Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 03.02-09.02.2001 r.

Przemyśl

Deportacja "dzikich".
* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili w Przemyślu akcję pod kryptonimem "Pobyt". Jej celem było ustalenie osób handlujących alkoholem i papierosami bez znaków skarbowych akcyzy. Z informacji uzyskanych od podporucznik Elżbiety Pikor - rzecznika Bieszczadzkiego Oddziału podczas akcji zatrzymano 13 obywateli Ukrainy i jedną obywatelkę Armenii, która nie posiadała przy sobie żadnych dokumentów. U zatrzymanych ujawniono około 100 litrów alkoholu i 800 paczek papierosów. Wojewoda podkarpacki wydał decyzje o wydaleniu ich z naszego kraju. Tylko 4 osoby z 14 - osobowej grupy same pokryły koszty administracyjne związane z decyzją o ich wydaleniu. Ci obywatele Ukrainy nie będą mogli wjechać na teren Polski przez dwa lata. Pozostałym osobom wbito do paszportów wizy administracyjne zabraniające im wjazdu na terytorium RP przez 5 lat. Bardziej skomplikowana okazała się sprawa obywatelki Armenii, która nie posiadała żadnych dokumentów, na podstawie których można by ustalić jej tożsamość. Wyjaśniono tylko, że Armenka przebywała nielegalnie w Polsce od wielu lat. Decyzją wojewody rozpoczęto proces deportacyjny. Obywatelka Armenii została umieszczona w specjalnym ośrodku w Lesznowoli k. Warszawy. Tam będzie oczekiwała na wydanie nowych dokumentów przez ambasadę swego kraju. Armenka przebywała u swojego syna, który kilka lat temu ożenił się z Polką.

* Przemyskie ulice przypominały w poniedziałek 5 lutego ślizgawkę. W wielu przypadkach nie można było wyjechać nawet na nieduże wzniesienie. Tak było miedzy innymi na ulicy Konarskiego, Wodnej i na Placu Czadzkiego. Wiadomo, że drogi te nie są w pierwszej kolejności utrzymania. Nie zaszkodziłoby jednak posypać je piaskiem. Przy okazji przypominamy, że od pierwszego listopada Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu prowadzi dyżury w ramach akcji Zima. Akcja prowadzona jest zgodnie z zatwierdzonym planem zimowego utrzymania. Łączna długość ulic ujętych w planie obejmuje 57 procent wszystkich ulic miasta Przemyśla. Pozostałe ulice, czyli te nie ujęte w planie utrzymywane są interwencyjnie. Wykonawcą robót jest Przemyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych przy ulicy Sieleckiej. Dyżury pełnione są pod numerami telefonów: 678-95-06 , 678-95-39 i 679-03-35. Nic nowego zawsze zima zaskakuje drogowców nawet, jeśli zaczyna się w lutym!?

* 5 lutego w Przemyślu rozpoczął działanie oddział medycyny paliatywnej PALIUM. Doszło do podpisania umowy pomiędzy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej i Podkarpacką Kasą Chorych, która do tej pory odmawiała zawarcia kontraktu. Powstanie tego oddziału to głównie zasługa członków przemyskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej. Oddział powstał w pomieszczeniach byłego oddziału chirurgii przy ulicy Rogozińskiego.

Nemocnica na krali mesta.
* Niedawno zlikwidowano przychodnię dla dzieci zdrowych i chorych w Przemyślu przy ulicy Grunwaldzkiej. Z tym faktem nie chcą się pogodzić mieszkańcy okolicznych osiedli. Specjalna grupa rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia do działalności wspomnianej przychodni, skierowaną do władz miasta i dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu. Likwidacja przychodni jest związana ściśle z warunkami ekonomicznymi. Obecnie pacjenci muszą dojeżdżać do przychodni w dzielnicy Kazanów.

* Grupa ludzi mieszkających w pobliżu powstającej przy katedrze greckokatolickiej dzwonnicy, kwestionuje wydanie pozwolenia na jej budowę zapowiadając zaskarżenie wydanej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Przemyślu. Tym czasem budowa 10 metrowej dzwonnicy już się rozpoczęła, będzie ona stała obok katedry greckokatolickiej.

Pralka za odwagę!
* Maria Teresa Sowińska otrzymała od dowództwa Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego medal "Semper Fidelis" oraz pralkę automatyczną. Mieszkankę Przemyśla, żonę podoficera przebywającego w Kosowie, nagrodzono za to, że z narażeniem życia ratowała życie innych ludzi. 2 stycznia przedostała się przez balkon do mieszkania swojej sąsiadki na IV piętrze, u której stan głębokiego wstrząsu psychicznego mógł w każdej chwili zagrozić obecnym w domu dwojgu dzieciom. Pani Maria natychmiast wezwała karetkę pogotowia. Odwaga, wrażliwość, refleks, błyskawiczna interwencja sprawiły, że udało się uratować trzy istnienia ludzkie.

* Jak poinformował Ryszard Gromek z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokuratura prowadzi czynności zmierzające do wyjaśnienia zbrodni popełnionej w Wysocku przez Jacka K. Przypomnijmy, że 20 - latek zamordował swoją matkę, a zranił babcię i kuzynkę. Ryszard Gromek powiedział, że podejrzany zostanie skierowany na badania psychiatryczne, bowiem poprzednie, które wykonano nie dotyczyły tej sprawy. Prokuratura odmawia wyjaśnień na temat motywów, które kierowały Jackiem K. Podczas popełnienia zbrodni, bowiem postępowanie jeszcze się nie zakończyło. W czasie przesłuchania przez jarosławskich policjantów przyznał, że w chwili zabójstwa był pod działaniem narkotyków. Jackowi K. grozi kara dożywocia.

Ekologiczny Przemyśl?!
* Kierownictwo PSM chce wybudować lokalne kotłownie gazowe, które miałyby ogrzewać nasze mieszkania. Spółdzielnia twierdzi, że w ten sposób można by obniżyć czynsze za mieszkania. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się władze samorządowe. Tłumaczą, że decyzja taka mogłaby zachwiać równowagę ekonomiczna całego systemu cieplnego w mieście. Na razie trwają rozmowy, które mają na celu znalezienie złotego środka na rozwiązanie powstałego problemu.

Radni chcą odwołania starosty.
* Radni AWS, SLD i Ojczyzny chcą odwołania starosty przemyskiego Mariusza Grzędy. Pod wnioskiem podpisało się 13 osób, które zarzucają staroście m. in. słabą organizację pracy Zarządu Powiatu, niewłaściwy nadzór nad jednostkami powiatowymi, złą politykę kadrową i złe wydawanie samorządowych pieniędzy. Stawiane zarzuty rozpatrzy Komisja Rewizyjna Rady Powiatu, która po miesiącu powinna wydać stosowną opinię. Przypomnijmy, że dwa lata temu ta komisja dopatrzyła się nieprawidłowości w kierowaniu urzędem przez starostę. Miała wątpliwości, co do celowości wydatków starosty związanych z utrzymaniem gabinetu, wykorzystywaniu samochodów służbowych, gdzie niezgodny z prawem był wydłużany czas pracy kierowców, oraz prowadzenie kart drogowych.

* Jak poinformował poseł Krzysztof Klak, w tegorocznym budżecie państwa, Sejm przeznaczył 1 mln złotych na rozpoczęcie budowy nowej siedziby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, 5 mln na uruchomienie Wyższych Szkół Zawodowych m. in. w Przemyślu, Tarnobrzegu i Sanoku, oraz na funkcjonowanie szkół działających już w Jarosławiu i Krośnie, 81 mln na likwidację zagrożeń wynikających z braku zabezpieczenia byłych kopalni siarki, w tym kopalni w Baszni Dolnej. Nie jest jednak przesądzone, bowiem będzie nad nim jeszcze pracował Senat, a ostatecznie dokument musi podpisać prezydent.

Liczono pomniki i...
* Zakończono inwentaryzację miejsc pamięci i pomników ustawionych ku czci żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Działań takich domagał się Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, więc sprawa zajęli się inspektorzy nadzoru budowlanego. Stwierdzili, że wszystkie pomniki, obeliski i nagrobki ku czci UPA usytuowane m. in. w powiatach przemyskim i lubaczowskim, zostały postawione jeszcze przed styczniem 1995, kiedy obowiązywały zapisy, że na postawienie tego typu upamiętnień nie należy mieć zezwolenia. Marek Kuchciński, wice wojewoda podkarpacki poinformował, że teraz badane powinny zostać treści widniejące na wspomnianych obeliskach.

* Mieszkańcy wiosek, gdzie budowane są wodociągi, drogi czy też tworzona sieć telekomunikacyjna zostali zaskoczeni faktem, że nie zawsze darowiznę na rzecz tych inwestycji mogą sobie, odpisać od podatku. Okazuje się, że darowizny na rzecz społecznego komitetu budowy np. wodociągu nie mogą być odpisywane od dochodu, jeśli podatnik będzie z tego wodociągu korzystał. Według obowiązujących przepisów darowiznę na wspieranie inicjatyw społecznych można odliczyć od dochodu, maksymalnie do 15 proc. od dochodu. Natomiast wspieranie takich komitetów społecznych we własnej miejscowości nie może być odpisane od podatku, bowiem jak twierdzą eksperci świadczenie, z którego ma się korzyści nie może być darowizną.

* W środę 7 lutego w podprzemyskich fortach liczono nietoperze. Inwentaryzacja tych ssaków odbywa się co roku o tej porze i ma na celu zbieranie danych do statystyki krajowej. Dzięki tym działaniom można ocenić w przyblizeniu czy populacja nietoperzy maleje, czy też rośnie, oraz w jakich warunkach przebywają. Według Przemysława Kunysza z Zarządu Parków Krajobrazowych w Przemyślu dokladne liczenie nietoperzy jest czynnością utrudnioną. Nietoperze kryją się w szczelinach i załomach murów, dlatego trudno je znaleźć. Poza tym trzeba bardzo uważać aby ich nie zbudzić. Wyrwany ze snu nietoperz traci energię życiową, co później odbija się na jego zdrowiu. Łatwo to zrozumieć - my też nie lubimy, jak ktoś nas budzi tylko po to, żeby nas policzyć.

Jak korzystać z programów pomocowych?
* Przedstawiciele wladz samorządowych, instytucji i organizacji z powiatu przemyskiego wzięli udział w seminarium na temat możliwości korzystania z aktualnych, dostępnych dla Polski programów pomocowych. W starostwie powiatowym, które bylo organizatorem spotkania, rozmawiano o pieniądzach, które z Unii Europejskiej można dostać za sprawą programow PHARE i SAPARD, oraz z Fundacji Karpackiej i Funduszu Małych Projektów Euroregionalnych. Wykłady prowadzili: Grzegorz Kubal - dyrektor Biura Polskiego Euroregionu Karpaty, Barbara Wołoszczak z Fundacji Karpackiej i Wojciech Magnowski z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszalkowskiego w Rzeszowie. Było to już trzecie seminarium zorganizowane przez starostwo. Poprzednie odbyły się w lipcu i grudniu ubiegłego roku. Wszystkie szkolenia sa bezpłatne.

* Goszczący 8 lutego w studiu Radia HOT prezydent Przemyśla Marian Majka wyjaśnił dlaczego w lutym nie odbędzie się sesja rady miejskiej. "Projekt budżetu miasta jest już praktycznie gotowy ale ponieważ nie był uchwalony budżet państwa, a z niego wynika wielkość niektórych dotacji nie chcieliśmy robic prowizorki. Teraz, po uchwaleniu budżetu przez Sejm wszystko jest jasne" - powiedział Majka. Projekt trafił już do radnych, którzy mogą się z nim zapoznać i proponować zmiany. Jeśli założenia się powiodą to po raz pierwszy na sesji budżetowej nie będzie kilkudziesięciu głosowań nad drobnymi sprawami. Pytany o prywatyzację PGK i obawy mieszkańców o miejski majątek prezydent Majka wyjaśnił, że resortowym wcieprezydentem odpowiedzialnym za sprawy komunalne jest Jerzy Gruszecki i do niego należy kierować to pytanie.

* 8 lutego na cmentarzu w Kupiatyczach pochowano najstarszą mieszkankę Podkarpacia - Rozalię Sikoń. Przeżyła 107 lat. Urodzila się w Białym Dunajcu, a w 1928 roku osiedliła się w Kupiatyczach. Przebywala tam do 1940 roku, aż do czasu przymusowego zesłania na Syberię. Wróciła do Polski w 1946 roku. Cieszyla się nienajgorszym zdrowiem, co zawdzięczala swoim góralskim korzeniom, wesołemu usposobieniu, codziennej modlitwie i diecie z czosnkiem w roli głównej. Panią Rozalię żegnała rodzina i przyjaciele ze Związku Sybiraków. Zmarła szczyciła się Odznaką Honorową Sybiraka.

* Za kilka dni Walentynki - wielkie święto zakochanych. Właściciele klubów, barów i restauracji prześcigają się w pomysłach na różne imprezy. Będą wielkie bale i mniejsze prywatki. My na niekonwencjonalny pomysł trafiliśmy w harmonogramie klubu "Osiedle Salezjanskie". We wtorek odbedzie się tam impreza walentynkowa pod hasłem "Randka w ciemno". Zapewne chcecie wiedzieć, co w tej popularnej zabawie wydało się nam dziwne. Już wyjaśniamy. Organizatorem "Randki w ciemno" jest Polski Związek Emerytów i Rencistów. Już Wieslaw Michnikowski śpiewał, że wesołe jest życie staruszka. No to... udanej randki!

* W Sali Widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbyło się w niedzielę kolejne spotkanie z piosenką familijno - biesiadną w wykonaniu zespołu działajacego przy Klubie Garnizonowym. Zespół działa pod kierownictwem Elżbiety Bernatek. Poza znanymi piosenkami na gości czekały liczne konkursy z nagrodami. Odbył się między innymi konkurs tańca i wiedzy bajkowej. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejne imprezy z cyklu spotkania z piosenką familijno - biesiadną na 11 lutego oraz 18 lutego na imprezę związaną z Dniem Zakochanych.

* Senator Witold Kowalski spotkał się w piątek osobiście z przebywającym w schronisku dla bezdomnych w Przemyślu Zdzisławem Maślanym. Pan Zdzisław jest 76-letnim polskim emigrantem , który przyleciał z Londynu na poczatku stycznia. W Polsce miał zamiar zostać do 10 marca. Niestety w trakcie podrózy został okradziony, a rodzina u której miał się zatrzymać odmówiła jego przyjecia. W konsekwencji pan Maślany trafił do przemyskiego schroniska. Sprawe utrudnia fakt, że w wyniku wypadku jaki przeszedł kilkanaście lat temu ma bardzo duże problemy z mową i trudno jest się z nim porozumieć. Sprawą postanowił zająć się senator Witold Kowlaski - członek senackiej Komisji Spraw Mniejszosci i Polaków za Granicą. W ubiegłym tygodniu pracownicy biura senatora skontaktowali się z konsulatem RP w Londynie i od tego czasu pozostają w stałym kontakcie z konsul Anną Brabander. Senator Kowalski poinformował nas, że postara się we współpracy z konsulatem przyśpieszyc jego bezpieczny powrót do Wielkiej Brytanii. Zdzisław Maślany ma bilet wystawiony dopiero na 10 marca. Jeżeli będzie możliwe przesuniecie terminu odlotu to być może jeszcze w przyszłym tygodniu powróci on do Anglii.

Tragiczne w schronisku.
* Słuchaczka poinformowała Radio Hot, że psy nie są kastrowane a suki sterylizowane. Psów jest ponad 300. Psy nie są od siębie oddzielone. Przebywają we wspólnych, zagęszczonych boksach. Ponadto jak wynika z jej słów zwierzeta są meczone w ten miedzy innymi sposób, że przez cały dzień nie mają wody w miskach. Słuchaczka, która zaznaczyła, że jest miłośniczką zwierząt sprawdzała kiedy ostatnio pani prezes Towarzystwa Opieki Nad Zwierzetami była w schronisku. Okazało się, że było to rok temu. czyżby pani prezes brakowało czasu? Może czas na zmianę stanowiska?

Podkarpacie najbezpieczniejsze w kraju!
* Według danych policji wykrywalność przestępstw na Podkarpaciu stawia nasze województwo na pierwszym miejscu wśród najbezpieczniejszych w kraju. W ubiegłym roku na 37 zabójstw nie złapano tylko pieciu sprawców. Wzrósł wskaźnik wykrywalności ogólnej przestępstw z 58 i pół procenta w 99 roku do nieco ponad 60 procent w roku ubiegłym. Wskaźnik ten stawia nas na trzecim miejscu w kraju. W grupie przestepstw o charakterze kryminalnym wksaźnik wykrywalnosci wyniósł 54 i 8 dziesiatych procenta. Stawia to nas na drugim miejscu w kraju. Podczas narady policyjnej kadry kierowniczej podsumowującej ubiegłoroczne wyniki obecny był nadinspektor Ireneusz Wachowski zastepca Komendanta Głównego Policji. Pochwalił podkarpackich policjantów za skutecznosć. Jego zdaniem szczególne słowa uznania należą się za działania podkarpackiej drogówki w wyniku których nastapił spadek wypadków drogowych podczas gdy w pozostałych regionach kraju liczba ta znacznie wzrosła.

* Od środy w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej można składać wnioski o wgląd w akta służb specjalnych PRL. Do tej pory takich wniosków złożono ponad 160. Zdecyzowanie więcej zgłosiło się osób pokrzywdzonych przez słuzby specjalne niż tych którzy chcieliby tylko sprawdzić swoje akta. Zainteresowanych informujemy, że wnioski składa się osobiście w rzeszowskiej delegaturze IPN w godzinach od 9 do 15. Należy przy tym okreslić czy jest się pokrzywdzonym czy tylko chce się uzyskać wgląd w swoje akta.

* Trwają prace przy renowacji unikatowej polichromii wewnętrznej i ikonostasie w pochodzącej z przełomu VI i VII wieku cerkwi w Gorajcu. Do tej pory udało się przywrócić dawny wyglad trzech kopuł, zrekonstruowano podcienia a obiekt pokryto gontem. Cerkiew w Gorajcu jest jednym z najwspanialszych zabytków sztuki sakralnej w naszym regionie.

* Przemyska Polonia wynajęła od spółki "Hala" pomieszczenia, w których urządzi bazar, głównie z myślą o przybyszach ze Wschodu. Jeszcze w lutym prowadzony przez MKS Polonia bazar na b. stadionie przy ul. Sportowej powiększy się o 8 arów zadaszonej powierzchni handlowej. Będzie to możliwe dzięki umowie klubu z miejscową spółką "Hala", która zgodziła się wynająć należące do niej magazyny przy Wybrzeżu Wilsona. Zmieści się w nich ok. 150 straganów i handlowych "szczęk". Bazar mieści tylko ok. 600 straganów i "szczęk" (dawniej prawie 1300). Brakuje na nim miejsca m.in. dla handlowców ze Wschodu. Z chwilą przekazania nowych pomieszczeń bazarowych przy Wybrzeżu Wilsona sytuacja powinna się poprawić.

* Pomoc studentom pochodzącym ze wsi i małych miasteczek z naszego wojewodztwa - stawia sobie za cel powstały w Rzeszowie Podkarpacki Fundusz Stypendialny imienia generała Władysława Sikorskiego. Stypendia w wysokości od 100 do 200 złotych miesięcznie będą przyznawane na okres 9 miesięcy. Warunkiem jest wysoka średnia w poprzednim semestrze.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej podczas kontroli przeprowadzonej w pociągu relacji Czerniowce - Przemyśl w skrytkach wagonu znaleźli 6 i pół tysiąca paczek papierosów. Do przemycanego towaru, którego wartość oszacowano na ponad 26 tysięcy złotych nikt się nie przyznał.

* Myśliwi i leśnicy twierdzą, że systematycznie spada populacja zająca w całym kraju. W sezonie łowieckim 1999/2000 w skali kraju pozyskano 98 tys. zajecy, a w tym sezonie o 15 proc. mniej. Obecnie trwa okres polowań na tą zwierznę. Myśliwi zastanawiają się czy na powstalą sytuację nie ma wpływu duży wzrost populacji lisa i pogoda, podczas okresu rozrodczego szraków.

Jarosław

* Być może już w przyszłym roku rozpocznie się budowa obwodnicy w Jarosławiu. Przetarg na budowę wygrała firma PROFIL. Obecnie trwają prace zmierzające do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Podstawą projektu drogi obwodowej w Jarosławiu było zarezerwowanie pasa około 60 metrowej szerokości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Obwodnica składać się będzie z dwóch pasów jezdni o szerokości siedmiu metrów. Przewidywany koszt inwestycji to 22 miliony złotych.

Lubaczów

Rozdano nagrody XXII Biesiady Teatralnej.
* W Horyńcu Zdroju zakończyła się XXII Biesiada Teatralna. Pierwszą nagrodę i Złoty Róg Myśliwski Króla Jana zdobył Teatr Orfa ze Zgierza. W konfrontacjach uczestniczyło 15 zespołów z całej Polski. Srebrny Róg przypadł Teatrowi Fieter z Ozimka a brązowy zespołowi Koralik z Centrum Kulturalnego w Przemyślu za inscenizację taneczną "Dziewczynka z zapałkami". Złotą Misę Borowiny za reżyserię otrzymał Robert Konowalik z Teatru Ozimka ponadto Dzwonem Biesiadnym odlanym przez przemyskich ludwisarzy uhonorowano Teatr Publicystyczny z Katowic. Organizatorem imprezy było przemyskie Centrum Kulturalne i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu Zdroju.

Przeworsk
* Kolejarze, sprzeciwiający się planom dyrekcji PKP zmierzającym do likwidacji wąskotorowej linii dojazdowej Przeworsk-Dynów, wywiesili flagi i transparenty protestacyjne. Nie wykluczają zaostrzenia protestu, do strajku włącznie. Wypowiedzenia umów o pracę otrzymało już 4 pracowników, w tym miesiącu dostanie je kolejnych pięciu. Pozostałych 12 odbierze je prawdopodobnie w następnym miesiącu. Ostatnim, 6-miesięczne terminy wypowiedzenia, upłyną we wrześniu. Kolejka jest wpisana do rejestru zabytków. Interwencję w tej sprawie podjął senator Witold Kowalski. Odpowiadający mu wiceprezes zarządu PKP, Wiesław Protasewicz stwierdził, że likwidacja dojazdówek spowodowana jest względami ekonomicznymi. Utworzenie nowego podmiotu - Zakładu Przewozów Wąskotorowych, składającego się nawet z 10 najlepszych kolejek spośród 22 istniejących, jak proponują związkowcy, nie wchodzi w rachubę.

Kronika Policyjna

* W Ostrowie nieznani sprawcy po uprzednim zdemontowaniu skradli przewody aluminiowe z linii napowietrznej niskiego napięcia. Straty wynoszą 2 tysiące złotych.

* W sobotę na parkingu przy ulicy Focha w Przemyślu w samochodzie należącym do obywatela Ukrainy policjanci ujawnili blisko 100 litrów alkoholu i 160 paczek papierosów. Natomiast w niedzielę podczas kontroli drogowej zatrzymano poloneza. W samochodzie, którym kierował Ukrainiec znaleziono alkohol wartości blisko pięciu tysięcy 300 złotych.

* Do dwóch identycznych aktów wandalizmu doszlo w nocy z piątku na sobotę. W Lipsku koło Narola nieznany sprawca oblal substancją żrącą karoserię samochodu marki mitsubishi. Właściciel straty oszacował na 2 i pół tysiąca złotych. Do identycznego zdarzenia doszło tej samej nocy w Przemyślu. Tu nie spodobał się komuś stojący fiat 125 p. W tym przypadku straty oszacowano na 800 złotych.

* Nieznani sprawcy włamali się do garażu w miejscowości Piwoda gmina Wiązownica. Łupem złodziei padła piła spalinowa, szlifierka, dwie wiertarki oraz podnośnik hydrauliczny. Łączna suma strat oszacowana została na dwa i pół tysiąca złotych.

* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w środe w godzinach wieczornych w Tryńczy. W bliżej nieokreślonych okolicznościach 26-letni meżczyzna został potracony przez nieustalony pojazd. Pieszy zmarł po przewiezieniu do szpitala. Sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia.

* W Horyńcu na ulicy Sobieskiego 20 letni kierowca opla astry potrącił leżącego na jezdni 18-latka. Chłopiec w wyniku doznanych obrażeń zmarł. U sprawcy alkomat wykazal jeden i 74 setnych promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

* Do nieszczęśliwego wypadku doszło w Dobrej koło Sieniawy. W godzinach popołudniowych 73-letnia kobieta podczas wyciągania ze studni wiaderka z wodą poślizgnęła się i wpadła do środka. Kobieta poniosła śmierć na miejscu.

* Na bazarze przy ulicy Sportowej w Przemyślu nienznany sprawca wykorzystując nieuwagę obywatelki Ukrainy ukradł jej torebkę. Znajdowało się w niej 300 dolarów oraz dwa paszporty.

* Policjanci z powiatu przemyskiego narzekają na nową plagę, która pojawiła sie na nasztych terenach, czyli na kradzieże publicznych automatów telefonicznych. Ostatnio takie zdarzenia mialo miejsce w Nowosielcach w gminie Przeworsk. Dodatkowo nieznani wandale niszczą i uszkadzają budki telefoniczne. Naprawa kosztuje niemałe pieniądze.

Reklama