Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 21.10-27.10.2000 r.

* Wojewoda podkarpacki wprowadził zakaz sprzedaży artykułów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia oraz zakaz ich używania w miejscach publicznych na terenie województwa podkarpa- ckiego. Zakaz używania artykułów pirotechnicznych nie obowiązuje 31 grudnia i 1 stycznia. Zakaz ten nie obowiązuje także organizatorów imprez artystycznych, rozrywkowych i masowych, którzy uzyskali zgodę od komendantów powiatowych policji i straży pożarnej. Rzecznik wojewody ostrzega, że za naruszenie tych zakazów grozi grzywna.

* Na posiedzeniu przemyskiego koła Unii Wolności wybrano nowego przewodniczącego. Został nim Jerzy Lelek. Przypomnijmy, że przed dwoma miesiącami po tym jak radni unii przystąpili do koalicji z Samorządnym Przemyślem i SLD z funkcji przewodniczącego zrezygnował Wojciech Kalinowski.

Inauguracja roku akademickiego...
* W sobotę w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu odbyła się inauguracja roku akademickiego 2000/2001. Uroczystości połączone zostały z obchodami pięciolecia istnienia przemyskiej uczelni. Na pierwszym roku naukę rozpoczęło tu 1727 osób. W przemyskiej uczelni kształcą się nie tylko osoby z naszego regionu. W tym roku indeksy wręczono dwudziestu jeden studentom polskiego pochodzenia z Ukrainy. Władze uczelni zwolniły ich z wszelkich opłat za naukę a Stowarzyszenie Wspólnota Polska zadeklarowało ufundowanie specjalnych stypendiów. W większości są to absolwenci szkół polskich we Lwowie i Mościskach. Studenci nie płaca czesnego, nie płaca też za miejsca w internacie. Bezpłatnie otrzymali podręczniki. Najlepsi mogą liczyć na stypendia naukowe.

* Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Jak powiedział nam lekarz Jan Hołówka w Przemyślu do końca miesiąca kobiety w wieku od 50 do 59 lat w Przychodni onkologicznej przy ulicy Rogozińskiego będą mogły otrzymać skierowania na badania mamograficzne piersi. Po uzyskaniu skierowania będzie można wykonać bezpłatne badanie mamograficzne. Podobne badania przeprowadza SP ZOZ w Przeworsku.

Piszmy pamiętniki!
* Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej organizuje konkurs pamiętnikarski dla nauczycieli i pracowników oświaty, którzy w swojej pracy zawodowej upowszechniali edukacje na rzecz małej ojczyzny. Konkurs przebiegał będzie pod hasłem „Klasa starej daty - blaski i cienie mojej pracy oświatowej na terenie ziemi przemyskiej". Organizatorom zależy na pozyskaniu prac dotyczących działalności edukacyjnej w zakresie upowszechniania dziedzictwa kulturowego na ziemi przemyskiej. Za najbardziej autentyczną relację najlepiej i najwierniej oddającą charakter starań o upowszechnianie kultury na naszym terenie autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody w wysokości: 500, 300 i 200 złotych, a także nagrody rzeczowe i wyróżnienia. Teksty nagrodzone jak i zakwalifikowane do druku zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie muzealnym. Objętość prac nie może przekraczać 10 stron maszynopisu. Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2001 roku. Należy je nadsyłać pod adres: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej Plac Czackiego 3, 37-700 Przemyśl z dopiskiem "Klasa starej daty".

Do serca przytul psa...
* W najbliższą niedzielę 29 października w schronisku w Orzechowcach rozdawane będą psy. Wszyscy, którym nie jest obca miłość do tych wspaniałych i wiernych czworonogów mogą zgłaszać się do schroniska już od 8 rano. Psa będzie można otrzymać bezpłatnie. Osoby, które właśnie w taki lub podobny sposób zaopiekowały się psem mogą zaświadczyć, że tak wiernego i oddanego przyjaciela bardzo trudno znaleźć. Im bliżej zimy tym pracownicy schroniska częściej martwią się o los swoich podopiecznych. Powodem jest brak pieniędzy. Dlatego tak bardzo te biedne zwierzaki czekają na kogoś, kto ich pokocha i weźmie do domu.

Wójtowie murem przy staroście.
* W starostwie przemyskim spotkali się wójtowie gmin, przedstawiciele organizacji zajmujących się fortami oraz reprezentanci lokalnego biznesu. Zebrani dyskutowali o realnych możliwościach zagospodarowania Twierdzy Przemyśl. Uczestnicy spotkania jednomyślnie zdecydowali, że niezbędna jest współpraca wszystkich organizacji, stowarzyszeń, parlamentarzystów i organów samorządowych zaangażowanych w dzieło ratowania twierdzy. Roli koordynatora podjął się starosta przemyski Mariusz Grzęda. Starosta wyszedł z inicjatywą powołania zespołu doradczego złożonego z fachowców. Zespół powstanie przy starostwie powiatowym, będzie miał formułę otwartą stąd też w razie potrzeby będą powoływani w jego skład przedstawiciele kolejnych stowarzyszeń. Podczas spotkania wypracowano kilka kierunków działań na najbliższy okres. Za słuszne uznano starania o pozyskiwanie funduszy na ratowanie twierdzy ze środków Unii Europejskiej, oczyszczanie fortów ze śmieci, zabezpieczenie dla ruchu turystycznego czy działalność promocyjną w zakresie wydawania folderów i przewodników po fortach. Jednym z konkretów będzie przekazanie ZHP przez samorząd gminy wiejskiej Przemyśl fortu w Łuczycach z przeznaczeniem na stanicę harcerską a fortu w Łętowni przedstawicielom prywatnego biznesu.

Tajemnicze zniknięcie Fortu 19!
* W Przemyślu trakcie prac porządkowych zniszczony został Fort 19 na Budach. Prace prowadziła parafia, która w przyszłości zamierza wybudować tu kościół. Zdaniem proboszcza parafii księdza Piotra Rymanowicza fosa została zasypana, bo mieszkańcy wrzucali tam śmieci. Twierdzi również, że w jego dokumentacji nie było wzmianki o tym, że jest to obiekt zabytkowy. Sprawą tą zainteresowały się służby konserwatorskie. Wszystko wskazuje na to, że zasypanie fortu odbyło się bez wiedzy i zgody kompetentnych urzędów.

* Szkoła podstawowa, w Krównikach wraz z gimnazjum otrzymała w środę imię Jana Pawła II. Uroczystość zainaugurowała msza święta odprawiona w miejscowym kościele. Aktu poświecenia tablicy pamiątkowej oraz sztandaru dokonał biskup Stefan Moskwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś, kurator oświaty Władysław Rusin, starosta przemyski Mariusz Grzęda parlamentarzyści oraz władze gminy.

Biernacki nie lubi Przemyśla?
* Poseł Andrzej Zapałowski skierował interpelację poselską do ministra spraw wewnętrznych i administracji Marka Biernackiego w sprawie drogowego przejścia granicznego w Medyce. Jak wynika ze stanowiska przedstawionego przez ministerstwo - dalsza modernizacja przejścia ma być wstrzymana dla ograniczenia ciężaru całkowitego pojazdów w ruchu towarowym. Tymczasem w celu modernizacji wydano już 5 mln zł. Poseł zapytuje ministra, czy ograniczenie ruchu podyktowane jest interesem państwa, czy tez beztroską o wydane już grube pieniądze na dostosowanie dróg dojazdowych i całej infrastruktury terenu do tego przejścia. Poseł Zapałowski informuje ministra o możliwych skutkach takiego postępowania: inwestorzy wycofają się z zainwestowanych już środków, nastąpi też wzrost bezrobocia. Pyta ministra o aktualne koszty dostosowania dróg z Radymna do granicy w, Korczowej, bo teraz do tamtego przejścia prowadzi droga krajowa nr 4. Przejście w Medyce, które dotychczas znajdowało się na drodze krajowej nr 4, teraz leży na drodze nr 28. Poseł Zapałowski oskarża ministra o degradację Przemyśla, 1000-letniego grodu nad Sanem, i nie liczenie się z opinią i przyszłością miasta na prawach powiatu.

* W Bieszczadach stanął pomnik poety Jerzego Harasymowicza. Pomnik ma kształt obelisku i jest zbudowany z dwóch piaskowców, połączonych metalową klamrą. Na jednym z nich umieszczono drewnianą tablicę z imieniem i nazwiskiem poety, a na drugim napis "W górach jest wszystko, co kocham". To pierwszy wers wiersza „W górach", z tomiku „Wiersze beskidzkie". Pomnik Harasymowicza stanął na przełęczy Wyżniej, w miejscu, które prowadzi na jeden z najbardziej uczęszczanych bieszczadzkich szlaków. Jerzy Harasymowicz upodobał sobie te góry szczególnie - poświęcił im nawet specjalny tom wierszy pt. "Cała góra barwinków". Był też autorem takich zbiorów jak „Wiersze miłosne", „Wiersze sarmackie" i „Wiersze na igrzyska".

* W kalendarzu jeszcze jesień, na termometrach 20 stopni ciepła - a niektórzy już myślą o zimie. 1 listopada Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna prowadzenie dyżurów akcji zimowej. Będzie ona prowadzona zgodnie z zatwierdzonym przez Zarząd Miasta Planem Zimowego Utrzymania. Wyszczególniono w nim ulice oraz odpowiadającą im kolejność zimowego utrzymania w kategorii od 1 do 4. Plan obejmuje 57% ulic naszego miasta. Pozostałe ulice będą odśnieżane i posypywane interwencyjnie, w miarę możliwości finansowych. Wykonawcą robót będzie Przemyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych przy ul. Sieleckiej. Zarówno tam, jak i w Zarządzie Dróg Miejskich będą pełnione dyżury telefoniczne. Już teraz Zarząd Dróg Miejskich apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Prosi też kierowców o nie parkowanie samochodów w miejscach stwarzających utrudnienie przejazdu pługopiaskarek. Są to takie ulice jak Słowackiego, Katedralna, Kapitulna, Grodzka, Sienkiewicza, Władycze, Śnigurskiego i Smolki.

* Dziennikarze lokalnych dzienników i tygodników - miejcie się na baczności. Rośnie wam konkurencja. W szkole podstawowej nr 14 ukazał się kolejny nr szkolnej gazety „Express Buda". W numerze jest wszystko to, co prawdziwa gazeta powinna zawierać. Jest, więc wywiad z dyrektorem szkoły Piotrem Kroczkiem, jest ranking najlepszych nauczycieli. Tym razem uczniowie wybrali polonistkę Małgorzatę Kozaczenko. W „Express Budzie" znajdziemy też kącik sportowy, humor, krzyżówkę i psychozabawę. Gazetka była sprzedawana po promocyjnej cenie 50 groszy. Cały nakład „Express Budy" rozszedł się na pniu. Zrobiono nawet dodruk. Ciekawe, która przemyska gazeta to potrafi? Czekamy na szkolną prasę z innych szkół. Chętnie zrobimy Wam darmową reklamę.

Przemyski Zespół Interwencji Kryzysowej...
* W Przemyślu rozpoczyna działalność Zespół Interwencji Kryzysowej. Będą w nim pełnić dyżury pedagodzy szkolni, terapeuci uzależnień, psycholodzy i policjanci. Już od najbliższego czwartku w dni powszednie dyżury będą pełnione od 16 do 19, a we wtorki od 15 do 18, w Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym przy ul. Piłsudskiego 7. Informacje na temat pomocy udzielanej przez Zespół można uzyskać codziennie od godz. 8 rano dzwoniąc na nr 678-82-55. Zespół interwencji Kryzysowej będzie działać na bazie dotychczasowego Zespołu do Spraw Przemocy w Rodzinie.

Duchy przeszłości...
* Społeczne kolejki, komitety kolejkowe i sprawdzanie obecności w ogonku w dzień i w nocy, to zjawiska, które niejeden z was doskonale pamięta. Tak było 20 lat temu. Ale czy to już tylko historia? Otóż nie. Tak jest nadal, i to wcale nie na Kubie czy w Albanii, ale w Rzeszowie. Działa tam oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zajmuje się on m.in. przyznawaniem dotacji ze środków unijnego funduszu SAPARD. Pieniądze mają być przeznaczone na dofinansowanie wiejskiej infrastruktury. Potrzebuje ich każda gmina. Doszło, więc do tego, że wójtowie, burmistrzowie i urzędnicy gminni stoją w całodobowych kolejkach. Lista obecności sprawdzana jest, co 2 godziny. Porządku pilnują komitety kolejkowe. Zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego obwinia za tę kuriozalną sytuację rzeszowski oddział wspomnianej agencji. Oskarża ją o kumoterstwo i podejrzewa o korupcję. Tymczasem warszawski zarząd Agencji zapewnia, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich wnioskodawców. Ludowcy twierdzą, że kryteria podziału dotacji są niejasne i podane za późno. Na razie wszyscy chętni pilnują kolejki. A zamiast pieniędzy dostają lekcję historii. I to takiej, o której większość wolałaby zapomnieć.

* 26 października w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej gościli niemieccy dziennikarze. Jak poinformowała nas podporucznik Elżbieta Pikor rzecznik bieszczadzkiego oddziału gości interesowała granica wschodnia jako przyszła granica Unii Europejskiej. Dziennikarze przyglądali się pracy funkcjonariuszy SG na przejściu granicznym w Korczowej.

* W piątek pierwsze piętro Urzędu Miejskiego w Przemyślu zostało praktycznie kompletnie zablokowane. Nie stało się tak z powodu jakiegoś protestu, np. nauczycieli tylko w związku z sympozjum dotyczącym chorób serca organizowanym m. in. przez Stowarzyszenie Metalowych Serc. Choć idea jest bardzo piękna to mieszkańcy naszego miasta, którzy chcieli dziś załatwić coś w urzędzie skarżą się na znaczne utrudnienia. Wskazują także na to, że przecież od pewnego czasu miast dysponuje pięknym obiektem, Zamkiem Kazimierzowskim, który byłby odpowiedniejszy na taką konferencję. Póki, co muszą przeciskać się między stołami z jedzeniem i stoiskami firm farmaceutycznych.

* Kolejny sukces Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W Przemyślu podczas rutynowej kontroli autobusu kursowego na ukraińskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze straży granicznej w skrytkach pojazdu znaleźli prawie 2 tysiące 600 sztuk pirackich płyt kompaktowych. Ich wartość oszacowano na blisko 90 tysięcy złotych. W autokarze ujawniono ponadto alkohol i papierosy a także trzy XIX - wieczne ikony, 8 obrazów olejnych oraz jedną akwarelę. Do przemytu nie przyznał się ani kierowca ani podróżujący autokarem Ukraińcy.

Reklama