Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 28.04-04.05.2001 r.

Przemyśl

II Jarmark Turystyczny "Przemyśl 2001"
* 29 kwietnia odbył się II Jarmark Turystyczny "Przemyśl 2001". Swoje oferty prezentowało kilkunastu wystawców z województwa podkarpackiego i Ukrainy. Najwięcej ofert przygotowały gospodarstwa agroturystyczne. Na jarmarku nie zabrakło też ofert związanych z wykorzystaniem do celów turystycznych fortów Twierdzy Przemyśl. Fort w Łętowni wraz z towarzystwem przyjaciół fortyfikacji zamierza zagospodarować Mirosław Majkowski. Zamierza on stworzyć tam bazę wypadową dla turystów oraz muzeum z akcesoriami z czasów wojny. Niedzielnej imprezie towarzyszyły prelekcje na temat poszukiwania funduszy na działalność turystyczną oraz na temat systemu informacyjnego "Podkarpackie 2007".

Przejęcie przez 14 BOT sztandaru.
* W sobotę na przemyskim rynku odbyła się uroczystość przejęcia przez 14 Brygadę Obrony Terytorialnej sztandaru oraz nadania imienia patrona Hetmana Polnego Koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Sztandar należał wcześniej do rozformowanej Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej. Wraz z nim przemyska jednostka przejęła także tradycje wszystkich polskich oddziałów oznaczonych numerem 14. Ustalono, że święto brygady będzie przypadać 1 lipca w rocznicę powstania jednostki.

* Z inicjatywy związkowców zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych i członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej działających na terenie powiatu przemyskiego powołany został komitet obchodów Święta Pracy. Komitet, którego siedzibą jest biuro Rady Miasta i powiatu przemyskiego upoważniony został do zorganizowania wiecu.

Pociąg do koki, koka w pociągu.
* W międzynarodowym pociągu relacji Kijów - Wrocław przemyscy celnicy znaleźli blisko 150 gramów kokainy. Narkotyk owinięty w czarną folię ukryty był pomiędzy rurami kotłowni ogrzewającej wagon sypialni. Czarnorynkowa wartość kokainy oszacowana została na 30 tysięcy złotych.

* W niedzielę w pobliżu miejscowości Prusie funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali grupę nielegalnych imigrantów. W skład grupy wchodziło czworo dorosłych obywateli Iraku oraz dwoje małych dzieci. Podczas przesłuchania zeznali, że zieloną granicę przekroczyli samodzielnie a ich celem miała być Europa zachodnia.

Strażacy zapraszają!
* Będzie można się przyjrzeć, jaki sprzęt mają przemyscy strażacy, ponieważ Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu organizuje dni otwartej strażnicy. Wszystko to już od 7 maja każdy ciekawski będzie mógł z bliska przyjrzeć się ciężkim wozom strażackim. Poza tym będzie można zobaczyć jak się wygląda w strażackim hełmie i zadawać mnóstwo pytań strażakom. Może się okazać, że ktoś odkryje w sobie powołanie strażackie.

Gdzie są pienądze dla UP?
* Senator Witold Kowalski wystosował pismo do prezesa Krajowego Urzędu Pracy w sprawie środków dla Powiatowych Urzędów Pracy na aktywne formy zwalczania bezrobocia. W ustawie budżetowej na ten rok dzięki staraniom senatu udało się zwiększyć środki na fundusz pracy z planowanych 500 milionów do 800 milionów złotych. Jak do tej pory Powiatowe Urzędy Pracy w naszym regionie nie odczuły żadnych pozytywnych skutków tej decyzji. Z sygnałów docierających do senatora Kowalskiego wynika, że limit środków na aktywne zwalczanie form bezrobocia jest w tym roku mniejszy niż w roku ubiegłym. Dodatkowo Krajowy Urząd Pracy nie wywiązał się ze zobowiązań za rok 2000. Witold Kowalski zwrócił się do prezes Grażyny Zielińskiej z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego pomimo wcześniejszych zobowiązań Krajowy Urząd Pracy nie przekazał całości środków przeznaczonych na ten rok a tegoroczny limit środków kazał pomniejszyć o ubiegłoroczne zobowiązania. Prosi również o odpowiedź na pytanie, dlaczego decyzja senatu zwiększająca środki dla funduszu pracy nie odniosła do tej pory skutku w postaci wzrostu nakładów na aktywne formy zwalczania bezrobocia.

Na topory, miecze...
* W Zespole Zamkowo - Parkowym w Krasiczynie odbył się pokaz walk rycerskich w wykonaniu członków konnej drużyny rycerskiej "Nieczuja". Odbyły się walki na różne rodzaje historycznej broni. Rycerze walczyli na miecze, topory oraz karbowce. Na krasiczyńskim zamku odbył się pokaz mody dawnej. Średniowieczne i renesansowe stroje przygotowały uczennice przemyskiej szkoły odzieżowej.

Rocznica Konstytucji 3-go Maja.
* Msza święta odprawiona w bazylice archikatedralnej zainaugurowała wczoraj w Przemyślu obchody dwieście dziesiątej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Główna część uroczystości odbyła się na Wzgórzu zamkowym. Kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym twórców konstytucji złożyli przedstawiciele samorządów i organizacji społecznych. O godzinie 12.30 w Zamku Kazimierzowskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczono Doroczną Nagrodę Miasta Przemyśla. Otrzymał ją pracownik naukowy przemyskiego Archiwum Państwowego, dr Michał Proksa.

* Kolejną grupę nielegalnych emigrantów zatrzymali we wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej ze strażnicy w Horyńcu. Trzech obywateli Iraku zatrzymano zaraz po nielegalnych przekroczeniu przez nich granicy.

Jarosław

Komu budynki po pogotowiu?
* Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił przetarg na sprzedaż jarosławskich obiektów byłej Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego w Przemyślu. Sprzedaż nieruchomości wycenionej na 2,5 miliona zł umożliwiłaby władzom województwa pozyskanie środków na rozpoczęcie budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Tymczasem o przekazanie obiektów w dzierżawę wystąpiły organizacje społeczne zajmujące się rehabilitacją niepełnosprawnych. Tymczasem kilka lokalnych organizacji społecznych ma zupełnie inny pomysł na wykorzystanie bazy przy ul. Sanowej. Społecznicy chcą tam stworzyć zakład aktywizacji zawodowej dla osób z upośledzeniem umysłowym, warsztaty terapii zajęciowej, centrum rehabilitacji dla niepełnosprawnych ruchowo oraz dzienne centrum aktywności dla osób głuchych i niewidomych. Wszystkie te placówki wspierałyby ludzi poszkodowanych przez los w zakresie edukacji, rehabilitacji, a także pozyskiwania i tworzenia nowych miejsc pracy. Planowane jest również stworzenie ośrodka pomocy paliatywnej. Wniosek w sprawie przekazania nieruchomości w nieodpłatną dzierżawę skierowało do marszałka Bogdana Rzońcy koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu.

Kronika Policyjna

* 29 kwietnia po południu z nieznanych przyczyn wybuchł pożar w jednym z mieszkań w kamienicy przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu. Przybyli na miejsce ratownicy ze staży pożarnej wynieśli z bardzo silnie zadymionego mieszkania nieprzytomną starszą kobietę, którą następnie przewieziono do szpitala. Spaleniu uległa kolekcja znaczków, klisze filmowe z archiwum domowego, ciemnia do wywoływania filmów oraz stare, cenne książki. Wstępnie straty oszacowano na 100 tysięcy złotych.

* Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 29 kwietnia na drodze pomiędzy Budomierzem a Krowicą Hołodowską. Około godziny 3.30 mężczyzna kierujący seatem cordobą najechał na leżącego na jezdni 18- latka. Młody człowiek na skutek odniesionych obrażeń zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Rakietierzy na czwórce!
* W nocy z piątku na sobotę w Zalewskiej Woli koło Radymna na drodze międzynarodowej mieszkaniec Przeworska jadąc dostawczym mercedesem został zaatakowany przez kilku nieznanych sprawców najprawdopodobniej narodowości ukraińskiej. Wcześniej kierowca mercedesa zatrzymał się na poboczu drogi aby wymienić koło w którym jak się okazało tkwiły metalowe szpikulce. W tym czasie podbiegło do niego dwóch mężczyzn w kominiarkach. Napastnicy uderzyli go metalowym przedmiotem a następnie skrępowali mu ręce i nogi taśmą. Sprawcy zabrali poszkodowanemu 250 złotych oraz dokumenty, wsiedli do jego samochodu i odjechali. Zawiadomieni o zdarzeniu policjanci odnaleźli porzuconego mercedesa kilkaset metrów dalej.

* Do tragicznego zdarzenia doszło w Kostkowie koło Jarosławia. Podczas pracy przy betoniarce śmiertelnemu porażeniu prądem uległ 28 letni mężczyzna.

* W Widnej Górze nieznani sprawcy dokonali kradzieży około tysiąca dwustu metrów napowietrznej linii energetycznej. Straty oszacowano na 3 tysiące złotych.

* W Dobczy nieznany sprawca podpalił stodołę należącą do nadleśnictwa Sieniawa. Najprawdopodobniej ten sam sprawca usiłował podpalić leśniczówkę. Ogień jednak ugaszono. Straty wynoszą 5 tysięcy złotych.

* W Starym Lublińcu 69 letnia kobieta podczas sprzeczki rodzinnej ugodziła nożem 28 letniego syna. Poszkodowany z niegronymi obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala.

* Najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru do ktorego doszło na jednej z posesji w Kosienicach. Spaleniu uległ dach murowanej stajni. Straty oszacowano na 8 tysięcy złotych.

* W Żurawicy podczas kontroli drogowej w samochodzie marki wolkswagen passat należącym do mieszkańca Będzina policjanci ujawnili blisko 4 i pół tysiąca paczek papierosów bez znaków skrabowych akcyzy.

Reklama