celne. Do obsługi pielgrzymów na przejściach będzie oddelegowana specjalna grupa funkcjonariuszy BOSG. Ważna informacja dla kierowników zorganizowanych grup pątniczych: powinni przygotować sobie listy uczestników pielgrzymek w trzech egzemplarzach, aby odprawa odbywała się szybko i sprawnie.

* 35 rodzin z podprzemyskiego Kotowa boi się wybuchu epidemii. Okazuje, że są takie miejsca w Polsce, gdzie pomimo 21 wieku nie ma bieżącej wody. W Kotowie przerwa w jej dostawie spowodowana jest awarią wysłużonego wodociągu. Ale jest jeszcze gorzej - najbliższa studnia położona jest o kilometr od zabudowań. O sytuacji w Kotowie informowaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to również mieszkańcy tej miejscowości nie mieli wody i skarżyli się na tragiczne warunki, w których mieszkają. Ówczesny zarządca popegeerowskich bloków informował, że sprawa zostanie szybko załatwiona. Teraz doszło do jeszcze gorszej - Kotowianie w lepszej sytuacji - posiadający środek transportu - jadą do okolicznych wiosek w poszukiwaniu wody. Ci bez takich możliwości - raz na jakiś czas idą na piechotę. Wody starcza jedynie do picia i gotowania. Mieszkańcy Kotowa boją się wybuchu epidemii.

Papierosy w... chlebie.
* Na koniec informacja o tym, że Polak potrafi, a Ukrainiec szybko się uczy. Otóż przemyscy celnicy ujawnili niedawno przemyt papierosów w... chlebie! Niektórzy z mieszkańców zza wschodniej granicy są w tak ciężkiej sytuacji finansowej, że nawet kilka zarobionych dolarów ratuje ich sytuację. Dlatego też ukrywają przemycany towar w cieście, z którego później jest wypiekany chleb. Towar zawinięty w specjalną folię izolującą dla przeszkolonego celnika jest jednak łatwy do wykrycia, bowiem chleb z wkładem jest cięższy niż normalnie. Celnicy nabierać się nie dają, ale mówią, że są zaskakiwani pomysłowością przemytników i ciągle się czegoś nowego dowiadują.

* Z wszystkich granic w południowej i wschodniej Polsce znikają z dniem 5 czerwca maty dezynfekujące, które stanowiły zabezpieczenie przeciw rozprzestrzenianiu się pryszczycy. Decyzja ta spowodowana jest rozporządzeniem wojewody podkarpackiego Zbigniewa Sieczkosia, które znosi rygory sanitarne na przejściach drogowych i kolejowych. Mat się jednak nie wyrzuca, bowiem taka sytuacja może się powtórzyć. Zostają schowane "na czarną godzinę". Przypomnijmy, że dodatkowe rygory sanitarne związane z pryszczycą zostały wprowadzone 7 marca. Wtedy na przejściach zainstalowano specjalne maty, umywalki do obowiązkowego mycia rak. Konfiskowano też żywność pochodzenia zwierzęcego.

* Okolice Przemyśla to największe w Polsce skupisko dzięcioła syryjskiego. Tylko w samym mieście ornitolodzy naliczyli kilkanaście par tych ptaków. Jak powiedział nam Przemysław Kunysz z przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego - jeszcze do niedawna, aby zobaczyć na własne oczy dzięcioła syryjskiego - trzeba było wyjeżdżać daleko, nad morze śródziemne. Teraz tego ptaka możemy podziwiać na własnym podwórku. Egzotyczne dzięcioły zaczęły inwazję na północ. Widziano je nawet pod Warszawą. A my patrzymy, a może raczej słuchamy, jak syryjski dzięcioł stuka i puka w Przemyślu.

Ekologiczny Przemyśl.
* W Urzędzie Miejskim w Przemyślu z inicjatywy słuchaczy Policealnego Studium Ochrony Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem radnych, przedstawicieli Urzędu Miejskiego, nauczycieli i dyrektorów spółek miejskich zajmujących się czystością miasta. Okazją do spotkania był Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Problemy oczyszczalni ścieków i zaopatrzenia miasta w wodę przedstawił prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów I Kanalizacji Mirosław Nodżak. O działalności PGK w zakresie utrzymania czystości w mieście mówił prezes tego przedsiębiorstwa Andrzej Ziemniak. Budowę składowiska i utylizacji odpadów komunalnych uznał za sprawę priorytetową. Rozmawiano o tym czy miejskie składowisko śmieci w dzisiejszych czasach jest uciążliwością czy biznesem. Zdania na ten temat były podzielone.

* Wojewódzkie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie dostanie z ministerstwa edukacji ponad 4 miliony złotych na stypendia dla młodzieży z podkarpackich szkół średnich. Jest to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Pieniądze otrzymają najubożsi uczniowie pochodzący ze wsi. w tym roku stypendia socjalne dostanie kilka tysięcy uczniów. Oprócz stypendiów najubożsi dostaną także dopłaty do internatów. Podziałem pieniędzy zajmą się dyrektorzy szkół. Głównym kryterium decydującym o przyznaniu stypendiów będzie wysokość dochodów na członka rodziny i pochodzenie ze wsi.

* W tym roku Podkarpacie dostało na prace konserwatorskie ponad 4 miliony złotych. W ostatnich latach jest to największa suma przekazana na ten cel. Dzięki tak dużej dotacji się w bardzo szybkim tempie zakończyć kilka dużych inwestycji. Miedzy innymi konserwację ołtarza Bożogrobców w Przeworsku i renowacje ikonostasu z katedry greckokatolickiej w Przemyślu. W trakcie konserwacji jest wiele zabytków miedzy innymi zamek w Krasiczynie.

* Aby być bogatym, wystarczy skorzystać z porad zawartych w broszurze "Droga do sukcesu". Nie każdy jednak może ją otrzymać. Szczęście uśmiechnie się tylko do tych, których ktoś zaufany wprowadzi do "Fun Worldu" i zapłacą za poradnik 1,9 tys. dolarów. "Fun World" znany jest w środowisku przemyskich marketingowców oraz studentów specjalizujących się w sprzedaży sieciowej - ludzi roznoszących po domach i biurach różne artykuły. To właśnie do nich skierowana była oferta pracy ukryta w prasowych ogłoszeniach, pod hasłem zatrudnienia w instytucji finansowej. Mechanizm naciągania jest prosty. Najpierw trzeba kupić książkę za 1,9 tys. dolarów, a potem szukać kolejnych nabywców. Za każdego możemy dostać nawet kilkaset dolarów prowizji. Kasę otrzymujemy również wówczas, gdy kupców na broszurę znajdą osoby, którym wcześniej sami sprzedaliśmy książkę. Wydatek zainwestowany w książkę zwraca się po nakłonieniu do jej kupna czterech osób. Aby wypracować niezłą pensję, wystarczy znaleźć dwóch, trzech chętnych w ciągu miesiąca. Trudno jest dostać się na wykład rozpoczynający szkolenie. Trzeba mieć osobę wprowadzającą. Nauczyciele są bardzo przekonywujący. Osobom nie mającym 1,9 tys. dolarów, proponowane jest zaciągnięcie preferencyjnego kredytu.

* Na zakończenie informacja dla wszystkich absolwentów szkół średnich, którzy wybierają się na studia. Otóż przy wyborze kierunku powinni interesować się nie tylko popularnością i własnymi zainteresowaniami, ale przede wszystkim sposobem kształcenia na danej uczelni i jej przygotowaniem absolwentów do praw rządzących rynkiem ekonomicznym. Jak nas poinformowano w Urzędzie Pracy w Przemyślu dla pracodawcy argumentem nie jest posiadanie przez poszukującego zatrudnienia wyższego wykształcenia, ale jego praktyczne umiejętności. Często, nawet po praktykach, absolwenci nie mają pojęcia o wykonywaniu swojej pracy. Małgorzata Grabowska, konsultantka w Warszawskiej Agencji Doradztwa Personalnego twierdzi, że uczelnie opierają się na przestarzałej formule kształcenia.

Jarosław

* W Jarosławiu odbył się finał powiatowego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem "Autobus europejski". W konkursie uczestniczyło blisko 300 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych w dwóch etapach. I etap eliminacji szkolnych wyłonił 12 czteroosobowych zespołów. Obejmował on wiedzę podstawową: zasady funkcjonowania Unii, jej instytucje oraz historię. Etap II finałowy w formie testu pisemnego obejmował takie tematy jak: Układ Europejski i jego konsekwencje dla Polski, kwestie bieżące związane z procesem negocjacyjnym Polski, instytucje powołane do procesu akcesyjnego. W wyniku zmagań konkursowych I miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Jarosławiu w składzie: Agnieszka Szymuś, Alina Orzechowska, Agnieszka Stopa, Joanna Wańczyk. Miejsce drugie Jarosałwski Zespół Szkół Ekonomicznych w składzie: Barbara Filta, Łukasz Krajnik, Agnieszka Kwiecień, Agata Malinowska. Organizatorem konkursu był Powiatowy Punkt Informacji Europejskiej przy starostwie powiatowym.

* Niepewny jest los blisko tysiąca pracowników Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego Jarlan w Jarosławiu. Długi firmy sięgają siedmiu milionów złotych. Główny powód kłopotów Jarlanu to wysoka wartość złotego. Pomimo iż prawie cała produkcja zakładu idzie na eksport to jednak cen nie można było podwyższyć by nie stracić kontraktów. Straty doprowadziły Jarlan do utraty płynności finansowej. Ratunkiem było rozpoczęcie postępowania upadłościowego. To czy zakład odzyska płynność finansową zależy już tylko od wierzycieli.

* Władze powiatu jarosławskiego zawarły wstępne porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Recykling Cetrum Jarosław w sprawie udziału w pilotażowym programie selektywnej zbiórki stłuczki szklanej. W wyniku podjetych ustaleń na terenie powiatu w trzech gminach: Jarosław, Radymno i Wiązownica ustawionych zostanie 90 nowych kontenerów do selektywnej zbiórki szkła. Zdaniem starosty Mieczysława Kasprzaka taka gospodarka szkłem będzie miała istotny wpływ na ilość szkła odpadowego na wysypiskach a tym samym przyczyni się do poprawy stanu ekologii na terenie powiatu.

Lubaczów

* W sobotę w Lubaczowie ksiądz Marian Jaworski arcybiskup lwowski podczas uroczystej sesji Rady Gminy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lubaczów. Podczas uroczystości wójt gminy Roman Krawczyk przypomniał zasługi arcybiskupa dla ziemi lubaczowskiej. Dziękował za kongres eucharystyczny, synod diecezjalny i seminarium duchowne oraz za zaproszenie Ojca Świętego do Lubaczowa w 1991 roku. Ksiadz kardynał Marian Jaworski od 1984 r. roku sprawował posługę duchowną jako biskup i administrator apostolski archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 papież Jan Paweł II mianował go metropolitą lwowskim.

* W sobotę, w Lubaczowie odbyły się uroczystości z okazji nadania Komendzie Powiatowej Policji sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo tej ziemi. Uroczystości rozpoczęły się w samo południe przed siedzibą starostwa. Uczestniczyli w nich między innymi wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Kazimierz Ferenc, zastępca Komendanta Głównego Ireneusz Wachowski, Komendant Wojewódzki Policji młodszy inspektor Kazimierz Kędzierski, wicewojewoda Marek Kuchciński, parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych władz. Sztandar wręczył komendantowi lubaczowskiej policji podinspektorowi Józefowi Stecko wiceminister Ferenc. Wcześniej poświęcił go ksiądz arcybiskup Mariusz Leszczyński sufragan diecezji zamojsko - lubaczowskiej.

Prezes na cenzurowanym...
* Lubaczowska Prokuratura chce postawić przed sądem prezesa Kopalni Siarki w Baszni. Już 4 lata temu prokuratura podjęła czynności śledcze, bowiem wokół opuszczonej kopalni istniało ponad 100 niezabezpieczonych otworów wiertniczych, które mogły powodować zagrożenie życia i zdrowia okolicznych mieszkańców. Prokuratura bezskutecznie usiłowała skontaktować się z prezesem Bogdanem Żakiewiczem, który przebywa w USA, rozważano nawet wysłanie listu gończego. Niedawno prezes zjawił się w lubaczowskiej Prokuraturze w towarzystwie adwokatów. W celu zagwarantowania pobytu prezesa w kraju zabrano mu paszport. Adwokaci wnieśli skargę na tę decyzję. Do końca czerwca ma się ostatecznie wyjaśnić, czy podejrzenia o spowodowanie powszechnego niebezpieczeństwa zmienią się w akt oskarżenia.

Przeworsk

Koniec Vistuli.
* Zarząd Spółki Zakłady Przemysłu Odzieżowego w Krakowie podjął uchwalę zmierzająca do zlikwidowania przeworskiej filii. Jak informuje zarząd Vistuli decyzja o likwidacji zakładu jest efektem wdrażania procesów restrukturyzacyjnych zmierzających do zwiększenia efektywności całego przedsiębiorstwa. W przeworskim zakładzie pracuje 460 osób. W przypadku likwidacji powiększą oni niestety grono bezrobotnych.

Kronika Policyjna

* W piątek kilka minut po godzinie 15 na ulicy Słowackiego 51 -letni mężczyzna kierując fordem eskortem potrącił 11 -letnia dziewczynkę, która nagle wbiegła na jezdnię zza stojącego na poboczu samochodu. Dziecko z urazem głowy i ogólnymi potłuczeniami przewiezione zostało do szpitala.

* Nieznany sprawca włamał się do kiosku przy ulicy Rogozińskiego. Łupem złodzieja padło 500 paczek papierosów wartości około dwóch tysięcy siedmiuset złotych.

* Na 8 tysięcy złotych oszacowano straty, jakie powstały w wyniku wybuchu pożaru na jednej z posesji w Płazowie gmina Narol. Ogień doszczętnie strawił stodołę wraz z przechowywanym w niej sianem. Jak do tej pory przyczyny pożaru nie udało się ustalić.

Reklama