Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.03-16.03.2001 r.

Przemyśl

A bezrobocie rośnie
* Stale wzrasta liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu. W ostatnim dniu lutego liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła tu 11 tysięcy 644 osoby i była większa o 257 osób w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Stopa bezrobocia w powiecie przemyskim wynosi 15 i 8 dziesiątych procent natomiast w samym Przemyślu 15 i 9 dziesiątych. W całym województwie podkarpackim stopa bezrobocia wynosi 16 i 4 dziesiątych procent.

* W sobotę w podrzeszowskiej w Łące odbył się pogrzeb byłego wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza. W uroczystościach wzięli udział miedzy innymi: premier Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. Mszy żałobnej przewodniczył ordynariusz rzeszowski biskup Kazimierz Górny, homilię wygłosił krajowy duszpasterz rolników biskup Roman Andrzejewski. Józef Ślisz zmarł 6 marca. Miał 67 lat. W latach 1989-1993 był wicemarszałkiem Senatu.

* Na poligonie w Nowej Dębie ponad 900 żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich bierze udział w ćwiczeniach. Oprócz piechoty górskiej w ćwiczeniach uczestniczą pancerniacy i rezerwiści z artylerii rakietowej. Zasilili oni szeregi podhalańczyków po rozformowaniu brygady pancernej w Przemyślu. Cześć żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach wyjedzie w lecie na misję pokojową do Kosowa. Zmienią tam swoich kolegów z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych.

Dostrzeżony wzór
* Cztery firmy z Podkarpacia otrzymały prawo do oznaczania swoich wyrobów znakiem dobry wzór 2000. Wśród wyróżnionych znalazła się firma Elektromechanika Lis-Oświetlenie z Przemyśla. Instytut Wzornictwa przyznał znak dla rodziny lamp WIOLA. Seria lamp Wiola jest przeznaczona do wnętrz nowoczesnych. Na rodzinę tego produktu składają się chromowane lampy o modnej stylistyce - dwa żyrandole 16 i 10 punktowe, lampa stojąca i biurkowa oraz kinkiet.

* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś i wicewojewoda Marek Kuchciński zwrócili się do firm, instytucji i mieszkańców Podkarpacia z prośbą o pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi mieszkańców Zakarpacia na Ukrainie. Po konsultacjach ze stroną ukraińską uznano ze w tej chwili najniezbędniejsze są pompy i stacje uzdatniania wody, środki myjące i czyszczące, leki i materiały medyczne, przedmioty codziennego użytku, produkty żywnościowe. Rolę koordynatora zdecydował się objąć Caritas diecezji rzeszowskiej. Potrzebne są również pieniądze, które można wpłacać na konto Caritasu - PKO BP I oddział Rzeszów 49 10 20 43 91-11 49 70 492 z dopiskiem Zakarpacie.

* W Korczowej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali do kontroli volkswagena golfa, którym podróżował 26 letni mieszkaniec Będzina. W samochodzie ujawniono 75 litrów spirytusu i 550 paczek papierosów.

Kasa wyrzuca pieniądze?
* Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych rozpoczął kontrolę Podkarpackiej Kasy Chorych. Kontrola jest efektem ujawnionych przez NIK nieprawidłowości. Najważniejsze zarzuty dotyczą odpraw wypłaconych 2 byłym wicedyrektorom kasy. W ubiegłym roku wydano na nie łącznie 72,5 tysiąca złotych. Za nielegalne i niegospodarne NIK uznał też wypłacenie członkom zarządu kasy 45 tysięcy złotych za prace w godzinach nadliczbowych. Zastrzeżenia dotyczą też nieoprocentowanej pożyczki z Budżetu Państwa, która jak się okazało została zdeponowana na bankowym koncie kasy.

List otwarty radnych do... radnych!
* Przedstawiciele przemyskich rad osiedlowych wystosowali list otwarty do radnych naszego miasta. Wyrazili w nim swoje zaniepokojenie i niezadowolenie z obecnie stosowanych praktyk. Chodzi o to, że w czasie trwania sesji Rady Miasta przedstawiciele rad osiedlowych nie są dopuszczani do głosu i nie mogą wyrażać opinii w istotnych dla mieszkańców sprawach. Prawo wypowiadania się na sesji jest zagwarantowane przez załącznik do statutu Rady Miasta, rozdział 4, paragraf 24, punkt 5. Mówi on, że przewodniczący udziela głosu na sesji w kolejności zgłoszeń. Kolejność jest następująca: wnioskodawca, przewodniczący klubów i komisji, radni, zaproszeni goście. Zdaniem autorów listu - prawo to nie jest przestrzegane. Tymczasem członkowie rad osiedlowych najlepiej znają problemy mieszkańców, bo często się z nimi spotykają. Twierdzą, że w pracach rad osiedli nie uczestniczą radni, choć są zapraszani. Pod listem podpisały się 24 osoby.

* Okazuje się, że życzenia przeżycia stu lat śpiewane w 101 roku życia nie bardzo pasują. Tak było w przypadku jednej z mieszkanek naszego miasta, która żyje już trzecie stulecie. Pani Stefania Wiśniewska urodziła się w roku 1900 a w ubiegły piątek obchodziła 101 urodziny. Pani Stefania uważa, że receptą na długie życie jest odpowiednie odżywianie się. Z naszej strony życzymy pani Stefani przeżycia kolejnego stulecia w zdrowiu.

* Rozgłośnia Radia HOT obchodziła 13 marca okrągłą rocznicę. Od założenia Radia HOT minęło już pięć lat. Życzymy naszej pięciolatce dotychczasowego Humoru Optymizmu i Tolerancji i aby obchodziła jak najwięcej piątek, dziesiątek i piętnastek.

* Tematy próbnych matur były dostępne w Internecie na kilka godzin przed maturą. Niewiadomo ilu uczniów skorzystało z tego przecieku. Tematy próbnej matury wyciekły z dwóch szkół w województwie lubelskim. Były jednakowe dla trzech województw małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Próbne egzaminy nie zostaną jednak unieważnione.

Uchwalono budżet
* Rada Miejska w Przemyślu podczas środowej sesji uchwaliła budżet miasta na 2001 rok. Jego wysokość wynosi ponad 153 565 tys. zł. Wydatki pochłoną około 160 878 tyś zł, deficyt będzie wynosił niecałe 7 313 tys. Miasto w tym roku będzie musiało spłacać zaciągnięte pożyczki, których wysokość wynosi ponad 3 738 tys. Została utworzona rezerwa w wysokości 300 tys. złotych. Nowy budżet został przyjęty głosami koalicji SLD, Samorządny Przemyśl i Unia Wolności. Przeciwko byli radni AWS i koła ROP.

* Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przemyślu podjęło współpracę z Okręgowym Inspektorem Pracy w Rzeszowie w zakresie udzielania różnorodnej pomocy prawnej wychowankom opuszczającym placówki opiekuńczo - wychowacze i rodziny zastępcze. Celem tej pomocy jest przygotowanie tych wychowanków do podejmowania pracy z niezbędnym zasobem wiedzy z zakresu prawa pracy oraz przekazywania informacji o możliwości uzyskania pomocy i porady prawnej w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie i jego oddziałach terenowych. Inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie planują w marcu br. z usamodzielniającymi wychowankami domów dziecka i rodzin zastępczych jednodniowe szkolenia z zakresu prawa pracy.

* Niebezpieczne odpady składowane w nieodpowiednich warunkach, mogielniki i magazyny z przeterminowanymi środkami ochrony roślin - to wszystko zagraża środowisku w naszym regionie. Jak pozbyć się tej ekologicznej bomby - zastanawiali się uczestnicy kolegium wojewody podkarpackiego. W naradzie oprócz wojewody Zbigniewa Sieczkosia wzięli też udział Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Maria Suchy oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Wojewódzkim Janusz Kurnik.

Żebrzące Podkarpacie!
* Jak informuje dziennik Super Nowości minister finansów twierdzi, że Polacy za dużo zarabiają. Jego zdaniem sztucznie utrzymuje się minimalną płace z której należałoby albo w ogóle zrezygnować albo zróżnicować ją w zależności od regionu. Resort finansów planuje więc obniżyć płace miedzy innymi w województwie podkarpackim. Ministerstwo finansów zamierza doprowadzić do zróżnicowania wielkości minimalnych płac w poszczególnych województwach. W bogatszych regionach pozostałyby one na dotychczasowym poziomie czyli 560 złotych netto natomiast w biedniejszych do których bez wątpienia zalicza się Podkarpacie zostałyby obniżone. Dzięki temu zdaniem ministra pracodawcy mogliby zatrudnić więcej osób. Doradca ministra finansów Michał Mackiewicz powiedział, że pomysł ten jest na etapie analiz ekonomicznych. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu tego artykułu zatelepało mną. Przy tak skandalicznie niskiej płacy minimalnej analizować jeszcze jej obniżenie to paranoja. Żebrzących cygańskich Rumunów, których niegdyś pełno było na ulicach zastąpiliby teraz pracownicy zarabiający minimalną pensję. I jak tu nie wierzyć powiedzeniu biednemu zawsze wiatr w oczy.

Jarosław

Konferencja w starostwie
* "Alkohol - droga do nikąd" pod takim zorganizowano konferencję w starostwie powiatowym w Jarosławiu. Uczestniczyli w niej dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele grup społeczno - zawodowych, instytucji i stowarzyszeń z terenu powiatu jarosławskiego. Materiałem wyjściowym do dyskusji było opracowanie badań przeprowadzonych w pięciu szkołach. Wynika z nich ze 12 procent pierwszoklasistów i 22 procent maturzystów miało bezpośredni kontakt ze środkami odurzającymi. Podczas spotkania opracowano wytyczne do powiatowej strategii uzależnień. Główne wytyczne to integracja wszystkich środowisk profesjonalistów we wspólnych działaniach, zajęcia warsztatowo - edukacyjne dla wójtów, radnych, liderów środowisk, pedagogów i nauczycieli a także budowanie programów wychowawczych.

Lubaczów

* Środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu zastosował Sąd Rejonowy w Lubaczowie wobec 32 -letniego mieszkańca powiatu lubaczowskiego, który w miniony czwartek zaatakował funkcjonariusza policji. Przypomnijmy. W Wólce Krowickiej w kompleksie leśnym patrol policji i Straży Leśnej zatrzymał czterech mężczyzn, którzy usiłowali wywieźć wozem konnym skradzione drzewo. W trakcie zatrzymywania jeden z policjantów został poszczuty psem. Chcąc uniknąć pogryzienia oddał w górę dwa strzały ostrzegawcze. Wtedy został zaatakowany. Napastnicy przewrócili go na ziemię i usiłowali odebrać mu broń służbową. Funkcjonariusz został uderzony metalowym łańcuchem w głowę. Poszkodowany z ranami ciętymi przewieziony został do szpitala. Sprawcy zbiegli. Jednego z nich policjantom udało się zatrzymać. Trwają czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania pozostałych.

Przeworsk

Będzie most!
* Ministerstwo transportu przekazało ponad 3 miliony złotych na budowę nowego mostu na Mleczce w Przeworsku. Oprócz trzech pasów ruchu most będzie miał nośność 50 ton i szerzej rozstawione przęsła. Pozwoli to na swobodny przepływ wody w rzece, która rok rocznie grozi powodzią. Pod mostem będzie kładka dla pieszych. Oddanie inwestycji planowane jest na październik.

Kronika Policyjna

Lutowe statystyki policji
* Według statystyk policyjnych luty na drogach powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego to 150 stłuczek samochodowych bez ofiar w ludziach i 19 wypadków, w których zginęły dwie osoby a 20 zostało rannych. Głównymi przyczynami wypadków jest jazda pod wpływem alkoholu. Przeważają tu zdecydowanie rowerzyści. Jak widać nowe przepisy o ruchu drogowym nie wystraszyły amatorów jazdy na "dwóch" gazach.

* Niebywałym węchem wykazał się amator mocnych trunków, który w nocy włamał się do jednej z piwnic przy ulicy Chopina w Przemyślu. Złodziej zabrał ze sobą osiem butelek wina. Nie było to jednak wino markowe. Właściciel jedną butelkę wycenił na nieco ponad 4 zł.

* Najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej było przyczyną pożaru, który wybuchł na terenie jednej z posesji w Sufczynie. Ogień strawił stajnie i stodole wraz ze słomą, sianem i sprzętem rolniczym. Straty oszacowano na 13 tysięcy złotych.

Reklama