Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 27.01-02.02.2001 r.

Przemyśl

Ładne kwiatki...
* W sobotę w przemyskim Młodzieżowym Domu Kultury krakowska firma Rors Models zorganizowała casting - spotkanie. Zgłosiło się 30 dziewczyn nie tylko z Przemyśla, ale także z Jarosławia i Leżajska. Podczas spotkania dziewczyny mogły uzyskać informacje o realnych możliwościach na karierę w kraju i zagranicą. Niektóre dziewczyny z sobotniego castingu wezmą udział w sesji zdjęciowej, jedna z nich Brygida Bury 10 lutego weźmie udział w wielkim pokazie w Zakopanem zorganizowanym dla dziennikarzy akredytowanych przy Uniwersjadzie. Rores Models planuje podjąć stałą współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury w Przemyślu. Wkrótce zorganizowany zostanie pokaz mody renomowanych projektantów i firm z Krakowa. Zorganizowany zostanie ponadto konkurs Miss Ziemi Przemyskiej. Kolejny casting odbędzie się już w najbliższą sobotę. Wybrane dziewczyny już w lutym i marcu wezmą udział w castingach dla agencji w Paryżu, Londynie, Mediolanie i Barcelonie. Jak informowaliśmy w ostatnim castingu dla włoskich i francuskich agencji w Krakowie wzięło udział 5 przemyślanek. Trzy z nich Brygida Bury, Małgorzata Wilczyńska i Anna Kloc już wkrótce weźmie udział w sesji zdjęciowej.

* W sobotę natomiast po raz pierwszy w Przemyślu odbył się bal maskowy na sztucznym lodowisku. Uczestnicy balu wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych, konkursie na najciekawsze kostiumy i maski oraz sprawnościowym wieloboju rodzinnym. Głównym organizatorem było Przemyskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Ogniwo.

Anglik w... schronisku!
* W Schronisku dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta w Przemyślu przebywa 76 - letni mężczyzna. Jak poinformował Piotr Kuczkowski, kierownik ośrodka jest to mężczyzna, który przyjechał z Anglii, ale nie wiadomo, do kogo. Opieka Społeczna skierowała go do schroniska, a tymczasem według przepisów jest ono przeznaczone jedynie dla Polaków. Jest to już drugi obcokrajowiec przebywający w domu przy ul. Brata Alberta. Piotr Kuczkowski twierdzi, że należy znowelizować przepisy, bowiem nie wiadomo w takich przypadkach jak pomóc tego typu osobom i jak z nimi postępować.

* Przemyski ludwisarz Janusz Felczyński, wejdzie w skład grupy specjalistów zajmujących się przygotowaniem nowego serca dla słynnego dzwonu "Zygmunta". Dotychczasowe jego serce pękło w okresie świąt Bożego Narodzenia. Powodem było zmęczenie materiału. Nowe serce będzie odlewane w temp. 1100 stopni Celsjusza, proces kucia potrwa 3 tygodnie, a po opuszczeniu kuźni trafi do laboratorium gdzie zostanie odpowiednio przebadane. 14 kwietnia podczas rezurekcji Zygmunt powinien odezwać się już z nowym sercem, ale ze starym brzmieniem.

TP S.A. obniża taryfy.
* Od 1 lutego Telekomunikacja Polska SA obniża o ponad 13 procent opłaty za połączenia międzymiastowe na odległość powyżej 100 km. Dzięki tej obniżce zlikwidowane zostaje rozróżnienie strefy taryfikacyjnej do 100 i powyżej 100 kilometrów, wyniku, czego wszystkie połączenia międzystrefowe bez względu na odległość kosztować będą tyle samo. Jest to trzecia obniżka opłat za rozmowy międzystrefowe w sieci TP SA licząc od stycznia ubiegłego roku. Dla przykładu połączenie międzymiastowe na odległość 100 km w dni robocze w godz. od 8 -18 zamiast 68 groszy kosztować będzie 59 groszy. W tych samych godzinach w niedzielę lub święta zapłacimy 44 grosze zamiast 50 groszy. Za rozmowy w dni robocze niedziele i święta zapłacimy 29 groszy. Wprowadzenie obniżki jest równoznaczne z likwidacją 2 i 3 strefy taryfikacyjnej. Wszystkie połączenia międzystrefowe będą kosztować tyle samo.

* Celnicy z przejścia granicznego w Hrebennem ujawnili próbę przemytu do naszego kraju ponad 600 gramów marihuany. Narkotyk przewoziło dwóch obywateli Litwy. Do odprawy zgłosili oni po jednym litrze wódki, a narkotyki ukryli w bagażach.

* W pierwszych dniach lutego odbędzie się ogólnopolskie liczenie nietoperzy. W podprzemyskich fortach będzie przeprowadzona już 14 dekada spisu tych ssaków. Jej celem jest określenie ilości i składu gatunkowego nietoperzy. Następnie wyniki trafiają do Warszawy, gdzie sporządza się wyniki porównawcze w skali kraju. Liczenie nietoperzy jest czynnością trudną trzeba, bowiem uważać, aby ich nie zbudzić, bo tracą energię życiową. Najczęściej można je spotkać na fortach, w szczelinach tuneli, podziemnych korytarzach i na strychach zabudowań gospodarczych.

Co na feriach?
* Już ferie. Około 300 dzieci skorzysta w Przemyślu z organizowanych dla nich półkolonii. Zajęcia będą prowadzone w Młodzieżowym Domu Kultury i szkołach podstawowych nr 4, 14, 15, oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Dodatkowo 210 dzieci nie będzie płacić za półkolonie, bowiem Zarząd Miasta Przemyśla sfinansował posiłki i wynagrodzenie dla opiekunów grup. Zarząd dofinansował także wypoczynek dzieci, które uczestniczą w Nieobozowej Akcji Zimowej organizowanej przez ZHP.

* Przemyscy policjanci posumowali ubiegły rok. W 2000 roku odnotowali 4 zabójstwa, 21 bójek i pobić, 2 zgwałcenia, 72 rozboje i wymuszenia rozbójnicze oraz 200 przestępstw gospodarczych. Podczas spotkania na którym obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta i starostwa przemyskiego oraz zastępca komendanta wojewódzkiego, przyznano wyróżnienia i odznaki dla zasłużonych policjantów. Otrzymali je: sierż. sztab. Zdzisław Domka, sierż. sztab. Eugeniusz Tamaka, asp. sztab. Stanisław Gaweł i asp. sztab. Wiesław Pasternak.

* Czy wiecie, gdzie leżą Tuligłowy? Pewnie nie - to wieś oddalona od Przemyśla o jakieś 20 km. Są tam wały ochronne z 18 wieku, którymi przed Tatarami bronili się Krasiccy. W Tuligłowach jest też dawny klasztor tzw., bożogrobców, czyli Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Jezusowego. Było to w połowie 15 wieku. Obecnie w tym starym barokowym obiekcie mieści się kościół pod wezwaniem św. Mikołaja biskupa.

* 2 lutego w godzinach popołudniowych policja ujęła Jacka Kiełbowicza, który zamordował swoją matkę. Morderca zatrzymany został w Tarnowie podczas obławy na kieszonkowców. Po zatrzymaniu przez policję na podstawie listu gończego nie podał prawdziwych danych. Później jednak przyznał się, że to właśnie on jest poszukiwany. Przypomnijmy. 20-letni Jacek Kiełbowicz zabił siekierą swoją matkę a babcię ciężko ranił. Niegroźnych obrażeń ciała doznała także 22 letnia kuzynka. Udało jej się jednak uciec i zabrać ze sobą 10 letniego brata mordercy. Do tragedii doszło w środę 24 lutego po godzinie 17 w Wysocku. Kilka godzin wcześniej Jacek Kiełbowicz zwolniony został z Zakładu Karnego na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, Ośrodek Zamiejscowy w Przemyślu. Był on tymczasowo aresztowany od października ubiegłego roku. Po wniesieniu zażalenia przez adwokata sąd zamienił mu areszt na dozór policyjny. W więzieniu stwarzał problemy. Na razie niewiadomo, dlaczego dopuścił się tak strasznej zbrodni.

* Od poniedziałku na biwaku w Hermanowicach przebywa 9 - ta Drużyna Harcerska Służby Granicznej "Grom". 30-to osobowa grupa harcerzy ze szkół średnich i gimnazjów zakwaterowana jest w miejscowej szkole podstawowej a szkoli się na strażnicy Straży Granicznej. Odbył się już pokaz umiejętności walki. Była radość, ale także łzy za nieudane ćwiczenie. Po pokazie komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej major Piotr Dróżdż wręczył Ewie Leśniak komendantce Hufca ZHP imienia Orląt Przemyskich dyplom i emblemat Bieszczadzkiego Oddziału SG. Oprócz Hermanowic przemyscy harcerze biwakują w Kalnikowie, Dylągowej i Stubnie. Ewa Leśniak za naszym pośrednictwem dziękuje dyrektorom szkół za udostępnienie obiektów na czas ferii.

Sanepid wycofuje gumy...
* Przemyski Sanepid już w czwartek wydał szereg decyzji wprowadzających zakaz wprowadzania do obrotu i nakazując wycofanie z obrotu gumy Mamba. Jak powiedział nam inspektor sanitarny Andrzej Borowski z przemyskiej stacji sanitarno - epidemiologicznej decyzje te dostarczane są do sklepów i hurtowni na terenie miasta. Ciesząca się dużą popularnością zwłaszcza u małych dzieci rozpuszczalna guma zawiera niemiecką wołową żelatynę. Istnieje niebezpieczeństwo, że do produkcji żelatyny użyto mączki kostno - mięsnej z krów zarażonych gąbczastym zwyrodnieniem mózgu, czyli tak zwaną chorobą wściekłych krów. O tym, że gumy Mamba mogą być niebezpieczne poinformował sam producent niemiecka firma Strock. Inspektor Borowski apeluje do mieszkańców o poinformowanie przemyskiego sanepidu o ewentualnych przypadkach sprzedaży gumy Mamba.

Turystyczny hit!
* Z targów turystycznych w Wiedniu powrócili pracownicy przemyskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Główną ideą imprezy była promocja atrakcyjnych regionów turystycznych, wymiana doświadczeń oraz prezentacja szerokiego wachlarza ofert wypoczynku. Przemyski ośrodek prezentował swoją ofertę wspólnie z Austro Orbis i LOT-em. Reprezentujący władze Przemyśla wiceprezydent Jerzy Gruszecki oraz radny Janusz Zapotocki spotkali się miedzy innymi z dyrektorem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierzem Szelagiem. W trakcie spotkania wiceprezydent zaproponował Przemyśl na miejsce organizacji planowanej na połowę kwietnia konferencji na temat: "Największe twierdze Europy".

Zjazd Związku Ukraińców w Polsce.
* W Przemyślu zakończył się 28 stycznia dwudniowy zjazd Związku Ukraińców w Polsce. Wzięło w nim udział kilkuset delegatów miedzy inni członkowie Zjednoczenia Łemków oraz ukraińskich organizacji z europy zachodniej i ameryki. Obecni wystosowali apel do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o podpisanie ustawy reprywatyzacyjnej. Liczą, że ustawa reprywatyzacyjna pozwoli części z nich odzyskać majątki utracone w latach 1944 - 1962. Ukraińcy chcą też prawnego potępienia akcji Wisła. Podczas kongresu wybrano prezesa związku. Został nim ponownie Myron Kertyczak. Uczestnicy spotkania zdecydowali o zorganizowaniu w Polsce Światowego Kongresu Ukraińców zwoływanego dotychczas tylko w Kanadzie.

* 28 stycznia Ojciec Święty Jan Paweł II poinformował o wyniesieniu do godności kardynalskiej kolejnych siedmiu purpuratów. Wśród nich znaleźli się greckokatolicki arcybiskup Lwowa Lubomir Husar oraz arcybiskup lwowskiego kościoła łacińskiego Marian Jaworski. Nowy kardynał Marian Jaworski przez wiele lat związany był z naszym regionem pełnił, bowiem funkcje administratora apostolskiego w Lubaczowie.

Krasiczyn - nie będzie reprywatyzacji.
* W piątek senat RP wprowadził do ustawy reprywatyzacyjnej poprawkę na mocy, której Zespół Pałacowo- Parkowy w Krasiczynie nie będzie podlegał reprywatyzacji. Jeśli poprawkę zaakceptuje sejm to obiekt ten będzie nadal we władaniu Państwowej Agencji Rozwoju w Przemyślu.

Jarosław

* Już po raz 6 zagrała w Jarosławiu Mała Kapela Gorących Serc. Na ulice miasta wyszło ponad stu 60 wolontariuszy. Jak dowiedzieliśmy się od Zofii Wojciechowskiej naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu starostwa powiatowego łącznie udało się zebrać blisko 15 tysięcy złotych. Pieniądze przekazane zostaną jarosławskim placówkom służby zdrowia. Oprócz kwest ulicznych odbył się koncert z udziałem zespołów z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowego Ogniska Baletowego. Dotychczas dzięki małej kapeli zakupiono miedzy innymi: ultrasonograf, trzy elektrokardiografy, kardiomonitor, pompę infuzyjną, wannę do masażu hydro-powietrznego, laryngoskop oraz zestaw do drenażu jamy opłucnej.

* Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Jarosławiu nie mogą wychodzić poza teren szkoły. Taki zakaz wydała dyrekcja placówki chcąc w ten sposób chronić uczniów przed pojawiającymi się dealerami narkotyków. Dyrektor szkoły Barbara Gmiter twierdzi, że takie posunięcie było konieczne, bowiem jej obowiązkiem jest dbać o ich bezpieczeństwo. Zakaz opuszczania terenu szkoły zaakceptowali rodzice uczniów. Tymczasem wśród tych ostatnich podnoszą się głosy sprzeciwu. Uczniowie mówią, że są krępowani nowym zarządzeniem.

* Po brutalnym zabójstwie w Wysocku koło Jarosławia i po zamordowaniu 4 - letniego Michała trwa dyskusja nad przywróceniem kary śmierci w Polsce. Po wypowiedziach ministra sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który jest za przywróceniem tej kary, CEBOS przeprowadził badania opinii wśród Polaków. Okazuje się, że 77 proc. jest za karą śmierci. Przedstawiciele większości parlamentarnej stoją na stanowisku przeciwnym wobec społeczeństwa, argumentując swe zdania wymogami Unii Europejskiej oraz Ojca Świętego, który apelował o zaniechanie karania śmiercią.

* 24 lutego po raz 11 odbędzie się w Jarosławiu Bal Sportowca. Podczas niego zostaną ogłoszone wyniki na Najlepszego, Najpopularniejszego Sportowca oraz Trenera, Wychowawcę Młodzieży Miasta Jarosławia w 2000 roku. Impreza odbędzie się w restauracji "U Słowika".

Wielki brat patrzy...
* Będzie bezpieczniej i nikt nie będzie dewastował mienia - to nadzieje inicjatorów monitoringu w Jarosławiu. Ostatni przetarg na monitoring wygrała firma HADAR, która zaprojektuje i wykona cały system monitoringu. System będzie obsługiwany przez 7 kamer. Firma wykona je do 10 kwietnia. Za 3 lata gwarancji. W kosztach przedsięwzięcia uczestniczy nie tylko miejski samorząd, ale i kilku sponsorów. Widocznie bez banków, sklepów i przedsiębiorstw nie da się już wyjść spokojnie na ulicę.

Przeworsk

* W Urzędzie Miejskim w Przeworsku trwają prace nad budżetem. Radni miasta chcą w nim uwzględnić budowę nowego gimnazjum, hali sportowej na 500 osób, i drugiego budynku TBS - u. Burmistrz Przeworska Janusz Magoń twierdzi, że najtrudniej będzie z oświatą, która ma duże wymagania, ale nie ma na nią odpowiedniego dofinansowania z ministerstwa. O ostatecznym kształcie budżetu zadecyduje sesja w połowie lutego.

Kronika Policyjna

* Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło w Hołubli koło Przemyśla. W godzinach rannych 26 letni mężczyzna kierując z nadmierną prędkością oplem astrą stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w nadjeżdżającego trabanta. W wyniku odniesionych obrażeń na miejscu zginął 21 letni kierowca trabanta oraz jego 16 letni brat. 15 letni pasażer z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia pozostawiając w oplu ranną 21-letnia pasażerkę. Po południu sam zgłosił się na policję. Alkomat wykazał u niego zero 35 setnych promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

* W Jarosławiu miało miejsce włamanie do dwóch domów. Z nowobudowanego domu przy ulicy Strzeleckiej złodzieje skradli 10 grzejników aluminiowych o wartości około 7 tysięcy złotych. W drugim przypadku złodzieje wykorzystali nieobecność domowników w mieszkaniu przy ulicy Prośbów. Tu skradziono wieże stereofoniczną, telefon komórkowy, dwie złote obrączki oraz dwa płaszcze. Właściciel straty oszacował na 3 tysiące złotych.

* W sobotę w miejscowości Połanki 32-letni właściciel lasu zatrzymał 74 letniego mężczyznę, który kradł drewno. Po słownej utarczce staruszek uderzył 32-latka obuchem siekiery w brzuch. Poszkodowany doznał krwotoku wewnętrznego i przebywa w szpitalu. Powiadomiona o zdarzeniu policja chciała zatrzymać sprawcę. Niestety ten zabarykadował się w swoim domu. Policjanci odstąpili od zatrzymania.

* W Jarosławiu na ulicy Słowackiego. 40 letni mężczyzna kierując samochodem ciężarowym marki volvo potracił 67 letnia kobietę, która nagle wbiegła na jezdnię. W wyniku odniesionych obrażeń piesza zmarła po przewiezieniu do szpitala.

* W Jarosławiu pracownicy Banku PKO SA podczas kontroli portfela z utargiem z Domu Handlowego Centrum ujawnili, że jego zawartość zamiast pieniędzy stanowi koperta z pociętymi gazetami. Straty wynoszą 113 tysięcy złotych.

Reklama