Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 25.11-01.12.2000 r.

Stary Bałtyk ożył...
* W sobotę, 25 listopada, w Przemyślu uroczyście oddano do użytku nową siedzibę Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. Uroczystego otwarcia dokonali wicemarszałek sejmu Jan Król, prezydent miasta Marian Majka i rektor Jerzy Posłuszny. Budynek poświęcił ksiądz Mieczysław Rusin. Nowa siedziba przemyskiej uczelni mieści się w budynku po dawnym kinie Bałtyk. Rada Miasta przekazała go uczelni w 1997 roku. Generalny remont kosztował prawie 3 miliony złotych. W budynku znajduje się 5 sal wykładowych, aula, pomieszczenia administracyjne. Niebawem otwarta zostanie studencka kawiarnia.

* Zakłady przetwórcze zalegają rolnikom z Podkarpacia 25 milionów złotych. Zdaniem Podkarpackiej Izby Rolniczej ta sytuacja sprawia, że rolnicy niechętnie decydują się na wykup akcji firm, z którymi współpracują. W piątek podczas konferencji w Podkarpackiej Izbie Rolniczej przedstawiono sytuację zakładów przetwórczych z regionu. Zdaniem izby zakłady z kapitałem polskim na mają takich preferencji jak prywatyzowane z kapitałem zachodnim. Tym drugim udziela się kredytów preferencyjnych a także zwalnia na 5 lat z podatków.

Zabawka od policjanta.
* Już niedługo na Podkarpaciu dzieci, które ulegną wypadkom będą otrzymywały na pocieszenie od policjantów pluszową zabawkę. W piątek dzieci wybierały maskotkę, która najbardziej przypadła im do gustu. Jest to żółto -niebieski kot. Pomysł obdarowywania pluszowymi maskotkami dzieci, które uległy wypadkom pochodzi z Europy Zachodniej. Według psychologów zabawka ułatwia dziecku przezwyciężenie stresu związanego z wypadkiem.

Sieczkoś vs granica Polski.
* Prezydent miasta Przemyśla Marian Majka oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Wojciech Inglot wystosowali do ministra spraw wewnętrznych i administracji list wyrażający negatywne stanowisko samorządu przemyskiego wobec działań wojewody podkarpackiego zmierzających do zamknięcia pieszego przejścia w Medyce. W liście czytamy "Rada Miejska i Zarząd Miasta Przemyśla wyraża swoje zaniepokojenie i zaskoczenie z powodu wniosku wojewody. Jesteśmy zdziwieni tak arbitralnymi i nie konsultowanym z samorządem terytorialnym posunięciem. Wniosek o zamkniecie przejścia został opracowany w czasie, gdy Rada i Zarząd Miasta Przemyśla czyni realne starania o żywienia kontaktów samorządowych, gospodarczych i kulturalnych z samorządem Lwowa. Samorząd miasta Przemyśla uważa, że uzasadnione działania wojewody podkarpackiego mające na celu przeciwdziałanie przemytowi papierosów i alkoholu nie mogą stanowić argumentu zamknięcia przejścia, gdyż nie rozwiążą problemu przemytu i nie wyręczą w ten sposób służb granicznych. Nie zlikwidują również przenoszenia przez granicę tych towarów i artykułów w ilościach dozwolonych prawem celnym. Na zakończenie przewodniczący i prezydent podkreślają, iż są zdecydowanie przeciwni zamknięciu przejścia pieszego w Medyce, gdyż uważają takie rozwiązanie za najmniej trafne i efektywne".

* Są już efekty współpracy nawiązanej, pomiędzy przemyskim Centrum Kulturalnym a teatrem imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Już 4 grudnia aktorzy rzeszowskiego teatru wystawią sztukę "Brat naszego Boga". Przedstawienie wyreżyserowane jest przez Henryka Rozena, który przy pomocy wspaniałej obsady stworzył niepowtarzalną inscenizację ukazując w sposób poetycki drogę Adama Chmielowskiego do świętości. Reżyser odwołuje się do codziennego doświadczenia lub przeczucia tych, którzy starają się pojąć, co naprawdę oznacza "Przyjęcie Chrystusa". Przedstawienie odwołuje się do problemów współczesności, starając się prowokować widzów do zastanowienia nad istotą miłosierdzia oraz rozważenie własnej gotowości podjęcia niełatwej drogi codziennego i odważnego niesienia ewangelii społeczeństwu XXI wieku.

* W Mościskach na Ukrainie odbyły się tradycyjne doroczne uroczystości odpustowe ku czci Świętej Katarzyny. Centralnym wydarzeniem była uroczysta Eucharystia w kościele Świętej Katarzyny pod przewodnictwem księdza biskupa Stefana Moskwy. W kościele tym znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie trwają przygotowania do koronacji tejże ikony.

Warto powalczyć...
* W Gazecie Codziennej Nowiny ogłoszony został w plebiscyt "O Laur Nowin". Tę honorową nagrodę dostana ludzie, którzy swoja niecodzienną działalnością w 2000 roku wzbudzili szacunek i podziw. Redakcyjna kapituła opracowała już listę kandydatów w pięciu kategoriach. Na liście znaleźli się także reprezentanci z byłego województwa przemyskiego. W kategorii polityka o Laur walczyć będzie 8 osób, wśród nich posłowie Krzysztof Kłak i Andrzej Zapałowski oraz wicewojewoda Marek Kuchciński. W kategorii Oświata dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Przemyślu Józef Stysiał i dr Jerzy Posłuszny - rektor Wyższej Szkoly Administracji i Zarządzania w Przemyślu. W kategorii gospodarka Wojciech Inglot właściciel firmy kosmetycznej, który obecnie jest przewodniczącym Rady Miasta. Mieczysław Kasprzak starosta jarosąłwski, Zbigniew Kostka dyrektor generalny Zakładów Mięsnych Jarosław. W kategorii Kultury Kapela Folkloru Miejskiego Fidelis i w kategorii Społecznik Jan Hołówka lekarz ginekolog i ksiądz Stanisław Bartmiński - proboszcz parafii w Krasiczynie.

Ale pięknie mówił!
* Uczeń Gimnazjum numer 2 w Przemyślu Łukasz Ślęzak zajął drugie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy. Łukasz jest wychowankiem Domu Dziecka "Moja Rodzina" w Prałkowcach. Uznanie w oczach komisji konkursowej zyskało jego opowiadanie o Orlętach Przemyskich i legendach kresowych.

* Wojewoda podkarpacki zwrócił się do premiera Jerzego Buzka z prośbą o wsparcie samorządów w likwidacji skutków osuwisk. Na prośbę odpowiedziało ministerstwo środowiska. Jak poinformował podsekretarz stanu w tym ministerstwie, Główny Geolog Kraju Tadeusz Bachleda-Curuś, trwają prace nad uruchomieniem projektu, który zakłada rejestrację i monitoring osuwisk w Karpatach. Celem prowadzonych już prac jest wykonanie możliwie pełnej rejestracji osuwisk i określenie warunków i przyczyn ich powstawania. Kolejnym etapem będzie obserwacja rozwoju wybranych osuwisk i utworzenie dla nich bazy danych. Z bazy będzie się można dowiedzieć, jakie są przyczyny, zagrożenia i skutki powstawania osuwisk. My nadal jednak nie wiemy, jak ministerialna odpowiedz ma się do wniosku wojewody. Czy obietnice monitorowania osuwisk pomogą usunąć te, które już istnieją? A przecież o to prosił wojewoda. W tej chwili na Podkarpaciu jest około 100 niebezpiecznych osuwisk.

Wiosna zaskoczyła mieszkańców...
* I na koniec informacja tyle zaskakująca, co pachnąca. W Krównikach zakwitł jaśmin. Ten pięknie pachnący i niezwykle dekoracyjny krzew cieszy teraz oko i nos pana Bronisława i jego rodziny - mieszkańców domu, stojącego jakieś 100 metrów od krzyżówki. To już drugie kwitnienie w tym roku. Pierwszy raz, zgodnie ze swoim biologicznym kalendarzem, jaśmin kwitł w czerwcu. Teraz prawdopodobnie zareagował na wysoką temperaturę. Jeśli kwitnącemu krzewowi nic nie przeszkodzi - jego właściciel będzie mieć bardzo nietypową dekorację na bożonarodzeniowym stole.

Warszawski ping-pong.
* Minister edukacji narodowej odpowiedział senatorowi Andrzejowi Mazurkiewiczowi na pytanie, kiedy gmina miejska Jarosław otrzyma pieniądze na wypłaty dla nauczycieli. Do tej pory rząd przekazał gminie 20 procent potrzebnych pieniędzy. Brakuje jeszcze reszty w kwocie jednego miliona. Na pytanie senatora minister edukacji odpisuje na 3 stronach maszynopisu. Niestety, próżno tam szukać konkretnej odpowiedzi. Minister zapowiada jedynie, że "pozostałe należne środki zostaną uruchomione przez ministerstwo finansów". Kiedy - minister nie wie. Ponieważ Jarosław zaciągnął kredyt, aby terminowo zapłacić nauczycielom, Senator Mazurkiewicz poprosił też o zabezpieczenie środków na odsetki. Minister odpowiedział, że tego typu kwestie należą do kompetencji ministra finansów i jemu właśnie przekazał senatorskie pismo.

* Na pewno pamiętacie informację o naszym słuchaczu - rekordziście, który usłyszał program radia HOT w Finlandii, w oddalonym 1700 km od Przemyśla mieście Joensuu. Kiedy tylko nas o tym poinformował, na dowód dołączając kasetę z nagranym programem, wysłaliśmy do Finlandii oficjalny raport o słyszalności naszemu nowemu słuchaczowi wysłaliśmy też prezenty - radiowe gadżety oraz materiały o Przemyślu - mapy, książki i CD-rom wydany przed dwoma laty przez Biuro Promocji Urzędu Miasta. To właśnie ta kompaktowa płyta zrobiła na Finie największe wrażenie. W liście elektronicznym napisał nam, że niewiele miast na świecie ma tak dobrze i ciekawie zrobioną prezentację na CD-romie i aż tyle ciekawych rzeczy do pokazania. Juusi Suokas skorzystał także z otrzymanego od nas adresu internetowego i odbył wirtualną podróż po Przemyślu oraz wirtualną rowerową wycieczkę po okolicy. Był zachwycony. Urzekła go bogata historia miasta, jego zabytki i ciekawe widoki. prawda, jakie to miłe?

Cenny dar amerykanów...
* Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej otrzymał od ambasady amerykańskiej małe, przenośne aparaty służące do wykrywania materiałów radioaktywnych. Bieszczadzki oddział jest jedynym w Polsce, który posiada taki sprzęt. Jest to urządzenie najnowszej generacji. Spełnia podwójne zadanie: wykrywa źródła promieniowania i materiały promieniotwórcze oraz stanowi ochronę przed działaniem tego promieniowania.

* W 2001 roku pacjenci zapisani do lekarzy pracujących w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Przemyślu w dalszym ciągu będą mogli korzystać z usług medycznych na dotychczasowych zasadach. SP ZOZ świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej będzie świadczyć dla pacjentów ubezpieczonych w Podkarpackiej Kasie Chorych bezpłatnie w następujących przemyskich przychodniach: Przychodnia Rejonowa numer 1 ulica Grottgera 4, Przychodnia Rejonowa numer 2 ulica 3 Maja 23 wraz z poradnią ogólną przy ulicy Glazera 20, i Przychodnia Osiedlowa przy ulicy Boruty - Spiechowicza 3. Pacjenci, którzy dotychczas korzystali ze świadczeń medycznych w Przychodni Rejonowej przy ulicy Grunwaldzkiej lub są zapisani do lekarzy zmieniających miejsce swojego zatrudnienia a w dalszym ciągu chcą korzystać z usług SP ZOZ mogą przepisać się do lekarzy pracujących w wymienionych przychodniach.

* 30 listopada w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach zorganizowano aukcję prac artystycznych mieszkańców DPS i uczniów wydziału terapii zajęciowej Zespołu Szkół Medycznych. Pozyskane środki w wysokości 366 złotych przeznaczono na zakup paczek świątecznych, artykułów szkolnych i prezentów mikołajkowych dla dzieci potrzebujących pomocy w domach dziecka , rodzinach zastępczych i z rodzin żyjących poniżej minimum socjalnego. Okazją do zorganizowania aukcji była zabawa andrzejkowa i obchodzony w listopadzie Dzień Seniora.

Reklama