Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 28.10-03.11.2000 r.

* Na wszystkich grobach zapłonęły 1 listopada znicze. W Dzień Wszystkich Świętych cmentarze były tłumnie odwiedzane. Na przemyskim cmentarzu głównym najwięcej zniczy płonęło przy grobie księdza Balickiego. Ludzie zwracają się do niego celem uproszenia łask. Jarosławianie zapalili setki świec przy grobie tragicznie zmarłego burmistrza Jerzego Matusza, jego żony i córki. Także cmentarz w Pruchniku ma takie ma takie licznie odwiedzane miejsce. Spoczywa tam gen. Marek Papała, zastrzelony przez bandytę Komendant Główny Policji. Znicze i kwiaty pojawiły się nie tylko na grobach, ale i w miejscach, gdzie zginęli ludzie, w pobliżu dróg i szos oraz na górskich szlakach. W Przemyślu palono znicze na ławce przystanku przy ul. Jagiellońskiej. Kilka dni temu został tam zamordowany przez rówieśników 16-letni chłopak.

Zmarł Tadeusz Sawicki
* Zmarł Tadeusz Sawicki, były prezydent miasta Przemyśla. W ubiegłym tygodniu po wylewie krwi do mózgu trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej przemyskiego szpitala. Zmarł 1 listopada o godzinie10 rano. Tadeusz Sawicki pełnił funkcję prezydenta przez dwie kadencje. Został odwołanyw lipcu tego roku. Na znak żałoby na budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu zawisły czarne flagi.

* W piątek 27 października w Przemyślu zorganizowana została konferencja naukowa poświęcona nagłym stanom w kardiologii i kardiochirurgii. W spotkaniu oprócz przemyskich i lwowskich lekarzy uczestniczył także wybitny kardiochirurg profesor Antoni Dziatkowiak z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantacji w Krakowie. Profesor Antoni Dziatkowiak wystąpił z ofertą współpracy z lwowskimi kardiologamii kardiochirurgami. Konferencja została zorganizowana przez przemyski oddział Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Klub Metalowych Serc.

Można pożyczać bez końca?
* Podczas sobotniej sesji przemyscy radni podjęli decyzję o zaciągnięciu kolejnego kredytu w wysokości blisko 9 milionów złotych. Około 3 milionów złotych przeznaczonych zostanie na wypłacenie pracownikom oświaty zaległych podwyżek. Pozostałych 6 milionów radni postanowili przeznaczyć na realizację takich inwestycji jak budowa zakładu uzdatniania wody, modernizacje przepompowni ścieków, modernizacje kotłowni w szkole podstawowej numer 5 oraz remont trzech ulic: Malawskiego, Węgierskiej i Biskupa Glazera.

Miejscy notable we Lwowie...
* W poniedziałek 30 października we Lwowie przebywała delegacja władz samorządu miasta Przemyśla z udziałem posła Janusza Onyszkiewicza. Strona ukraińska przyjęła przedstawiony przez przewodniczącego rady miasta Przemyśla Wojciecha Inglota oraz prezydenta Mariana Majkę projekt protokołu intencyjnego w sprawie wielostronnej, wzajemnej współpracy samorządowej, gospodarczej i handlowej. Omówiono także zasady porozumienia i współpracy w zakresie edukacji i kultury. Uznanoza konieczne opracowanie wspólnego banku informacji gospodarczej. Ustalono, że po przedstawieniu propozycji strony lwowskiej zostanie podpisany wspólny protokół rozszerzający dotychczas obowiązującą umowę o współpracy miedzy Lwowem a Przemyślem. Drugą część wizyty wypełniło spotkanie z biznesmenami i przedsiębiorcami. Rewizyta przedstawicieli samorządu lwowskiego planowana jest jeszcze w tym roku.

* W Przemyślu tegoroczne obchody Święta Niepodległości organizują wspólnie Rada Miejska i Zarząd Miasta Przemyśla, starostwo powiatowe, dowództwo garnizonu oraz Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich. Obchody zainauguruje 11 listopada o godzinie 10 uroczysta msza święta w Bazylice Archikatedralnej z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowej koncelebrowana pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika. Po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich. Tam okolicznościowe przemówienia wygłoszą parlamentarzyści ziemi przemyskiej oraz przedstawicieli władz samorządowych. W południe na Grobie Nieznanego Żołnierza, Orląt Przemyskich, Ireny Benszówny i legionistów złożonych zostaną kwiaty. Wśród imprez towarzyszących znalazł się bieg Orląt Przemyskich, święto hufca ziemi przemyskiej, spektakl o męczeńskiej śmierci ojca Makarego Demeskiego w obronie miasta Przemyśla oraz wystawa „Na progu niepodległości".

* Przemyscy radni zmienili uchwałę z 3 grudnia ubiegłego roku, która dotyczyła aprobaty dla budowy pomnika Żołnierza Polskiego. Zmiana uchwały podyktowana była miedzy innymi potrzebą uwolnienia budżetu gminy z wymogu finansowania tej realizacji. W uzasadnieniu podano, że bardzo wysokie koszty realizacji pomnika nie są możliwe do udźwignięcia przez budżet gminy. Radni uznali za właściwe przekazanie modelu pomnika do realizacji jego społecznym inicjatorom.

* Miejskie Zakłady Komunikacyjne przygotowały w Dzień Wszystkich Świętych kilka specjalnych linii. W Przemyślu od godziny, 9 do 18 co kwadrans kursował autobus na trasie Cmentarz Główny - Cmentarz Zasanie. Druga linia uruchomiona została na trasie Zakłady Płyt Pilśniowych -Cmentarz Główny. Autobus kursował, co godzinę od 9 do 18.

* Pierwszego listopada w dniu Wszystkich Świętych na trasie Przemyśl - Wrocław kursował dodatkowy pociąg pośpieszny. Odjazd z Przemyśla odbył się o 15.12 . do stacji docelowej pociąg dotarł około godziny 22.43.

* Z okazji Wszystkich Świętych władze Polski i Ukrainy wprowadzają ułatwienia dla tych, którzy zechcą odwiedzić groby bliskich na cmentarzach na pograniczu. Na przejściach granicznych: Medyka - Mościska, Korczowa - Krakowiec i Krościenko - Smolnica, 1 listopada było czynne także przejście graniczne Malhowice - Niżankowice. Obowiązywał tu uproszczony ruch graniczny. Odbywać się on będzie na podstawie przepustki lub w przypadku grup zorganizowanych na podstawie dowodu osobistego. Z uproszczonego ruchu granicznego skorzystać będą mogli wyłącznie osoby zameldowane na stałe w miejscowościach przygranicznych. Obywatele Ukrainy udający się na polskie cmentarze będą zwolnieni od obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy. Strona ukraińska anonsuje przybycie tędy do Polski około 1000 mieszkańców rejonu starosamborskiego, m.in. z Niżankowic, Miżyńca, Nowego Miasta, Chyrowa i Dobromila.

Stop narkotykom!
* Narkotyki w szkole to problem nie tylko dużych miast. Dealerzy narkotykowi pojawili się jużw przemyskich podstawówkach. Jeden z nich został wytropiony przez grupę rodziców, którzy postanowili dokonać samosądu na młodym przestępcy. Po użyciu rękoczynów anonimowy rodzic poinformował o zajściu dyrekcję szkoły nr 14. Reakcja była natychmiastowa. Szkoła zorganizowała spotkanie wszystkich rodziców i nauczycieli z policją, strażą miejska i radą osiedla. Współdziałanie tych wszystkich grup może zakończyć się sukcesem, czyli nie wpuszczeniem narkotyków do szkoły.Policja prowadzi też rozpoznanie w kilku innych placówkach zagrożonych narkotykami. Wszędzie tam, gdzie pojawia się ten problem, potrzebna jest współpraca władz, nauczycieli i rodziców. Być może podobne spotkania będą organizowane też w innych szkołach.

* W czwartek 2 listopada w Ośrodku Adopcyjno - Opiekuńczym w Przemyślu przy ulicy Piłsudskiego rozpoczął działalność Zespół Interwencji Kryzysowej. Dyżury pedagogów szkolnych, terapeutów uzależnień, psychologa, policjanta będą pełnione w każdy dzień tygodnia w godzinach od 16 do 19 z wyjątkiem wtorku. W tym dniu od 15 do 18 dyżur pełnić będzie prawnik. Informacje na temat pomocy udzielanej przez zespół można uzyskać pod numerem telefonu 016 678-82-55. Zespół Interwencji Kryzysowej powstał na bazie działającego dotychczas Zespołu do Spraw Przemocy w Rodzinie w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu miejskiego.

* Sporo pracy miała przemyska Staż Miejska w ostatni dzień października i w dniu Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze wylegitymowali 60 osób, udzielili prawie 40 pouczeń, i nałożyli 6 mandatów karnych. 17 razy interweniowali na prośbę mieszkańców. Odwieźli 2 osoby do izby wytrzeźwień. Prawie 50 spraw zakwalifikowano jako wykroczenia. 1 listopada Straż Miejska pomagała policji w prowadzeniu akcji Znicz. Zabezpieczała okolice cmentarzy, pomagała kierowcom w znalezieniu miejsc do zaparkowania i pilnowała, żeby osoby udające się na groby bliskich nawzajem nie utrudniały sobie życia.

Nowy, lepszy bazar
* Trwają ostatnie prace przy nowo uruchamianym Centrum Handlowym Echo. Za kilkanaście dni zostanie otwarty ostatni z planowanych tam sklepów - Nomi - raj dla majsterkowiczów. Tymczasem inne centrum handlowe, które miało powstać na terenie odkupionym przez niemiecką firmę od klubu Polonia - jeszcze nie rozpoczęło inwestycji. Podobno prace przy budowie Centrum Handlowego "miniMAL", które będzie mieć powierzchnię 6 tys. metrów kwadratowych - przesunięto na wiosnę. Będzie tu też stacja benzynowa, restauracja i parking na 300 miejsc. Koszt inwestycji szacuje się na 25 mln zł. W Centrum zostanie zatrudnionych ponad 200 osób. Ale przy ulicy Sportowej coś się jednak dzieje. Przygotowywany jest plac i infrastruktura pod nową lokalizację bazaru. Nowy plac będzie mniejszy niż poprzedni, ale za to starannie wykończony i utwardzony. Doprowadzono tam wodę, wymieniono kanalizację. Na targowisku zmieści się 600 punktów handlowych i gastronomicznych. Na nowy plac przeniosą się też handlarze, którzy obecnie okupują koronę stadionu.

Pomóżmy strażakom!
* Przemyscy strażacy przygotowują się do jubileuszu. 135 urodziny to poważna sprawa. Dlatego strażacy poszukują wszelkiego typu pamiątek dokumentujących historię przemyskiej straży. Liczą na pomoc mieszkańców. Kto więc ma w domu coś dla strażaków cennego - może im to podarować lub wypożyczyć na wystawę. A poszukiwane są fotografie, obrazy, legitymacje i inne dokumenty, odznaczenia, elementy umundurowania, stare hełmy paradne i bojowe, toporki, szable, puchary i plakietki. Ważna będzie każda pamiątka związana ze strażą zawodową i pracą formacji ochotniczych. Miejska Komenda Straży Pożarnej znajduje się przy placu swego patrona, czyli Świętego Floriana. Kto wie, może w jakiejś starej szopie stoi skarb w postaci bojowego wozu o napędzie konnym z głośno wyjącą syreną? Sprawdźcie. Dla jubilatów byłby to piękny prezent.

* Na Podkarpaciu przebywał 3 listopada wiceminister rolnictwa Ukrainy Walentin Jakowenko. Towarzyszy mu 40 osobowa grupa urzędników, przedsiębiorców rolnych i szefów instytucji związanych z rolnictwem. Minister Jakowlew odwiedził Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, rzeszowską Agromę i Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Jasionce. Gość spotkał się z wicewojewodą Markiem Kuchcińskim.

* I inicjatywy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Urzędzie Miejskimw Przemyślu zorganizowano 3 listopada Forum „Troska i trzeźwość". Spotkanie otworzył wykład księdza profesora Mariana Wolickiego „Dążenie do sensu i wartości, a trzeźwość". Wysłuchano także wykładów na temat „Alkohol a przemoc", „Problematyka przemocy i uzależnień w diagnozie psychologicznej", „Aktywność na rzecz innych, wymiarem dojrzałej osobowości", „Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym" i ostatni wykład „Jak żyć skuteczniej. Cele i zadania profilaktyki".

Międzynarodowe Targi Brama Przemyska
* W przemyskiej hali sportowej rozpoczęła się 3 listopada kolejna edycja Międzynarodowych Targów Brama Przemyska. Organizatorem tej organizowanej już po raz dwunasty imprezy handlowej jest Niezależne Forum Prywatnego Biznesu. W trwających 3 dniowych targach udział bierze ponad 70 firm. Pięciu najlepszych wystawców otrzyma medale i dyplomy. Wiodące branże to: spożywcza, budowlanai odzieżowa.

* W sobotę funkcjonariusze ze strażnicy w Lutowiskach zatrzymali w Ustrzykach Górnych 13-osobową grupę nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Wietnamu w wieku od 20 do 40 lat. Wśród nich znajdowały się cztery kobiety. Jak powiedziała nam podporucznik Elżbieta Pikor rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej była to forma przerzutu zorganizowanego. Zatrzymanie nastąpiło w trakcie transportowania grupy z miejsca przekroczenia granicy w głąb kraju i dalej na zachód. Oprócz Wietnamczyków zatrzymano dwóch ukraińskich przewodników. Zatrzymano też dwóch polskich pomocników mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Ich rola polegała na odebraniu grupy i przewiezieniu na zachód. Nielegalni imigranci zostali przekazani służbom granicznym Ukrainy.

* Zakończyła się trwająca od 30 października policyjna akcja Znicz 2000. Na Podkarpaciu nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ponad 2 tysiące policjantów. W tych dniach mimo wysiłków policji i sprzyjającej pogody nie wszyscy kierowcy i piesi zachowali ostrożność. Na drogach naszego regionu doszło do 24 wypadków drogowych, w których 3 osoby zginęły a 36 zostało rannych. Ponadto zanotowano 139 kolizji drogowych. W czasie trwania akcji zatrzymano 66 nietrzeźwych kierowców.

* Obywatele zza wschodniej granicy stają się zmorą szpitali. Ukraina nie należy do krajów, które mają podpisaną z Polską umowę o współpracy w zakresie ochrony zdrowia. Na nic zdają się prośbyo uregulowanie rachunków, które kieruje się do ambasady i konsulatu Ukrainy. Jakie straty poniósł Wojewódzki Szpital w Przemyślu, hospitalizując obcokrajowców? Od początku roku po medyczną pomoc zgłosiło się tam 48 cudzoziemców. Przeważali Ukraińcy. Na oddział położniczo-ginekologiczny trafiło 15 kobiet, które postanowiły rodzić w Polsce. 12 cudzoziemców było pacjentami chirurgii. Leczenia wymagało też 4 dzieci. Rachunki żadnego obcokrajowca nie zostały uregulowane. Pacjenci uciekli tuż przed wypisem, albo podawali fałszywe dane.

Reklama