Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.02-16.02.2001 r.

Przemyśl

Konsul w Medyce.
* W sobotę na przejściu granicznym w Medyce z nieoficjalną wizytą gościł konsul generalny Republiki Francuskiej Roland Blattman. Gość zapoznał się ze specyfiką odpraw granicznych na polsko - ukraińskim przejściu. Jak dowiedzieliśmy się od podporucznik Elżbiety Pikor rzecznika Bieszczadzkiego Oddziału konsula interesowała efektywność i szybkość odpraw zarówno na przejściu drogowym jak i pieszym, wielkość ruchu granicznego, przestępczość graniczna i sposoby przeciwdziałania nielegalnej migracji. Roland Blatman podkreślił duże osiągnięcia dostosowawcze polskiej straży granicznej do standardów unijnych.

* W sobotę 10 lutego oddano do użytku wyremontowaną cześć szpitala wojskowego w Przemyślu. W uroczystościach uczestniczył miedzy innymi wiceminister obrony narodowej Robert Lipka.W wyremontowanym skrzydle jest 80 miejsc przeznaczonych dla oddziałów urologicznego i chirurgicznego. Prace modernizacyjne przy oddanym skrzydle placówki trwały od wiosny 2000 roku. Wyremontowano około 50 pomieszczeń. Między innymi sale zabiegowe pomieszczenia dla personelu oraz dwu i trzy osobowe pokoje dla pacjentów. 114 Szpital Wojskowy w Przemyślu jako pierwszy w Polsce otrzymał dwa lata temu certyfikat akredytacyjny. Obecnie także jako pierwszy w kraju został oficjalnie zgłoszony do pilotażowego programu komercjalizacji. Ma to polegać na przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej z wojskowego na cywilny.

* Zespół Szkół Mechanicznych i Drzewnych w Przemyślu znalazł się na liście wyróżnionych w przeprowadzonym przez Telekomunikację Polską S.A. W nagrodę przemyska szkoła otrzymała bezprzewodowy telefon z sekretarką oraz multimedialną encyklopedię PWN. Konkurs był jednym z elementów prowadzonej w porozumieniu z ministerstwem edukacji akcji TP S.A "Internet dla szkół". W ramach akcji telekomunikacja oferuje szkołom instalacje dodatkowej linii telefonicznej na potrzeby szkolnej pracowni internetowej za symboliczna złotówkę oraz 600 darmowych impulsów miesięcznie na połączenie z Internetem. Do końca ubiegłego roku z obu form promocji skorzystało ponad 700 szkół. akcja przedłużona została na rok 2001.

* W piątek w godzinach wieczornych funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali na przejściu w Korczowej dwa kradzione samochody. Mercedesa 500 s wartości około 270 tysięcy złotych oraz volkswagena golfa, którego wartość oszacowano na 20 tysięcy. W sobotę natomiast na przejściu w Medyce zatrzymano audi 80 wartości około 24 tysięcy złotych. We wszystkich przypadkach przerobione zostały numery nadwozia a kierowcy jeden obywatel Rosji i dwóch Ukraińców posługiwali się sfałszowanymi dowodami rejestracyjnymi.

* Janusz Galiczyński, mieszkaniec Przemyśla protestował 12 lutego przed przemyską Prokuraturą Rejonową i Okręgową. Chciał zaprotestować przeciwko usunięciu go przed 4 laty z jego mieszkania Za to, że trzy ostatnie zimy spędzał w altance na działce obwinia policje i prokuraturę. Twierdzi, że mieszkanie odziedziczył po swoich rodzicach a w związku z tym nikt nie miał prawa go stamtąd usunąć. Nie miał wyroku sadowego a eksmisji. Kiedy dopiero w czerwcu ubiegłego roku przykuł się do drzewa przed przemyskim magistratem i groził samospaleniem, władze miasta jemu i jego rodzinie przydzieliły mieszkanie komunalne. Na transparencie, który trzymał napisał, że żąda znalezienia winnych i ich ukarania.

* Szaleją kłusownicy Zjawisko przenosi się na tereny miejskie. Na terenie ogródków działkowych nieopodal Pałcu Lubomirskich mężczyzna uwolnił sarnę złapaną we wnyki, która na szczęście była jeszcze w stanie odbiec w leśne ostępy.

Członkowie Kapituły Pojednania u Papieża
* Członkowie Kapituły Pojednania Polsko - Ukraińskiego z Przemyśla gościli na prywatnej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Ich pracę Ojciec Święty skomentował jako ważną inicjatywę w dialogu polsko - ukraińskim. Przypomnijmy, że idea nagrody pojednania zrodziła się z okazji budowy Ekomunicznego Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach koło Przemyśla, który budują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Marii w Przemyślu. W tym roku zostanie przyznana Nagroda Pojednania. Przypomnijmy, że co roku dostawać będzie ją jeden Ukrainiec i jeden Polak, którzy najbardziej przyczynili się do poprawy stosunków pomiędzy narodami. W tym roku do nagrody nominowani są: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna, prof. Jerzy Kloczowski z Lublina oraz dr Grzegorz Motyka historyk z Płocka. Ze strony ukraińskiej są to lwowianie: Mykola Riabczuk - krytyk i publicysta, Borys Wonicki - dyrektor tamtejszego muzeum oraz Iwan Wakarczuk - rektor Uniwersytrtu im. Iwana Franki.

Pieskie życie!
* W tragicznej sytuacji znajduje się schronisko dla zwierząt w Orzechowcach. Na brak pieniędzy narzekają jego pracownicy i rzeczywiście z każdego jego kąta wygląda bieda. Budy są od dawa nie odnawiane, boksy przepełnione, a psy, które nie znajdują się na łańcuchach nie tylko biegają po całym schronisku, ale również poza nim, bowiem na zewnątrz wydostają się przez olbrzymie dziury w ogrodzeniu. Niestety, jeśli ktoś chce pomóc schronisku i zabrać stamtąd psa, aby w ten sposób odciążyć placówkę, której często brakuje pieniędzy na ich wykarmienie, napotyka niespodziewane przeszkody. Okazuje się, że nie można wejść na teren schroniska, i wybrać sobie psa. Jak poinformowała nas osoba tam zatrudniona, należy podać swoje dane, potem zbiera się zarząd i już po miesiącu można oczekiwać odpowiedzi, czy dostanie się psa i jakiego. Niestety takie warunki odstraszają nawet miłośników zwierząt, więc psów w schronisku przybywa i jest ich już ponad 300.

* W poniedziałek przed godziną 13 zadzwonił do Radia HOT słuchacz z informacją, że w dzielnicy Wilcza na ulicy Szańcowej do betonowego bunkra z czasów drugiej wojny światowej wpadł pies. Bunkier jest bardzo głęboki i nie można go było stamtąd wyciągnąć. Pracownicy radia zwrócili się z prośbą o pomoc do Straży Miejskiej. Odzew był natychmiastowy. Jak poinformował nas zastępca komendanta Straży Miejskiej Mirosław Dyjak usiłowano skontaktować się z pracownikiem schroniska, który mógłby wyciągnąć psa. Niestety był on nieuchwytny. O pomoc zwrócono się wiec do pana Bąka, który był kiedyś pracownikiem schroniska. Ten bez problemu i oczywiście bezpłatnie zgodził się. Przy pomocy strażników wszedł do bunkra i psa wyciągnął. Zwierzę było bardzo wyczerpane i głodne. Psa przewieziono do schroniska w Orzechowcach.

* Podkarpacka Regionalna Kasa Chorych nie podpisała umowy z Kasą Branżową na rok 2001. Oznacza to, że pacjenci z branżówki w placówkach zdrowotnych PKCH będą przyjmowani tylko w przypadkach zagrożenia życia. Do lekarzy specjalistów będą musieli pokonywać dziesiątki kilometrów. ZOZ - y jakoś radzą sobie z tą sytuacją Nie wykluczone, że Szpital Wojewódzki w Przemyślu podpisze samodzielną umowę z Kasą Branżową. Takie umowy podpisały już przeworski SP ZOZ a na jej podpisanie przygotowuje się ZOZ w Lubaczowie. W najgorszej sytuacji pozostają pacjenci z Jarosławia. Centrum Opieki Medycznej nie zamierza współpracować z Branżową Kasą Chorych. Będą przyjmowani w nim jedynie pacjenci z nagłymi stanami np. po wypadku, zatruciach z urazami lub w razie porodu. W innych, mniej nagłych wypadkach muszą pojechać do szpitala lub przychodni.

* Zakończyło się liczenie nietoperzy w podprzemyskich fortach. Znaleziono 102 mopki, 2 osobniki gacka brunatnego i jednego mroczka późnego. Ten ostatni powinien na zimę odlecieć do Bułgarii, jednak widocznie przeczuwał, że zima będzie łagodna, bo pozostał. W Polsce trawa jeszcze liczenie. Kiedy się zakończy, nastąpi podsumowanie akcji i wtedy okaże się ile nietoperz y i jakich gatunków żyje w naszym kraju. W ubiegłym roku naliczono ich 30 tys. Akcje liczenia tych ssaków trwają od 1988 roku.

Koniec molestowania Wietnamczyków!?
* Przemyska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie Mariusza Sz.,któremu zarzuca się sprawowanie kierownictwa nad grupą przestępczą, która w latach 1999 i 2000 dopuściła się kilkunastu podpaleń własności należącej do obywateli narodowości Wietnamskiej. Mariusz Sz. kierował 22 osobową grupą, która podpaliła drzwi do mieszkania, 5 budek na bazarze "Polonii", 4 samochody należące do obywateli Wietnamu. Sprawa jest rozwojowa. Na razie z nieoficjalnych informacji wynika, że chodziło o pozbycie się konkurencji. Już wcześniej zdarzało się, że osoby handlujące na bazarze skarżyły się, na zaniżanie cen przez obywateli Wietnamu, a oni sami nie mogą podołać kosztom swojej działalności nie mówiąc już o zarobieniu na niej.

* Na Ukrainie szerzy się epidemia grypy. Wielu mieszkańców terenów przygranicznych obawia się, że przeniesie się przez granicę i zacznie również nam zagrażać. Okazuje się, że najbardziej zagrożone są osoby przekraczające często wschodnią granicę. Dlatego najlepiej zabezpieczyć się przed chorobą poprzez szczepienia, odpowiednie odżywianie się oraz częste zażywanie witaminy C. Co prawda najlepiej o szczepionkach pomyśleć w jesieni, kiedy nie ma zagrożenia epidemią i przed okresem wzmożonych zachorowań. Taka szczepionka działa, bowiem przez pół roku, a organizm nabiera odporności na chorobę w czasie od 7 do 10 dni.

* Policja i Straż Miejska, które podpisały umowę o współdziałaniu, naprawdę wprowadziły ją w życie. Właśnie teraz wspólnie patrolują ulice i miejsca gdzie doszło do przestępstw drogowych. Nieodpowiedzialni i nie stosujący się do przepisów kierowcy zostają niemile zaskoczeni, kiedy na kołach nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów zauważają blokady. Być może dzięki temu nauczą się, że nie sami poruszają się po ulicach, i nie powinni utrudniać ruchu innym pojazdom i pieszym.

* Przy ulicy Sportowej w Przemyślu ruszyła już budowa Centrum Handlowego, która poprzedziły prace przygotowawcze terenu pod budowę tegoż centrum. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Klub Sportowy Polonia sprzedał firmie Pierwszy Dom Budowlany Warszawa Spółka z o.o. teren gdzie funkcjonował jeden z największych bazarów w Polsce. Na wspomnianym terenie powstanie Centrum Handlowe o powierzchni około 3000 tys. merów kwadratowych, restauracja, stacja paliw i parking około 300 samochodów. Wartość inwestycji jest szacowana na kilka milionów złotych. Bez wątpienia będzie to jedno z kosztowniejszych przedsięwzięć realizowanych w ostatnich latach na terenie naszego miasta.

* Teraz informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy w miesiącu styczniu. Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu liczba zarejestrowanych bezrobotnych na dzień 31 stycznia wynosiła 11tys. 387 osób i była większa o 400 w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

* W ubiegłym tygodniu goszczący w studiu Radia HOT prezydent Przemyśla Marian Majka zapewniał, że w lutym nie odbędzie się sesja Rady Miasta Przemyśla, bo nie ma takiej potrzeby. Radni mieli zamiar spotkać się w marcu na sesji budżetowej. Tymczasem w czwartek zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta. Radni mają zamiar podjąć uchwały o likwidacji dwóch miejskich przedszkoli: nr 10 przy ulicy Glazera i nr 19 przy ul. Ofiar Katynia. Żeby zlikwidować taką placówkę - decyzja musi być podjęta przynajmniej pół roku wcześniej - i stąd nagły tryb zwołania sesji. Niektórzy radni próbowali usunąć z obrad punkty dotyczące likwidacji przedszkoli, jednak ten wniosek nie przeszedł. Na sesji pojawili się rodzice dzieci uczęszczających do wspomnianych placówek.

10 lat White Foto Gallery!
* 10 urodziny obchodzi 15 lutego White Foto Gallery. Ta jedyna w Przemyślu galeria fotograficzna mieści się w Miejskim Klubie Kultury Niedźwiadek. Od samego początku jej komisarzem i opiekunem jest znany przemyski fotografik i fotoreporter Jacek Szwic. 10 lat historii galerii to tysiące zdjęć, wykonanych przez znanych i mniej znanych fotografików. Swoje prace pokazywali tam nie tylko Przemyślanie, ale i zaproszeni przez galerię fotograficy niemal z całego świata. White Foto Gallery w ciągu 10 lat istnienia wsławiła się nie tylko pokazywaniem zdjęć, ale i bardzo ciekawymi i oryginalnymi pomysłami, jak happeningi, aukcje i plenery. W galerii podziwialiśmy nie tylko fotografie - były także kolaże, fotografie z użyciem grafiki komputerowej a nawet zdjęcia, wykonane bez pomocy tradycyjnego aparatu fotograficznego. Jacek Szwic, będący duszą i ciałem White Foto Gallery, zapraszał do udziału w wystawach nie tylko uznane sławy, ale i amatorów, którym udało się uchwycić w obiektywie coś ciekawego.

* W Przemyślu zawiązał się Obywatelski Komitet Przeciw Promowaniu Przemocy w Środkach Masowego Przekazu. Członkowie komitetu przygotowali w tej sprawie projekt ustawy, który zostanie przedłożony marszałkowi sejmu. Z inicjatywą powołania komitetu wystąpili ludzie różnych zawodów - nauczyciele, pedagodzy, lekarze. Uważają, że w mediach jest zbyt wiele brutalnych scen, opisów przemocy i wulgarnego słownictwa. Przewodniczącą Obywatelskiego Komitetu Przeciw Promowaniu przemocy jest Lucyna Podhalicz.

Jarosław

Czy musi się stać nieszczęście?
* W Jarosławiu przy ul. Sobieskiego 9 mieszka 12 rodzin, które nieustannie obawiają się o swoje zdrowie i życie. Stara kamienica w której mieszkają nadaje się bowiem do remontu, którego nikt nie przeprowadzał od kilkudziesięciu lat. Przed kilkoma laty pracownicy nadzoru budowlanego przeprowadzili w kamienicy wizję lokalną i zauważyli, że jej konstrukcja ulega ciągłemu pogorszeniu. Inspektorzy wydali nakaz wyłączenia budynku z użytku. Mieszkańcy nadal jednak w nim zamieszkują. O pomieszczenia zastępcze powinno się postarać miasto. Jednak jego władze twierdzą, ze nie posiadają lokali zastępczych. Za budynek nie zamierza również odpowiadać Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które się go zrzekło. Właścicielka jednak nie zamierza przejąć tej kamienicy w takim stanie w jakim znajduje się ona obecnie, skoro jak twierdzi przez 50 lat odmawiano jej prawa do tej własności. Sytuacja dla mieszkańców wydaje się bez wyjścia, bowiem kamienica pozostaje niczyja.

* Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Ziemii Jarosławskiej powołali miejscowi burmistrzowie i wójtowie. Ich celem jest podejmowanie i wspieranie inicjatyw sprzyjających rozwojowi powiatu, likwidowanie zagrożeń ekologicznych, integrację z Unią Europejską i innymi organizacjami europejskimi.

Co ciekawego w Radymnie?
* Od marca w Radymnie realizowany będzie program pilotażowy z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży. Decyzję taką podjęła na ostatnim posiedzeniu Rada Profilaktyki Uzależnień działająca przy starostwie powiatowym w Jarosławiu. Rada ta działa od nie spełna roku została utworzona po powiatowej konferencji dotyczącej uzależnień. Program ten obejmować będzie metody przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży w Radymnie, uczniów gimnazjów i szkół średnich, a nawet podstawowych.

* Od kilku tygodni w Radymnie działa Niepubliczny Zakład Opieki Medycznej "Ars - medica" przejął on zadania opieki zdrowotnej na tym terenie od Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Pacjenci z terenu miasta i gminy Radymno ubezpieczeni w Podkarpackiej Kasie Chorych wpisani na listy lekarzy niepublicznego ZOZ-u w Radymnie objęci są nieodpłatną opieką medyczną zgodnie z kontraktem zawartym z podkarpacką kasą chorych. Jak informuje rzecznik starosty jarosławskiego Adam Halwa nic w tym względzie nie uległo zmianie w stosunku do roku ubiegłego. Poszerzono natomiast bazę diagnostyczną o pracownie USG i pracownie gastroskopii. "Ars medica" posiada również pracownię RTG i EKG. Adam Halwa stwierdził, że dostępność usług medycznych na terenie miasta i gminy Radymno nie tylko że nie uległa pogorszeniu ale się polepszyła.

Lubaczów

Lubaczów pomaga!
* W okręgu jaworoskim na Ukrainie od kilku tygodni notuje się bardzo dużo zachorowań na grype. Sytuacja jest na granicy epidemii. W tej chwili choruje tam około 5 tysięcy osób. Sytuacje pogarsza brak leków. Z pomocą przyszło starostwo powiatowe w Lubaczowie i Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej. Zwrócili się oni do aptek z prośbą o pomoc dla najmłodszych mieszkańców Jaworowa. Na apel odpowiedziały apteki z Lubaczowa, Oleszyc, Starego Dzikowa i Narola. Udało się zebrać leki przeciwgrypowe, witaminy wapno i syropy. Wartość pomocy sięga kilka tysięcy złotych.

Przeworsk

* Kolejarze, sprzeciwiający się planom dyrekcji PKP zmierzającym do likwidacji wąskotorowej linii dojazdowej Przeworsk-Dynów, wywiesili flagi i transparenty protestacyjne. Wypowiedzenia umów o pracę otrzymało już 4 pracowników, w tym miesiącu dostanie je kolejnych pięciu. Pozostałych 12 odbierze je prawdopodobnie w następnym miesiącu. Ostatnim, 6-miesięczne terminy wypowiedzenia, upłyną we wrześniu. Kolejka jest wpisana do rejestru zabytków. Interwencję w tej sprawie podjął senator Witold Kowalski. Odpowiadający mu wiceprezes zarządu PKP, Wiesław Protasewicz stwierdził, że likwidacja dojazdówek spowodowana jest względami ekonomicznymi. Utworzenie nowego podmiotu - Zakładu Przewozów Wąskotorowych, składającego się nawet z 10 najlepszych kolejek spośród 22 istniejących, jak proponują związkowcy, nie wchodzi w rachubę. 16 lutego pracownicy wąskotorówki przeprowadzono ostrzegawcza akcję protestacyjną.

Kronika Policyjna

* W Przemyślu zatrzymany został w sobotę 42-letni Mariusz C. poszukiwany listem gończym od marca ubiegłego roku. Mężczyzna był pracownikiem PZU. Zawierał umowy z klientami pieniądze zaś zamiast wpłacać do PZU zatrzymywał przy sobie. Na razie udowodniono mu przywłaszczenie trzech tysięcy trzystu złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że suma ta będzie o wiele wyższa.

Ale "w koło" jest wesoło!
* W piątek na przejściu dla pieszych przy ulicy Kopernika w Przemyślu doszło do niecodziennego incydentu. 37-letni kierowca volvo przy zapalonym czerwonym świetle wjechał na przejście dla pieszych. Będący w tym momencie na przejściu pieszy głośno zwrócił kierowcy uwagę. Ten wysiadł z samochodu podszedł do zwracającego mu uwagę mężczyzny i uderzył go głową w twarz powodując u niego złamanie trzech przednich zębów. Następnie napastnik wsiadł do auta i odjechał. Krewkiego kierowcę udało się policji zatrzymać.

* Trzydzieści minut po północy podczas dyskoteki w przemyskim klubie Olimp dwóch pijanych dwudziesto cztero latków bez powodu pobiło dwóch innych uczestników zabawy. Jednego z poszkodowanych uderzyli szklanym kuflem w głowę. Mężczyzna doznał rany ciętej w okolicy skroni oraz uszkodzenia tętnicy. Drugi z poszkodowanych doznał pęknięcia kości żuchwy. Sprawcy zostali zatrzymani i umieszczeni w policyjnej izbie zatrzymań.

* W nocy z 7 na 8 lutego przeworscy policjanci ujęli na gorącym uczynku młodych mieszkańców tego miasta , którzy włamali się do sklepu w Grzęsce.

* Na bazarze przy ulicy Sportowej w Przemyślu nienznany sprawca wykorzystując nieuwagę obywatelki Ukrainy ukradł jej torebkę. Znajdowało się w niej 300 dolarów oraz dwa paszporty.

Reklama