Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.03-30.03.2001 r.

Przemyśl

* W niedzielę o godzinie 11 w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik wraz z biskupami pomocniczymi Stefanem Moskwą i Adamem Szalem dokonali rekonsekracji Ołtarza matki Bożej Kalwaryjskiej. Ołtarz ten mieszczący w sobie cudowny obraz Matki Bożej do dawnej świetności wrócił po trwających trzy lata pracach renowacyjnych. W tutejszym sanktuarium czczony jest od 1669 roku. Uroczystość rekonsekracji poprzedziło nabożeństwo różańcowe oraz koncert muzyki religijnej w wykonaniu akademickiego chóru Organum z Krakowa.

Kolejne zwolnienia
* W ubiegłym miesiącu w Przemyskim Urzędzie Pracy zarejestrowało się 580 nowych bezrobotnych. W tym czasie wpłynęły tylko 42 oferty pracy. W ostatnim dniu lutego w ewidencji urzędu były 4 zakłady pracy, które zgłosiły zamiar zwolnienia 90 osób. Najwięcej, bo aż 56 ma zamiar zwolnić Spółdzielnia Inwalidów Praca, Gospodarstwo Rybackie Starzawa 11 osób i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych 22 osoby.

* Lekarze ze 114 Szpitala Wojskowego w Przemyślu zorganizowali w Polańczyku tak zwaną "Białą sobotę". Z pomocy przemyskich specjalistów skorzystało blisko 1000 osób. Dzięki tej akcji mieszkańcy Bieszczad mogli skorzystać z porad miedzy innymi alergologa, kardiologa, okulisty, wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, USG, EKG i echo serca. Jest to już trzecia taka akcja zorganizowana przez lekarzy z przemyskiego szpitala wojskowego. Wcześniej odwiedzili oni Lutowiska i Olszanicę.

Spotkania w Izbie
* Regionalna Izba Gospodarcza w Przemyślu jest pomysłodawcą i organizatorem comiesięcznych spotkań tematycznych z cyklu wiedza - integracja - sukces. Główny ich cel to podwyższenie poziomu wiedzy w zakresie polityki gospodarczej, ekonomii i zarządzania, współpracę lokalnych firm i dialog z władzami samorządu terytorialnego. pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w piątek. Gościem był prezes Włoskiej Izby Przemysłowo - Handlowej w Polsce Cristiano Pinzauti. Rozmawiano miedzy innymi o współpracy gospodarczo - handlowej w ujęciu praktycznych zasad rozwoju eksportu i importu z krajami Unii Europejskiej ze szczególnym ukierunkowaniem na Włochy.

* I jeszcze coś z ciekawostek. W Dynowie mieszka rzeźbiarz Bogusław Kędzierki, który wykonał rzeźbę ażurową przedstawiająca drogę krzyżową. Rzeżba wykonana jest w postaci krzyża, ma 3, 5 metra wysokości i prawie 2 metry szerokości. Bogusław Kędzierki wykonuje głównie rzeźby związane głównie z tematyką religijną ale też są i abstrakcyjne. W pobliżu swojego domu zamierza otworzyć galerię, w której turyści przyjeżdżający do Dynowa będą mogli oglądać jego twórczość.

* Wspinaczka na Tarnicę - najwyższy szczyt Bieszczad połączony z drogą krzyżową organizowana przez duszpasterstwo turystyczne archidiecezji przemyskiej odbędzie się w Wielki Piątek 13 kwietnia. Chętni do wyjazdu powinni zgłaszać się do biura zarządu oddziału PTTK w Przemyślu przy ul. Waygarta 3. W ramach wycieczki - pielgrzymki odbędzie się spotkanie modlitewne w kościele w Ustrzykach Górnych oraz wymarsz na Tarnicę i do Wołosatego.

* 28 marca mija ultimatum, jakie Spółdzielnia Mieszkaniowa postawiła Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Przemyślu. Przypomnijmy, że chodzi tu o zapłatę należności w wysokości 150 tys. złotych za energię cieplną i czynsz. PSM zna trudną sytuację SP ZOZ i chce, aby uiszczono znaczną część tej sumy.

Masz firmę - załóż firmę!
* Wydział Inwestycji i Strategii Rozwoju Urzędu Miejskiego w Przemyślu od kilku dni przeżywa prawdziwe oblężenie. Jest to spowodowane ustawą o zmianie we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Kolejki są spowodowane głównie tym, że interesanci mają czas do końca marca. Obowiązek zmiany wpisu ciąży na spółkach cywilnych. Teraz ich właściciele muszą zarejestrować się indywidualnie jako przedsiębiorca. Pracownicy pracują na pełnych obrotach i do minimum starają się skrócić czas oczekiwania interesantów.

* W ludwisarni Jana Felczyńskiego, którego spadkobiercami są Witold Sobol i Waldemar Olszewski, zakończyły się prace przy dzwonie olbrzymie o nazwie lub imieniu Władysław i waży 9 ton. Ma 2,5 metra średnicy i 3 metry wysokości. Jego serce waży 300 kilogramów. Olbrzym opuścił ludwisarnię w piątek o godzinie 10 a następnie trafi do parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem błogosławionego Władysława z Ursynowa w Warszawie. Władysław zawiśnie w tej parafii na wysokości 19 metrów obok swoich starszych i mniejszych od niego dzwonów. Uroczystość jego poświęcenia nastąpi 15 kwietnia, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

TVP3 Rzeszów dotarła do Przemyśla
* 30 marca o godzinie 16 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana z okazji rozpoczęcia emisji programu regionalnego Telewizji Rzeszów na nowej częstotliwosci w Przemyślu. Na konferencji obecny był Robert Kwiatkowski, prezes Zarządu Telewizji Polskiej, Ryszard Pacławski - dyrektor programów regionalnych telewizji oraz Jan Wilk - dyrektor Zakładu Emisji TVP. Od pierwszego kwietnia Regionalna Trójka będzie docierała do znacznej części byłego województwa przemyskiego. W zasięgu nadajnika znajdą się między innymi: Przemyśl, Jarosław, Radymno i Przeworsk. Lokalnego programu Telewizji Rzeszów należy szukać na 59 kanale.

* Władze miasta i zarząd spółki Hala rozważają możliwość zadaszenia naszego sztucznego lodowiska. Dach pozwoliłby na wydłużenie sezonu użytkowego lodowiska i zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Obecnie wraz z pierwszymi dniami wyższej temperatury lodowisko jest nieczynne, ponieważ ulega roztopieniu jego płyta. Spółka Hala jest tylko dzierżawcą, decydujące słowo w tej kwestii mają władze miasta.

A Wielkanoc tuż tuż...
* Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Birczy po raz kolejny organizuje konkurs związany z obchodami świąt wielkanocnych. Do 7 kwietnia chętni do wzięcia udziału w konkursie mogą zgłaszać się w Gminnym Ośrodku Kultury, do dnia 7 kwietnia. Tam powinni zostawić wykonane przez siebie pisanki. O tym, która zdobędzie miano najładniejszej zadecyduje 9 kwietnia komisja konkursowa. W tym samym dniu rozstrzygnięty zostanie również konkurs na wypiek chleba domowego i pieczywa obrzędowego.

* I jeszcze jedna informacja nastrojona świątecznie 7 kwietnia w klubie Piwnice przy Przemyskim Centrum Kulturalnym odbędzie się Jarmark Wielkanocny, gdzie zakrólują pisanki, palmy baranki i zajączki. W ramach jarmarku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na pisankę. Kiermasz dodatkowo pozwoli nam zaopatrzyć się w pieczywo obrzędowe, a o samych obrzędach opowie dr Krzysztof Ruszel z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

* W bankach panuje wzmożony ruch spowodowany wypłatami rekompensat za pracę w warunkach szkodliwych. Jako pierwsi zaległe pieniądze otrzymają urodzeni w roku 1934. Rekompensaty należą się emerytom i rencistom, którym w latach 1991 - 1992 nie słusznie odebrano dodatki w warunkach szkodliwych. Rekompensaty otrzymają także pracownicy budżetówki zatrudnieni od 1 lipca 1991 roku, którzy w okresie do 28 czerwca 1992 roku nie mieli waloryzacji pensji. W ubiegłym roku wypłaty trafiły do osób urodzonych pomiędzy 1920, a 1933 rokiem. W tym roku 1934 do 1940.

* Trwają zapisy do przedszkoli i szkół. Do końca kwietnia każdy rodzic ma czas, aby zapisać dziecko do właściwej placówki. Należy złożyć odpowiednią dokumentację - świadectwo, badania lekarskie, a w siedzibie szkoły wypełnić ankietę. Mimo, że nie obowiązuje już rejonizacja - zgłaszamy dziecko do najbliższej szkoły. Umieszczenie ucznia w innej placówce należy uzgodnić z jej dyrekcją.

* Przypominamy wyświechtane hasło: "zima znowu zaskoczyła drogowców". Niestety, ten utarty slogan jest aktualny! Noc 25 na 26 marca była niebezpieczna i dla pieszych i dla kierowców. Śnieg spadł, roztopił się i zamarzł. Było ślisko i groźnie. Czyżby zabrakło piasku i soli? To dziwne po zimie, której właściwie nie było. Apelujemy do administratorów dróg i chodników - zróbcie coś! Jeśli nie przerażają was połamane ludzkie kończyny - pomyślcie o odszkodowaniach. To duży wydatek.

* Energetyka rozproszona i prąd w systemie skojarzonym - te tajemnicze hasła były przedmiotem listu intencyjnego podpisanego ostatnio przez energetyków, gazowników i władze powiatu hrubieszowskiego. Wyjaśniamy, o co chodzi. Otóż utworzono spółkę o nazwie Kres-Gaz, która ma stworzyć warunki do oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii, paliw i wody. Spółka chce budować na terenie swego działania niewielkie źródła gazowe produkujące energię cieplną i prąd. To jest właśnie energetyka rozproszona. Niewykluczone, że w przyszłości Kres-Gaz będzie korzystać z gazu pochodzącego z Ukrainy. Na początek spółka zajmie się dostawami gazu w okolice Hrubieszowa - stąd udział tego powiatu w liście intencyjnym. Ale do inicjatywy mogą się też przyłączyć inne samorządy. Oczywiście, jeśli chcą mieć energię taniej i oszczędniej.

Wojewoda rozpoznaje ryzyko BSE
* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś powołał zespół do spraw rozpoznania ryzyka występowania w naszym regionie przypadków BSE i pryszczycy. Zespół jest organem doradczo - opiniodawczym wojewody. W jego skład wchodzą Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Inspektor Sanitarny, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Celnego, Komendy Wojewódzkiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Do zadań zespołu należy między innymi gromadzenie i analizowanie danych, przekazywanie informacji i wniosków do Głównego Lekarza Weterynarii a także koordynacja wszystkich działań związanych z zabezpieczeniem województwa podkarpackiego przed tymi chorobami.

* W Klubie Żołnierskim 14 Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu 51 członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymało akty mianowania na pierwszy i kolejne stopnie oficerskie. Wśród mianowanych znaleźli się między innymi Henryk Forbot, który otrzymał stopień pułkownika, Kazimierz Zakrzewski mianowany został podpułkownikiem natomiast Antoni Gdula, Stanisław Kolaszko i Waldemar Mularz otrzymali stopień porucznika.

Forum Młodej Przedsiębiorczości
* W Krasiczynie rozpocznie się 30 marca trzydniowe Forum Młodej Przedsiębiorczości. Tematem obrad jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali miedzy innymi: Arkadiusz Krężel - prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, doktor Jerzy Posłuszny rektor Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania, doktor Mirosław Kurek dziekan tej uczelni. Obrady otworzy Henryk Mucha, który zaprezentuje założenia Forum Młodej Przedsiębiorczości. Na sobotę zaplanowano posiedzenie założycielskie, podczas, którego nastąpi przyjęcie statutu stowarzyszenia oraz wybór składu osobowego zarządu i pozostałych organów statutowych stowarzyszenia. W niedzielę o 11.45 odbędzie się konferencja prasowa.

Jarosław

Jarosław wybiera kandydata na posła
* Senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, wiceprzewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej został oficjalnym kandydatem RS AWS Powiatu Jarosławskiego na posła w zbliżających się wyborach parlamentarnych. W piątek Zarząd Powiatowy RS AWS przedstawił władzom wojewódzkim swojego kandydata do parlamentu. Senator Mazurkiewicz został uznany za najbardziej odpowiedniego i gwarantującego sukces wyborczy. Poparło go 8 osób. drugi kandydat poseł Krzysztof Kłak otrzymał 4 głosy. Zdaniem szefa Okregu Podkarpacia KPN Tadeusza Chrzana wybór ten jest politycznie racjonalny i odpowiedzialny. W piśmie skierowanym do przewodniczącego Zarządu Powiatowego RS AWS w Jarosławiu Roberta Wiśniewskiego stwierdził iż wytypowanie przez jarosaławski RS kandydata nie należącego do tej partii jest wyrazem wzniesienia się ponad personalne i partyjne interesy poszczególnych ugrupowań. Ostateczną decyzję o umieszczeniu kandydatów na listach wyborczych podejmie Zarząd Wojewódzki RS AWS w Rzeszowie.

* W Jarosławiu rusza akcja oznaczania grobów, w których pochowano osoby zasłużone w walce o niepodległość. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Konfederacja Polski Niepodległej. Organizatorzy twierdzą, że chcą, aby na mogiłach pojawiły się odpowiednie oznaczenia i dzięki temu młodzi ludzie odwiedzający groby będą mieli lekcję historii. Dodatkowo KPN chce wydać też książkę w której będzie można znaleźć charakterystyki tych osób.

* Ksiądz Andzrej Surowiec z Jarosławia znalazł się wśród 12 laureatów plebiscytu na proboszcza trzeciego tysiąclecia. Konkursowa kapituła nagrodziła go nie tylko za zaangażowanie w swoją pracę duszpasterską, ale i za wrażliwość na drugiego człowieka. Kandydaturę na konkurs wraz z uzasadnieniem nadsyłali wierni z całej Polski. Zgłoszono ponad 300 księży. Ksiądz Andrzej Surowiec jest proboszczem parafii Chrystusa Króla. Zdaniem wiernych tej parafii interesuje się losem każdej rodziny. Razem z młodzieżą zbudował przystań kajakową i strzelnicę. Przy jego parafii 30 wspólnot.

* Mieszańcy Więckowic w powiecie jarosławskim starają się od dawna o to, aby do ich miejscowości dojeżdżały autobusy jarosławskiego PKS - u. Od wielu lat wszyscy, którzy chcą się dostać do Więckowic lub się z stamtąd wydostać muszą najpierw pokonać trzy kilometrową trasę między tą miejscowością, a pobliskimi Bystrowicami gdzie znajduje się najbliższy przystanek. Okazuje się, że wystarczy tylko wniosek skierowany do PKS - u od władz samorządowych.

Kronika Policyjna

* Policja zatrzymała pięciu mężczyzn w wieku od 20 do 29 lat podejrzanych o zabójstwo 52 letniego mieszkańca Lisich Jam. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu dyżurny pogotowia ratunkowego powiadomił Komendę Powiatową Policji w Lubaczowie o ujawnieniu zwłok w jednym z domów mieszkalnych w Lisich Jamach. Zwłoki 52-letniego Juliana H. właściciela mieszkania ujawnił jego sąsiad. Przybyły na miejsce lekarz podczas wstępnych oględzin stwierdził, iż zgon nastąpił w nocy z 21 na 22 marca. Mężczyzna miał rozległe obrażenia głowy powstałe od uderzenia tępym narzędziem. Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci było zachłyśniecie się krwią. Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych mężczyzn środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztu.

"Morze" spirytusu...
* W sobotę na jednej z prywatnych posesji w Przedmieściu Dubieckim podczas przeszukania pomieszczeń gospodarczych policjanci znaleźli beczki plastikowe, w których znajdowało blisko 1100 litrów spirytusu. Ponadto w stodole w stojącym tam citroenie busie ujawniono kanistry w których znajdowało się około tysiąca litrów tego płynu. Łączna wartość zabezpieczonego spirytusu oszacowana została na ponad 130 tysięcy złotych. Jak się okazało alkohol skupowany był w Medyce i przewożony do Krakowa. Właściciele, którymi okazali się dwaj mieszkańcy Przemyśla zostali zatrzymani do dyspozycji prokuratora.

* We wsi Dylągowa pod Dynowem Straż Leśna i policjanci zatrzymali kłusownika, który łapał zwierzęta we wnyki. Udało się złapać tylko jedną osobę, ale i tak jest to sukces, ponieważ z reguły takie osoby są nieuchwytne. Za kłusownictwo grozi im kara 3 lat pozbawienia wolności. Komendant Straży Leśnej poinformował, że ich praca jest niebezpieczna, ale dobrze zorganizowana. Są wyposażeni w odpowiedni sprzęt i działają w zorganizowanych grupach, maja rozeznanie w terenie, bowiem ich praca polega na przebywaniu w odstępach leśnych. Złapany kłusownik z Dylągowej posiadał u siebie w domu mięso z zabitej sarny i skórę zwierzęcia. Na tej podstawie policja oceniła, że zwierzę nie padło samo, ale zostało zastrzelone z broni palnej, którą kłusownik sam wykonał.

* Policjanci z komisariatu w Sieniawie zatrzymali do kontroli drogowej fiata 126 p w którym jechało czterech mężczyzn. W samochodzie ujawniono miedziane uzwojenia transformatora. Jak się okazało uzwojenia wartości około 6 tysięcy złotych skradzione zostały ze stacji Trafo w Dobczy.

* Są różne złodziejskie szajki. Jedni obrabiają banki, inni kradną samochody. W okolicach Lubaczowa grasuje zaś gang złodziei drzew. Codziennie z tamtejszych lasów znika wiele drzew. Niektóre z nich to stare, cenne okazy - np. dęby o wartości kilku tysięcy złotych za sztukę. Złodzieje ścinają drzewa, a pozostawione pniaki maskują za pomocą gałęzi i ściółki. Jak mówią tamtejsi leśnicy - są to kradzieże masowe. Drzewa trafiają prawdopodobnie do producentów mebli i trumien. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych wysłała do powiatu Lubaczowskiego specjalną kontrolę, która zajmie się sprawą kradzieży.

Reklama