Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 07.04-13.04.2001 r.

Przemyśl

* Stowarzyszenie Ogólnopolski Ruch Mieszkaniowy oddział w Przemyślu rozpoczął zbieranie podpisów za wprowadzeniem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Projekt posła Grzegorza Schreibera przewiduje - wydłużenie okresu zawieszenia spłaty kredytu z ośmiu kwartałów do 48 miesięcy, skrócenie okresu spłaty kredytu z 20 do 10 lat, wydłużenie okresu możliwości wykupu mieszkania do końca roku 2005 oraz wprowadzenie instytucji najmu na wniosek członka spółdzielni.

* W Przemyślu na terenie Marko Exim odbyła się w sobotę giełda samochodowa. Na plac wjechało ponad 50 pojazdów. Była to kolejna już próba uruchomienia tej formy sprzedaży pojazdów na terenie naszego miasta. Oprócz samochodów można było tu kupić i sprzedać akcesoria samochodowe. W tym samym miejscu przygotowano także pomieszczenia dla giełdy komputerowej. Organizatorzy informują, że giełda odbywać się będzie w każdą sobotę i co najważniejsze nie będą pobierane za to żadne opłaty.

* Przemyskie Stowarzyszenie Parlament Młodzieży zakończyło w piątek w Zespole Szkół Rolniczych w Zarzeczu realizację cyklu szkoleń o integracji europejskiej. W ubieglym miesiącu takie szkolenia odbyły się w Oleszycach, Sośnicy, Radymnie, Pawłosiowie i Przemyślu a w drugiej połowie kwietnia odbędą się w Zespole Szkół Rolniczych w Nienadowej. Młodzieżowe warsztaty "Rolnictwo Unii Europejskiej" to seria 21 dwudniowych szkoleń dla młodzieży szkoł rolniczych z naszego regionu. W warsztatach weźmie udział łącznie około 430 maturzystów z siedmiu szkół z terenu byłego województwa przemyskiego. Główny cel szkoleń to upowszechnianie wiedzy o strukturze oraz zasadach funkcjonowania Unii Europejskiej.

* W sobotę i niedzielę w Kalwarii Pacławskiej odbyło się widowisko plenerowe "Misterium Męki Pańskiej" przygotowane przez ojców Franciszkanów z tutejszego klasztoru wspólnie z parafianami. Misterium rozpoczęło się u stóp kalwaryjskiej góry w miejscu zwanym "Gradusami". Stąd wyruszyła procesja. Kolejne sceny misterium odbyły się przy kapliczkach - stacjach drogi krzyżowej. Ostatnia przy grobie Jezusa. Po raz kolejny Misterium Męki Pańskiej powtórzone zostanie w Wielki Piątek.

* W piątek przypomniał wszystkim o sobie przemyślanin Janusz Galiczyński, który co jakiś czas przykuwa się łańcuchem pod różnymi urzędami. Tym razem Janusz Galiczyński przykuł się łańcuchem do barierki przy Prokuraturze Rejonowej. W ten sposób chciał zaprotestować przeciwko braku reakcji prokuratury na składane przez niego żądania o wyjaśnienie sprawy dotyczącej bezprawnego jego zdaniem usunięcia z mieszkania. Mężczyzna rozkuł się dopiero w momencie, gdy został zaproszony na rozmowę z Prokuratorem Rejonowym.

* W sobotę i niedzielę na Podkarpaciu przebywali przedstawiciele Komisji Europejskiej. W skład delegacji weszli między innymi osoby odpowiedzialne za przejścia graniczne, eksperci weterynarii oraz osoby zarządzające projektami infrastrukturalnymi. Z delegacją unijną spotkał się wojewoda Zbigniew Sieczkoś. Rozmowa poświęcona była miedzy innymi dużym inwestycjom granicznym. W niedzielę członkowie delegacji zwiedzili obiekty polsko - ukraińskich przejść granicznych w Medyce i Korczowej. Spotkali się z przedstawicielami straży granicznej, służb celnych, weterynaryjnych i fitosanitarnych.

* Trwa akcja pomocy osieroconym dzieciom w Drohojowie. Akcję zorganizowały władze i mieszkańcy gminy Orły. Sześcioro dzieci otrzymało pieniądze na budowę łazienki i kuchni, pieniądze na ubrania, oraz meble, pościel, i inne rzeczy potrzebne do domu. Wszystko zaczęło się od listonoszki Krystyny Płonki, która stwierdziła, że nie można przejść obojętnie obok tragedii, która dotknęła dzieci. Przypomnijmy, że dwa miesiące temu dzieciom zmarła matka. Pozostają na razie pod opieką babci, która stara się o przyznanie jej miana opiekuna prawnego. Również wójt gminy Orły - Ryszard Czasta twierdzi, że zamierzają zorganizować dzieciom święta, takie jakie są w innych rodzinach. Na stole ma nie zabraknąć niczego, co na nim być powinno.

Kapituła rozdaje nagrody!
* Społeczność Mariampola otrzyma nagrodę Kapituły Pojednania Polsko - Ukraińskiego. Nagrodę otrzymają podczas czerwcowej wizyty papieża Jana Pawla II na Ukrainie. Przypomnijmy, że kapituła pojednania co roku przyznaje nagrody dla jednego Polaka i jednego Ukraińca oraz dla społeczności, która przyczyniła się do życia tych dwóch narodowości w zgodzie. Mieszkańcy Mariampola, zostali zgłoszeni do nagrody przez Bronisława Jarosławskiego, żołnierza AK o pseudonimie "Joszka", który w latach 1945 -1946 został wysiedlony z rodzinnych terenów. Wraz z innymi osobami, które pochodzą z tych terenów i także znaleźli się w tej sytuacji, co pan Bronisław pomagają ludności Mariampola i nie mają o nic pretensji. Wręcz przeciwnie nawiązują kontakty i wzajemną współpracę.

Ratujmy Kalwarię Pacławską!
* Brakuje pieniędzy na ratowanie kościoła i klasztoru o.o. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Trzeba odnowić fragmenty murów, które pękają, budynki sanktuarium są zagrożone przez wody opadowe, fragmenty murów dobudowanych do kościoła i klasztoru, zaczynają się osuwać. Wnioski z prośbą o pomoc franciszkanie skierowali m. in. do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Funduszu Kościelnego i Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka przyjdzie odpowiedź i ile pieniędzy zostanie przyznane na ratowania kościoła i klasztoru na Kalwarii Pacławskiej.

* Zaczęła się wiosna, a co się z tym wiąże - przylatują zwiastuny tej pory roku - bociany. Zaczynają budować gniazda, ale nie zawsze w miejscach do tego odpowiednich. Dlatego też przemyscy energetycy zorganizowali akcje pomocy tym ptakom, polegającą na budowie podstaw pod bocianie gniazda i umieszczają je w odpowiednich miejscach. Montaż tych podstaw jest podyktowany chęcią zapewnienia bezpieczeństwa ptakom i uniknięcia zakłóceń w przepływie energii elektrycznej. Niestety nie stać elektryków na zafundowanie wszystkim bocianom takich nowoczesnych gniazd. Przypomnijmy, że już niejednokrotnie informowaliśmy, że takie prawdziwe zagłębie bocianów, jedno z największych w Polsce znajduje się w Stubnie, niedaleko Medyki.

Co kryje przemyski ratusz?
* Trwa rewitalizacja przemyskiego ratusza. Ma ona na celu powrót do korzeni, odtworzenie najcenniejszych zabytków: kamienic, murów, dróg, placów i ulic, gdzież żyją ludzie i gdzie nadal będą żyli. Pomysł oczyszczenia podziemi Urzędu Miejskiego w Przemyślu, narodził się już kilka lat temu. Powoli porządkowano piwnice, odkrywając mnóstwo ciekawych rzeczy. Jak powiedział wiceprezydent miasta Jerzy Krużel, odnalazł podania, w których mowa, że dawniej w piwnicach wieszano ludzi, w innych znajdowały się przejścia prowadzące do niemieckiego bunkra, a jeszcze innych ukrywała się ludność o czym świadczą napisy z czasów II wojny światowej. W podziemiach przemyskiego ratusza, za 10 - 15 lat ma powstać klub, w którym będą winiarnia, galeria, miejsce dla małych form teatralnych, czyli lokal do spotkań dla przemyślan i atrakcja dla turystów. Wiceprezydent Krużel ma nadzieję, że w przyszłości zostaną w ten sposób zagospodarowane również inne podziemia przy przemyskim rynku i powstanie w nich wiele ciekawych miejsc.

* Do 11 sierpnia przedłużono termin składania wniosków o przyznanie odszkodowań za przymusową pracę w III Rzeszy. Rzecznik prasowy Fundacji Polsko - Niemieckiej "Pojednanie" Mateusz Machaj stwierdził, że jest to termin i jeśli do tej pory, ktoś nie złoży wniosku, nie otrzyma odszkodowania. Wnioski należy składać w oddziale wojewódzkim stowarzyszenia lub bezpośrednio w Warszawie ul Wspólna 30. Podajemy numer tel. 0 22 - 629 - 73 - 35. Wniosek należy starannie wypełnić i osobiście podpisać, a jeśli poszkodowany nie żyje - wniosek powinien podpisać uprawniony spadkobierca.

* Jak już nie raz informowaliśmy, że w Krasiczynie wychodzi tygodnik parafialny - Wieści Krasiczyńskie, który wydawany jest przez proboszcza parafii Krasiczyn - Jana Bartmińskiego. W tego tygodniowym numerze możemy m. in. przeczytać o porządku liturgicznym Wielkiego Tygodnia, wiadomościach z życia Kościoła na świecie, w kraju i regionie oraz o tym, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu w serialu "Plebania". Dodatkowo możemy przeczytać o stanowisku Watykanu dotyczącym narkotyków: Podczas 44 - letniej sesji Komisji ds. Narkotyków ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej stwierdził, że nie można zaakceptować propagowanych w niektórych krajach izb, w których narkomani przyjmują narkotyki pod kontrolą lekarską. Zażywanie narkotyków zawsze pozostanie niedopuszczalne moralnie. Jako przykład właściwego podejścia do kwestii narkomanii delegacja Stolicy Apostolskiej przytoczyła wspólnoty terapeutyczne, które wyprowadzają narkomanów ze stanu uzależnienia, prowadząc rehabilitację i reintegrację społeczną.

Ministerialna kasa wędruje pod strzechy.
* Na przełomie kwietnia i maja Ministerstwo Edukacji Narodowej zacznie wypłacać stypendia socjalne dla 100 tys. uczniów szkół średnich na wsiach - przeciętnie po 90 zł na miesiąc dla tegorocznych maturzystów. Okazuje się, że na wsi 4 razy mniej uczniów idzie na studia niż w mieście. Uczniowie o szczegóły mogą dowiadywać się u dyrektora szkoły, którego zadaniem jest przesłanie wniosków do kuratorium. Pierwsza wypłata stypendiów będzie powiększoną o pieniądze za miesiące, które już minęły od początku roku.

* Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniło, że do 1 maja samorządy dostaną pieniądze dla nauczycieli. Na konta pierwszych gmin powinny wpłynąć pieniądze, które samorządy powinny otrzymać w ubiegłym roku na wypłatę podwyżek dla nauczycieli. Do tej pory ich nie otrzymały, a aby wypłacić nauczycielom pieniądze w terminie, samorządy zaciągnęły na ten cel pożyczki w banku lub wykorzystały fundusze przeznaczone na inne cele. W sumie resort finansów przeznaczył 680 milionów złotych, które zostaną na ten cel wpłacone w formie subwencji oświatowych. Otrzyma je 878 jednostek samorządu terytorialnego, które wypłaciły podwyżki dla nauczycieli z własnych środków.

W Przemyślu powstaje LOT.
* W Przemyślu powstała Lokalna Organizacja Turystyczna. Ma ona skupiać wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem i promocją turystyki. Spotkanie założycielskie odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Celem organizacji turystycznej jest promowanie i dbanie o rozwój turystyki, przybliżenie Przemyśla zwiedzającym i pozyskiwanie środków z Polskiej Organizacji Turystycznej na imprezy turystyczne i promocyjne. W skład organizacji wejdą lokalne samorządy, stowarzyszenia, instytucje i firmy zajmujące się turystyką oraz podmioty z nią związane. Okazuje się, bowiem, że zarówno miasto Przemyśl jak i tereny go otaczające posiadają walory turystyczne, które do tej pory nie były należycie wykorzystywane. Należy tu chociażby wymienić przemyskie forty, które należą do największych atrakcji naszego regionu, a niestety są zaniedbane i zanieczyszczane śmieciami przez okolicznych mieszkańców. Przypomnijmy, że Fort w Łętowni został wydzierżawiony i jest porządkowany przez Mirosława Majkowskiego, który zamierza stworzyć tam bazę wypadową dla turystów. Wewnątrz mają powstać galerie i wystawy z bronią i akcesoriami z czasów wojny, które przybliżą zainteresowanym historię tych terenów.

* Zaczynamy od informacji lekkiej, acz nie zawsze przyjemnej. Dosyć często Polacy nie mogą znaleźć pracy w kraju i udają się w jej poszukiwaniu za granicę. Okazuje się, że najlepiej jechać pod adres znany i wypróbowany przez znajomych. Obecnie w gazetach pojawia się coraz więcej numerów telefonów z dopiskiem praca za granicą dla pań. Jak ostrzega policja lepiej nie korzystać z tego typu okazji, bowiem można trafić do domu publicznego lub na nieuczciwego pracodawcę, który nie tylko zabierze paszport, ale również nie zapłaci za wykonaną pracę. Niedługo zacznie się okres pracy na plantacjach, kiedy większość Polaków zacznie wyjeżdżać do Holandii, Niemiec, Anglii czy Włoch. Z wyjazdami na ogłoszenia z prasy - lepiej uważać.

Kolejka do Zakładu.
* W przemyskim Zakładzie Karnym przewidzianym dla 234 osób przebywa blisko 300 - skazanych oraz tymczasowo aresztowanych. Znaczna część to osoby, które dopuściły się najcięższych przestępstw. Ponadto kolejnych 300 skazanych za czyny nieco "lżejszego kalibru", mimo prawomocnych wyroków, nadal przebywa na wolności oczekując w kolejce na odbycie kary. Powód? Brak wolnych miejsc. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemu jest rozbudowa przemyskiego Zakładu Karnego. Tymczasem, aby pozyskać nowe miejsca, grupę więźniów umieszczono w przystosowanej do tego celu świetlicy zakładu, a tę przeniesiono do zastępczego pomieszczenia. Na jedną osobę powinny przypadać, zgodnie z obowiązującą normą, 3 m kw. Chcąc zapewnić osadzonym wszystko, co mają prawnie zagwarantowane, z konieczności musimy zaciągać długi. Utrzymanie jednej osoby kosztuje ok. 1000 zł miesięcznie, a pieniądze otrzymywane z Ministerstwa Sprawiedliwości nie pokrywają w pełni wydatków. Kolejnym argumentem, przemawiającym za koniecznością rozbudowy ZK, jest przygraniczne położenie Przemyśla, co powoduje, że osadzani są tam również cudzoziemcy. Obecnie przebywa tu 40 osób, głównie obywateli Ukrainy; są Rosjanie i Białorusini. Rzadko się zdarza, by któryś z obcokrajowców wystąpił z wnioskiem o odbycie kary we własnym kraju, co dopuszcza nasze prawo. Wg powszechnej opinii, pobyt w polskim więzieniu jest mniej dolegliwy.

Kto wspomoże Kościół?
* Trwa dyskusja na temat finansowania Kościoła i organizacji społecznych przez budżet państwa, czyli z niewielkiej części naszych podatków. Okazuje się, że prawie połowa Polaków badanych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie wypowiedziała się iż jest za takim sposobem finansowania. We Włoszech na przykład Kościół Katolicki otrzymuje 0, 8 procent podatku płaconego przez każdego obywatela do skarbu państwa. 35 procent z badanych Polaków w całym kraju, zdeklarowało się, że gdyby rząd ustalił taką możliwość przekazywaliby pieniądze na Kościół Katolicki. Jest to dziwna wiadomość, kiedy bierze się pod uwagę fakt, że aż ponad 80 procent Polaków przyznaje się do wiary katolickiej.

Jarosław

* W starostwie powiatowym w Jarosławiu odbyła się uroczystość wręczenia Funduszu Stypendialnego Fundacji imienia Heleny i Tadeusza Zielińskich dla uczącej się młodzieży. Stypendium otrzymało osiem osób z terenu powiatu jarosławskiego: Monika Baj, Anna Boryło, Magdalena Grula, Karina Modrzewska, Michał Muzyczka, Anna Niemiec, Joanna Soszyńska i Piotr Tomaszewski. Fundusz Stypendialny imienia Heleny i Tadeusza Zielińskich utworzony został w 1992 roku przez ich syna Zbigniewa w celu udzielenia wsparcia finansowego młodzieży szczególnie uzdolnionej i znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.

* W Jarosławiu odbył się Pierwszy Powiatowy Konkurs wiedzy o AIDS pod hasłem " Jeden świat jedna nacja". Konkurs składał się z testu i odpowiedzi ustnych. Jurorzy oceniali także plakaty. Pierwsze miejsce zajęła bursa międzyszkolna w Jarosławiu. W nagrodę otrzymała wysokiej klasy magnetowid ufundowany przez starostę Mieczysława Kasprzaka. Miejsce drugie przypadło internatowi Zespołu Szkół Ekonomiczno - Rolniczych w Sośnicy i miejsce trzecie internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie.

* W Jarosławiu znajduje się jedyny w Polsce zakład produkujący cukierki ślazowe. Właścicielem jest Wacław Mach, który pracuje z żoną Haliną. "Florida" to nazwa zakładu, z którego cukierki ślazowe znane są w całym kraju. Szczególnie polecane są na kaszel. Dziennie można ich wyprodukować 150 kg. Robione są z cukru, gotowanym w kotle i syropu skrobiowego. Następnie masa wylewana jest na stół i przepuszczana przez walce, a z stamtąd cukierki zbiera się i ręcznie pakuje. Potem nadają się już do sprzedaży.

* Fundacja Pomocna Dłoń, działająca w Jarosławiu zorganizowała akcję charytatywną dla najuboższych mieszkańców tego miasta. Zebrano ponad 60 paczek żywnościowych, zawierających m. in. wędliny, konserwy, pieczywo, słodycze, obuwie i ubrania. Fundacja Pomocna Dłoń współpracuje z ojcem Józefem Witką, gwardianem klasztoru Franciszkanów - Reformatów, który informuje ją o osobach potrzebujących pomocy.

* Działający od roku w Jarosławiu Rotary Club został przyjęty do międzynarodowych struktur tej elitarnej organizacji. Skupia ona ludzie różnych zawodów, którzy za podstawowy cel swojej działalności obrali bezinteresowną pomoc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Informowaliśmy już o tym, że jarosławski Rotary Club opiekuje się tamtejszym Domem Dziecka nr 1 oraz występuje z inicjatywami na rzecz rozwoju wyższego szkolnictwa i ochrony środowiska w regionie.

* Uczennica Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu - Monika Baj, uczestnicząc w Wojewódzkim Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie "Kucharz" w Mielcu zajęła II miejsce tym samym kwalifikując się do finału Ogólnopolskiego. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem "Podróż kulinarna smakosza po Europie" i odbył się we Wrocławiu. Monika Baj prezentowała kuchnię włoską. W nagrodę za II miejsce otrzymała nagrody: robot kuchenny i książkę kucharską.

Lubaczów

* Samorząd gminy Lubaczów złożył wniosek do Banku Światowego o przyznanie środków na określone plany. Środków tych nie otrzymał i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jak twierdzi wójt gminy Roman Krawczyk, ustalono takie wymagania, że większość starających się nie miała szans na pozyskanie pieniędzy, chociaż tak dużo mówiło się o pomocy dla gmin. - Biedniejsi niedostają pieniędzy - powiedział - W województwie fundusze zawsze dostają określone tereny. Podział jest niesprawiedliwy, a pieniądze zawsze idą tam, gdzie nie są aż tak bardzo potrzebne.

* Powiat lubaczowski wydał informator w dwóch językach - polskim i angielskim. Można dowiedzieć się z niego wiele o historii Lubaczowa i okolicznych miast i wiosek, przedstawione są też najciekawsze i najładniejsze zabytki oraz miejsca, które można zwiedzić. W informatorze o powiecie lubaczowskim, można przeczytać, że 45% jego terenów to lasy, w których można zauważyć wiele ptaków i zwierząt rzadko spotykanych. Nie tylko lasy są warte obejrzenia, ale również ładnie sfotografowane i opisane zabytki, cerkwie, kościoły.

Przeworsk

Przeworsk - odwołano zarząd.
* Po raz pierwszy w historii Przeworska odwołano zarząd tego miasta. Dotychczasowy zarząd odwołany został w tajnym głosowaniu. Choć wniosek o odwołanie złożyło sześciu opozycyjnych radnych to w głosowaniu poparła go także cześć radnych AWS. Wnioskodawcy zarzucili zarządowi podejmowanie niekorzystnych dla miasta decyzji. Ponadto zarzut niewłaściwego sprawowania pełnionej przez siebie funkcji postawiono wiceburmistrz Krystynie Sołek. Radni postanowili, że do czasu wyboru nowego zarządu władzę w Przeworsku sprawował będzie jednoosobowo burmistrz Janusz Magoń.

Kronika Policyjna

* Na dwa i pół tysiąca złotych oszacowano straty, jakie powstały na skutek włamania do jednego ze sklepów w Szówsku. Łupem nieznanych sprawców padły art. spożywcze, papierosy i piwo. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z komisariatu w Wiązownicy.

* W sobotę policjanci z komisariatu w Radymnie podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali sprawców rozboju. Zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej. Na przejściu granicznym w Korczowej trzech Ukraińców jadących ładą zabrało na tak zwaną okazję dwóch swoich rodaków. Następnie grożąc utratą życia zabrali im 550 dolarów i 240 złotych.

Wpadli z marychą.
* Kilogram marihuany o czarnorynkowej wartości 35 tysięcy złotych przechwycili funkcjonariusze z sekcji kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, współdziałający z policjantami z Wydziału XX Centralnego Biura Śledczego w Rzeszowie. W trakcie działań pod kryptonimem "Trawka" policjanci zatrzymali trzech mieszkańców województwa lubelskiego, którzy posiadali przy sobie wspomniany narkotyk. W czwartek przemyska prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzn. Niestety, tylko jeden, 40-letni mieszkaniec Lublina, trafił do tymczasowego aresztu.

Reklama