Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 04.11-10.11.2000 r.

Ostatnia droga prezydenta
* Uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta miasta Przemyśla odbyły się 4 listopada w kościeleoo. Karmelitów, po czym orszak żałobny przeszedł ulicami miasta na cmentarz główny. Mszę świętą żałobną w intencji zmarłego 1 listopada Tadeusza Sawickiego, w asyście kapłanów koncelebrował biskup Stefan Moskwa. Oprócz rodziny i przyjaciół zmarłego wzięli w niej udział przedstawiciele Zarządu Miasta, Rady Miasta, klubów politycznych, instytucji i organizacji społecznych, zakładów pracy, delegaci innych miast oraz liczni mieszkańcy Przemyśla. Wartę honorową przy trumnie pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej, obecne były też poczty sztandarowe i kompania honorowa Wojska Polskiego. Żałobne kazanie wygłosił o. Andrzej Gut, powiernik i przyjaciel zmarłego. Tłumy przemyślan uczestniczyły w ostatniej drodze zmarłego. Przemówienie nad mogiłą swego poprzednika wygłosił prezydent miasta Marian Majka.Więcej informacji o ostatniej drodze Tadeusza Sawickiego i krótki życiorys można znaleźć na stronach internetowych tygodnika Życie Podkarpackie.

* Osiemdziesięciu wystawców zaprezentowało się na zakończonych 5 listopada targach Brama Przemyska. Organizatorem dwunastej już edycji targów było Niezależne Forum Prywatnego Biznesu. Wiodące branże trzydniowej imprezy handlowej to budownictwo, odzież, artykuły spożywcze. Pięć najlepszych firm otrzymało dyplomy i medale. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Jasienicy Rosielnej, PPH Gmatex w Starem Bystrem, Resbud Kielce, Prefabet Długi Kąt i Cedat ze Straszyna.

* W Dynowie uroczyście otwarto w sobotę Środowiskowy Dom Samopomocy. Codzienną opiekę znajdzie w nim 50 osób. Kierownikiem nowo otwartej placówki jest Anna Nowicka - Hardulak. Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w wyremontowanym budynku po kinie. Na remont wydano blisko 700 tysięcy złotych. Z okazji oficjalnego oddania do użytku placówki oprócz występów artystycznych wychowanków domu samopomocy otwarta została wystawa rzeźby Bogusława Kędzierskiego.

Przemyska Jesień Teatralna
* Monodram „Święty Mikołaj" według irlandzkiego współczesnego dramaturga Conora Mcpersona w wykonaniu Jana Englerta zainaugurował 5 listopada Przemyska Jesień Teatralną. Kolejny spektakl odbył się 7 listopada, w piwnicach Centrum Kulturalnego. Mogliśmy obejrzeć „Kartki z podróży" w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. Do 16 listopada zobaczymy jeszcze „Pierwszą młodość" - w reżyserii Bogdana Augustyniaka, „Iwonę księżniczkę Burgunda" w wykonaniu teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Na zakończenie „Odprawa posłów greckich" w wykonaniu Teatru Polskiego we Lwowie. Sztukę reżyserował Walery Bortiaków.

* Kolejną grupę nielegalnych emigrantów zatrzymali 7 listopada funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W rejonie przełęczy Przysłup około 9 kilometrów od granicy Polsko - Ukraińscy funkcjonariusze ze strażnicy, w Lutowiskach zatrzymali 13-tu obywateli Wietnamu oraz dwóch polskich przewodników. Cała grupa zatrzymana została w trakcie transportowania w głąb kraju. Wietnamczycy byli głodni i wycieńczeni kilkudniową wędrówką. Na strażnicy w Lutowiskach otrzymali pożywienie. Obecnie czują się już dobrze. Cała grupa przekazana została stronie ukraińskiej.

* Zarząd Podkarpackiej Izby Rolniczej sprzeciwił się sposobowi uruchomienia środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie projektów infrastrukturalnych. Sprzeciw budzi termin uruchomienia środków, sposób powiadomienia gmin oraz zasady wyłaniania benificjentów. Zdaniem zarządu podkarpackiej izby uruchomienie środków końcem roku nie daje gwarancji ich racjonalnego wydatkowania. Podkarpacka izba proponuje żeby po upływie terminu składania wniosków, czyli do 25 listopada ich weryfikacją zajęła się powołana w ty celu komisja.

Odszkodowanie za pomink...
* Przed Sądem Rejonowym w Przemyślu doszło do podpisania ugody pomiędzy władzami miasta a autorami projektu pomnika Żołnierza Polskiego Elżbietą Zając- Zbrożek i Piotrem Zbrożkiem. Za niezrealizowanie budowy pomnika ich projektu samorząd zgodził się wypłacić artystom odszkodowanie w wysokości 70 tysięcy złotych. Zgodę na finansowanie budowy pomnika z budżetu miasta wyrazili radni poprzedniej kadencji. Radni obecnej kadencji zmienili tę uchwałę. W uzasadnieniu podano, iż bardzo wysokie koszty realizacji pomnika nie są możliwe do udźwignięcia przez budżet gminy. Radni uznali za właściwe przekazanie modelu pomnika do realizacji jego społecznym inicjatorom.

* W ramach XVII Festiwalu Przemyska Jesień Muzyczna w Archiwum Państwowym otwarta została wystawa z okazji sto trzydziesto pięcio lecia Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Festiwal zainaugurował koncert jubileuszowy w wykonaniu kameralistów przemyskich. W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych odbędzie się recital pianisty Marka Szlezera z Krakowa, laureata międzynarodowych konkursów. W czwartek marek Szlezer spotkał się z uczniami i nauczycielami szkoły muzycznej.

* Na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu celnicy udaremnili przemyt do Polski ponad dwóch tysięcy sztuk tabletek ekstazy. Narkotyki ukryte były w jednym z przedziałów wagonu sypialnego pociągu relacji Kijów - Wrocław. Do przemycanego towaru, którego czarnorynkową wartość oszacowano na 16 tysięcy złotych nikt się nie przyznał.

* Minął już październik, miesiąc walki z rakiem piersi. Pomimo tego wszystkie kobiety mające 50-59 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań piersi w Specjalistycznej Przychodni Onkologicznej przy ul. Rogozińskiego w Przemyślu. Godziny przyjęć od 8.00 do 13.00. Badania będą kontynuowane do końca bieżącego roku.

* Przedwczoraj Starosta Przemyski mgr Mariusz Grzęda spotkał się z władzami uczelni Politechniki Krakowskiej w Krakowie. W trakcie spotkania omówiona została realizacja porozumienia, jakie zawarte zostało w październiku 1999 roku. W minionym sezonie letnim studenci Politechniki Krakowskiej odbywali praktyki w powiecie przemyskim. Owocem tych praktyk są opracowania dokumentacyjne, które przedstawiciele uczelni przekazali staroście przemyskiemu. Jednym z najlepszych jest: „Budownictwo jednorodzinne w krajobrazie kulturowym Ziemi Przemyskiej na przykładzie Gminy Dubiecko", zawierające analizę historyczną i koncepcje architektoniczne budownictwa jednorodzinnego. Starosta Przemyski zaproponował kontynuację prac nad fortyfikacjami Twierdzy Przemyskiej. Wspólnie z naukowcamiz Politechniki Krakowskiej będą prowadzone tematy zagospodarowania fortów z okresu I wojny światowej.

Kto złapie podpalacza?
* Wiele wskazuje na to, że, w niedzielę po raz kolejny odezwał się podpalacz, który kilkakrotnie już podpalał stodoły w Kalnikowie. 5 listopada nieznany sprawca podłożył ogień wprawdzie nie jak wcześniej w Kalnikowie, ale w pobliskich, Chruszczowicach. Dzięki szybkiej interwencji właściciela ogień zdążył nadpalić tylko jedną ścianę budynku. Przybyli na miejsce policjanci użyli psa tropiącego. Zwierzę doprowadziło swojego przewodnika do Kalnikowa. Tam pies stracił trop. Czynności zmierzające do zatrzymania podpalacza prowadzi KMP z Przemyśla. Jeśli wcześniej uda się to lokalnej społeczności - los podpalacza będzie o wiele gorszy. Grozi mu lincz.

O złotą szpilę...
* Czwartek 9 listopada był drugim i ostatnim dniem III Międzywojewodzkiego Turnieju Satyry imienia Ignacego Krasickiego „O złotą szpilę". W klubie Piwnice przemyskiego Centrum Kulturalnego rozstrzygane są konkursy z czterech dziedzin twórczości: teatralnej, literackiej, plastycznej i kreacji słowa. Ta ostatnia kategoria dotyczy recytacji utworu satyrycznego. Impreza jest otwarta dla wszystkich: i dla zespołów, i dla osób indywidualnych, bez względu na wiek. W zmaganiach o „Złotą szpilę" bierze udział blisko 400 osób z całej Polski.

* W Birczy trwa akcja Żyj Bezpiecznie. Skierowana jest do uczniów najmłodszych klas i przebiega w 16 tysiącach szkól w całej Polsce. Bezpiecznych i spokojnych zachowań uczą się dzieci w Birczy. Zajęcia prowadzą przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Mówią o przyczynach pożarów, o tym jak należy się zachować, gdy już dojdzie do tragedii. Uspokojonych i prawidłowych zachować, pokazują jak ratować zagrożonych ludzi i mienie. Strażacy mają na uwadze zwłaszcza bezpieczeństwo dzieci, bo one właśnie są najbardziej bezbronnymi ofiarami pożarów. Niestety, często są także ich sprawcami. Strażacy rozmawiają z dziećmi w czasie lekcji, a dodatkowo szkolą nauczycieli. Specjalny przewodnik pomoże im prowadzić podobne zajęcia przez cały rok szkolny. Następnie akcja Żyj Bezpiecznie będzie prowadzona w gminie Krasiczyn.

Harcerze dostaną... Fort!
* Być może już niedługo przemyscy harcerze dostaną fort w Łuczycach. Zorganizują tam stanicę.To efekt długich rozmów Związku Harcerstwa Polskiego ze starostwem powiatowym. Forty Twierdzy Przemyśl trzeba ratować - oczyścić ze śmieci, odkrzaczyć i zabezpieczyć. Słowem - przygotowaćdo ruchu turystycznego. To pomysł wcale nie nowy. Już w latach 80-tych harcerze z 21-ej drużyny turystycznej imienia „Orląt Przemyskich" interesowali się fortami. Sprzątali je, dbali przy okazji każdej wędrówki. W ten sposób zdobywali sprawność „Żółwia". Teraz młodzi druhowie zagospodarują fort w Łuczycach. A w ślad za nimi pójdą inni. Są już plany, aby przemyscy biznesmeni zajęli się fortem Łętownia. Ma tam powstać muzeum Twierdzy Przemyśl.

* W Przemyślu odbywa się Międzynarodowe Seminarium poświęcone polskim i niemieckim doświadczeniom w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. W seminarium bierze udział kilkudziesięciu biznesmenów oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. W obradach uczestniczą też niemieccy specjaliści zajmujący się doradztwem w zakresie przekształceń firm. Polacy i Niemcy rozmawiają nie tylko o sposobach przekształceń własnościowych, ale i o społecznych skutkach tych działań. Dyskusji przysłuchują się goście z Ukrainy.

* W Ustrzykach Górnych oddana została do użytku kolejna na ścianie wschodniej strażnica. Jest to już 10 placówka na granicy z Ukrainą a 17 należąca do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Strażnica w Ustrzykach Górnych ochraniać będzie przeszło trzydziesto dwu kilometrowy odcinek granicy. Do udziału w uroczystościach zaproszeni zostali miedzy innymi Komendant Główny Straży Granicznej Marek Bienkowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki oraz wojewoda Zbigniew Sieczkoś. Budowę strażnicy w Ustrzykach Górnych rozpoczęto w październiku ubiegłego roku. Koszt inwestycji wyniósł 6 milionów 700 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły ze środków własnych straży granicznej. Wsparcie udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskai Rzeszowska Korporacja Energetyczna.

Spółki miejskie - interes rodzinny?
* Ostatnio we wszystkich lokalnych mediach bardzo dużo mowi się o kontrowersyjnych - zdaniem niektórych - wyborach do rad nadzorczych przemyskich spółek komunalnych. Okazuje się, że w kilku przypadkach w miejsce radnych, którzy musieli zrezygnować -ze względu na uchwałę Sejmu zakazującego łączenia tych stanowisk - zasiedli członkowie ich rodzin. Większość członków rad nadzorczych wybiera zarząd miasta. O wyborze zadecydowano w tajnym głosowaniu. Do rad nadzorczych wybrano 4 osoby związane rodzinnie z radnymi. Wszyscy są lub byli w klubie radnych Samorządny Przemyśl. I tak w radzie nadzorczej spółki "Hala" zasiądzie syn radnego Bronisława Klechy. W MPEC - córka radnej Zdzisławy Ziemskiej. W MZK - syn radnej Franciszki Kurysz, zaś w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej syn radnego Stanisława Wnorowskiego.

* W piątek po raz pierwszy w województwie podkarpackim obchodzony jest Dzień Służby Cywilnej.Jest to okazja do zaprezentowania idei służby cywilnej oraz do podsumowania dotychczasowego modelu jej funkcjonowania. Uroczyste spotkanie z tej okazji z udziałem wojewody Zbigniewa Sieczkosia, szefów służb i inspekcji podległych wojewodzie oraz korpusu służby cywilnej z naszego regionu odbyło się ow Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Reklama