Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 14.04-20.04.2001 r.

Przemyśl

* 17 kwietnia na Podkarpaciu w tym na terenie powiatów: przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego rozpocznie się akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej. Porcja szczepionki posiada kształt małego prostokątnego brązowego plastra. Przynęta wydaje specyficzny zapach, zawiera w środku plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką należy podkreślić, że przynęty dotykane przez ludzi nie bedą przyjmowane przez lisy, kontakt człowieka ze szczepionką wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji czyli do 30 kwietnia i 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu zwierząt domowych.

Matura 2001...
* 25 kwietnia rozpocznie się akcja promocyjna dotycząca nowego egzaminu maturalnego, zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem jest przybliżenie tegorocznym absolwentom szkół średnich nowej formy matury, do której pytania zostaną przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjna. Na Podkarpaciu na miejsce nowej matury wybrano Politechnikę Rzeszowską. Do wyboru jest język polski lub matematyka, a matura ma mieć charakter zabawy. Chęć do przystąpienia do niej wyrazili bowiem ludzie związani z nauką, rektorzy szkół wyższych, osoby ze świata polityki, mediów, artyści, studenci i oczywiście przedstawiciele uczniów szkół średnich. Patronat nad tą maturalną imprezą obejmie wojewoda podkarpacki - Zbigniew Sieczkoś.

Komu należy się lanie?
* Co prawda oblewany poniedziałek mamy już za sobą, ale niemile wspomnienia po nim pozostały. Tradycja oblewanego poniedziałku sięga kilkaset lat wstecz, ale jak mówią znawcy - z roku na rok jest coraz bardziej brutalna i mniej kulturalna. Okazuje się, że niegdyś śmigus - dyngus polegał na symbolicznym pokropieniu pani przez pana perfumką, ewentualnie kilkoma kroplami ciepłej wody. Obecnie na głowę pani wylewa się wiadro zimnej wody. Bandy wyrostków biegają po ulicach lejąc zimną i nie zawsze czystą wodę na wszystko, co popadnie. Dzwoniący do Radia HOT słuchacze bardzo narzekają na tak mylnie pojętą kulturę polewania się wodą. Mówią, że młodzieńcy zabawiający się w oblewany poniedziałek muszą być bezmózgowcami, bowiem nie popuszczą staruszce, małemu dziecku, czy rodzinie, która wyjdzie do kościoła. Nie myślą o konsekwencjach takiego polewania, które może po kilku dniach odezwać się zapaleniem płuc, czy grypą.

Trefne?  Nie trefne?
* Okazuje się, że nadal nie wiadomo czy obrazy znalezione przez Policję u jednego z kolekcjonerów w Przemyślu pochodzą z legalnego źródła, jak twierdzi ich właściciel, czy też jak twierdzi policja są skradzione. Akcja policjantów miała na celu odnalezienie m. in. zaginionych obrazów Kossaka i przebiegała równocześnie w Przemyślu i Krakowie. Udało się odzyskać 46 obrazów. Tymczasem kolekcjoner twierdzi, że nabył je legalnie i złożył doniesienie do prokuratury na policjantów, którzy znieważyli poprzez swoją akcję, jego dobre imię. U przemyskiej Policji można się dowiedzieć, że wszystko było prowadzone zgodnie z prawem i przepisami.

Jan Paweł II odwiedzi Lwów
* Przenosimy się do naszych sąsiadów za wschodnią granicę. Trwają tam przygotowania do czerwcowej wizyty papieża Jana Pawła II we Lwowie. Prace koordynowane są przez władze państwowe i wojewódzkie Ukrainy oraz kościoły grecko i rzymsko- katolicki. Obecnie trwa generalny remont pomieszczeń neoklasycznego pałacu unickich tuz obok cerkwi św. Jura, gdzie zamieszka papież. Z kolei kończą się już prace w kaplicy papieskiej, sąsiadującej z apartamentem, w którym będzie przebywał Jan Paweł II.

* Jak poinformowano nas w Urzędzie Gminy w Dynowie, bezrobocie tam jest coraz większe. Co prawda statystyki kształtują się na poziomie 13 - 14 procent, ale jest to statystyka zaniżona ze względu na bezrobocie ukryte. Chlubnym przykładem zakładu pracy, który utrzymuje się na rynku jest Spółdzielnia Praca, w której 70 procent zatrudnionych osób to inwalidzi. Jest to dla nich szansą, bowiem nigdzie indziej zatrudnienia by nie otrzymali. Pomimo, to jak twierdzi prezes zarządu spółdzielni Janusz Rojek coraz niższa wartość waluty powoduje u nich straty i trącą na wykonywanych zamówieniach.

* Archidiecezja przemysko - warszawska obrządku greckokatolickiego ma od niedawna swoją stronę w Internecie. Jej autorem jest ksiądz Bogdan Stepan piastujący funkcję kanclerza Kurii Greckokatolickiej w Przemyślu. Odwiedzając stronę możemy się dowiedzieć wiele interesujących rzeczy, między innymi z życia Kościołów wschodnich.

* W Olszanicy zakończyła się w czwartek międzynarodowa konferencja pod hasłem "Dziedzictwo Kulturowe Karpat - narzędziem rozwoju regionalnego". Pierwszy dzień był poświęcony tradycji i folklorowi na usługach lokalnej ludności. O doświadczeniach ze swoich krajów opowiadali przedstawiciele Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy. Tematem drugiego dnia obrad było dziedzictwo architektoniczne i urbanistyczne regionu. Przedstawiciele wspomnianych 5 krajów przedstawili najlepsze przykłady dotyczące małych miast w ich ojczyznach. Trzeci, a zarazem ostatni dzień konferencji poświęcony był przenikaniu się kultur w Karpatach. Pierwszy wykład, poświęcony polsko-ukraińskiemu współistnieniu, wygłosił dr Stanisław Stępień z Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu.
Organizatorem konferencji jest Fundacja karpacka, a honorowy patronat nad imprezą objął minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szkoła przychodzi do domu
* O tym, że uczeń chodzi do szkoły - wiemy wszyscy ale to, że szkoła przychodzi do ucznia - jest kompletną nowością. Rozpoczął się nabór do szkół podstawowych i gimnazjów na rok szkolny 2001/2002. Już teraz placówki muszą zrobić rozeznanie, ilu uczniów zasiądzie w ławkach od września. Szkoły chwytają się różnych sposobów - zamieszczają w prasie ogłoszenia, wysyłają do uczniów ulotki, foldery i katalogi, dzwonią do rodziców. Przemyskie gimnazjum nr 5 przy ul. Grunwaldzkiej wymyśliło najbardziej chyba bezpośrednią formę kontaktu z potencjalnymi uczniami. Delegacja szkoły odwiedza uczniów w ich domach, aby osobiście się dowiedzieć, czy uczeń jest zainteresowany placówką. Dlaczego szkołom tak zależy na uczniach? Jak wiadomo, im więcej uczniów, tym więcej pieniędzy z budżetu. Im mniej uczniów, tym większe będą koszty utrzymania placówki. Poza tym, jeśli liczba uczniów się zmniejszy - niektóre placówki mogą być zmuszone do zwalniania nauczycieli.

* 19 kwietnia odbyła się 37 sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Najważniejszym punktem obrad było sprawozdanie z realizacji budżetu miasta za ubiegły tok. Od przyjęcia tego sprawozdania zależy, czy rada udzieli zarządowi miasta absolutorium. Przypomnijmy, że budżet naszego miasta na ubiegły rok wynosił 137mln po stronie dochodów i 148 milionów po stronie wydatków. Niedobór miał być pokryty z kredytu bankowego. W ciągu roku budżet uległ kilkakrotnym korektom i w ich wyniku udało się zmniejszyć niedobór w budżecie o ponad 700 tysięcy.

* Od czwartku trwają II PODKARPACKIE DNI ONKOLOGICZNE w Przemyślu. Organizatorem jest Dyrekcja i Oddział Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, oraz Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie, a także PTL Przemyśl. Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń lekarzy różnych specjalności w zakresie współczesnej wiedzy medycznej, a zwłaszcza Onkologii. Nowotwory, po chorobach naczyniowych, są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów.

Targi "PRZEMYŚL 2001"
* Od piątku aż do niedzieli potrwają Targi "PRZEMYŚL 2001". Kilkudziesięciu wystawców krajowych zaprezentuje wszystko to, co wiąże się z budownictwem, a także wyposażeniem wnętrz. Przewidziano nagrody dla zwiedzających. Uroczyste otwarcie targów odbyło się 20 kwietnia o godzinie 10.30 w Przemyskiej Hali Sportowej przy ulicy Mickiewicza.

Plebiscyt - "SMACZNE BO PODKARPACKIE"
* Zarząd województwa podkarpackiego, oraz Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie organizują plebiscyt na Najlepszy Spożywczy Produkt Podkarpackiego. Hasłem plebiscytu jest "SMACZNE BO PODKARPACKIE". Do udziału w konkursie mogą się zgłaszać podmioty gospodarcze, produkujące artykuły spożywcze. Celem konkursu jest wyłonienie i wypromowanie produktów spożywczych wytwarzanych w naszym regionie.

Uwaga! Piramidka (nie)szczęścia?
* Pojawiła się kolejna piramida finansowa. Nazywa się Astran i ma na celu oczywiście nabieranie naiwnych. Tych, którzy ją wymyślili i rozpowszechnili - poszukuje Policja. Za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Wszystko zaczęło się w województwie kujawsko - pomorskim. Jak to bywa w piramidzie jedna osoba miała wciągnąć inne, które w tym wypadku miały wpłacać po 3 tys. złotych. Faktycznie, pierwsze osoby otrzymały pieniądze za wprowadzenie nowicjuszy, ale na tym się skończyło. Reszta nie zobaczyła nawet złotówki. Kilkoro z nich złożyło doniesienie na Policję. Następnie cześć z nich to doniesienie wycofała, ponieważ przyszli do nich ludzie z Astranu i sobie wiadomymi sposobami przekonali ich do zmiany zdania. Dyrekcja Astranu wraz ze swoją działalnością przeniosła się w nieznane tereny. Policja przestrzega przed zabawą w piramidę finansową, bo z reguły kończy się ona katastrofą finansową da osoby, która uwierzyła w szybkie wzbogacenie się.

Jarosław

* W starostwie powiatowym w Jarosławiu uroczyście nadano stopnie oficerskie 10 żołnierzom, którzy uczestniczyli w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Stopień podporucznika otrzymali: Henryk Matysiak z Jarosławia, Julian Sławiński z Pełkini, Franciszek Wota i Bolesław Gryckiewiocz z Chłopic, Jan Żołnierz z Dobkowic, Franciszek Makara z Lutkowa, Leon Jarmula z Duńkowic, Stanisław Mnich z Kramarzówki, Michał Rożek z Węgierki i Tadeusz Wańkowicz z Pruchnika. W uroczystości uczestniczył m. in. starosta jarosławski - Mieczysław Kasprzak oraz Bronislaw Hess, prezes Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu.

* Podczas XXIII sesji Rady Powiatu jarosławskiego zarząd otrzymał absolutorium. Dodatkowo radni wyrazili zgodę na zawarcie przez zarząd umowy na dofinansowanie budowy sali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnoksztalcacych nr 1 w Jarosławiu i zakupie wyposażenia do poradni okulistycznej w Jaroslawiu.

Kronika Policyjna

* Na dwa i pół tysiąca złotych oszacowano straty, jakie powstały na skutek włamania do jednego ze sklepów w Szówsku. Łupem nieznanych sprawców padły art. spożywcze, papierosy i piwo. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z komisariatu w Wiązownicy.

* W sobotę policjanci z komisariatu w Radymnie podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali sprawców rozboju. Zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej. Na przejściu granicznym w Korczowej trzech Ukraińców jadących ładą zabrało na tak zwaną okazję dwóch swoich rodaków. Następnie grożąc utratą życia zabrali im 550 dolarów i 240 złotych.

Kryptonim "T r a w k a".
* Kilogram marihuany o czarnorynkowej wartości 35 tysięcy złotych przechwycili funkcjonariusze z sekcji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, współdziałający z policjantami z Wydziału XX Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie. W trakcie działań pod kryptonimem "Trawka" policjanci zatrzymali trzech mieszkańców województwa lubelskiego, którzy posiadali przy sobie wspomniany narkotyk. W czwartek przemyska prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzn. Niestety, tylko jeden, 40-letni mieszkaniec Lublina, trafił do tymczasowego aresztu.

Reklama