Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 26.05-01.06.2001 r.

Przemyśl

Przegląd Filmów Animowanych
* 8 i 9 czerwca po raz pierwszy w Przemyślu odbędzie się Przegląd Filmów Animowanych. Jest to cykliczna impreza o charakterze ogólnopolskim. W trakcie przeglądu zaprezentowane zostaną filmy zarówno młodych twórców jak i uznanych reżyserów. Przegląd rozpocznie sesja naukowa poświecona filmowi animowanemu. Pokazane zostaną realizacje filmów reklamowych. Imprezę wypełnią pokazy wyróżnionych filmów autorskich nadesłanych na konkursową cześć przeglądu. Ponadto zaprezentowany zostanie zestaw najlepszych produkcji krakowskiego studia filmów animowanych.

15 - lecie Klubu HDK
* W piątek odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 15 lecia działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi imienia Orląt Przemyskich przy Zakładzie Przewozów Towarowych i Przeładunku w Przemyślu. Podczas spotkania wręczono odznaczenia. Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowano Andrzeja Pasławskiego. Honorową odznakę Zasłużony dla Transportu RP otrzymali Mariusz Ciećka, Józef Czarnecki i Jan Mrozowski. Tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi pierwszego stopnia przyznano Walentemu Jamrozowi i Markowi Pyś. Maria Kowalczyk - Tur wyróżniona została odznaką honorową PCK IV stopnia. Odznakę II stopnia otrzymał Marek Biernat a trzeciego stopnia Piotr Gensiorski, Ryszard Kostrubiec, Witold Markowski i Andrzej Walaszek.

Grafika "Wczoraj-Dziś-Jutro"
* Podsumowano pierwsze Karpackie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży "Wczoraj - Dziś - Jutro". W konkursie zorganizowanym przez Przemyskie Centrum Kulturalne przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury, Edukacji i Nauki brały udział dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat z Polski, Słowacji i Ukrainy. Na konkurs przysłano 95 prac w tym: 12 z Ukrainy, 51 ze Słowacji i 31 z Polski. Wśród zastosowanych technik przeważały linoryt, gipsoryt i monotypia. Jury oceniło prace w czterech kategoriach wiekowych. W grupie od 7 do 9 lat nagrody otrzymali: Mateusz Pasławski z Przemyśla, Daniel Dzoba i Wiktoria Gawalowa ze Słowacji. Wyróżnienia otrzymały Lucia Miszkowa z Humennego i Angelika Dyl z Hermanowic. W grupie od 10 do 12 lat nagrody otrzymali: Taras Bogdan ze Lwowa, Anna Cieślik z Przemyśla, oraz trzy dziewczynki ze Słowacji: Iwana Koribawiczowa, Alina Blaszkowa i Dominika Baczowczinowa. W grupie od 13 do 15 lat Anna Cebeńko i Magdalena Kochanowicz z Przemyśla oraz Anton Huzwar ze Słowacji. W grupie najstarszej od 16 do 19 lat nagrody otrzymała czwórka przemyślan: Ewa Maj, Sebastian Jasiński, Przemysław Dobrowolski i Karolina Kułynycz. Prace będzie można oglądać w galerii Pałacu Lubomirskich od 2 czerwca.

* W Birczy odbył się 24 regionalny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych „Tropem Jasia i Małgosi". Jury po obejrzeniu 17-tu spektakli nagrodę: Dzwoneczek Calineczki przyznało teatrzykowi Supełek z Krasiczyna. Ponadto nagrody otrzymali: Sezamki ze szkoły podstawowej w Lipnie, Baj z Birczy, Skowronek ze szkoły podstawowej numer 2 w Przemyślu, Wiercipiętki ze szkoły numer 6 w Jarosławiu oraz zespół teatralny Trol ze szkoły podstawowej numer 1 w Pruchniku.

Kierowca w sosie słodko-kwaśnym
* Policjanci wraz z Towarzystwem Generali prowadzą wspólną akcję pod hasłem „Jabłko cytryna - generalnie zwolnij". W akcję są włączone dzieci, które nagradzają kierowców przestrzegających przepisy drogowe laurkami jabłkami, a także śpiewem i występami artystycznymi. Kierowcy nie przestrzegający przepisów muszą zjeść cytrynę i oprócz tego dostają mandat lub punkty karne, a dzieci proszą o przestrzeganie przepisów obecność dzieci jest celowa wielu kierowców prośby dzieci bierze sobie głęboko do serca. Miejmy nadzieję, że po takich akcjach na naszych drogach będzie bezpieczniej.

* Jeśli właśnie teraz palicie papierosa - zgaście go! 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu. W Jarosławiu zorganizowano spotkanie dla pacjentów pod hasłem „Zawsze bez nikotyny". Uruchomiono też punkty konsultacyjne dla wszystkich zainteresowanych zdrowym stylem życia, zdrowym, czyli bez papierosa. Jaki żyją ci, którzy nie palą? Otóż mogą oni odetchnąć pełna piersią, wejść po schodach bez zadyszki oraz cieszyć się pełnym smakiem potraw i całą gama miłych zapachów. W Światowym Dniu Bez Tytoniu, Światowa Organizacja zdrowia WHO prowadzi akcję pod hasłem „Uwolnijmy Nasze Dzieci od Dymu Tytoniowego". Akcja trwa też w naszym regionie. A my, poza oficjalnymi obchodami, radzimy wszystkim palaczom - jeśli już nie możecie pozbyć się szkodliwego nałogu - to przynajmniej nie palcie wśród niepalących.

Święto przemyskich żaków...
* Odegraniem miejskiego hejnału, koncertem młodzieżowych zespołów oraz przekazaniem studentom kluczy do bram miasta rozpoczęły się w czwartek 31 maja tegoroczne juvenalia Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. Wcześniej, przez kilka godzin, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, wśród studentów i mieszkańców prowadzona była akcja honorowego oddawania krwi. Na piątek zaplanowano m.in. blok imprez sportowych, które o godz. 10 rozpoczną się w Hali Sportowej. Poprowadzi je dziennikarz sportowy TVP Przemysław Babiarz. Zaplanowany został m.in. mecz piłki nożnej pomiędzy wykładowcami WSAiZ a samorządowcami. O godz. 17.30 rozpoczną się imprezy na Rynku. Zaplanowano koncerty zespołów Wahwa, Yank Shippers oraz strażackie pokazy sprawnościowe. Gwiazdą wieczoru będzie Wolna Grupa Bukowina. W sobotę o godz. 20 - Bal Studenta w Klubie Muzycznym FENIX przy ul. Mickiewicza. Organizatorami juvenaliów są Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania oraz Stowarzyszenie Studenckie "Juvenes".

Dzwon "Mądrości Bożej"...
* Metropolita Sawa zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego gościł w Ujkowicach, gdzie w miejscowym monasterze przewodniczył uroczystemu nabożeństwu liturgicznemu oraz poświęcił 2,5-tonowy dzwon "Mądrości Bożej", odlany w przemyskiej ludwisarni Jana Felczyńskiego. W kilkugodzinnej uroczystości udział wzięło kilkuset wyznawców prawosławia przybyłych z wielu rejonów Polski, a także z zagranicy. "Dzwon ten odlano dla uproszenia Bożej Mądrości na progu III tysiąclecia chrześcijaństwa, gdy cerkwi prawosławnej w Polsce przewodził metropolita Sawa, a diecezji przemysko-nowosądeckiej arcybiskup Adam" - głosi napis na dzwonie. Dokładna liczba wyznawców prawosławia w Polsce nie jest znana. GUS podaje 550 tys. osób, zaś dane kościelne mówią o 870 tys. Kościół prawosławny w Polsce jest autokefaliczny co oznacza, że posiada pełną niezależność. Dzieli się na sześć diecezji. Jedną z nich jest diecezja przemysko-nowosądecka. Metropolita oraz arcybiskupi wybierani są przez synod biskupi. Najwięcej wyznawców prawosławia mieszka na Podlasiu oraz wzdłuż całej wschodniej granicy Polski. Monaster w Ujkowicach jest jednym z trzech istniejących prawosławnych klasztorów męskich (pozostałe są w Jabłecznej i Supraślu). Są także trzy klasztory żeńskie: Grabarka, Dojlidy pod Białymstokiem oraz Wojnowo.

* Każdy, kto był kiedyś mały, z pewnością pamięta swoje dziecięce marzenia. No i to pragnienie, żeby się spełniły. Teraz najmłodsze pokolenie pokazało „21 wiek w dziecięcych marzeniach" w konkursie pod tym właśnie hasłem, zorganizowanym przez przemyski sklep Orka. Przez miesiąc dzieci wykonywały prace plastyczne w różnych technikach i w Dniu Dziecka, dostaną nagrody i wyróżnienia. 1 nagrodę, czyli przenośny odtwarzacz płyt kompaktowych dostanie Aneta Szumełda. Za drugie miejsce walkmana otrzyma Magda Leśniak, a przestrzenne puzzle za trzecie miejsce wygrała Karolina Wajda. Przyznano tez wyróżnienia dla 22 osób, ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody pocieszenia.

* Kochane pieniążki przyślijcie rodzice - to chyba najpopularniejszy list wysyłany z wakacji przez nasze pociechy. Wydatki są duże, a pieniędzy mało - skąd je brać? Jest na to pomysł, stary jak świt - praca. Można przecież przez miesiąc popracować, aby przez następne tygodnie odpocząć za własne zarobione pieniądze. Młodzieżowe Biuro pracy w Przemyślu zachęca młodych ludzi do pracy na wakacjach. Prosi tez o kontakt firmy i osoby prywatne, aby zgłaszały oferty pracy dla młodzieży na czas trwania wakacji. Chętni mogą się zgłaszać do siedziby Młodzieżowego Biura Pracy w Przemyślu, przy ulicy Dworskiego 6. Można też dzwonić pod numer 678-33-20.

STOP - przemocy w mediach.
* Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o Zakazie Promowania Przemocy w Środkach Masowego Przekazu przystępują do zbierania podpisów pod projektem tego dokumentu. Projekt przewiduje m.in. zakaz pokazywania drastycznych, budzących lęk bądź wulgarnych scen w programach adresowanych do dzieci i młodzieży, a także w grach komputerowych, reklamach, filmach fabularnych i rysunkowych. 15 maja ten zawiązany w Przemyślu komitet nabył osobowość prawną na mocy postanowienia marszałka Sejmu RP, dzięki czemu może przystąpić do zasadniczego etapu swej działalności, tj. powszechnego zbierania podpisów pod przygotowanym przez siebie projektem ustawy. Aby projekt ten mógł trafić pod obrady parlamentu, komitet musi zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Akcja ta będzie prowadzona w całej Polsce. Rozpocznie się od najbliższej soboty, w miejscach publicznych. Pomagać w tym będzie młodzież. Akcja ta już od samego początku zyskała społeczne poparcie, nie tylko w Przemyślu, ale także w wielu innych miastach Polski. Projekt ustawy oraz listy do zbierania podpisów są udostępnione w siedzibie głównej Komitetu w Przemyślu (ul. Barska 15, tel. 0-16 670-71-85) oraz w biurach zamiejscowych w Krakowie (ul. Wiślna 12 A, tel. 0-12 430-20-10 i Poznaniu (ul. Serbska 11, tel. 0-61 828-01-28), a także w Internecie: www.czystemediadladzieci.republika.pl (e-mail: czystemediadladzieci@poczta.onet.pl).

* W Przemyślu natomiast około 250 lekarzy wzięło udział w piątych Przemyskich Dniach Klinicznych. Podczas konferencji omawiane były problemy sercowe - takie jak miażdżyca, zaburzenia rytmu serca i choroba wieńcowa. W drugim dniu uczestnicy udali się na wycieczkę do Lwowa i w Bieszczady. Organizatorem dni klinicznych był 114 szpital wojskowy.

Jarosław

Trąba nad Zarzeczem!
* Trąba powietrzna zaszalała w gminie Zarzecze. Wstępnie oszacowano straty. Uszkodzone zostały 34 gospodarstwa w Żurawiczkach, Zalesiu i Kisielowie - wichura zniszczyła dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zerwane zostały linie telefoniczne i energetyczne w Zalesiu - mieszkańcy pozostali bez prądu. Ucierpiał też budynek hydroforni w Zalesiu i przystanek PKS w Kisielowie. Przy usuwaniu skutków trąby powietrznej bardzo napracowali się strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, ciężko pracowali też mieszkańcy. Powstałe szkody szacuje się na 600 tysięcy złotych. Znaczna część zniszczonego mienia nie była ubezpieczona. Senator Witold Kowalski zwrócił się do premiera Jerzego Buzka, aby udzielił gminie Zarzecze finansowego wsparcia, podobnie jak robił to w przypadku podobnego kataklizmu na Podhalu.

* W Sieniawie zorganizowano czwartą konferencję naukowo-szkoleniową reumatologów. Podczas spotkania oprócz wykładów na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie reumatologii zaprezentowano najnowsze leki stosowane w schorzeniach reumatologicznych.

* Ostatnie dni obfitują w liczne wyróżnienia i odznaczenia. Pani Zofia Garczyńska prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Przemyślu z siedzibą w Jarosławiu właśnie ostatnio została odznaczona "Za zasługi dla miasta Jarosławia". Pani Zofia otrzymała odznaczenie podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Jarosławiu. Pani Zofia zasłużyła się wieloletnią działalnością na rzecz odkrywania białych kart historii, a także przekazywaniem swoich doświadczeń młodym pokoleniom. Pozostaje nam tylko pogratulować pani Zofii.

Kronika Policyjna

Kolejarze przed Sądem...
* W Przemyślu rozpoczął się proces pięciu kolejarzy oskarżonych o spowodowanie katastrofy kolejowej, w której zginęły 2 osoby a 11 zostało rannych. Wypadek miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku w Żurawicy. Doszło do niego w skutek podania nieprawidłowego sygnału na semaforze w wyniku, czego pociąg osobowy zderzył się czołowo z jadącym tym samym torem pociągiem towarowym. Prokurator zarzuca Józefowi W. byłemu dyżurnemu ruchu nastawni PKP w Żurawicy oraz Edwardowi K. byłemu nastawniczemu przyczynienie się do katastrofy. Jak się okazało pierwszy z nich wykonywał swe obowiązki w stanie nietrzeźwym drugi spał podczas służby. Dwóch innych kolejarzy z drugiej nastawni prokurator oskarżył o to, że wykonywali swoje obowiązki będąc w stanie nietrzeźwym. Piątemu oskarżonemu maszyniście pociągu osobowego prokurator zarzuca to, że nie obserwował z należytą starannością wskazań semafora i ułożenie szyn.

* W Medyce z nieznanych przyczyn na jednej z posesji wybuchł pożar. Ogień strawił dach stajni i stodoły. Straty oszacowano na 4 tysiące złotych.

* W Jarosławiu na ulicy Jana Pawła II kierowca kamaza nie zachował ostrożności podczas wyprzedzania i potrącił kierującego rowerem 65 letniego mężczyznę. Rowerzysta doznał stłuczenia głowy i złamania lewego podudzia.

* W Widaczowie koło Jawornika polskiego w potoku znaleziono zwłoki 78 letniego mężczyzny. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz nie znalazł na jego ciele śladów działania przestępczego.

* W sobotę w Przemyślu na ulicy Głowackiego nieznany sprawca podszedł do idącej 38 -letniej kobiety i uderzył ją w głowę bliżej nieokreślonym przedmiotem. Następnie wyrwał jej torebkę, w której znajdowały się dokumenty, czeki bankowe i 100 złotych. Kobieta z obrażeniami głowy przewieziona została do szpitala.

Reklama