Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 03.03-09.03.2001 r.

Przemyśl

Czy posłowie uratują prokuraturę?
* Posłowie Ziemi Przemyskiej zwrócili się do ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego z prośbą o utrzymanie Prokuratury Okręgowej w Przemyślu w dotychczasowym kształcie a nie przekształcanie jej w Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie. W piśmie do ministra posłowie wyjaśniają, że Przemyśl jest o ponad 20 tysięcy mieszkańców większym ośrodkiem niż Krosno i leży tuż przy granicy z Ukrainą. W Przemyślu jest także komenda Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Okręgowego Inspektoratu Celnego i Urząd Celny. Instytucje te ściśle współpracują z prokuraturą. Pod pismem podpisali się Andrzej Zapałowski, Kazimierz Nycz i Krzysztof Kłak. W ubiegłym tygodniu w tej samej sprawie zwrócił się ministra sprawiedliwości senator Witold Kowalski.

* Niemały problem mieli do rozwiązania gospodarze polsko - ukraińskiej sesji w Młynach niedaleko przejścia granicznego w Korczowej. O spotkaniu tym informowaliśmy przed tygodniem. Jak informuje Polska Agencja Prasowa kłopot polegał na ustaleniu menu uroczystego obiadu. Termin sesji wyznaczono, bowiem na bezmięsny piątek. Oczywiście można było podać na przykład ruskie pierogi z ukraińskim barszczem, ale obawiano się podtekstu politycznego. Na szczęście proboszcz parafii w Korczowej uznał, że ze względu na rangę spotkania bądź co bądź międzynarodowego jego uczestnicy mogą skorzystać z dyspensy i skonsumować mięso. Jak komentuje PAP niektórzy świeccy bywają niekiedy bardziej papiescy niż ksiądz proboszcz.

Podkarpacie w statystyce.
* Jak wynika z danych za styczeń opublikowanych przez Wojewódzki Urząd Statystyczny w Rzeszowie w województwie podkarpackim wzrosło bezrobocie i zmniejszyło się średnie wynagrodzenie. W styczniu na Podkarpaciu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 220 tysięcy 800 osób i w porównaniu z grudniem zmalało o 0,4%. Pod koniec stycznia w Urzędach Pracy zarejestrowanych było ponad 188 tysięcy osób. Jest to o 3 i 3 dziesiąte procent więcej niż miesiąc wcześniej. Prawa do zasiłku nie posiadało blisko 150 tysięcy osób. Stopa bezrobocia w regionie wyniosła 16,4%. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło na Podkarpaciu 1683 złotych i w porównaniu z grudniem zmniejszyło się o 5,8%.

* Wiele wskazuje na to, że w tym roku podobnie jak w ubiegłym może zabraknąć pieniędzy na ubezpieczenia zdrowotne osób pozostających bez prawa do zasiłku. Powiatowe Urzędy Pracy z Podkarpacia wykorzystały już prawie 60 procent z kwoty jaką dysponują na te świadczenia. Dla Powiatowych Urzędów Pracy z województwa podkarpackiego tegoroczny limit środków na ubezpieczenie zdrowotne określony został na kwotę 34 milionów złotych. Od stycznia wydano już ponad 20 milionów. Brak dodatkowych środków uniemożliwi opłacanie składek już od maja. Z pismami w tej sprawie zwrócono się do ministra pracy i polityki socjalnej oraz do ministra finansów.

* W Lublinie podpisano akt zawiązania konfederacji szkół wyższych UMCS. Do konfederacji przystąpiło 6 szkół wyższych w tym dwie z naszego regionu: Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Celem działalności konfederacji jest zwiększenie liczby osób studiujących na uczelniach wyższych i wzbogacenie oferty kierunków studiów. Uczelnie działając wspólnie będą w stanie zaoferować więcej atrakcyjnych specjalności, dzięki którym studenci otrzymają możliwość łatwiejszego dostosowania swojego wykształcenia do potrzeb rynku pracy.

* W katedrze łacińskiej we Lwowie odbył się w sobotę ingres, czyli uroczyste wprowadzenie kardynała Mariana Jaworskiego. Został on podniesiony do godności kardynalskiej trzy lata temu, ale była to nominacja nieujawniona. Publicznei papież ogłosił ją na początku tego roku. 21 lutego metropolita lwowski otrzymał z rąk Jana Pawła II kardynalski kapelusz i pierścień. Kardynał jaworski jest rodowitym lwowianinem. Od 1988 roku pełnił obowiązki rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Administratora Apostolskiego Archidiecezji w Lubaczowie.

* W specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Przemyślu oddano do użytku nowocześnie wyposażony gabinet logopedyczny. Jest to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu. Została zaopatrzona w komputer z odpowiednim programem pomagającym w ukształtowaniu mowy osobom z wadami słuchu, oraz analizatory głosek i pomoce dydaktyczne dla osób z wadami wymowy. Sprzęt zakupiono dzięki sponsorom.

* Polsko - ukraiński salon osobistości powstał na Ukrainie dzięki przemyskiemu dziennikarzowi Radia Rzeszów Markowi Cynakrowi i lwowskiemu dziennikowi Postup. Już odbyło się spotkanie z posłem SLD a zarazem przewodniczącego Komisji Migracji, Uchodźców i Demografii Zgromadzenia Rady Europy Tadeuszem Iwińskim. W zamian za to dziennikarze Postupu przywiozą do Rzeszowa kardynała Lubomira Huzara - lwowskiego władykę grecko - katolickiego.

NIK o PKCh.
* Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła długą listę zarzutów Podkarpackiej Kasie Chorych. Zarzuca jej m. in. nie wypełnienie podstawowych obowiązków zapewnienia mieszkańcom Podkarpacia dostępu do bezpłatnych świadczeń medycznych od pierwszego dnia tego roku, dodatkowo w kasie brakowało nadzoru nad pracą księgowości, bezpodstawne zatrudnienie dodatkowo 149 osób na umowy zlecenia m. in. pracowników ZOZ-u, którzy projektowali wystrój pokoi biurowych, socjalnych i gościnnych w siedzibie kasy, wybór mebli itd. Ponadto każdy, kto zadeklarował niepalenie w pracy otrzymywał dodatek w wysokości 150zł. Zapracowani notable zmienili regulamin wynagradzania tak, aby otrzymywać "soczyste" odprawy, za które można by opłacić pracę pięciu pielęgniarek prez cały rok.
Już dziś gratulujemy gospodarności pani Szubert-Lelek i składamy serdeczne życzenia dalszych sukcesów w pracy za wodowej - zrestrukturyzowane pielęgniarki

* Trwa oczyszczanie podprzemyskich fortów. Oczyszczono już m. in. fort VIII Łętownia, który nawet znalazł prywatnego dzierżawcę. Trwają prace przy przywracaniu do świetności tego jednego z najstarszych fortów. Dodatkowo Stowarzyszenie Przyjaciół Fortów oczyszcza forty 15 Borek i 4 Optyń. Miłośnicy tych wojennych budowli twierdzą, że sami sobie potrafią poradzić, ale największe trudności robi im miejscowa ludność, która kradnie im drzewo, wywozi śmieci na oczyszcone tereny, spuszcza szambo. Nie chce zrozumieć, że kiedy forty zostaną przywrócone, przynajmniej częściowo do dobrej formy, pozwoli to ściągnąć zagranicznych turystów i inwestorów, a to z kolei na pewno przyniesie jakieś korzyści również miejscowej ludności.

Dowolna interpretacja?
* Większość mieszkańców naszego miasta jest zaskoczona iż piąte Przykazanie Kościelne nie brzmi juz tak jak brzmiało, czyli „W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać", ale: "Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby kościoła". Nawet kilku przemyskich księży twierdzi, że cytuję: trzeba sprawdzić w katechizmie. Inni z kolei mówią, że przykazania jako tako się nie zmieniło, ponieważ jest nadal zawarte w przykazaniu poprzednim, a interpretacja biskupa Tadeusza Pieronka, który powiedział, że w Wielkim Poście zabawa nie jest grzechem jest mylna. Jednakże słowo pisane znajduje się w katechizmie, natomiast nie było żadnego oficjalnego nakazu od wyższych władz Kościoła, w jaki sposób tłumaczyć zmienione przykazanie. Dlatego też, każdy z pytanych przez nas księży, tłumaczył je sobie inaczej.

* Uczeń II klasy gimnazjum nr 1 w Przemyślu, Bartłomiej Kozak jest jednym z laureatów Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Polskim Parlamentaryzmie. Zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu konkursu, który odbędzie się 15 marca w siedzibie Senatu w Warszawie. Z naszego województwa do konkursu zakwalifikowało się 3 osoby z klas gimnazjalnych i 3 ze szkół ponadgimnazjalnych.

* Z inicjatywy Zarządu Okręgowego PCK w Przemyślu rozpoczęła się zbiórka odzieży używanej, pościeli oraz zabawek, które trafią do rodzin i osób o najniższych dochodach. W kolejne soboty po różnych dzielnicach naszego miasta, a później po ulicach innych miast będą jeździły samochody do których będą zbierane worki z odzieżą przekazaną przez ofiarodawców.

* Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zamknęła śledztwo w głośnej sprawie dwóch szesnastolatków zamieszanych w zabójstwo swojego rówieśnika Przemysława M. Przypomnijmy, że do tej tragedii doszło 18 października ubiegłego roku. Po zamkniętym śledztwie wiadomo już, że będą oni odpowiadać jako dorośli. Za kilka dni akt oskarżenia zostanie skierowany do sądu. Tymczasem nieletni przestępcy przebywają w ośrodkach wychowawczych.

* Podsumowując bilans wypadków na polskich drogach okazało się, że w roku 2000 było mniej ofiar wypadków drogowych. Według podsumowania, jakie podała do wiadomości policja. W ubiegłym roku w całej Polsce doszło do ponad 57 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 6 tys. osób w porównaniu do roku 1999 było o 436 mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Spadająca liczba wypadków świadczy o tym, że Polacy jeżdżą coraz lepszymi samochodami po coraz bardziej zatłoczonych drogach, wówczas dochodzi do wypadków, w których osoby poszkodowane są tylko ranne.

* „Dzień Kobiet, dzień kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek, lizaki są dla nich, zabawa i taniec, i piosnka w niebo popłynie" - tak pod koniec lat 70-tych recytowali na szkolnych akademiach nasi koledzy. Starsi kupowali „kwiatek dla Ewy". A dziś? Ósmego marca nadal traktujemy serio, mimo licznych głosów, że Dzień Kobiet to głupie, komunistyczne święto. Głupie, niegłupie - ale ładny kwiatek od miłego pana to przecież czysta przyjemność. Bez względu na ustrój.

* Zawsze jest miło kiedy coś tanieje. Za dwa miesiące potanieją niektóre rozmowy telefoniczne. Na przykład osoby które w ciągu miesiąca wykonują nie więcej niż 34 rozmowy lokalne nie trwające dłużej niż 3 minuty - mogą liczyć na niższy abonament miesięczny w wysokości 28 złotych z vat-em. Teraz płacimy 30 i pół złotego, a od 1 maja będziemy płacić prawie 43 złote. Oczywiście oprócz tych, którzy dzwonią sporadycznie i nie wykorzystują więcej niż 2000 impulsów miesięcznie. Ci szczęściarze mogą złożyć wnioski o rabaty. Szczegółowych informacji udzielają Biura Obsługi Klienta TP S.A.

* Pomówmy o wydawaniu pieniędzy. Na zakupy chodzimy do sklepu, ale ostatnio coraz częściej sklep przychodzi do nas. Obnośni sprzedawcy oferują nam różne artykuły. Niektórzy pojawiają się regularnie. Np. mieszkańcy podrzeszowskiego Związku Gmin „Dolina Strugu" zaopatrują całe Podkarpacie w ziemniaki, jabłka i wodę mineralną Alfred z Chmielnika. Przybywają w soboty. W inne dni na dużych przemyskich osiędlach pojawiają się tez dostawcy artykułów chemicznych, takich jak proszki i szampony, oraz higienicznych, jak chusteczki i papier toaletowy. Czy będzie to konkurencja dla sklepów - raczej wątpimy, ale na razie bardzo się nam podoba, że ktoś coś za nas przydźwiga do domu.

* Adam Małysz - nasz nowy sportowy idol - znowu wygrał. W Szwecji pokazał rywalom, że nawet w Polsce, gdzie nie ma zbyt wielu porządnych obiektów sportowych, może narodzić się taki orzeł. Czy wiecie, że i w Przemyślu działała kiedyś skocznia narciarska? Może nie mamucia, ale na bezrybiu i rak ryba. W przemyskim parku miejskim jest zdewastowana skocznia, od chyba 30 lat nieczynna. Może teraz, na fali małyszomanii, warto ją naprawić? Sponsorzy mile widziani.

Najładniejsza Marzanna.
* Klub "Ośmiu wspaniałych" działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Przemyślu. Organizuje konkurs na najładniejszą Marzannę, która w pierwszym dniu wiosny pożegna zimę. Do uczestnictwa organizatorzy zachęcają głównie szkoły podstawowe. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych klasy od 1 do 3 i od 4 do 6. Każda szkoła może zgłosić do uczestnictwa tylko pięć kandydatek, których uczestnictwo można zgłaszać do 15 marca w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu przy ul. Św. Józefa 6. Komisja zadecyduje o tym, która z kandydatek przywita wiosnę i jednocześnie pożegna zimę. Wyjaśniamy jeszcze, ze Marzanna powinna być raczej kukłą, ponieważ 20 marca zostanie podpalona, a następnie utopiona w nurtach Sanu. A więc żywe Marzanny, choćby i najpiękniejsze, raczej odpadają.

* Mówiliśmy już o konkursie na najpiękniejszą Marzannę, teraz pora na zapowiedź kolejnej rywalizacji, tym razem w dziedzinie wielkanocnej. Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu ogłosił drugi już konkurs plastyczny na Kartę Wielkanocną. Jego celem jest promowanie tradycji związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Kartki mogą być wykonane dowolna techniką i muszą mieć format 13 na 18 cm. Prace należy składać do 26 marca w siedzibie MDK-u przy ul. Św. Józefa. Będą one oceniane w 4 kategoriach wiekowych - dwóch dla uczniów szkół podstawowych oraz w kategorii gimnazjów i szkół średnich. Po ogłoszeniu wyników, czyli na początku kwietnia, prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej. Najpiękniejsze mają szanse na szersze publikacje i reprodukcję.

* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś podpisał rozporządzenie w sprawie ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku niskomorfinowego oraz rejonizacji tych upraw w 2001 r. w tym roku rolnicy z woj. podkarpackiego będą mogli uprawiać mak specjalnej niskomorfinowej odmiany na gruncie o powierzchni 442 hektarów. Uprawy będą się koncentrować głownie w powiatach przeworskim, jarosławskim i przemyskim. Ustalając właśnie taką powierzchnię wojewoda kierował się przede wszystkim propozycjami poszczególnych urzędów gmin. Otrzymane z gmin zgłoszenia były następnie weryfikowane w Wydziale Restrukturyzacji Wsi i Rolnictwa.

* Sejm przyjął ustawę o reprywatyzacji. Przyjęto kilka zaproponowanych przez senat poprawek, w tym poprawkę senatora Witolda Kowalskiego dotyczącą wyłączenia z prywatyzacji zamków w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim. W pierwotnej wersji ustawy przyjętej przez Sejm tylko dwa obiekty na Podkarpaciu były zaplanowane do wyłączenia z procesu prywatyzacji zamki w Łańcucie i w Julinie. Poprawka Senatu, która mówi o wyłączeniu z prywatyzacji zamków w Krasiczynie i Baranowie oraz pozostawienie ich we władaniu Agencji Rozwoju Przemysłu została przyjęta przez Sejm dwa dni temu. Jeżeli prezydent zadecyduje o jej podpisaniu to zamki te nie będą mogły być przedmiotem ewentualnych roszczeń dawnych właścicieli.

* W Przemyślu odbyło się posiedzenie Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Strażaka i 135 rocznicy zorganizowanej działalności Straży Pożarnej w Przemyślu. Obradami kierował starosta przemyski Mariusz Grzęda. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiej Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Ustalono, że uroczyste obchody wojewódzkie odbędą się w Przemyślu 5 maja. Podczas uroczystości nastąpi rozwiniecie sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo miasta i powiatu w dowód uznania za ofiarność i sługi w ratowaniu życia i mienia mieszkańców ziemi przemyskiej.

Na kłopoty - Radio HOT!
* I na koniec historyjka z happy endem. Pewien roztargniony przemyślanin zgubił klucze od ukochanego auta. Ponieważ wiedział, gdzie to mniej więcej było - zaczął szukać. Bezskutecznie. Zdesperowany, zamieścił ogłoszenie o zgubie na antenie Radia HOT. I znowu, nie po raz pierwszy, potwierdziła się skuteczność Radia HOT. Uczciwy znalazca za naszym pośrednictwem skontaktował się z właścicielem i wszystko dobrze się skończyło. Sami widzicie, że tylko Radio HOT zawsze wybawi Was z opresji. A przy tym - jak miło się go słucha!

Jarosław

* Swój finał znalazła sprawa niepublicznego ZOZ-u Eskulap w Jarosławiu. Świadczył on swoje usługi na terenie Węgierki i Woli Węgierskiej. Eskulap podał do sądu PKCh, która wypowiedziała mu umowę. Wyrok Sadu Apelacyjnego stanowił, że wypowiedzenie to było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Stwierdzono, że wypowiedzenia umowy było nieuzasadnione i merytorycznie błędne.

* Sprawy bezrobocia zdominowały ostatnią sesję Rady Powiatu Jarosławskiego. Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu określa obecną sytuację rynku pracy jako najgorszą od 10 lat. Na ostatni dzień stycznia na terenie powiatu jarosławskiego było zarejestrowanych ponad 10 tys. bezrobotnych. Ponad 60% z danej liczby stanowili mieszkańcy wsi. Średnio na jedną ofertę pracy przypadało około 50 osób.

Powiat jarosławski ma herb!
* Powiat jarosławski poszczycić się może własnym herbem. Przedstawia on w błękitnym polu mur forteczny blankowany srebrny z dwiema basztami , miedzy którymi widnieje czerwony miecz ze złotą rękojeścią i złotymi szalami wagi. Na murze umieszczona jest czerwona tarcza z białym orłem w koronie. Herb nawiązuje do historii i tradycji tych ziem.

Lubaczów

"Bałaj" podkarpacki czy lubelski?!
* Władze Lubaczowa skarżą się, że nie wiadomo, do którego województwa należy zlikwidowany odcinek "Bałaja". Przypomnijmy, że teraz ten popularny pociąg kursuje na odcinku Przeworsk - Horyniec Zdrój. Trudno już dostać się do takich miejscowości jak Werhrata i Dziewięcierz. Tamtejsi mieszkańcy zostali pozbawieni łączności ze światem. Jak poinformował starosta lubaczowski Józef MIchalik niestety marszałek podkarpacia twierdzi że nie ma potrzeby jechać na lubelszczyznę, jak nazywa tereny Lubaczowskie, a z kolei marszałek lubelski mówi, że nie ma potrzeby odwiedzać Podkarpacia. Starosta ma nadzieję, że w końcu obydwaj włodarze usiądą i postarają się porozumieć, bo przecież chodzi o dobro mieszkańców, którzy nie tylko mieszkają na biednym terenie naszego kraju, ale również coraz częściej jako tacy są krzywdzeni przez błędne decyzje władz.
Jest wyjście z sytuacji! Zamknąć obu- pożal się Boże marszałków- w domu BigBrodhera!

* W muzeum w Lubaczowie otwarto wystawę zatytułowaną „Kronika muzealna wieku". Podzielona jest na kilka części przedstawiające wydarzenia z czasów wojen, zbrodnie ludobójstwa, odzyskanie niepodległości, jej utracenie, entuzjazm odbudowy kraju, etos Solidarności i pontyfikat Jana Pawła II. Na wystawie znajdują się zdjęcia, pamiątki, rysunki i rzeźby, związane z tymi czasami i które, jak mówi dyrektor muzeum Zygmunt Kubrak są ważne dla ziem Lubaczowa i ich mieszkańców.

* Nadkomisarz Ryszard Nosek i sierżant sztabowy Dariusz Stępień, policjanci z KMP w Lubaczowie przekazali do tamtejszego muzeum monety pochodzace z XVI i XVII wieku. Zostały one znalezione przez mieszkańców Lublińca, podczas wykopywania szamba. Niestety, zanim policjanci się dowiedzieli o znalezisku, przynajmniej połowa skarbu została rozdana lub sprzedana. Udało się odzyskać 30 srebrnych i brązowych monet, z których najstarsza pochodzi z 1599 roku.

Kronika Policyjna

* W sobotę w Śliwnicy koło Dubiecka doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. 29 letni mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym na stromej i śliskiej drodze stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu. Tam ciągnik wywrócił się i przygniatając traktorzystę. Mężczyzna na skutek odniesionych obrażeń zmarł.

* Nieznani sprawcy włamali się do kiosku Ruchu przy ulicy Jagiellońskiej. Łupem złodziei padły papierosy, karty telefoniczne, bilety MZK, gazety z płytami kompaktowymi. Łączna suma strat oszacowana została na 4 i pół tysiąca złotych.

* Z nieznanych przyczyn na jednej z posesji w Czelatycach wybuchł pożar. Ogień całkowicie strawił stodołę, cześć stajni, ciągnik, dwie przyczepy, materiały budowlane i dwie tony nawozów. Straty oszacowano na 150 tysięcy złotych.

* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 8 marca po godzinie 14 w Hurku. 27 - letni Witold S. kierując fiatem 126 p podczas skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu samochodowi marki fiat seicento w wyniku czego doprowadził do zderzenia. W wypadku śmierć na miejscu poniósł pasażer fiata 34 letni Mariusz S. Obaj kierowcy z obrażeniami ciała przewiezieni zostali do szpitala.

Złodzieje pobili policjanta!
* 8 marca w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w trakcie zatrzymywania sprawców kradzieży został przez nich zaatakowany. Trzech mężczyzn przewróciło go na ziemie następnie kopiąc i bijąc go metalowym łańcuchem usiłowali odebrać mu broń służbową. Policjantowi przyszedł z pomocą strażnik leśny. Ranny funkcjonariusz z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala.

Reklama