Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 21.04-27.04.2001 r.

Przemyśl

* W szkole podstawowej numer 15 w Przemyślu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. W turnieju wzięło udział 6 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zawodnicy poza znajomością zasad ruchu drogowego musieli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła szóstka a w kategorii szkół gimnazjalnych dwójka. Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji indywidualnej okazał się Bartosz Koroński ze szkoły podstawowej numer 3. Zwycięskie drużyny będą reprezentować powiat przemyski w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 12 maja w Brzozowie. Organizatorem przemyskich eliminacji były: Komenda Miejska Policji, szkoła podstawowa numer 15 oraz Auto Sport Klub w Przemyślu.

Stop przemocy...
* Radio HOT przystąpiło do społecznej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy". Jest to ogólnopolska akcja, której pomysłodawcami są organizacje i instytucje, których funkcjonowanie opiera się na przeciwdziałaniu krzywdzie i zaniedbywaniu dzieci.

* Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej żywność produkowana na Podkarpaciu ma coraz lepsza jakość. Poprawiły się też warunki sanitarne w sklepach i zakładach produkujących żywność. Zdaniem Sanepidu dobra jakość podkarpackiej żywności to w dużej mierze zasługa współpracy z inspektoratem pracy i weterynaryjnym. Z myślą o promowaniu najlepszych wyrobów z naszego regionu Urząd Marszałkowski ogłosił plebiscyt pod nazwą "Smaczne, bo podkarpackie". Udział w konkursie to możliwość znalezienia nowych rynków zbytu poza regionem. Organizatorzy starają się też zapewnić sprzedaż magazynowanych towarów w sieci podkarpackich supermarketów.

"Za prawdę" w Przemyślu
* W Przemyślu na zaproszenie Ruchu Młodych AWS gościli przedstawiciele lwowskiego komitetu społecznego "Za prawdę". Reprezentanci powstałego przed kilkoma miesiącami komitetu omawiali sytuacje, jaka obecnie panuje na Ukrainie. Ta młoda organizacja zrzesza coraz to więcej ludzi, którzy czynnie uczestniczą w antyprezydenckich akcjach protestacyjnych. Członkowie komitetu "Za prawdę" domagają się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Leonida Kuczmy. Zarzucają mu iż jest człowiekiem skorumpowanym. Ich zdaniem odpowiada za zabójstwo kilku opozycjonistów w tym dziennikarza Georgija Gongadze.

* 22 kwietnia zakończyły się Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz - Przemyśl 2001. Uczestniczyło w nich kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Targi, których organizatorem było Podkarpackie Centrum Handlowe trwały trzy dni. Organizatorzy nagrodzili trzy firmy. Medale przypadły: Fabryce Krzeseł TRAX za stół i krzesła Clasic, Bank PEKAO S.A oddział Przemyśl za kredyt i pożyczkę hipoteczno - budowlaną oraz spółka Cedat ze Straszyna za białą gładź szpachlową CEKOL C-35.

* W sobotę na przejściu w Medyce funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Słowacji, który usiłował przemycić na Ukrainę skradziony samochód marki audi A8. Wartość samochodu oszacowano na 240 tysięcy złotych.

Kto roluje biały personel?
* Pielęgniarki są oburzone, bowiem do tej pory nie spełniono obietnicy, jaką im dano. Chodzi o podwyżki, które obiecano białym siostrom po ich strajkach i protestach. Okazuje się, że niespełna połowa placówek służby zdrowia na Podkarpaciu wypłaciła dotychczas pieniądze w wysokości 203 złotych brutto. Siostry z kilku placówek przygotowują pozwy do sądu przeciwko dyrektorom zakładów. Ci tłumaczą, ze nie mają pieniędzy na takie wydatki, bowiem nie otrzymali odpowiednich środków z Podkarpackiej Regionalnej Kasy Chorych. Z kolei rzecznik PKCH Lilianna Leniart poinformowała, że Kasa podpisała aneksy do umów z dyrektorami placówek, w których przekazuje środki na ten właśnie cel. Pieniądze na to znalazły się dzięki zwiększeniu, składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz dobremu spływaniu ich do Kasy Chorych.

* Informowaliśmy już o 23 - letnim Mirosławie Majkowskim, który wydzierżawił od władz gminy fort VIII Łętownia. Zamierza stworzyć tam bazę wypadową dla turystów oraz muzeum z akcesoriami z czasów wojny. Jeszcze przed nim wiele pracy. Na razie uporządkował część fortów, powycinał krzaki, wyrównał tereny zniszczone przez wcześniejszego użytkownika fortów. Udało się znaleźć pierwszego sponsora. Jest to firma z Przemyśla która dała nasiona traw na obsianie części fortu. Mirosław Majkowski nadal poszukuje ludzi, którzy zechcą mu pomóc i zasponsorować odnawianie fortu. Nie chce pieniędzy, a jedynie farby, gips, tynku, sadzonki drzew i krzewów. Przez długi weekend w maju wraz z przyjaciółmi i pomocnikami będzie obecny na forcie. Zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą obejrzeć odnowione częściowo miejsce.

* W ubiegłą sobotę na Zamku Kazimierzowskim odbył się Koncert Charytatywny zorganizowany w ramach akcji "Nasze Wakacje w Waszych Rękach". Celem akcji jest dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci potrzebujących. Koncert obfitował w wiele występów artystycznych, wraz z aukcją prac dziecięcych wykonanych przez uczniów szkoły podstawowej numer 15 z Przemyśla. Dyrekcja szkoły dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli, którym nie jest obojętny los potrzebujących dzieci. To nie jedyna kwesta na rzecz dzieci potrzebujących, bo pod hasłem "Równe Szanse" Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Przemyskiej chce zorganizować wakacyjny wypoczynek dla około 50 dzieci z ubogich rodzin. Pozyskując pieniądze na ten cel przeprowadzi dwie kwesty uliczne w dniach 3 maja i 3 czerwca. Wyjazdem zostaną objęte dzieci w wieku od 12 do 18 lat.

Twierdza Przemyśl 2001
* W ekstremalnych warunkach, deszczu i chłodzie odbył się XXVI Ogólnopolski Rajd "Twierdza Przemyśl 2001". Trasa rajdu wiodła przez Pogórze Przemysko-Dynowskie. Impreza mimo złej aury cieszyła się dużym powodzeniem. Śmiało można powiedzieć, że nie brakowało chętnych do przemierzania tak atrakcyjnej trasy. Komandorem rajdu był Lucjusz Andruszczyszyn. Uczestnikami opiekowali się Piotr Michalski, Krzysztof Zaleski i Zdzisław Janda.

* Bar Świętej Marty przeznaczony dla ludzi ubogich ma konkurenta. Podobna placówka gastronomiczna powstała przy ulicy Borelowskiego 10. Właściciel tej placówki oferuje po konkurencyjnych cenach posiłki dla ludzi nie zamożnych. Różnice cenowe nie są duże, ale dla ludzi liczących każdy zaoszczędzony grosz 40 czy nawet 20 groszy to dużo.

Przemyska nominacja do "Teraz Polska"
* Wiola jest nominowana do 11-tej edycji konkursu "Teraz Polska". Wiola to seria lamp, produkowana przez przemyską firmę Elektromechanika Lis - Oświetlenie. Na serię Wiola składają się dwa żyrandole, kinkiet, lampa na biurko i podłogowa. Wszystkie mają nowoczesne wzornictwo. Wcześniej seria ta zdobyła uznanie Komisji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i otrzymała znak Dobry Wzór 2000. Teraz Wiola ma szansę na godło "Teraz Polska". Jest ono przyznawane najlepszym polskim produktom. Konkursowi patronuje prezydent RP. Wyniki zostaną ogłoszone na wielkiej Gali 18 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie. Znalezienie się wśród nominowanych to ogromny sukces przemyskiej firmy - Elektromechanika Lis - Oświetlenie.

* 8 tysięcy stron, czyli 40 tomów - tyle liczą akta sprawy zamordowania dowódców czwartego Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Wyrok w tej sprawie zapadł w październiku 1950 roku. Siedem osób skazano na karę śmierci, jedną na dożywocie a dwie na karę długoletniego więzienia. Mimo, że upłynęło już ponad pół wieku - temat jest aktualny. Instytut pamięci Narodowej wszczął postępowanie sprawdzające na wniosek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, wojewody podkarpackiego oraz Konfederacji Polski Niepodległej. Jak twierdzi Przemysław Pietrzyk z KPN-u - była to zbrodnia sądowa, a skierowany przeciwko działaczom WIN-u proces zmierzał wyłącznie do wyeliminowania politycznego przeciwnika. Niedługo zapadnie decyzja procesowa i zostanie wszczęte śledztwo. Zapewnił o tym prokurator Robert Janicki - naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

Robocza wycieczka przemyskich włodarzy
* W Mołdawii na zaproszenie władz miasta Jedliniec od 25 kwietnia gości delegacja Zarządu Miasta Przemyśla. Przemyska delegacja na czele z prezydentem Marianem Majką spotkała się z władzami Jedlińca, zwiedziła muzeum etnograficzne oraz miasta Kupczyn, Golen i Otacze. Strona mołdawska zaproponowała ustanowienie bezpośrednich stosunków współpracy. Zaplanowano podpisanie umowy o współpracy partnerskiej Przemyśla z Jedińcem w sferze gospodarki, kultury i oświaty. W drodze powrotnej delegacja odwiedzi ukraińskie partnerskie miasto Kamieniec Podolski. Władze naszego miasta spotkają się tam z merem Aleksandrem Mazurczakiem oraz biskupem diecezji rzymsko - katolickiej Janem Olszańskim któremu przekazane zostaną zestawy pomocy szkolnych przeznaczone dla szkoły z klasami polskimi.

* 25 kwietnia w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego Zbigniewa Sieczkosia. Konferencja poświęcona była założeniom strategii zwalczania przestępczości w Polsce opracowanej przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. W trakcie spotkania zaprezentowano założenia ćwiczeń prowadzonych pod kryptonimem "Podkarpacie 2001". Ćwiczenia te są elementem doskonalenia funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego i mają przetestować opracowane niedawno powiatowe i wojewódzki plan ratowniczy, które zostały przygotowane we współpracy wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej. Bezpośrednio pop konferencji na terenie jednostki wojskowej odbyła się praktyczna cześć ćwiczenia.

* W Przemyślu odbyło się spotkanie zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego z udziałem starosty przemyskiego Mariusza Grzędy. Stowarzyszenie sołtysów powstało w lipcu ubiegłego roku. Zrzesza 131 członków. Prezesem jest sołtys wsi Wyszatyce Władysław Woźniak. Celem stowarzyszenie jest reprezentacja i obrona społecznych i prawnych interesów sołtysów jako przedstawiciele społeczności wiejskiej. Do jego zadań należy miedzy innymi świadczenie pomocy oraz usług na rzecz rozwoju powiatu przemyskiego. Podczas środowego spotkania złożone zostało sprawozdanie z działań zarządu w pierwszym kwartale 2001 roku. Omówiono także organizacje i udział stowarzyszenia w IX Krajowej Pielgrzymce Sołtysów oraz trzeciej Krajowej Konferencji Sołtysów i Środowisk Wiejskich, która odbędzie się pod koniec maja w sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu.

Śledztwo w sprawie działania PKCH
* Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie działania zarządu Podkarpackiej Kasy Chorych. Stwierdzono, że śledztwo prowadzone jest na razie w sprawie a nie przeciwko konkretnym osobom. W istocie chodzi jednak o tych członków kierownictwa Podkarpackiej Kasy Chorych, którzy nie dopełnili ciążącego na nich obowiązku racjonalnego gospodarowania pieniędzmi na służbę zdrowia i przekroczyli swe uprawnienia przy zakupie wyposażenia oraz zawieraniu umów - zleceń. Prokuratura zbada też kwestie wypłaty odpraw dla odchodzących pracowników kasy, wypłaty niektórym osobom bezprawnego wynagrodzenia za prace w godzinach nadliczbowych, zakupu sprzętu komputerowego oraz niezgodnego z przeznaczeniem obrotu pożyczką z ministerstwa finansów.

* W okolicy dworca PKP w Przemyślu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwie obywatelki Ukrainy. W ich bagażach ujawniono 283 litry spirytusu, 4 butelki wódki oraz kilkadziesiąt paczek papierosów. Towar, którego wartość oszacowano na 28 tysięcy złotych przemycony został zza naszej wschodniej granicy.

* W czwartek z Rzeszowa wyruszył kolejny konwój z pomocą humanitarna dla ofiar powodzi na Zakarpaciu. Tym razem na Ukrainę wysłano około 130 ton darów, głównie żywność i odzieży. Dary z województwa podkarpackiego trafią do miejscowości najbardziej dotkniętych skutkami marcowej powodzi, przede wszystkim w okolice Bieriegowa i Chustu.

Jarosław

* Został zaakceptowany wniosek starosty jarosławskiego skierowany do Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o dofinansowanie modernizacji drogi Chłopice - Radymno. Wniosek skierowano w ramach programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Starostwo dostanie 350 tys. złotych. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem niezbędnych dokumentów celem ogłoszenia przetargu w biuletynie zamówień publicznych.

* W Jarosławiu w restauracji "U Słowika " odbyła się promocja książki Grażyny Stopy "Śladami kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego w Jarosławiu i Zarzeczu. Na spotkaniu autorka zaprezentowała najciekawsze fragmenty, odbył się także krótki koncert kwintetu instrumentów dętych. Kolejna promocja książki odbędzie się między innymi w Zarzeczu w niedzielę 13 maja w czasie uroczystości dnia prymasa.

Przeworsk

* W Przeworsku na zaproszenie Fundacji imienia Dzieduszyckich gości 10-cioro dzieci z Sianek na Ukrainie. Dzieci są laureatami konkursu ekologicznego zorganizowanego przez Fundację Edukacji Ekologicznej i Turystyki we Lwowie. Fundacja ta od kilku miesięcy organizuje konkursy ekologiczne w miejscowościach położonych na terenie zachodnioukraińskich parków krajobrazowych. Ich celem jest zwrócenie uwagi lokalnych społeczeństw na zagrożenie, jakie powoduje zanieczyszczenie środowiska. W sobotę pod patronatem Fundacji Dzieduszyckich odbyło się sympozjum na temat zagrożeń ekologicznych występujących na pograniczu polsko - ukraińskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele świata nauki i administracji samorządowej z Polski i Ukrainy.

* Przeworsk uczestniczył w telewizyjnym Turnieju Miast. Rywalami Przeworska były: Kościerzyna z województwa pomorskiego i Polkowice z dolnośląskiego. Teleturniej Tu i Tam to cykliczny program telewizji polskiej emitowany raz w miesiącu. Mieszkańcy całej Polski mogli dzwonić i głosować na rywalizujące miasta. Podczas antenowych wejść na żywo reprezentanci poszczególnych miejscowości uczestniczyli w różnego rodzaju konkurencjach. Przeworsk zaprezentował miedzy innymi paradę straży grobowych. Laureatem konkursu zostały Polkowice, które otrzymały 5358 punktów. Drugie miejsce Kościerzyna 4300 punktów i na miejscu trzecim uplasował się Przeworsk. Otrzymał 4 tysiące 10 punktów.

Startuje wąskotorówka
* 5 maja przeworska wąskotorówka relacji Przeworsk - Dynów rozpoczyna sezon dla turystów. Ciuchcia będzie kursowała wzorem lat ubiegłych w stałych godzinach. Jej byt jednakże jest nadal niepewny. Nie ma jeszcze decyzji Zarządu PKP, który rozważa wyłączenie pociągów wąskotorowych ze swoich struktur. Jeśli tak się stanie, kolejka przejdzie pod samorząd przeworski, a ten wiadomo, ze nie ma pieniędzy, więc prawdopodobnie ciuchcia, której historia sięga czasów austriackich - zostanie zlikwidowana. Istnieje jednak szansa, że PKP będą podlegały najbardziej rentowne kolejki, a jeśli tak się stanie, to na pewno w tym gronie nie zabraknie ciuchci z Przeworska.

Kronika Policyjna

* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w Leszczawie Górnej. 29 -letni mieszkaniec powiatu przemyskiego z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Na skutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

* Nieznani sprawcy włamali się do budynku mieszkalnego w Czerwonej Woli koło Sieniawy. Ich łupem padła wieża stereofoniczna oraz kamera wideo. Straty oszacowano na 5 tysięcy 600 złotych.

* W piątek, w Jarosławiu na ulicy Paderewskiego w bezpośrednim pościgu policjanci zatrzymali 23 -letniego mieszkańca województwa lubelskiego, który usiłował ukraść poloneza. Także w Jarosławiu tym samym dniu pojazd tej samej marki skradziono z parkingu przy ulicy Legionów. Porzucony pojazd odnaleziono w pobliżu Muniny.

* W poniedziałek mieszkanka Przemyśla zgłosiła kradzież złotej biżuterii. W dniach 15 - 22 bm. z mieszkania przy ul. Wyspiańskiego w Przemyślu nieznany sprawca ukradł wyroby ze złota o łącznej wartości 8 tysięcy złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KMP w Przemyślu.

Ostry niedobór żelaza...
* Do nietypowej kradzieży doszło tez w Przeworsku. W nocy z 22 na 23 bm. nieznany sprawca lub sprawcy oderwali od uchwytów na moście 4 lampy przeciwmgielne. Straty to 700 złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Robót Mostowych w Łodzi. Tej samej nocy amator stali wszedł na teren jednej ze spółek w Szówsku, pod Jarosławiem i zabrał 122 kg stali profilowanej i 141 prętów płaskich również ze stali. Straty właściciel oszacował na 620 złotych. Rabuś widocznie cierpi na niedobory żelaza.

* W poniedziałek około godziny 20 na ul. Jagiellońskiej w Przemyślu 43 - letni nietrzeźwy mieszkaniec Przemyśla wtargnął na przejście dla pieszych przy zapalonym czerwonym świetle. Został potrącony przez przejeżdżającego fiata 126 p. W wyniku potracenia trafił do szpitala. Okazało się, że w wydmuchiwanym powietrzu miał 1,24 promila alkoholu.

* Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat, którzy przed kilkoma dniami w Duńkowiczkach napadli na jednego z mieszkańców powiatu przemyskiego. Poszkodowany mężczyzna przebywa na obserwacji w szpitalu. Sprawcy zabrali mu 100 złotych, buty, papierosy i kartę telefoniczną.

* Podczas rutynowej kontroli drogowej w Medyce w samochodzie obywatela Ukrainy policjanci ujawnili 76 butelek spirytusu. Towar nie posiadał znaków skarbowych akcyzy.

Reklama