Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 23.12-29.12.2000 r.

Ostatnia sesja.
* W piątek odbyła się XXXIII sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. W porządku posiedzenia znalazły się m.in.: podjecie uchwały w sprawie ustalenia zasad częściowego lub całkowitego zwalniania rodziców z opłat za pobyt dzieci w placówkach opiekuńczo -wychowawczych prowadzonych przez miasto Przemyśl, podjęcie uchwały w sprawie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych, a także w sprawie określenia stawek czynszu regulowanego, socjalnego i wolnego za lokale mieszkalne.

* Do ferii zimowych pozostał jeszcze miesiąc. W związku z tym czas pomyśleć jak spędzą ten czas nasi najmłodsi. Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej jak zwykle przygotowała wiele atrakcji i zaprasza na zimowisko. Od 30 stycznia do 8 lutego nowego roku organizatorzy zapraszają dzieci do lat 15 na obóz do Cisnej, na dwa turnusy od 29 stycznia do 4 lutego i od 5 do 11 lutego w Ruszelczycach mogą spędzić dzieci w wieku od7 do 12 lat. Wśród przygotowanych atrakcji znalazła się nauka jazdy na nartach, a także nauka języka angielskiego lub niemieckiego. Zainteresowani mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 w siedzibie Komendy Hufca Ziemi Przemyskiej przy ul.22 Stycznia 20 w Przemyślu lub telefonicznie pod numer 670 76 76.

* Tegoroczne święta Bożego Narodzenia w naszym regionie minęły bardzo spokojnie. Policja nie odnotowała żadnego poważniejszego przestępstwa kryminalnego, czy wypadku.

Powitajmy razem Nowy Rok razem.!
* Przemyślanie, którzy nie wiedzą jak spędzić wieczór sylwestrowy mogą wybrać się na przemyski rynek. Tam o godzinie 22.00 rozpocznie się impreza plenerowa "Sylwester 2001". W programie życzenia noworoczne prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta, wzniesienie toastu noworocznego inaugurującego Trzecie Tysiąclecie, pokaz sztucznych ogni, dużo dobrej muzyki i konkursy. Impreza potrwa do g.2.00 1 stycznia. Rolę organizatora ,,Sylwestra 2001" przyjął na siebie przemyski Urząd Miejski. W ten sposób, po raz pierwszy od szeregu lat, samorząd pragnie zapobiec, przynajmniej częściowo, niekontrolowanemu zachowaniu młodzieży, która tradycyjnie zgromadzi się na miejscowym Rynku w Sylwestra. W związku z impreza plenerową "Sylwester 2001" ostatniego grudnia od g.18.00 do 6.00 rano 1 stycznia zostaną zamknięte ulice dojazdowe do Rynku. Ponadto Zarząd Dróg Miejskich oraz Urząd Miejski w Przemyślu zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta, aby ostatniego grudnia od 10.00 do 6.00 rano 1 stycznia nie parkować pojazdów w obrębie Rynku i przy ul. Grodzkiej.

* Przed nami najbardziej wybuchowy dzień roku - Sylwester. W niebo polecą race i sztuczne ognie za wiele tysięcy złotych. Niestety, wiele tych pirotechnicznych materiałów ciągle rozprowadza się niezgodnie z prawem. Wojewoda podkarpacki zakazał sprzedawania rac i petard osobom nieletnim. Ponadto tego typu materiały powinny mieć odpowiednie oznaczenia: instrukcję używania w języku polskim, informację o sposobie działania i adnotację o jednej z 3 klas bezpieczeństwa. Dlatego należy kupować takie wyroby tylko w sprawdzonych punktach. Groźnie mogą być petardy przechowywane w nieodpowiednich warunkach, np. przegrzanych lub wilgotnych pomieszczeniach. Co roku w Sylwestra dochodzi do wielu wypadków, związanych z używaniem petard. Ofiarami zwykle są dzieci. Najczęstsze urazy dotyczą kończyn i oczu. Nie pomagają przestrogi w mediach, dlatego my jeszcze raz uparcie apelujemy do rodziców, aby sprawdzali jak ich pociechy spędzają Sylwestra. Race, petardy i sztuczne ognie powinny być odpalane tylko przez dorosłych, i też bardzo uważnie, zgodnie z instrukcją. Bądźcie ostrożni.

* Bieszczadzkie hotele, domy wypoczynkowe i schroniska świeca pustkami. Nie ma śniegu, nie ma turystów. Zaledwie na kilka dni narciarze pojawili się w okolicach Arłamowa, ale - podobnie jak śnieg - zniknęli. Pustką świecą wyciągi w Ustrzykach Dolnych, na gości czekają noclegi, gastronomia i wypożyczalnie sprzętu. W ogóle bieszczadzcy gospodarze nie mieli w tym roku szczęścia. Deszczowe lato tez nie zachęcało do wyjazdu w Bieszczady i tamtejsi gospodarze niewiele zarobili. Zamiast liczyć pieniądze, liczyli na to, że odkują się zimą. Narazie nie ma na to szans. Ostatnia nadzieja w zimowych feriach. Kto wie, może choć wtedy natura okaże się bardziej łaskawa i miejsca hotelowe zapełnia się złaknionymi zimowych szaleństw gośćmi.

Przemyślanie w księdze rekordów Guinessa?
* Przemyślanie w księdze rekordów Guinessa? Tak i to wkrótce za sprawą płetwonurków od wielu lat uprawiających sylwestrowe nurkowanie. Najpierw schodzili pod wodę tylko w rzymskokatolickiego sylwestra. Potem zaczęli też witać grekokatolicki nowy rok. Teraz nurkowie mają zamiar powitać nowy rok 4 razy: w sylwestra rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i w Nowy Rok witany przez wyznawców judaizmu i islamu. To właśnie za to poczwórne sylwestrowe nurkowanie nurkowie chcą znaleźć się w księdze Guinessa. Już teraz zapraszamy na pierwsze nurkowanie, w sylwestra o północy. Pomiędzy przemyskimi mostami imienia Orląt Przemyskich i imienia Siwca pod wodę zejdą płetwonurkowie z dwóch klubów: Delfin, działającego przy Lidze Obrony Kraju, i Manta przy Państwowej Straży Pożarnej. W głębinach Sanu zostanie otwarty szampan. Na uroczystość przybędzie we własnej osobie król Neptun.

Protest pielęgniarek cd..
* Na okres świąt siedemnaście pielęgniarek i położnych ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu zawiesiło strajk głodowy, siostry nie zaniechały jednak akcji protestacyjnej. Jak poinformowała nas pani Elżbieta Lewandowska ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarki spędziły tegoroczne święta w szpitalu, gdzie urządziły kolację wigilijną, na której obecni byli przedstawiciele Rady Miasta i prezydent miasta Przemyśla Marian Majka. Na Pasterkę siostry z transparentami udały się do archikatedry. Przez okres świąteczny na każdym oddziale była obecna tylko jedna siostra. Cały ciężar opieki nad chorymi spadł na lekarzy. Cały czas trwa okupacja gabinetu dyrektora, do której przyłączyła się również kadra kierownicza. Czwartek jest 15 dniem protestu przemyskich pielęgniarek. Wczoraj pielęgniarki rozmawiały z marszałkiem województwa Bogdanem Rzońcą, dziś pojechały na obrady sejmiku samorządowego. Wczoraj pielęgniarki rozmawiały z marszałkiem województwa Bogdanem Rzońcą, dziś pojechały na obrady sejmiku samorządowego. Sejmik ma się dziś zająć uchwaleniem budżetu, w którym część pieniędzy zostanie przeznaczona na służbę zdrowia. Nie można ich jednak przekazać bezpośrednio na podwyżki, ale np. na oddłużenie szpitali. W takim wypadku dyrektorzy placówek mieliby więcej pieniędzy na podwyżki.

* Święta, święta i po świętach, a tymczasem w Urzędzie Gminy Orły ciągle świąteczny nastrój. Urządzono tam przepiękną wystawę szopek i stroików świątecznych wykonanych przez uczniów wszystkich 10 szkół z terenu gminy. Prace, podzielone na 3 kategorie wiekowe, można podziwiać i głosować na najpiękniejsze. Po nowym roku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Do tego tez czasu organizatorzy czekają na sponsorów, którzy zechcą ufundować nagrody dla dzieci. Pomysł na świąteczny konkurs i wystawę to wspólne dzieło Urzędu Gminy Orły oraz szkół w Zadąbrowiu i Nizinach. Jak poinformowała nas pani Małgorzata Celarek ze szkoły w Zadąbrowiu - prac jest ponad sto i wszystkie są tak samo piękne. Jurorzy będą mieć niełatwe zadanie.

* Urząd Celny to chyba najbardziej dochodowa firma na Podkarpaciu. Suma pobranego cła i podatków przekroczyła w 2000 r. kwotę 400 mln zł. Mimo tak wysokich dochodów, z roku na rok maleje poziom środków na utrzymanie 12 oddziałów i 18 posterunków celnych w województwie podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. W związku z tym, w 2001 r. trzeba będzie przenieść posterunek z Leżajska do Sarzyny, zaś likwidacja grozi posterunkowi celnemu w Biłgoraju. Główne priorytety na rok 2001, to uruchomienie we wrześniu supernowoczesnego laboratorium dla służb celnych Polski południowo-wschodniej Jego wyposażenie sfinansują PHARE i GUC. Nastąpi też wzmocnienie kadrowe specjalistycznych służb. Do służby w komorach celnych będą skierowane też labradory. Psy wyszkolone w wykrywaniu przemytu broni, papierosów i alkoholu. Do uczciwości tych czworonogich celników na pewno nikt nie będzie mógł mieć zastrzeżeń.

Na co liczą nowi obywatele XXI wieku?
* Pierwsze dzieci urodzone w XXI wieku otrzymają od miejscowych władz w naszym regionie ciekawe "pamiątki". Jedną z najbardziej szczęśliwych będzie mama z powiatu jarosławskiego, która urodzi jako pierwsza w sylwestrową noc. Zaraz w Nowy Rok powitają ją władze starostwa w szpitalu. Oprócz gratulacji i kwiatów dla mamy, przekazana zostanie książeczka oszczędnościowa ze sporym wkładem dla jej dziecka. Praktycznie do problemu podchodzą przemyskie władze miejskie. Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego Zbigniew Górski zauważył, że może się okazać, że wcale nie pierwszy w XXI wieku noworodek urodzony w przemyskim szpitalu będzie pierwszym przemyślaninem. Mama - przmyślanka może swego potomka urodzić wcześniej, ale w innym miejscu np. w Rzeszowie. Prezydent w Nowy Rok przywita w szpitalu pierwsze dziecko nowego tysiąclecia. Po kilku dniach, gdy nasza wiedza będzie kompletna, uhonorujemy również pierwszego mieszkańca Przemyśla - stwierdził Zbigniew Górski.

Konsekracja biskupa.
* Złożeniem braterskiego pocałunku pokoju, 18 arcybiskupów i biskupów z Polski, Włoch i Ukrainy powitało i przyjęło do swego grona księdza dr Adama Szala, nowo wyświęconego biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej. W sobotę, 23 grudnia w bazylice archikatedralnej w Przemyślu aktu konsekracji nominata dokonał arcybiskup Józef Michalik. Współkonsekratorami byli sufragani: przemyski biskup Stefan Moskwa i rzeszowski biskup Edward Białogłowski. Za najważniejsze zadanie biskupa jego konsekrator uznał to, by "mówił ludziom o Bogu, a Bogu mówił o ludziach".

* Nowo mianowany biskup diecezji przemyskiej Adam Szal, do wigilijnej wieczerzy zasiadł wraz z podopiecznymi schroniska św. Brata Alberta, o północy odprawił swoją pierwszą pasterkę w archikatedrze. Nowy sufragan przemyski zaapelował o spojrzenie "oczami wiary" i nieobojętność wobec ludzi cierpiących i samotnych, ludzi dotkniętych bezrobociem czy dotkniętych "takim czy innym niedostatkiem", np. uposażenia. Boże Narodzenie - dodał biskup - niesie powiew optymizmu i nadziei. - Obyśmy umieli pomóc sobie nawzajem. Może nadszedł już czas, by pomyśleć też, jak pomóc sobie, jak pomóc ojczyznie. Dowodem takiej samopomocy i dobrej woli - podkreślił - będzie udział w zbiórce pod hasłem "Kolęda na szpital". Zostanie ona przeprowadzona w Przemyślu 7 stycznia. Wśród uczestników pasterki zwracała uwagę obecność w głównej nawie grupy pielęgniarek ze Szpitala Wojewódzkiego.

* Władze samorządowe Przemyśla podjęły starania, aby miasto stało się siedzibą tworzonej Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Czy tak się stanie dowiemy się niebawem.

* Od 1 stycznia 2001 roku ulegają zmianie niektóre przepisy drogowe. Od 1 stycznia na rondach będzie obowiązywała bezwzględna zasada przestrzegania czerwonego sygnału, a nie - jak dotychczas - dowolna jego interpretacja w zależności od sytuacji na drodze. Oznacza to, że kierowcy nie będą mogli zjechać z ronda przy czerwonym świetle. Ponadto zlikwidowane zostaną zielone strzałki umieszczone na białych tabliczkach przy sygnalizatorach. Kierowcy będą mogli warunkowo skręcić w prawo tylko wtedy, gdy palić się będzie podświetlony na zielono sygnalizator. Jeśli nie będzie specjalnego sygnalizatora, skręt w prawo przy czerwonym świetle będzie zabroniony. Zlikwidowane zostaną tzw. powtarzacze, czyli sygnalizatory umieszczone za skrzyżowaniem. Umożliwiały one dotychczas zjeżdżanie ze skrzyżowania przy czerwonym świetle przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Od 1 stycznia kierowcy nie będą mogli w ten sposób przejeżdżać skrzyżowania.

MPEC górą!
* MPEC górą. Zakończył się spór prowadzony przez Przemyską Spółdzielnię Mieszkaniową i Spółdzielnię Mieszkaniową "Metalowiec" z Urzędem Regulacji Energetyki i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Antymonoplowy jednoznacznie rozstrzygnął spór na korzyść MPEC-u. Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła negowania taryfy za ciepło od lipca 1999 roku przez obie spółdzielnie. Spółdzielnia "Metalowiec" złożyła wniosek o kasacje wyroku, który to wniosek został odrzucony. Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa takiego wniosku nie złożyła. Jak informuje nas wiceprezes MPEC-u, Maciej Patoczka, wysokie koszty procesu prowadzonego przez obie spółdzielnie, poniosą ich lokatorzy. Wyrok sądu Antymonopolowego jest prawomocny. Najprawdopodobniej czaka nas, lokatorów wysoka podwyżka czynszu na pokrycie strat.

* Co łączy plastikową rurę z kolędowaniem. Otóż łączy je... Klepisko. Tak właśnie nazywa się 8 osobowy zespół, który wkrótce da 20 koncertów z kolędami na Podkarpaciu. Klepisko działa przy Ośrodku Kultury w Lubeni. Tworzy go 8 osób w wieku 17-45 lat. Żadna z nich nie ma muzycznego wykształcenia, a mimo to zespół gra na instrumentach, których próżno by szukać na wykładach w kademii muzycznej. Te instrumenty to garnki, kołatki, dzieże do wyrabiania chlebowego ciasta, różne drewniane i blaszane przeszkadzajki, a nawet plastikowe rury. Zespół Klepisko zdobywa coraz większe uznanie, i przymierza się nawet do wydania płyty.

* My damy wam opowiedzieć, na co sejmikowi pilnie potrzeba 25 milionów. Otóż tyle ma kosztować nowa siedziba urzędu marszałkowskiego. W budżecie województwa na przyszły rok już przeznaczono 14 milionów na budowę nowego obiektu. Reszta pieniędzy to kwestia 2002 roku, bo wtedy ma się zakończyć budowa. Sporym wydatkiem w przyszłym roku będą też nowe samochody: lancia i opel astra. Poza tym Urząd Marszałkowski ma się wzbogacić o nowe komputery i centralę telefoniczną.

* 22 grudnia na placu w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej wylądował śmigłowiec MI 2 z czterema pilotami. Śmigłowiec pochodzi z rozformowanego 103 Pułku Lotnictwa Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Oprócz helikoptera, który stacjonować będzie w Jasionce koło Rzeszowa, Bieszczadzki Oddział otrzymał dwa pojazdy z termowizją,koszt jednego, ze względu na wyposażenie, wynosi prawie 1,6 mln zł. Dotarły tu też volkswageny T4 Syncro, z zamontowanymi kamerami termowizyjnymi najnowszej generacji, kolorowymi kamerami tv i dalmierzami laserowymi. Kamera termowizyjna pozwala na prowadzenie obserwacji nocnej i dziennej a także podczas złych warunków atmosferycznych. To dodatkowy oręż w walce z przerzutem z Ukrainy ludzi, broni, materiałów wybuchowych, narkotyków itd.

Reklama