Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 05.05-11.05.2001 r.

Przemyśl

* Jak co roku Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej imienia Orląt Przemyskich organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. W tym roku wypoczynek zorganizowany zostanie w Jadwisinie koło Warszawy, w Białogórzu nad morzem, w Szirawie Zemplińskiej na Słowacji, w Krynicy Morskiej i w Ruszelczycach. Na wszystkich koloniach i obozach funkcję wychowawców będą pełnić instruktorzy ZHP i nauczyciele posiadający kwalifikacje wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży.

Komu poda łapę miś?
* W lasach na granicy nadleśnictw Bircza i Krasiczyn grasuje niedźwiedź. Miś odwiedził już jedną z pasiek w pobliżu Łodzinki. Istnieje przypuszczenie, że jest to ten sam niedźwiedź, który przed trzema laty poturbował zbierającego grzyby mieszkańca Birczy. I apel do wybierających się do lasu w tamtym rejonie. Zwierzę to jest dzikie a tym samym niebezpieczne. Każde ewentualne spotkanie może skończyć się dramatycznie. Dlatego, też należy schodzić mu z drogi.

* W Przemyślu otwarta została wystawa pokonkursowa XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. W tym roku na wystawie zobaczyć można plakaty wydane w latach 1998-99. Przeglądowi patronuje ministerstwo kultury, wojewoda podkarpacki, marszałek sejmiku i prezydent Przemyśla. Wystawa eksponowana jest w wieży zegarowej. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest kolekcja dzwonów powstałych od 18 do 20 wieku, która od września wejdzie w skład jedynej w Polsce stałej wystawy ludwisarstwa.

* W sobotę w Przemyślu w godzinach popołudniowych funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli mercedesa busa z przyczepką. W specjalnie skonstruowanej skrytce znaleziono 960 litrów spirytusu wartości około 96 tysięcy złotych. Kierowcy, obywatelowi Ukrainy postawiono zarzut popełnienia przestępstwa karno - skarbowego. Komendant bieszczadzkiego oddziału wystąpił z wnioskiem do wojewody o wydalenie. Ukrainiec otrzymał dwuletni zakaz wjazdu do Polski.

* Lwowska kapela Ta Joj z Przemyśla została laureatem XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Podwórkowych Przemyśl 2001. W dwudniowym przeglądzie zaprezentowało się 13 kapel z województw małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego i podkarpackiego. Jury w składzie: Jan Pospieszalski, Bożena Lewandowska i Antoni Guran drugie miejsce przyznało kapeli Bałuckiej z Łodzi. Dwie równorzędne trzecie nagrody przyznano andrychowskiej kapeli podworkowej Wujka Jaśka oraz kapeli Halniacy z Radomia. Przyznano ponadto kilka wyróżnień otrzymały je kapele: Beka z Przeworska, Tender z Rzeszowa i Fidelis z Przemyśla.

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.
* W sobotę na przemyskim rynku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Głównym punktem było wręczenie sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. Przemyscy strażacy zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Druga cześć uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej hotelu Gromada. Wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Franciszka Labude, Romana Niepokoja i Antoniego Parobka. Srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali Janusz Konieczny, Józef Sawuła i Stanisław Zając. Złoty znak związku wręczono Wiesławowi Dudkowi, Ludwikowi Kędra, Kazimierzowi Koralewiczowi, Tadeuszowi Niedźwieckiemu i Adamowi Szumełdzie.

* W sobotę w Hurku w okolicach przystanku MZK funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Podczas przesłuchania wyjaśnili, że chcieli przez nasz kraj przedostać się do Czech. W tym samym dniu w Starzawie zatrzymano kolejnego sprawcę nielegalnego przekroczenia granicy. Obywatel Kirgistanu chciał w naszym kraju podjąć pracę. Wszystkich nielegalnych imigrantów przekazano stronie ukraińskiej.

Studenci! Startujcie po kasę!
* Teraz dobra informacja dla studentów szkół prywatnych takich jak Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, która znajduje się w Przemyślu. Otóż studenci takich uczelni zyskali prawo do ubiegani się o stypendia socjalne. Ministerstwo Edukacji Narodowej znalazło pieniądze na tego typu pomoc. Podkarpacie dostanie prawie pół miliona złotych. Studenci mogą otrzymać pieniądze jeszcze w tym roku akademickim z wyrównaniem od 1 marca. Jest to dla niektórych duża pomoc, bowiem większość z nich, aby się uczyć opłaca czesne dzięki kredytowi bankowemu. Są to często osoby bardzo zdolne, ale z biednych rodzin. Okazuje się, że Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu otrzyma 65, 3 tys. złotych

"Siła inaczej"
* W przemyskich szkołach przeprowadzono ankietę na temat przemocy w szkołach. Okazuje się, że większość z uczniów spotkała się z przemocą w szkole, a prawie 80 procent było świadkami przemocy. Najbardziej zagrożone, według uczniów szkół ponadpodstawowych są główne ulice Przemyśla i przystanki autobusowe. Młodzież twierdzi również, że na przemyskim rynku można zaopatrzyć się w narkotyki. Pedagodzy szkolni zamierzają zmienić tą sytuację. Dlatego też przygotowano program "Siła inaczej", oraz plan współpracy z policją, rodzicami, przedstawicielami Urzędu Miejskiego, Strażą Miejską.

* Teraz informacja niezwykle istotna dla kobiet. Mogą one korzystać z bezpłatnego badania piersi w Specjalistycznej Poradni Chorób Piersi przy ul. Rogozińskiego 30 w Przemyślu. Godziny przyjęć od 8 do12, od poniedziałku do piątku. Badania są przeprowadzane na zlecenie Podkarpackiej Kasy Chorych. Mogą z nich skorzystać kobiety powyżej 35 roku życia. Nie jest potrzebne skierowane od lekarza, wystarczy pokazać dowód objęcia ubezpieczeniem w Regionalnej Podkarpackiej Kasie Chorych.

* Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wdrożyć specjalny program mający pokazać nauczycielom jak należy postępować w przypadku kontaktu uczniów z narkotykami. Kurs taki ma rozpocząć się w czerwcu i objąć nauczycieli i pedagogów z gimnazjów i szkół średnich. Jak wykazują badania w Polsce obniża się coraz szybciej wiek inicjacji narkotykowej. Okazuje się, że tzw. twarde narkotyki zażywa już młodzież w wieku 17, 18 lat, ale zdarza się nawet, że sięgają po nią i 12 - latkowie.

* Niektórzy już wiedzą, że w Przemyślu, u lekarza wet. Andrzeja Fedaczyńskiego znajduje się szpital dla małych zwierząt. Niedawno trafił do niego nietypowy pacjent: dwuletni bóbr, poturbowany przez jakieś większe zwierzę. Z dnia na dzień czuje się lepiej, o czym świadczy jego zwiększający się apetyt na np. korę z gałązek wierzby czy wiśni. W szpitalu małych zwierząt A. Fedaczyńskiego znajduje się jeszcze kilku nietypowych gości, m. in. puszczyki, wrona siwa, myszołowy, czapla biała i sowa.

* Próbą cierpliwości można nazwać modernizację budynku, w którym od nowego roku szkolnego zostanie utworzone gimnazjum. Obiekt został przejęty po dawnej filii Przemyskich Fabryk Mebli. Obecnie trwa modernizacja budynku, w jego jednej części będzie sala gimnastyczna w drugiej zaś będzie publiczne gimnazjum dla ośmiu oddziałów pracownia komputerowa, szatnie oraz świetlica. W nowym gimnazjum wraz z początkiem nowego roku szkolnego będzie się uczyć około 200 gimnazjalistów.

* 8 maja rozpoczął się bieg przez Europę. Z Komańczy wystartowali uczestnicy sztafety. Biegi zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Inteligencji Osób Niepełnosprawnych. W biegach udział wzięli biegacze z Austrii, Polski, Czech i Węgier, Polski Słowacji, a także z Ukrainy. Zakończenie tego etapu nastąpi 18 maja. Biegacze mają do pokonania trasę długości 1350 kilometrów finisz będzie na Węgrzech w miejscowości Mochacz. W 1999 roku biegacze biegli według wyznaczonej trasy z Austrii do Niemiec. W ubiegłym roku zawitali do Krakowa. Błogosławieństwa udzielił Jan Paweł II, a patronat objęli prezydenci Polski, Słowacji Ukrainy.

Szalone skóry ze wschodu?
* Obawialiśmy się, że choroba szalonych krów zaatakuje nas z Zachodu - np. z Belgii czy Wielkiej Brytanii - tymczasem czai się ona na wschodniej granicy. Jak informują służby celne - niemal co drugi dzień Ukraińcy próbują wwieźć do Polski skóry bydlęce. Ich przywożenie jest zakazane - tak jak import wszelkich towarów i surowców mogących sprowadzić do Polski nie tylko priony BSE, ale i pryszczycę. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Celnym w tym miesiącu celnicy znaleźli już kilkadziesiąt takich skór bydlęcych. Ci, którzy chcą je wywieźć zostają zawróceni wraz z towarem i karani mandatami. Bądźmy, więc czujni - zło skrada się kuchennymi drzwiami.

* Ptaki, które na zimę uciekły do ciepłych krajów - są już z powrotem. Najpierw przylatują zwykle niepozorne pliszki - zwiastuny wiosny. Tuż po nich wracają bociany - i te zauważamy od razu. Nie wiemy za to, że prawdziwą gwarancją ciepłej, letniej aury jest przylot jeżyków. Zwlekają one z przylotem do Polski do połowy maja, ale w tym roku powróciły wcześniej. W Przemyślu nad Sanem przywitał je tutejszy ornitolog - Przemysław Kunysz.

Jezus Maria w wykonaniu ludwisarzy.
* Jezus Maria - taki okrzyk wydobyli z siebie przemyscy ludwisarze po odlaniu kolejnego dzwonu. Waży on 5 ton i jest repliką dzwonu z Jasnej Góry, który nazywa się właśnie Jezus Maria. Jasnogórski oryginał z 1544 roku ostatnio pękł i dlatego ludwisarnia Jana Felczyńskiego musiała odlać nowy dzwon - dokładną replikę tego z Jasnej Góry. Zabrzmi on po raz pierwszy w czerwcu, w czasie pielgrzymki pocztowców na Jasną Górę.

* Zbliżają się weekendowe wyjazdy - pora, więc na informacje dla kierowców wybierających się w dłuższe trasy. Kto wyjedzie z Przemyśla w stronę Krakowa - już przed Radymnem spotka pierwsze utrudnienia. Na drodze krajowej nr 77, czyli dawnej A4, odcinku Skołoszów - Zadąbrowie mamy utrudniony ruch na odcinku o długości 700 metrów. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę. Utrudnienie spowodowane jest budową obwodnicy wokół Radymna, która za tydzień zostanie włączona do ruchu. Z tego samego powodu trwają prace na drodze nr 4. Na półkilometrowym odcinku Ostrów-Radymno, czynny jest tylko jeden pas ruchu. Również tam obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę. Rejon Dróg Krajowych przewiduje zakończenie prac 14 maja, a do tego czasu przeprasza kierowców za utrudnienia i prosi o ostrożną jazdę.

* Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie poinformowało dawców krwi z rejonu Przemyśla, że od 21 maja krew będzie można oddawać w oddziale terenowym mieszczącym się w Przemyślu przy ulicy Monte Casino 18.

* 15 -tu maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego z ukraińskim językiem nauczania pisało 10 maja maturę z języka ojczystego. Praktycznie wszyscy powtarzali, że do egzaminu są dobrze przygotowani a pisanie go w języku ojczystym to sama przyjemność. Wcześniej podobnie jak w całej Polsce czwartoklasiści pisali egzamin z języka polskiego oraz z przedmiotu wybranego. Przemyska szkoła z ukraińskim językiem nauczania jest jedyną tego typu placówką na Podkarpaciu. Dyrektorem szkoły jest Piotr Pipka.

* W powiecie przemyskim z miesiąca na miesiąc wzrasta bezrobocie. Stopa bezrobocia w powiecie przemyskim wynosi 16 i 2 dziesiąte procent a w samym Przemyślu 16 i 4 dziesiąte. W ostatnim dniu kwietnia liczba zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy wynosiła 11 tysięcy 893 osoby. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku liczba ta była większa o ponad 900 osób. W Urzędzie Pracy zarejestrowało się 487 nowych bezrobotnych, podczas gdy nowych ofert pracy wpłynęło zaledwie 96.

Wizyta gości z Ukrainy.
* Dwudniową wizytę w gminie Krzywcza zakończyła delegacja z Żółkwi na Ukrainie pod przewodnictwem Haliny Kiernickiej dyrektora agencji TRANS - TRAK. Wizyta odbywała się w ramach ustaleń zawartych w porozumieniu o współpracy międzyregionalnej pomiędzy powiatem przemyskim a rejonem Żółkwi podpisanej w ubiegłym roku. Goście spotkali się ze starostą przemyskim Mariuszem Grzędą, wójtem gminy Krzywcza oraz z przedsiębiorcami. 10 maja podczas spotkania branżowego podpisano deklaracje o współpracy pomiędzy przedsiębiorcami z naszego regionu a agencją Trans - Trak. Goście zwiedzili gospodarstwa agroturystyczne. Na zakończenie pobytu podpisano deklarację o współpracy.

* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś wystąpił do prezesa Agencji Rynku Rolnego z wnioskiem o przyznanie województwu dodatkowego limitu w ramach interwencyjnego skupu wołowiny. Wojewoda poinformował prezesa Andrzeja Łuszczewskiego, że zakłady mięsne wykorzystały już w całości przyznany im limit przez lubelski oddział agencji. Pomimo skupienia w trybie interwencyjnym ponad 1000 ton wołowiny w województwie podkarpackim nadal utrzymuje się stosunkowo duża podaż bydła. Zdaniem wojewody sytuacja poprawiłaby się gdyby agencja zdecydowała się na przyznanie dodatkowego limitu w wysokości 550 ton.

Jarosław

* Siedem kamer przez całą dobę monitoruje ulice Jarosławia. Swoim zasięgiem obejmują ulice: Słowackiego, 3 Maja, Grodzką, Kraszewskiego, Plac Mickiewicza, rejon hali targowej oraz dworzec PKP i PKS. Kamery podłączone są do Powiatowej Komendy Policji i Straży Miejskiej. Koszt inwestycji wyniósł około 240 tysięcy złotych.

* Powiatowa Rada Zatrudnienia w Jarosławiu twierdzi, że na tamtejszym rynku pracy doszło do katastrofalnej sytuacji. Okazuje się, że jedynie około 600 osób na prawie 11 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych zostanie objętych tegorocznym programem aktywizacji zawodowej. Jest to tragiczna sytuacja zważywszy na fakt redukcji zatrudnienia w lokalnych firmach i przedsiębiorstwach. Członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Jarosławiu wystosowali pismo do prezesa Krajowego Urzędu Pracy z apelem o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do powstrzymania wzrostu bezrobocia i jego systematycznego powstrzymywania.

Przeworsk

Ruszyła wąskotorówka!
* W sobotę sezon turystyczny rozpoczęła Przeworska Kolejka Wąskotorowa. Na trasie jej dojazdu można podziwiać najdłuższy w europie tunel na liniach wąskotorowych. Ma on ponad 600 metrów długości. Wąskotorówką można podróżować indywidualnie lub grupowo. Załoga przeworskiej ciuchci liczy 21 osób. Każdego roku przewożą kilkanaście tysięcy turystów. W 1991 roku ponad stu letnia przeworska kolejka wpisana została do rejestru zabytków.

* Rada Miasta Przeworska zaakceptowała porozumienie między Zarządem Miasta a oddziałem Wschodnim Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych o budowie obwodnicy. Jeszcze w tym roku zostanie wykonana dokumentacja techniczna tej inwestycji. Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 4. Obecnie cały ruch tranzytowy z zachodu w kierunku granicy wschodniej odbywa się przez centrum miasta. Trasa przebiegu obwodnicy została wyznaczona jeszcze 20 lat temu w opracowanym wtedy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Będzie to wyglądało w ten sposób, że jadąc od strony Rzeszowa odbijemy na wysokości stacji benzynowej przed Przeworskiem w prawo. Wyjazd na drogę, za miastem, również w okolicach stacji benzynowej.

Kronika Policyjna

* W piątek na ulicy Herburtów w Przemyślu 36 letni mężczyzna kierując volkswagenem potrącił 13 letnią dziewczynkę, która nagle wbiegła na jezdnię zza stojącego autobusu. Trzynastolatka ze złamaną podstawą czaszki przewieziona została do szpitala.

* W piątek w godzinach nocnych na drodze w Żurawicy znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny w wieku około 50 lat. Mężczyzna szczupłej budowy ciała wzrostu około 180 centymetrów ubrany był w bordowy półgolf i czarne spodnie. Podczas oględzin na jego ciele nie stwierdzono śladów przestępczego działania osób trzecich.

* Wzrasta ilość kradzieży radioodtwarzaczy z samochodów. W nocy z 6 na 7 maja w Przemyślu doszło do dwóch takich kradzieży. Na ul. 3 Maja skradziono radioodtwarzacz z zaparkowanej skody felicja, a na osiedlu Rogozińskiego wyrwano taki sam sprzęt z fiata 126 p. Sprawcy kradzieży pozostają nieznani i jak twierdzą policjanci, ciężko będzie ich wykryć.

* Na jednej z posesji w Bachowie koło Krzywczy wybuchł pożar. Ogień doszczętnie strawił dom mieszkalny. Straty oszacowano na 30 tysięcy złotych. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej.

* Na drodze w Starych Oleszycach 51-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego kierując renault nie zachował ostrożności zjechał na lewy pas jezdni i potracił 17 letnią rowerzystkę.

500 metrów miedzi...
* Na trakcie kolejowym Jarosław - Pełkinie nieznani sprawcy po uprzednim odcięciu skradli 500 metrów bieżących miedzianego kabla napowietrznego sieci trakcyjnej. Straty na szkodę PKP oszacowano na 11 tysięcy złotych.

Reklama